Teks Sohbet Odası

Başlatan hanac, 07 Eylül, 2010, 21:16:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YzbVolkan

Benim anlamadigim ÇD ler baskiya verdigi cildi niye dagitama vermedi. Eylulde cikacakti.
MrTekin siz bilirsiniz bence bu konuyu.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

Kinowa59

İşte bu. Sayın Gargaris isabetli ve gerçekçi Tex ve Mylos kitapla ilgili düşüncenizi takdir ediyorum. Ve Tex'in Çizgi düşlerle var olmadığı görüşünüze katılıyorum. Çok çok teşekkür ediyorum.

Mrtekin

Alıntı yapılan: YzbVolkan - 29 Eylül, 2022, 16:46:43
Benim anlamadigim ÇD ler baskiya verdigi cildi niye dagitama vermedi. Eylulde cikacakti.
MrTekin siz bilirsiniz bence bu konuyu.

Merhaba, inanın bir bilgim yok. Bayram Bey'in yaptığı telefon görüşmesinde, İlker bey, okulların açılması nedeniyle matbaanın iş yoğunluğunu gerekçe göstererek bir iki hafta gecikme olacağını söylemiş.

Keza, Tex yayın telifini bıraktığını ifade edip, elindeki birkaç sayıyı da yıl sonuna kadar yayınlayacağını da eklemiş.

Hem telifi bırakan, hem de telifi alan lütfedip konu ile ilgili okuyucuya iki satır bir bilgilendirme yapmadığından, el mahkum gelişmeleri bekleyeceğiz.
They drew first blood...

Mrtekin

Alıntı yapılan: bayram - 29 Eylül, 2022, 10:52:31Son olarakta şunu söylemek istiyorum. Yıkık kemençe gibi dangul dungul çiziktirmelerin çizgi roman olarak kabul görmesi satıyorsa, Tex gibi bir çizgi roman ilahi neden satmasın.

Aylık Texi, düzensiz periyot nedeniyle bırakmış ve fakat diğer tüm serilerini sitayişle takip eden bir okuyucu ve 16 yaşında ergen bir oğlana sahip bir baba olarak bu soruya cevabım, Tex'in gençleri cezbedecek unsurlara sahip olmadığı için satış rakamlarının düşük kaldığıdır. Animeyi seyredip, mangaya yumulan, Marvel, DC takipçisi gençlik, Tex'in yüzüne dahi bakmaz. Red Dead Redemption'ı kanlı canlı oynayıp Western'den hazzını alan gençlik de hakeza öyle.

Tex'i ve genel olarak fumettiyi Türkiye'de ayakta tutan yaş bandı: 45-70 arasıdır. Bu bant, daha bir 20-25 sene fumettiyi memlekette kör topal götürür ama daha ötesi bence çok zor.

Bonelli'de gidişatın farkında olduğu için, renkli, kısa macera serisi, origin hikayeleri, evren sıfırlama (Dylan Dog), çocuklar için "kids" serisi, kahramanların gençliği (Tex Willer), film projeleri, DC ile işbirliği gibi tüm tuşlara basmaya başladı. Eğer gelecekte dizi ve oyun sektörü ve Metaverse ile iyi bir damar yakalarlarsa, bu gidişatı tersine de döndürebilirler. İtalyan aklı ticaret ve estetikte mahir bir akıldır diye iyimserlikle bitirelim...
They drew first blood...

Nemo

Sayin YzbVolkan,

Batuhan abi, Julia icin cok cabaladi. Sadece bunu bilmeniz yeterli.Duzenli yayinlanmamasi konusunda da tek diyebilecegim ekonomi vs. sartlar belli.

Alıntı yapılan: YzbVolkan - 27 Eylül, 2022, 14:40:39
Ben telifi CD in birakmak istemedigini ama Mylos in daha iyi telif verdigi icin aldigini duydum.
Belki Lal de bu yuzden alamamistir.

Rossi (Batuhan bey) niye hic yorum yapmiyor.
Milosu birakti herhalde. Ya da umrunda degil bilgi vermek.

