Yokyer (Neil Gaiman) - Çizgi Düşler

Başlatan memospinoz, 26 Şubat, 2020, 22:11:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Londra'yı deneyimlemiş biri değilim ve bu yazacağımı bir yerlerden okudum mu yoksa birilerinden mi duydum hatırlamıyorum. Ancak çarpıcı bir düşünce olarak aklımda kalmış. Londra'nın, gündüzleri ortalarda hiç olmayan, adeta görünmez olan, geceleriyse sokaklara çıkan, sıradan insanlarda 'hava aydınlıkken nerede saklanabilir bu kadar insan?' gizemini yaratan bir bedbahtlar nüfusu varmış güya. Ve yine güya diyeyim, Gaiman'ın Yokyer romanındaki çıkış noktası işte bu talihsizlermiş.

Bu paragraf içeriğiyle de, yazım tarzıyla da, tamamen kanıtsızlığıyla da tam dedikodu gibi oldu  :) Akşamın bu saatinde kanıt bulmak için okuma yapmaya üşendim de biraz...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

mersan0

Ed Stanford'un dmax da yayınlanan sokaklarda 60 gün belgeseli var. Normalde Ed en ücra yerlerde 10 gün geçirir, hatta ıssız bir adaya çırılçıplak bırakıldı, adada 60 gün yaşadı.
Bu sefer londra değil ama mencester de 60 gün sokakta yaşayan evsiz olarak onlar gibi yaşıyor. İzlerseniz o evsizleri görürsünüz.

pizagor

Alıntı yapılan: pizagor - 10 Ağustos, 2021, 23:37:35
Londra'yı deneyimlemiş biri değilim ve bu yazacağımı bir yerlerden okudum mu yoksa birilerinden mi duydum hatırlamıyorum. Ancak çarpıcı bir düşünce olarak aklımda kalmış. Londra'nın, gündüzleri ortalarda hiç olmayan, adeta görünmez olan, geceleriyse sokaklara çıkan, sıradan insanlarda 'hava aydınlıkken nerede saklanabilir bu kadar insan?' gizemini yaratan bir bedbahtlar nüfusu varmış güya. Ve yine güya diyeyim, Gaiman'ın Yokyer romanındaki çıkış noktası işte bu talihsizlermiş.

Bu paragraf içeriğiyle de, yazım tarzıyla da, tamamen kanıtsızlığıyla da tam dedikodu gibi oldu  :) Akşamın bu saatinde kanıt bulmak için okuma yapmaya üşendim de biraz...

Yeniden okuyunca açıklama ihtiyacı hissettim. 'Güya' diye yazmamın sebebi konuya dair somut bilgim olmaması, dolayısıyla hatalı bir data veriyor olma ihtimalim. Yoksa bu evsizleri özellikle Amerika'nın bir yaşam biçimi olarak gördüğünü, nüfusta da şehirlere göre %20'lere varan bir karşılığı olduğunu söylemek lazım. Sokaklarda yaşamaya mahkum insanlar bir insanlık ayıbı, 'İlerliyoruz'un tamamen bir palavra olduğunun en net göstergesi...

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...