2022 Ekim - Çizgi Roman Listesi

Başlatan hanac, 05 Ekim, 2022, 14:48:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

TKnKT

Kitap görseli üzerine tıklayarak, kitabın forum içerisindeki konu başlığına erişebilirsiniz. Yeni çıkan eserleri yayınevlerinin alfabetik sırasına göre ekliyorum. Eğer görsel sizi bir konu başlığına yönlendirmiyorsa, eserin henüz bir konu başlığı açılmamıştır.

Parçalı listeyi (bu mesajdaki) her gün kontrol ediyor ve yeni yayın varsa güncelliyorum. Bu sistemde yayınevi düzeninde yeni yayını eski görsellerin arasına eklemek kolay oluyor. Ancak tekli listeyi (hanac'ın iletisindeki) bir düzen içinde sunabilmek ve düzenleme külfetini azaltmak için 7-10 gün aralığında güncelleyeceğim. Mobil arayüzlerde tekli görsel daha efektif olabiliyor. Güncellenme sıklığı konusunda bilgilendirmek istedim.

"The man who opens topics faster than his shadow"

pizagor

Tanto 1 - 2 - 3'ün birleştirilmiş bir versiyonu da Varyant kapaklarıyla birlikte 300 adet olarak basılmış.

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Kinowa59

Tanto Western galiba. Bilgisi olan yazarmi lütfen. Içeriği, konusu nedir. Biraz bilgi lütfen.

pizagor

Alıntı yapılan: TKnKT - 11 Ekim, 2022, 20:13:46
    Yeni eserlerin tanıtım listesine eklemek adına esere dair bilgi edinmek amacıyla yayınevinin izine düştüm ama söz konusu yayınevinin gökkuşağı karşıtlığı ile övünmesi ile karşılaşınca biraz talihsiz bir yayınevi tanıtımı olacağını düşündüm. Bu sebeple aylık listeye eklemeyeceğim beyanını buraya ekliyorum. Kitap üzerinde yazan isimlere dair bir fikrim yok kendilerini bu hususta tenzih ederim.

Ama bu durumda da sapla saman birbirine karışıyor. Çizerin kişisel değerleri - düşünceleri ve yaratımları aynı potada eritilmiş oluyor.

TKnKT

Bu da haklı bir bakış açısı olabilir. Ancak açıklama yayınevi aracılığıyla tüzel kişilik adına yapıldığında amblemini içeren tüm eserleri de kapsadığı kanaatindeyim. Nitekim ben altınmadalyon.com sitesi için liste hazırlıyorum. altınmadalyon.com bir tüzel varlık olarak bu yayınevine karşı bir tutum almış durumda değil bu sebeple bunu kişisel tutumum olarak görünüz.

Şöyle iyimser bir yaklaşım olsun, sizin iletiniz de bu ay içerisinde bu yayının bu yayınevi aracılığıyla çıktığını ifade eden bir unsur olarak konu içerisinde kalıyor hali hazırda. Ben kendi değerlerimce toplum içerisinde ayrımcılık/dışlayıcılık savunucusu bir kurumun dolaylı da olsa duyurusunu sunmak, üç kuruş da olsa kâr elde etmesine aracı olmak istemem. Siz fikri mülkiyet sahibi gerçek kişiler üzerinden durumu değerlendirerek iletinizi forumun çizgi roman severlerini haberdar etmek adına tutabilirsiniz. Mühim olan da fikir ayrılıkları mevcutken bir arada olabilmek.

newman

Arkadaşlar burası çizgi roman forumu, bu kategori de yeni çizgi romanların duyurulduğu başlıkların yer aldığı kategori. Burada herkes aynı kanaate sahip olmak durumunda değil, ortak bir hobi doğrultusunda muhabbet edilen bir yer burası. Yayınlandığı fark edilen bir çizgi roman, kişisel kriterler nedeniyle bilerek göz ardı edilerek buradaki listenin dışında tutulacaksa bu yanlıştır. Örneğin listeyi hazırlayan üye duyurmayı tercih etmedi, bir başka üye çizgi romanın çıktığını burada belirttikten sonra yine liste dışı tutulacaksa bu daha da yanlıştır.