Milos bu isi beceremez. Senede 4 julia zor cikardilar. Polisiye disinda bir sey beceremezler. Tex de senede 3 kez ciksa iyi.
Yazik oldu biz fumetticilere.
Bundan sonra sadece manga cikar.
Özel Alfa Ajanı

gevheri

Alıntı yapılan: Mrtekin - 29 Eylül, 2022, 18:40:23
Aylık Texi, düzensiz periyot nedeniyle bırakmış ve fakat diğer tüm serilerini sitayişle takip eden bir okuyucu ve 16 yaşında ergen bir oğlana sahip bir baba olarak bu soruya cevabım, Tex'in gençleri cezbedecek unsurlara sahip olmadığı için satış rakamlarının düşük kaldığıdır. Animeyi seyredip, mangaya yumulan, Marvel, DC takipçisi gençlik, Tex'in yüzüne dahi bakmaz. Red Dead Redemption'ı kanlı canlı oynayıp Western'den hazzını alan gençlik de hakeza öyle.
Oğlunuzun akranı olarak söylediklerinize katılmıyorum. Red Dead Redemption seven, Sergio Leone filmlerini seven bir gencin Tex, Ken Parker, Bluberry, Durango gibi çizgi romanları sevmemesi için hiçbir sebep göremiyorum. Asıl sorun seksen milyon nüfusluk ülkemizde bir milyon düzenli kitap okuma alışkanlığı olan insanın bile olmaması. İnsanlar sürekli olarak reklamı yapılan manga ve marvel/dc çizgi romanlarını bile okumuyor ki daha çok çizgi roman kültürü olan insanların okuyacağı fumetti ve frankafon çizgi romanları okusunlar. Spiderman, Dragonball gibi devasa markalar dahi düzenli olarak basılmadığı basılamadığı ortamda Tex, Julia, Dampyr nasıl ayakta durabilir?

Mrtekin

Merhaba;

Sizi istisna ederek söylüyorum ama gözlemleyebildiğim kadarı ile Z kuşağının fumetti janrı ile pek de arası yok. Kök sorunu doğru olarak tespit etsek dahi, (Türkiye'de okumama sorunsalı), en sıradan manganın 5000 adet üstü basılıp; Tex ya da Ken Parker ya da diğerlerinin 500 adet bandına takıldığı bir ortamda; olayın arkaplanında biraz da "zeitgeist", dönemin ruhunu yansıtma/yakalama" meselesinin daha çok öne çıktığını da söyleyebiliriz. Mangaya bu teveccühü gösteren gençliğin(ki fasikül fiyatları manga ile fumettinin neredeyse aynı) fumettiye aynı ilgiyi göstermemesi; başka neye bağlanabilir, bilmiyorum.
They drew first blood...

Vassago007

Alıntı yapılan: Mrtekin - 29 Eylül, 2022, 21:13:14Merhaba;

Sizi istisna ederek söylüyorum ama gözlemleyebildiğim kadarı ile Z kuşağının fumetti janrı ile pek de arası yok. Kök sorunu doğru olarak tespit etsek dahi, (Türkiye'de okumama sorunsalı), en sıradan manganın 5000 adet üstü basılıp; Tex ya da Ken Parker ya da diğerlerinin 500 adet bandına takıldığı bir ortamda; olayın arkaplanında biraz da "zeitgeist", dönemin ruhunu yansıtma/yakalama" meselesinin daha çok öne çıktığını da söyleyebiliriz. Mangaya bu teveccühü gösteren gençliğin(ki fasikül fiyatları manga ile fumettinin neredeyse aynı) fumettiye aynı ilgiyi göstermemesi; başka neye bağlanabilir, bilmiyorum.

