En Kahraman Rıdvan - Marmara Çizgi

Başlatan pizagor, 14 Ekim, 2009, 20:39:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Gün doğmuş, sokaklar canlanmaya hazır, insanlar adeta hareketlenmek için geri sayım yaparken Rıdvan fosur fosur uyuyor! İyi de yapıyor aslında çünkü bu uzun bir süre için uyuduğu son derin uyku olacak. Neden mi? Çünkü tarihin sayfalarında kalmış bir diktatör, Rıdvan'ın olmadık yerlere soktuğu koca burnuyla yeniden vücut bulup ülkeye musallat olacak! Neyse ki açgözlü müteahhitlere ve dalkavuklara rağmen Rıdvan, günü ve 80'ler siyasetini kurtarmak için elinden geleni yapmaya hazır.
Usta çizer ve grafik sanatçısı Bülent Arabacıoğlu'nun 1980 yılında yarattığı EN KAHRAMAN RIDVAN, niteliksiz bir süper kahraman olarak yıllarca mizah dergilerinde boy gösterdi ve ülke gündeminin nabzını tuttu. Şimdi, yıllar sonra, Rıdvan'ın maceraları albüm olarak Marmara Çizgi ile yeniden karşınızda.

(Tanıtım Bülteninden)

Kitap Adı: Diktatör: En Kahraman Rıdvan Cilt 11
Yazar:  Bülent Arabacıoğlu 

Yayınevi: Marmara Çizgi
Hamur Tipi: Kuşe
Sayfa Sayısı: 48
Ebat: 24 x 29,5

pizagor

Kafa Mizah Dergisi Özel Yaz Sayısı'nda En Kahraman Rıdvan'ın kısa bir macerası yer alıyor...

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Marmara Çizgi 1. sayıdan itibaren En Kahraman Rıdvan'ları yeniden çıkarıyor

En Kahraman Rıdvan Cilt 1 - Pislik
24cm x 29,5cm, 60 Sayfa, Renkli, 32,5 TL, Ağustos 2019
Yazar: Bülent Arabacıoğlu, Editör: Aytuğ Yıldırım

Dünyanın belki de en hayalci, en temiz kalpli ve en saftirik kahramanı EN KAHRAMAN RIDVAN, 1980 yılının başlarında Gırgır dergisinde doğdu. 600 bine ulaşan tirajiyla dünya mizah dergileri satış sıralamasında 3.sıraya çıkan bu olağanüstü dergi, dünyanın rezilliğine ve insanların sefilliğine tepki gösteren Rıdvan'a yıllarca ev sahipliği yapacaktı.

Okuduğu çizgi romanlardaki kahramanların maharetine, gücüne ve sonsuz iyiliğine duyduğu güvenle kahraman kıyafetlerini 'içine' giyen Rıdvan, adi serserilerin, çakalların, hatta bu ilk öyküsünde börtü böceğin karşısına korkmadan çıkan "en kahraman" bir kahraman oldu. O gün bugündür başına bin bela açılsa da yılmadan, gocunmadan, korkmadan mazlumun ve haklının yanında, iyilerin adına kötülere karşı mücadele ediyor.

Nemo

Guzel haber. Sevindim, almayi dusunuyordum :)
Özel Alfa Ajanı

Tuco Ramirez

hanac

Tuco Ramirez

👍
11 sayı ile yayınevi değişikliğinin yanında Gırgır'dan Hıbır dergisine geçildi sanırım. Bu Hıbır'da yayınlanan 2. macera sanırım. 90' ların başı olsa gerek. Bir de yanlış hatırlamıyor isem bu macera öncekilerden daha az sayfalı olabilir.
Not: Dergi ismini yanlış yazdıysam lütfen düzeltin.

hanac

En Kahraman Rıdvan Cilt 13 - Zaman Tüneli

24cm x 29,5cm, 52 Sayfa, Renkli, 48 TL, Eylül 2021
Yazar: Bülent Arabacıoğlu, Editör: Aytuğ Yıldırım

İstanbul'un coşkuyla çalkalanan sokaklarında cirit atan belaların izini sürmeye çalışan Rıdvan yine boyundan büyük işlere bulaşıyor. 1991 yılından çağlar öncesine kadar çeşitli duraklarda ikonik kişiliklere musallat olan maceraperest, kahramanlığını tarih sahnesine çıkarsa da acaba tarih Rıdvan'ı kabullenmeye ne kadar hevesli?

Bülent Arabacıoğlu'nun 1980 yılında Gırgır dergisinde Türk çizgi roman dünyasına kazandırdığı, dünyanın (belki de) en sarsak kahramanı bu kez taşlamayı tarihin çeşitli evrelerine yayıyor. Bu albümde ayrıca 2012 Haziran ayında Harakiri dergisinin 3. sayısında ve 2019 Şubat ayında Kafa dergisi Mizah Özel Yaz sayısında yayınlanan iki yepyeni macera ilk kez ciltleniyor.

pizagor

Kadıköy Çizgi Festivali'nde Bülent Arabacıoğlu'na 'En Kahraman Rıdvan Figürü' talebimiz olduğunu belirttim. Nostaljik Gırgır karakterlerinin figürleri eminim pek çok ihtiyarın :) ilgisini çekecektir.

Bu arada bu seri toplamda kaç sayı sürecek, 2019'daki hikayede bu ciltte yer aldığına göre yayınlanmayan çok fazla hikayesi kalmadı herhalde?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Tuco Ramirez

2012 ve 2019'daki maceralar, dolgu malzemesi olarak bu sayıya eklenmiş kısa maceralar sanırım. Zaman Tüneli 90lı yılların başında Hıbır dergisinde yayınlanmış bir macera. Yine 90'larda Hıbır'da yayınlanmış bir kaç macera daha var. Benim tahminim, 15, taş çatlasın 16 sayıyı geçmeyeceğini düşünüyorum.

gevheri

En Kahraman Rıdvan Cilt 14 - Bay Karanlık / Entegra

Cilt 14 çıkmış. 56 sayfa kuşe kağıt. Fiyatı 120 lira fakat yayınevinin sitesinde 78 liradan satılıyor. Kapak güzel olmuş.

doktor1881

Kapağın güzelliğine bende katılıyorum İstikrarlı bir şekilde seri bitecek gibi