Zagor Serüven Listesi: Aylık Dizi

Başlatan Kuzgun, 01 Eylül, 2023, 15:50:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kuzgun

Aşağıda Zagor'un ana dizisi olan aylık dizide yayımlanan serüvenlerin sıralı listesi yer almakta. Kırmızıyla yazılmış satırlar renkli serüvenleri göstermektedir. "O" başlığı altında yer alan son sütundaki kısaltmalar, serüvenlerin Türkiye'deki yayını göstermektedir. Bu sütunda yer alan kısaltmaların anlamları şöyledir:

* KM: Lâl Kitap tarafından yayımlanmakta olan Klasik Maceralar Dizisi.
* ÖS: Lâl Kitap tarafından yayımlanmış ve sona ermiş Özel Seri.
* YZ: Lâl Kitap tarafından yayımlanmakta olan Yeni Zagor dizisi.
* Z: Yeni Zagor dizisi 106. sayıyla birlikte Zagor adıyla yayımlanmaktadır.

Genel ağda rastlayacağınız başka Zagor aylık macera listelerindeki numaralar ile benim listem arasında ufak farklar var. Kimi listelerde bir macera ikiye, üçe ayrılarak verilmiş. Örneğin benim listemde 43. macera olarak yer alan "Mesaj ▪ Gökyüzüne Meydan Okuma" başlıklı macera bazı listelerde ikiye ayrılıp "Mesaj ve "Gökyüzüne Meydan Okuma" olarak iki ayrı mecara durumunda verilmiş. Ama ilgisi yok; "Mesaj" maceraya giriş bölümüdür (okuyanlar farkına varacaklardır). Bir başka örnek olarak "Puerto Juarez" macerasının, hiç ilgisi yokken, bir önceki "Mısırlı Hammad" macerasıyla birleştirilmesi.

Zagor aylık dizi maceralarında bir serüvenin 6'ya kadar başlığı olabiliyor. Bunlar listeyi şişirip görsel etkiyi bozacağından serüvenlerin tam adlarını ve özgün adlarını ayrı olarak verdim. Çünkü başlıkların tümünü vermezsem eksik kalacaktı. Macera listesinde ise ilk iki başlığı kullandım.

Zagor'un aylık dizisinin yayımı, ülkemizde Lâl Kitap tarafından sürdürülmekte. Yeni sayılar çıktıkça, liste genişleyecektir.

Not: Maceraların Türkiye'deki yayınlarında yalnızca Lâl Kitap dönemi ele alınmış daha önceki AD Yayıncılık, Aksoy Yayıncılık, Ecem Yayınları, Tay Yayınları ve Ceylan Yayınları dönemlerine yer verilmemiştir.

Son Güncelleme: 02.09.2023

Kuzgun

Kuzgun

hanac

@Kuzgun
http://altinmadalyon.com/altin/index.php?topic=17951.msg243963#msg243963

Bu mesajdaki görselleri yeniden yükleyebilir misin sana zahmet.
Flickra yüklerken hata yapmışım. Çok özür dilerim.

Not: Özel mesaj attım, kontrol edebilir misin ?

caretta

Sayın Kuzgun Zagor Maceralar Listesini yayınlarken Doğan&Egmont Serisi'ni niye listeye almadınız?
Örneğin orijinal 362-364 sayılar olan "Komançerolar", Doğan&Egmont Serisi'nin 8-10 sayılarında yayınlandı.
Daha başka maceralar da var.
Orijinal 386-388 sayılar olan "Denizde Dehşet" macerası da Aksoy 1-2 sayılarda yayınlandı.
Liste Lal Yayınları'na münhasır ise diyeceğim yok. Ama, listeyi "Türkiye'de Yayınlanan" diye giriş yaparak oluşturduğunuza  göre bu iki yayınevini de keşke zikretseydiniz.

Kuzgun

Alıntı yapılan: caretta - 01 Eylül, 2023, 18:50:41Sayın Kuzgun Zagor Maceralar Listesini yayınlarken Doğan&Egmont Serisi'ni niye listeye almadınız?
Örneğin orijinal 362-364 sayılar olan "Komançerolar", Doğan&Egmont Serisi'nin 8-10 sayılarında yayınlandı.
Daha başka maceralar da var.
Orijinal 386-388 sayılar olan "Denizde Dehşet" macerası da Aksoy 1-2 sayılarda yayınlandı.
Liste Lal Yayınları'na münhasır ise diyeceğim yok. Ama, listeyi "Türkiye'de Yayınlanan" diye giriş yaparak oluşturduğunuza  göre bu iki yayınevini de keşke zikretseydiniz.

Yalnızca Lâl Kitap dönemini ele aldım. Lâl'den önceki dönemler maceraların karışık yayınlanması dolayısıyla listemi şişirmekten başka işe yaramayacaktı. Sonuçta bu bir, Zagor'un özgün yayınındaki sıralamaya dayanan macera listesi ve Lâl Kitap da (Özel Seri'yi hariç tutarsak) özgün sırayla yayın yapıyor.

caretta

Size hak veriyorum sayın Kuzgun. Doğan&Egmont ve Aksoy orijinal sıra takip etmeden Zagor yayınladılar.
Lal Yayınlarını içeren ayrıntılı bir liste oldu. Teşekkürler.

Kuzgun