KAPTAN SWING AKSOY YAYINCILIK

Başlatan s.b, 23 Kasım, 2010, 21:58:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Yukarıda paylaşılan son görsellerde ki iki macera, yani 12. sayı itibariyle Titreyen Kayalar ve Savaş Tanrısı maceraları benim Swing ile tanıştığım maceralar...

Yıllar sonra Hoz 'un Teksas ve Tommiks setlerini gecikmeli de olsa tamamlarken, Swing gözümü ve cebimi korkutmuştu 80 küsurluk cilt sayısıyla...O yüzden sadece Aksoy fasiküllerini tamamlamıştım...Benim için Swing 'in tadı Aksoy 'dur...Aksoy, 2002 öncesi Lal 'e giden yolda harika bir duraktı ve bendeki yeri her zaman başka olacaktır...Kitaplığımda Aksoy döneminin hemen hemen tüm fumettileri mevcut, başka edisyonlarda doğru sıralamalı ve tam külliyat halinde elimde olsalar da Aksoy sayılarını özenle saklarım...İlgili sayılara gelince de Lal 'i bırakıp Aksoy 'dan devam ederim Zagor 'a, Mister No 'ya, Martin 'e...Sonra tekrar Lal 'e geri dönerim...

Acaba bir Aksoy Yayıncılık 'ı Sevmiş Olanlar Derneği gibi bir şey mi kursak...Sabahtan akşama kadar Aksoy paylaşır, Aksoy överiz tüm o yavan kaligrafilere ve hatalı baskılara rağmen... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

yunusmeyra

Alıntı yapılan: ferzan - 06 Ağustos, 2019, 15:08:24
    Yukarıda paylaşılan son görsellerde ki iki macera, yani 12. sayı itibariyle Titreyen Kayalar ve Savaş Tanrısı maceraları benim Swing ile tanıştığım maceralar...

Yıllar sonra Hoz 'un Teksas ve Tommiks setlerini gecikmeli de olsa tamamlarken, Swing gözümü ve cebimi korkutmuştu 80 küsurluk cilt sayısıyla...O yüzden sadece Aksoy fasiküllerini tamamlamıştım...Benim için Swing 'in tadı Aksoy 'dur...Aksoy, 2002 öncesi Lal 'e giden yolda harika bir duraktı ve bendeki yeri her zaman başka olacaktır...Kitaplığımda Aksoy döneminin hemen hemen tüm fumettileri mevcut, başka edisyonlarda doğru sıralamalı ve tam külliyat halinde elimde olsalar da Aksoy sayılarını özenle saklarım...İlgili sayılara gelince de Lal 'i bırakıp Aksoy 'dan devam ederim Zagor 'a, Mister No 'ya, Martin 'e...Sonra tekrar Lal 'e geri dönerim...

Acaba bir Aksoy Yayıncılık 'ı Sevmiş Olanlar Derneği gibi bir şey mi kursak...Sabahtan akşama kadar Aksoy paylaşır, Aksoy överiz tüm o yavan kaligrafilere ve hatalı baskılara rağmen... :)

başta "kaligrafi"nin tüm iticiliğine ve hatalara rağmen, dediğin gibi "lâl"e giden yol bence de "aksoy"dan geçti. en önemlisi güzel baskılı ve kaplamalı karton kapaklar (iç sayfaların kuşe, 1. hamur vs olmaması hiç önemli değildi), orijinal boyuta en yakın baskı ölçüleri, her şeyden önemlisi çizgi romanın bayilerde artık zor göründüğü yıllarda "çizgi roman yayıncılığı yapılabiliyor"u hatırlatmıştı. (bayilere dağıtım yapabilen arkabahçeyi'de not edelim)

"ad yayıncılık(doğan&egmont)"  baskılarının da 1996'da çizgi roman bitti, tükendi dendiği bir dönemde yaşattığı mutluluğa şahidim.  ancak baskılarının kağıdı(nasıl bir parlak birinci hamur yarabbi! :-[ ) ve kapaklar nasıl deforme olmaya müsaitti iki dakikada! sanırım baskı çözünürlüğünde yaşanmıştı sorunlar(siyah çizgilerdeki garip kırıklar, titreklikler) fakat görmezden gelinmiş  ve baştacı edilmişti. "editör" yazıları, yazar-çizer-macera isimlerine gösterilen özen,  bilgilendirmeler ve yayınlara dönük muhabbetler "fumetti sever"  kitle için yenilikti(Ali Recan ve Suat Yalaz bunun önemini daha önce göstermişlerdi). "ad yayıncılık" macerası kısa sürüp bittiğinde artık "aksoy" vardı.

mister no, teks, zagor, conan, ken parker(çok az  yayınlansa da), swing, teksas, tommiks, julia, nick raider; değeri çok sonra farkedilecek ve belki son yıllarda konuşulmaya başlanan "egoist" dizisinde yayınlanan çizgi romanlar;  "sabah" gazetesinde yayınlanan Suat Yalaz'a ait "Atatürk'e Suikastler" ...

basın ve dağıtımdaki bir tekelleşmeye, düşük tirajlı çizgi roman yayıncılığının aşırı artan dağıtım giderlerini  karşılayamamasına inat yayımlanmıştı bu çizgi romanlar. yayınevinin sahibi olan "büyük patron"u  çizgi roman yayıncılığına ikna edenlerin de başarısı önemliydi şüphesiz. "ad" yayıncılık sonrası zagor 'u, tex'i sahiplenmesi, mister no'ya el atmaları  fumetti hayranları olarak bizler için zaten çok iyiydi; "julia", "nick raider" gibi yerli okuyucu açısından yeni fumettileri yayınlamak ise arayışlarının ciddiliğini gösteriyordu bence.  "alfa yayınları" baskılarına alışık olan bizler için yayınlanan "conan"lar nimetti! "teksas" ve "tommiks" için yapılan-basılan albümler, özel sayılar "kadıköy" piyasasına ulaştığı anda kapışılıyor, hayranları arasında müthiş bir coşku yaratıyordu. "patron" da büyük olduğuna göre çizgi roman yayıncılığının sırtı yere gelmezdi(veya böyle bir düşünceye inanmak bizi mutlu etmişti)

şimdi düşününce, "Aksoy Yayıncılık 'ı Sevmiş Olanlar Derneği" kulağa güzel geldi  :)

not: "arkadaş ne aksoy'muş" diyenlere bir şey söyleyemem, ancak ülkemizde 1998-2002 arası çıkan seri, kitap ve  albüm toplamını bir kenara yazsak (mizah dergilerince yayınlanan çr'ların kitaplarını da dahil ederek) geçen yıl(bir yılda!) çıkan çr çeşit ve sayısına ulaşamazdı demiş olayım  ;)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

s.b

13 - SAMURAİ - GİZLİ MESAJ

14 - SON OK - CASUS İNİ

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

aa

Aksoy yayınları Swingleri ben de toplamıştım. Ancak daha sonra HOZ seriyi tam olarak tamamlayınca onları elden çıkardım. Burada  HOZ un hakkını da verelim. Üstelik HOZ, Türkiye'de yayınlanmamış tüm maceraları ve hatta Türklerin çizdiği çakma maceraları da yayınladı.
Esse Gesse Hayranı...

s.b

15 - ŞİKAVAR SIRTLANI - MARTİNİK KAPLANI

16 - BÜYÜK AYI - ŞEYTANİ SİLAH

s.b

17 - KIZILDERİLİ KAMPINDA - KORKUNÇ ADAMLAR

[

18 - LAMBERT'İN SIRRI - MUHTEŞEM VALKIRUIS

s.b

19 - KRİSNA'NIN İNTİKAMI - DERİ BURUN EFSANESİ

20 - GÖLGE ADAM - GARİP BİR AVCI

aa

Özellikle kapak sayfalarındaki büyük çizimlerin güzelliğine/detaylarına bakar mısınız. Esse Gesse gibi bir ekip bir daha gelmez.
Esse Gesse Hayranı...

s.b

21 - ŞAHİN YUVASI - KORSANLAR

22 - HAYALET KEMANCI - RAJAH'IN MÜCEVHERLERİ

s.b

23 - İŞKENCE - ÇILDIRANLAR

24 - CESURLAR

s.b

25 - BÜYÜK OPERASYON - ONTARİO KAPLANI

26 - ONTARİO KAPLANI MACERASI DEVAM EDİYOR.

aa

Çizimlerden de anlaşıldığı gibi Büyük Operasyon-Ontario Kaplanı Esse Gesse çizimi değil.
Esse Gesse Hayranı...

HacıGeraltEmmi

25. sayının kapak Ferri üstada ait olabilir mi? Swing giysileri içinde Zagor var.  :)

dayıcomics

zamanında milliyetin verdiği bütün Swingleri toplamıştım fakat taşınmalar sırasında hepsi kayboldu :(

Nemo

Alıntı Yap25. sayının kapak Ferri üstada ait olabilir mi? Swing giysileri içinde Zagor var.  :)

Aynen oyle :) Kapak, Ferri'ye ait.

Alıntı Yapzamanında milliyetin verdiği bütün Swingleri toplamıştım fakat taşınmalar sırasında hepsi kayboldu :(

Cok guzeldi onlar :) Haftasonunu iple cekerdim...
Özel Alfa Ajanı