Tex Çizerleri

Başlatan hacibabs, 20 Ocak, 2011, 16:32:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

peder clemente

Repetto'yu ben de severdim. Western'i gerçekten bilen ve seven sanatçılar artık bitiyor.
90 yıl yaşamış. Yüce Tanrının sonsuzluğunda huzurla dinlensin.

caretta

Repetto'nun çizdiği maceraları içeren bir liste yapmışım. Teks çizerleri 10.sırada bulunuyor. Alıntı yapmayı beceremedim.
Ama listeye bakınca gerçekten doyurucu, güzel maceralar çizmiş.

caretta

Bu başlık altında ne güzel paylaşımlar yapılmış, kapaklar, macera özetleri paylaşılmış. Zaman zaman birileri çıkar "Teks okumaya nereden başlayayım?" diye sorar ya, cevabı" bu 20 sayfayı oku ona göre kararını ver" olabilir.

hanac

Alıntı yapılan: caretta - 17 Mayıs, 2019, 19:30:03
Repetto'nun çizdiği maceraları içeren bir liste yapmışım. Teks çizerleri 10.sırada bulunuyor. Alıntı yapmayı beceremedim.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,2501.msg196244.html#msg196244

garfield67

Miguel Ángel Repetto'nun çizdiği maceralar... Doğum: Argentina February 17, 1929 - Ölüm: May 10, 2019

305. Almanac n.6 - Gizemli Dağ (La montagna del mistero) Nizzi-Repetto
319. Maxi n.4.1 - İntikamın İki Yüzü (I due volti della vendetta) Tex'in Öfkesi Segura-Repetto
320. Maxi n.4.2 - İntikamın İki Yüzü (I due volti della vendetta) Dinmeyen Kin Segura-Repetto
335. Maxi n.6 - Rio Hondo (Rio Hondo) Nizzi-Repetto
330. Almanac n.9 - Son Süvari Bölüğü (L'ultimo squadrone) Nizzi-Repetto
337. n. 504/505 - Buffalo Kalesi (Fort Buffalo) Nizzi-Repetto  -yada- Çölde Savaş (Guerra nel deserto)
352. n. 526/527 - Donegan Kardeşler (I fratelli Donegan) Nizzi-Repetto
362. Maxi n.9 - Tuzaklı Yol (La pista degli agguati) Manfredi-Repetto
365. n. 544/545 - Klondike'da Entrika (Intrigo nel Klondike) Boselli-Repetto
381. n. 565/566 - Nöbetçi (La sentinella) Nizzi-Repetto
429. Maxi n.16 - Starker'in Düzeni (La legge di Starker)Faraci-Repetto

Not: baştaki Sayılar basım tarihine göre macera numarasıdır. Şu anda 543 macerasını listeledim...

hanac

En sevdiğiniz Teks Çizerleri kimlerdir ?

Toplam Oy Verenler: 62

Giovanni Ticci .................................. 46
Claudio Villa .................................... 40
José Ortiz ....................................... 36
Fernando Fusco ............................... 30
Aurelio Galleppini ............................ 22
Fabio Civitelli .................................. 22

Gabby

Alıntı yapılan: ferzan - 17 Mayıs, 2019, 18:32:39Tex 'in kaliteli çizerlerinden biri daha; Miguel Angel Repetto da bir hafta önce göçmüş bu dünyadan...

Kabataslak hesapladım da, Hugo Pratt'ın, telefonun diğer ucundaki oğul Bonelli'ye, aradıkları niteliklere sahip Arjantin'den bir arkadaşını göndereceğini, çizerliğine, iş ahlakına, teslimatlardaki dakikliğine kefil olduğunu söylemesinin ve akabinde de iki hafta sonra Repetto'nun elindeki evrak çantasındaki bi' dolu kovboy çizimiyle Milano Via Buonarroti sokak 38 numaralı apartmanın kapısından giriş yapmasının üzerinden yaklaşık otuz küsur yıl geçmiş...

peder clemente'nin de değindiği gibi "Western'i gerçekten bilen" Repetto, pekâlâ  Tex'in yüzünü kendi yorumu üzerinden de tasarlayabilirdi ama Sergio Bonelli"Ticci kıvamında" prototip isteyince "Ticci-Fusco-Font" melezi ortaya karışık bir iş çıkarmak durumunda kalmış. Tex kadrosuna dahil olduktan sonra tekrar ülkesine dönen Repetto neredeyse ömrünün tamamını geçirdiği Buenos Aires'e 60 km uzaklıkta sessiz sakin Lujan kasabasında evindeki çalışma odasında, bitmiş bir sayfa için ortalama 8-10 saat süre harcayarak oluşturduğu çizimleri belli periyodlarla taahhütlü ve öncelikli posta yoluyla yayınevine ulaştırmış.

Resim tutkunu annenin teşvikiyle 17 yaşında girdiği yarışmayı kazanmasından bu yana hep çizgiroman piyasasının içinde  kalan, geçimini bu yolla sağlayan "eski tüfek" çizgi emekçisinin arka planına bakıldığında Miguel Angel Repetto adı aynı zamanda çizgiye adanmış koca bir ömür gibi duruyor... Arta kalan zamanlarında hobi olarak şiir yazmak, torunlarının portrelerini boyamak, gitarını eline alıp hanımıyla tango üzerinden meşketmek ve hatta yerel tango festivallerine katılmak gibi aktivitelerle dolu dolu mesut-mutlu zamanlar geçirmiş. İnsanın mutlu olduğu ve sevdiği işi yapması gibisi yok; ihtimal ki uzun yaşamının sırrı da belki bu ayrıntılarda gizliydi. Toprağı bol olsun...