Nisan 2010 Yayınları Satış Rakamları

Başlatan pearl jam, 04 Temmuz, 2011, 12:34:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alan ford

Alıntı yapılan: designer73 - 05 Temmuz, 2011, 23:23:38
Bu sonuçlara göre "Örümcek Adam satmıyor" söylemi biraz gerçekçi değil gibi geldi bana. 52 adet yayının çıktığı bir ayda okurların %64 ünün tercih ettiği (geneli böyle varsayarsak) bir yayın iyi bir satış yakalamış demektir. Yayının sonlanmasında başka sebepler var sanki...
Aklıma ilk gelen sebepler:
1- Okuyucular yayını zamanında almadıkları (indirim bekleme, heryerde ulaşamama, toplu alımı tercih etme vs. gibi sebeplerle) için yayıncıya geri dönüşün geç olması
2- Hep söylenen "dağıtım firmaları ile ilgili" problemler, nakit dönüşünün uzun olması
3- Telifi ve baskı maliyeti diğer yayınlara göre pahalı olduğundan, yayıncının daha düşük telifli, maliyeti daha düşük yayınlarla kolayı tercih etmesi

Buna bir dördüncü şık eklemessek kendimizi kandırırız. O da forum anketlerinin genel okuyucu profilini tam yansıtmadığı. Tamam bu anketler bir fikir verebilir ama unutmamak lazım : forumun aktif takipçileri ,  oy kullananlar genelde piyasayı takip eden yeni yayınların peşinde koşanlar. Oysa yenilere yüz vermeyen , internetle pek haşır neşir olmayan ,  sadece ilk göz ağrılarını büyük bir sadakatle takip eden, kalabalık bir kitle var. Yani bizim örneklem kitlemiz biraz yanlı.

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

kalidor

Phantom'un satışları da fena değil gibi. Buna rağmen devamı gelmedi.
Crom! Ölüleri Say...

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: alan ford - 05 Temmuz, 2011, 23:51:17
Oysa yenilere yüz vermeyen , internetle pek haşır neşir olmayan ,  sadece ilk göz ağrılarını büyük bir sadakatle takip eden, kalabalık bir kitle var. Yani bizim örneklem kitlemiz biraz yanlı.
Buna çok katılmıyorum. Forumdaki anketler çok geniş kapsamlı olmamakla beraber, genel okuyucu profili hakkında fikir veriyor bence. Örümcek Adam belki bu anketteki kadar değildir ama 100 okurun en az 50 sinin tercih edeceği bir yayındır, yeterki okura ulaştırılabilsin. Hem çokta yeni bir kahraman değildir aslında. Belki  zagor, teksas, tommiks kadar eski değildir ama 80 lerden bu yana bilinen ve belli bir kitlesi olan bir kahramandır. En azından benim gönlüm satışının az olduğunu kabullenmiyor. :-\

rumar80

Phantom'un satışı göreceli olarak iyi olabilir, ama u serinin yurt dışındaki durumu hakkında bilgi almak lazım. Bir de konuyu güncele yaklaştırmaya çalışırke çok da becerememişler hissini uyandırdı bende.
   Bunun yerine Last phantom daha sert, bir yeni başlangıç olarak tercih edilebilirdi.

hanac

Şu anda TR de en çok satan çizgiroman Yürüyen Ölüler ve Greystorm gibi duruyor.

Acaba toplamda kaç sayı satmış olabilirler ?

1.500 - 2.000 den fazla mıdır ?

Önümüzdeki anketlerde Greystorm - Yürüyen Ölüler aynı ay yayınlanmışsa, sonucu ne olur ?  :)

Jedmau

Vader şu an 3200 küsürde :)

Klon Savaşları sayı 1 son 200 adet yani 2800 adet satılmış.

alan ford

Alıntı yapılan: Jedmau - 06 Temmuz, 2011, 15:03:36

nazar değmesin. Bu durumda Greystorm'un zombi ordusuyla, bizim yürüyen mahlukat bir olup jedi'lara saldırır. Durumun vahametini gören Vader jedi'lara yardıma koşar hepsini bi güzel ışın kılıcıyla doğrarlar ;D
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Jedmau

Alıntı yapılan: alan ford - 06 Temmuz, 2011, 15:14:54
Alıntı yapılan: Jedmau - 06 Temmuz, 2011, 15:03:36

nazar değmesin. Bu durumda Greystorm'un zombi ordusuyla, bizim yürüyen mahlukat bir olup jedi'lara saldırır. Durumun vahametini gören Vader jedi'lara yardıma koşar hepsini bi güzel ışın kılıcıyla doğrarlar ;D

Ahahhahah :) Ben inanaıyorum , herşey çok daha güzel olucak.

Bizim rakamlarımızın bu kadar yüksek olmasının sebebi ufak çocuklar , dnr da yağmalıyorlar ürünleri :)

tommikser

Alıntı YapAhahhahah :) Ben inanaıyorum , herşey çok daha güzel olucak.

Bizim rakamlarımızın bu kadar yüksek olmasının sebebi ufak çocuklar , dnr da yağmalıyorlar ürünleri :)

Buradaki tespit o kadar onemli ki anlatamam. Para da kazanıldıysa bu tadından yeme de yaninda yat.

Örumcek Adam gibi popüler bir yayin satacaklar bu durumu iyi incelesinler derim.

hanac

Alıntı yapılan: Jedmau - 06 Temmuz, 2011, 15:36:02

Üstelik D&R larda 30 TL den satılıyor Star Wars'lar.

Zaten Ertan bey satışlarının % 80'inin D&R lardan olduğunu söylemişti.

Diğer çizgiromanların D&R larda bu kadar sattığını tahmin etmiyorum.

Star Wars hayranlarına özel bir durum var gibi.

Jedmau

evet hep dedim bizim satışın 80%si dnr ve buyuk kitapcılar.

ama hala lafımın arkasındayım : yuruyen oluler her turlu herkesi dover :D

Sinan Başak

bu satış rakamı ile herhalde 8 ve 9'u fazla beklemeyiz ha? ;)

hanac

Dylan Dog'un satışlarına dikkatinizi çekmek istiyorum.

Hem Maxi hem Seri iyi satıyor.

En çok satan fumetti durumunda.

HOZ'un sorununun satışlar olmadığı ortada.

Bu anketlerle, yıllardır bilinen kalıplaşmış önyargılarda kırılıyor.

En çok satan Zagor deniyordu, ilk 5'e bile giremedi bu ay.

darkwood

Bu yayınlardan 18 adet satın almışım...

Bu ana kadar 44 kişinin yaptığı oylamada, yine yeni yayınlar ilk 3 te.

Sırası ile Yürüyen Ölüler, İç Savaş, Spider Man ve Zombi.

Diğer 20 adeti aşan ve bunları takip eden yayınlar ise;

Maxi Dylan Dog, Kara Kule, Tetikçi, Yeni Zagor, Dylan Dog ve Red Kit.
Darkwood Sakinleri..

pearl jam

Alıntı Yap
Alıntı yapılan: darkwood - 06 Temmuz, 2011, 17:33:13

Diğer 20 adeti aşan ve bunları takip eden yayınlar ise;

Maxi Dylan Dog, Kara Kule, Tetikçi, Yeni Zagor, Dylan Dog ve Red Kit.

Red Kit değil abi o, Tarkan Altın Madalyon. Kitap ismiyle sayıyı denk getirememişsin :) ben de getiremiyorum bazen kendimden biliyorum

Gözlerim şaşı bak şaşır bilmecelerindeki gibi oluyor valla  ;D