Çizgi Düşlerin en büyük hatası, ellerinde Teks ve Zagor gibi Lokomotif varken yayınlar varken Julia, Dampyr, Başka Yerden Hikayeler vs (İyi veya Kötü olmalarını kastetmiyorum). (telif anlamında mesai anlamında depolama anlamında) genişlemeleri ve nefeslerini harcamaları oldu. Çok dağıldılar her geçen gün satış sayıları düşerken yetmedi Lukas vs aldılar ama en büyük hata sanırım renkli Orfani yayınıydı. Mesai Teks ve Zagora ayrılsaydı eminim ki tirajlar daha yüksek olacaktı. 

gevheri

Alıntı yapılan: Mrtekin - 29 Eylül, 2022, 21:13:14Merhaba;

Katılıyorum manganın gördüğü ilgiyi hiçbir çizgi roman akımı görmüyor. Ben genç manga okurları ile eski nesil fumetti okurlarının davranışlarını birbirine benzetiyorum. Eski nesil fumetti okurunun çoğunluğu nasıl sadece Tex, Teksas, Tommiks gibi western serileri okuyor Martin Mystere, Dampyr, Dylan Dog gibi serilere ilgi göstermiyorsa, yeni nesil manga okurlarının çoğuda sadece shounen mangalar okuyor farklı mangalara kolay kolay yaklaşmıyor. Bence bu durum çizgi romandan çok popüler kültür ile ilgili bir durum. Çizgi romanı popüler kültür öğesi olarak görmeyen, bir sanat ve zanaat olarak gören okurlar hangi nesilden olursa olsun her türe ilgi gösterir en azından merak eder diye düşünüyorum.

allan quatermain

Alıntı yapılan: gevheri - 29 Eylül, 2022, 23:14:09
Katılıyorum manganın gördüğü ilgiyi hiçbir çizgi roman akımı görmüyor. Ben genç manga okurları ile eski nesil fumetti okurlarının davranışlarını birbirine benzetiyorum. Eski nesil fumetti okurunun çoğunluğu nasıl sadece Tex, Teksas, Tommiks gibi western serileri okuyor Martin Mystere, Dampyr, Dylan Dog gibi serilere ilgi göstermiyorsa, yeni nesil manga okurlarının çoğuda sadece shounen mangalar okuyor farklı mangalara kolay kolay yaklaşmıyor. Bence bu durum çizgi romandan çok popüler kültür ile ilgili bir durum. Çizgi romanı popüler kültür öğesi olarak görmeyen, bir sanat ve zanaat olarak gören okurlar hangi nesilden olursa olsun her türe ilgi gösterir en azından merak eder diye düşünüyorum.

Burada bir fırsat var aslında, eğer gençler bu mangaları çoğunlukla internet veya zincir kitapçılar yerine, eski/yeni çizgiromanların birlikte satıldığı, eski kuşağın hem okurları hem çizer/yazarlarıyla tanışabileceği çizgiromanevlerinden alabilseler, eninde sonunda diğer türlerle de buluşurlar diye düşünüyorum. Hem kendi deneyimimden, hem de bugün dahi gördüğüm birkaç çizgiromanevinden edindiğim izlenim budur, öncelikle pastanın büyümesi ve bununla birlikte de bir "camia"nın oluşması gerekiyor. Amazon bunun farkına vardı uzun yıllar önce, binlerce mağazası var şimdi. İnternet ancak fiziksel mağazaların, buluşma yerlerinin tamamlayıcısı olabilir, hemen her şehirde çizgiromanevlerine ihtiyacımız var.

Nightrain

Avrupa Yakası dizisinde, Cesur isimli karakter Tex okuyor

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Kinowa59

Yukarıda görseldeki genç felsefe'ye başlangıç okuyor. Tex külliyatıni hatmettiginde filozof olacak ve evlenmek isteyen genç öğrencilerine " evlenin gençler evlenin; iyi bir eşiniz olursa mutlu olursunuz, yoksa filozof olursunuz." diyecektir.

Kinowa59

Not: Üstteki iletim Socrates'ten alıntıdır.

Zeljko

Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

Zeljko

Tex Willer serisiyle ilgili bu güzel Fumettologica makalesini okumanızı tavsiye ederim

https://fumettologica.it/2020/07/tex-willer-bonelli-fumetto/
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan