Teks Sohbet Odası

Başlatan hanac, 07 Eylül, 2010, 21:16:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Çizgiliköstebek açıkladı.2014 yılı için Oğlak Yayıncılık Teks'in telifini almak için teklifte bulunmamış.

köstebek

Caretta bey belirtince fark ettim ki, Teks Willer ile Patrick Wilding (namı diğer Zagor Tenay) adlı beylerin ikisi de İrlandalı.

Onları karşılaştırırsak sizce karşımıza nasıl bir tablo çıkabilir....

Zagor'un dostu Tonka ... Teks'in dostu Koçis!
Zagor'un dostu Albay Perry ... Teks'in dostu General Davis.
Zagor'un kankası Çiko ... Teks'in kankası kit Carson...

Dönemleri, dostları, düşmanları, yemeleri içmeleri, askerler ve kızılderililerle ilişkileri,benzer
ortak yönleri...

caretta

Zagor'un maceraları 1830-40'lı yıllarda geçiyor. Teks ise 1890'larda.

Zagor kuzeybatıda Pennslvania'da Darkwood ormanında ikamet ediyor; Teks ise Arizona'da Navajo köyünde.

Teks ve ekibi atla geziyorlar. Zagor ve Çiko tabana kuvvet yürüyorlar.

Zagor ve Çiko kah avlanarak kah köklerle besleniyorlar. Teks ve Karson ise paşalar gibi lokantalarda biftek ve kızarmış patates yiyorlar.

Zagor'un ezeli düşmanı Hellingen; Teks'in Mefisto.

Teks'in yaşadığı coğrafyada Apaçi, Ute, Papago ve Hopi yerlileri var. Arazi genellikle çöl. Zagor ise ormanlık bölgede yaşıyor. Yerliler de değişik. Mohawk, Oneida, Delawere, Wyandot, Kiova gibi kabileler var.

Kahramanlarımızın  ilişkide oldukları kaleler de değişik. Teks Lincoln, Apaçi, Defiance, Huachuka, Bowie, Grant kalelerinde takılıyor; Zagor ise Pitt, Henry, Jackson kalelerinde.

Zagor kadınlara karşı biraz daha atak gibi. Frida, Gambit, Virginia ilk aklıma gelenler.Teks ise rahmetli eşi Lilyth'in üzerine gül koklamıyor. Ortak yönleri ise ikisi de müzmin abazan!

Zagor öldürülen anne ve babasının öcünü kanlı bir şekilde alıyor. Teks de öldürülen kardeşi Sam ve eşi Lilyth'in katillerine dünyayı dar ediyor.

Teks de Zagor da enaz bir macerada ABD başkanları ile karşılaşıyorlar ve ya başkanı ya da vatanı kurtarıyorlar.

Teks'deki El Morisco karakterine az çok Mesevic uyuyor. Hani vampirle mücadele ederken yardım gördüğü kişi.

Teks de Zagor da en az bir maceralarında zombilerde karşılaşıyorlar.

hanac

Atilla Abi, yine döktürmüşsün.

caretta

Hasan Bey bu başlık genel katılıma açık.Dostlarımız bu iki ünlü karakter hakkında yazsınlar.Yazdıklarımı da madde madde dizdiğin için  teşekkür
ederim.

köstebek

Gariptir, bakındım, hiç Teks Maxi başlığı göremedim. Şöyle Caretta  abimize layık ... kapaklı, resimli, tanıtımlı bir Maxi başlığı istesem çok şey mi istemiş olurum.  Ne çıkmış, nasıl çıkmış...

niye mi şimdi böyle bir şey istiyorum.... çünkü ... yakında... :)

antiochia

Teks Süper cilt 48 ve Altın Teks Cilt 40 satışa çıkmış idefix'te duyurulur...

OZAN BALIM

Son 3 cilt kaldı yayınlanmayan, fuara kadar tamamlarlar diye düşünüyorum... Çizgi Düşler de bayrağı Oğlak kadar iyi taşır umarım, Tex'siz kalmayız...

okuyan çocuk

abiler sonuç ta bn oğlak tex süper macera birk tiriyodum şimdi çizgi li düşlerin çıkartığı ise  oğlak la birleşince kitaplıkta kötü duruyo

caretta

Okuyan çocuk dostum formatı kafana takma.Artık olan oldu yayınevi bu formatı uygun buldu.Sen Teks okumaya devam et!

NIC

cmkrbn

Abiler bana bonelli tavsiyesi verebilir misiniz? Genelde amerikan comics okurum ama şu Zagor ve Tex renklileri görünce heves yaptım bonelli'nin de bir tadına bakayım dedim. Tabi denemiş iken bari çok iyi bir şey olsun diyorum.

Bana şu karakterlerin;
Tex,
Zagor,
Martin Mystere,
Mister No,
Nathan Never,
Dylan Dog,
Flash Gordon,
Dampyr,
bir klasik maceraları bir de aylıklarından önerseniz bunlar ne olurdu? Bir dediysem bir kaç tanede olur :)   

HacıGeraltEmmi

Oğlak süper cilt 1 den itibaren başlanırsa gerisi gelir herhalde.
Dylan Dog oğlakın efsanevi cildindeki maceraları çok iyidir, Hoz'dan çıkan renkli seriyide çok severim ben
Gene Oğlaktan çıkan Mister No efsanevi maceralar tavsiyemdir.
Dampyr'in ilk sayılarından başlamak lazım

Sonrası beğeni durumunuza göre şekillenir kendiliğinden.

alan ford

Flash Gordon hakkında yorum yapamam ama Tex ve Zagor  haricindekilere klasik maceralar ile başlamak daha iyidir. Martin'de hele mutlaka Klasik maceralar ile başlamak gerekir, ; Tex ve Zagor ise yıllandıkça güzelleşen cinsten yeni seriyle başlamak bence daha iyidir
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir