RIP Dennis O'Neill

Başlatan rumar80, 13 Haziran, 2020, 09:12:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Ünlü yazar ve editör Dennis O'Neill. 11 Haziran 2020 günü hayatını kaybetti.
  O'Neill bir çoğumuzun farkında olmadığı ama okurken zevk aldığımız sayısız eserin arkasındaki adamlardan biriydi.
  Roy Thomas'ın önerisi ile Marvel kadrosuna katılan O'Neill burada değişik dergilerde yazarlık yaptı. Bilka dönemi Örümcek Adamların ilk sayılarında yayınlanan Madam Web, Hydro Man, Juggernaut maceralarının yazarı o idi. Örümcek adamı bir yıl süre ile yazdı. Bunun dışında Frank Miller'ın ayrılmasından sonra Daredevil serisinin yazarlığını üstlendi ve Miller'ın çizgisini aynı seviyede korudu. Ama Miller ile Daredevil içindeki ilişkisi bu kadar ile sınırlı değildi.
   70'lerin sonunda Daredevil ciddi kan kaybetmekte idi. Serinin maceraları çok sıradan ve sıkıcı idi. Marvel seriyi sonlandırmayı düşünüyordu. Ancak önce seriyi iki ayda bir çıkararak satışları kurtarmayı denedi. Bunda da istenilen sonuç alınmayınca fişi çekmek üzereydiler. Bu dönemde serinin editörlüğüne O'Neill getirildi. O'Neill önce Frank Miller adında bir çizeri serinin ana çizeri yaptı. Bir kaç sayı sonra da yazar Roger MacKenzie'nin işine son vererek bu görevi de Miller'a bıraktı. Miller bu güğveni boşa çıkarmadı ve önce Bullseye'ı, ardından Kingpin'i sıradan düşman olmaktan çıkardı. Ardından Matt'in öyküsünü derinleştirdi ve okuyucuya Stick ile Elektra karakterlerini sundu. Bu hikayeler o kadar başarılı oldu ki, Marvel seriyi kapatmaktan vaz geçmek bir yana, tekrar aylık periyoda döndü. O'Neill sadece Daredevil'ın değil başka başarılı Marvel serilerinin de editörlüğünü üstlendi.
   O'Neill'in Marvel'daki bir diğer iz bırakan işi de Iron Man'in yazarlığı oldu. Bu dönemde bize Obediah Stane sunuldu. Stane bir satranç oyuncusu idi ve ince ince ağını örerek Tony'nin alkolik olmasına ve hem işini kaybetmesine hem de Iron Man olmayı bırakmasına yol açtı. Zırhı Jim Rhodes giydi. Luke McDonell'ın çizimleri ile 80'li yılların bir başka kaliteli öyküsü de bu maceradır.

Diyeceksiniz O'Neill madem bu kadar başarılı neden DC muhabbeti içerisinde? Çünkü O'Neill asıl devrim gibi işlerini DC'de yaptı.
   Green Lantern yazılarımızda bahsetmiştik. O'Neilll, usta çizer Neal Adams ile birlikte Green Lantern ve Green Arrow'u ABD'nde yolculuğa çıkarır ve o yıllarda tabu sayılabilecek konulara parmak basar: Irkçılığın çarpıcı yüzünden tutun da gençler arasındaki uyuşturucu sorununa kadar bu konular gerçekçi ve çarpıcı olarak okuyucunun yüzüne çarpar. Hard travelling heroes adlı bu macera hala en iyi Green lantern maceraları arasında yayılır.
   O'Neill uzun yıllar Batman ve yandaşı dergilerin editörlüğünü yapar. Jim Aparo adlı çizeri Batman  evrenine katar, A Death in the family macerasında Jason Todd'un "ölümüne" yol açacak halk oylamasının fikir babasıdır. Tim Drake de onun döneminde okuyucu ile buluşur.

Uzun lafın kısası Dennis O'Neill Çizgi roman aleminde büyük emekleri olan, gerçek ustalardandı. Onlar da teker teker aramızdan ayrılıyor.

Son olarak: Bu yazıyı yazmadan önce araştırırken O'Neill'in Optimus Prime'ın isim babası olduğunu öğrendim. Bu da küçük bir anektod olsun.

gamlıbaykuş

Comics sektörü bir mihenk taşını kaybetti demek ki.
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Nemo

Huzur icinde uyusun.

Umar abi, paylastigin bilgiler icin cok tesekkurler.
Özel Alfa Ajanı

ZGeralt

Huzur içinde uyusun.
Aynı zamanda ünlü Batman villianlarından Ra'a al Ghul'un yaratıcılarından olduğunu da öğrendim.
Paylaşım için teşekkürler, yoksa farkında bile olmayacaktım muhtemelen :/

rumar80

Alıntı yapılan: ZGeralt - 14 Haziran, 2020, 16:03:07
Huzur içinde uyusun.
Aynı zamanda ünlü Batman villianlarından Ra'a al Ghul'un yaratıcılarından olduğunu da öğrendim.
Paylaşım için teşekkürler, yoksa farkında bile olmayacaktım muhtemelen :/

Evet. Acele ile yazarken onu unuttum. Sağol Burak.