Ken Parker Özel Seri - Rodeo

Başlatan caretta, 11 Temmuz, 2012, 21:42:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oguzeren

Ken Parker magazin 36. sayıya kadar yayınlanmış.
Bizde Rodeo serisinin dördüncü sayısında Magazine yayını başlıyor, son çıkan 19. sayıda 27'ye geliyor.
Kalan 9 sayı. İkişerli basmaya devam ederlerse bir artacak. Son sayıyı üçlü yapıp dört albümde bitirebilirler.
Hepsini üçerli basıp üç albümde de bitirebilirler.

Magazine dördüncü sayıdan itibaren dedik. Neden derseniz ilk üç sayıda Speciale bastılar.
Orijinal Speciale serisi üç sayı. İlk sayıyı ilk sayıda bastılar, ikinciyi bölerek ikinci ve üçüncü sayıda bastılar.
Orijinal Speciale 3 "Nefes ve Düş" ise seri dışı basıldı.

Amerika'da Epicenter fumettileri kickstrater üzerinden önceden fonlayarak basıyor.
Misal Zagor iki albüm için 12 bin dolar toplanmış.
https://www.kickstarter.com/projects/epicentercomics/zagor-two-new-graphic-novels

Rodeo bir maliyet çalışması yapsa, alacaklar önceden belirlense, ödesek, en azından maliyetin bir kısmı karşılanmaz mı?
Bizim okur bu işlere alışık değildir herhalde, ama ne kadar destekçi çıkarsa kardır.

YzbVolkan

Valla keşke. Çok az kalmış.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

karlıova

Rodeo Strip Facebook sayfasında aşağıdaki mesajı post ettim

"Değerli Rodeo yayınevi yetkilileri, son Ken Parker albümü yayınlanalı 16 ay oldu. Biz okurları biraz kaale alıp yayın planı hakkında bilgi verseniz ne kadar şık olur. Şunun şurasında 4 veya 5 çift albümlük sayı kaldı. Sizlere ön ödemeli kitle finansmanına varıncaya kadar türlü öneriler getirildi, gerek direkt SMS'le gerekse Altın Madalyon gibi forum postlarında. Bir zahmet bilgi paylaşsanız, kalan albümler de bir 10 sene daha sürmese ne kadar güzel olur."

Muhtemelen tenezzül edip yanıtlamazlar. Bu böyle giderse tek dileğim Çizgi Diyarı gibi bir çeviri-balonlama grubunda kalan albümlerin çevrildiğini görmek olacak. Böyle yayınevine böyle bir tavır yakışır. Biz ön ödemeli sisteme kadar her öneriyi getirdik. En azından okurla iletişime geçip ne olup ne olmayacağını paylaşabilirler.

Igor arkadaş ABD gibi Fumettinin tanınmadığı yerde Epicenter'ı kurdu, editoryal yazısıyla, baskı kalitesiyle nefis bir külliyat oluşturdu her yıl da üzerine koyuyor. Bizde okur hazır, yayınevine yalvarır durumdayız. 

Zeljko

Mart ayinda X hesabindan attigim mesaja verdikleri cevabi aynen aktariyorum

"Selam. Rodeo yeniden yapılanma sürecine girdi. Yayınlar bunu takiben gündeme gelecek. Sosyal medyamızdan duyuracağız."
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

pizagor

Yeniden yapılanma bayağı iddialı bir tabir olmuş  :D
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Zeljko

Alıntı yapılan: pizagor - 20 Nisan, 2024, 09:42:07Yeniden yapılanma bayağı iddialı bir tabir olmuş  :D

Benim Rodeo'dan yapılanma adına tek beklentim var, "bırakmaları". 1977 yılında başlamış 21 senede yaklaşık 80 sayı sürüp 1998'de gayrı resmi olarak sonlanmış bir seriyi 21 senede ülkemizde bu kadar sevilmesine rağmen üstüne sadece 9 albüm sadece DOKUZ ALBÜM kalmışken rezil etmelerinin izahı yok. Karlıova'nın da dediği gibi bundan böyle bunlara her yol mubah, su veren itfayenin hortumuyla sulanmadıkça akıllanmayacaklar
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

Kinowa59

Rodeo strip midir nedir. Sayın yetkilileri. Haçan ki bu işi elinizin hamuruyla , yüzünüzün akıyla beceremiyorsunuz , bırakın da bu işlerden anlayan biri yapsın . Vay vay vay .  Neymiş efendim . Yeniden yapılanacaklarmış . Ali Ağaoğlu musunuz kardeşim. Oldu olacak , konkordato ilan edin bari .

xmenac

Senelerdir övgüyle anılan bir çizgi roman olmasını duymama rağmen Ken Parker'ı okumadım. Yakın zamanda çevremde okuyanlar çok olduğu için nedir ne değildir detayına daha fazla vakıf olmaya başladım diyebilirim. Bir defa ilk izlenimim, Parantez'den sonra Rodeo edisyonları serinin kaldığı yerden gayet uyumlu biçimde devam edebilmiş, bu önemli bir başarı. Senelerce her yayınevi değişiminde farklılaşan başka çizgi romanlardan sonra raflarda cilt sırtlarının çeşitliliğinden yorulmuş bir okur olarak bu benim için bir öncelik...

Ken Parker'da en çok eleştirilen husus ise yayın temposu ama bir şekilde senelerce bu seri devam etmiş ve hatta bitme noktasına gelmiş. Mevcut yayıncı devam etmese hangi yayınevi Ken Parker'a devam eder denilse benim bir yanıtım yok örneğin. Daha kısa bir süre önce benzer bir durum Klasik Tex'te yaşandı, bilindiği üzere şu an devam etmiyor bu seri.

Elbette yayın periyotları mümkün mertebe kısa aralıklı olsun, hatta mümkünse tüm sayılar aynı anda çıksın ama arz-talep meselesi bunlar. Tirajlarla alakalı fikir sahibi değilim. Mesela sektörde 2000 adet Ken Parker talebi olsaydı tablo daha farklı olurdu sanıyorum. Varyant kapak, hardcover cilt, kutulu satış, sadece belirli yerlere özgü stok gibi satış stratejilerine girmeden yavaş tempoyla da olsa bu yayının senelerce devam etmiş olması benim için çok önemli. Bundan sonra da kalan sayıların satışa sunulmasıyla serinin sona ermesini ümit etmek lazım bence.

Kinowa59

Sayın xmenac. Yazınız güzel. Güzel amma , ben Galapagos kaplumbağası değilim ki ; birkaç on yıl daha bekleyebileyim. Sonuç olarak 65 yaşımı devirmiş , her an cehennem zebanisiyle poker' e oturabilecek bir faniyim. Sonra , klasik Tex ile kıyaslama yapmanız ne kadar doğru olabilir . Klasik Tex'in bitmesine 100 küsur sayı var . Ken parker da ise finişe bir adımlık mesafe var. Rodeo Strip , Biz okuyuculara beleş vermiyor kitapları . Bir an önce yayınlasınlar da , terk i diyar eylemeden bu dünyayı ken parker serisini tamamlayalım .