Listeyi hazırlayan kişinin tutumu forumun genel tutumu olmayabilir ama burada üyelere duyurulma maksadıyla bir liste hazırlanıyor ve o listede somut kriterlere göre listeleme yapılması gerekir. Neler olabilir bu kriterler? Kitap ilk defa mı basılmış tekrar baskı mı, çizgi roman mı resimli hikaye kitabı mı gibi... Bu kriterleri sağlıyorsa listede yer alması gerekir. Öbür türlü sübjektif kriterlerin sonu yok, birisi sadece comics sıralamak ister, fumetti eklemez, bir başkası beğenmediği çizgi romanı eklemez vb.

Bir senedir çizgi roman listeleri başlığı fikir ayrılıkları nedeniyle zaten yeterince yıprandı, sürekli değişimden geçti. Bu başlıklarda artık konu dışına çıkılmaması gerektiğini düşünüyorum.

TKnKT

Ben de başlığı tartışma ortamına çevirmek gayretinde değilim ancak cevap hakkı oluştuğu için beni mazur görünüz.

Mesaj girişiniz bir norm belirtiyor ki bu normu kim belirliyor, nereden duyuruluyor gibi sorular ile karşılaşıyoruz. Bir kabulleniş ile meramınıza giriş yapıyorsunuz. İnsanların aynı görüşe sahip olmasının olası olmadığını ben de dile getirdim. Ancak bir hobi uğruna (hadi buna biz çizgi roman ilgisi ve sevgisi diyelim) ahlak anlayışımı bir kenara itilebileceğimi de düşünmüyorum. Söylemleriniz de neyin doğru neyin yanlış olduğunu dile getiriyorsunuz. Bunları söylerken dahi ortak aklı temsil ettiğiniz kanaati ile size göre doğru ve yanlışı empoze etme düşüncesindesinde olduğunuz kanaatindeyim.

Çiğnediğim ya da görmezden geldiğim bir forum kuralı mevcut değil. Çizgi roman duyurusu da bana sorumluluk verilen bir durum değil, uygulamam gereken somut kriterler ile hareket alanım sınırlandırılmış değil. Forum üyelerinin yeni yayın alışkanlıklarının aksamadan devam etmesine destek olmaya çalışıyorum sadece. Bundan öte bir gerçeklik içinde değiliz. Uygulamamdaki bazı noktaları ya da tamamını eleştirmek ve beğenmemek en doğal hakkınız, hakaret içermediği sürece. Nitekim arzuladığım da bir şey insanlar tarafından nasıl kabullenildiğini takip etmek ve geliştirmek. Ancak aynı şekilde ben de herkesin gönlünü hoş tutma gayesi içinde olmama hakkımı saklı tutuyorum.

Bir kamu kurumu, resmi yayın kuruluşu olmadığım gibi her yayınevine eşit derecede uzak durma zorunluluğum da mecburi değil. Eğer ki bu piyasaya en çok katkı yapan öncü yayınevlerinden birisi çıkıp yine ayrımcı ifadeler kullanırsa onun kitaplarını da listeye eklemeyeceğimden emin olabilirsiniz. Ayrımcılığın bize dokunmadığı hallerde dahi ne denli haksız bir tutum olduğu bilincindeyim ve buna karşı durmamanın dolaylı bir destek olacağı düşüncesindeyim. Söz konusu durumun bir yayınevi sahibi, çalışanı gibi bireysel düşüncelere karşı değil, kapsayıcı tüzel bir söyleme yönelik olduğunu da hatırlatmak isterim.

Norm kavramı ve kişisel tercihler üzerinden yaklaştığınız için kendimi ifade etmek istedim, uzun açıklamalar için kusuruma bakmayın. Yeni çıkan çizgi roman duyurusunu tekelimde bir süreç gibi görmek yerine komünal bir yaklaşımla ele almanızı tercih ederim. Bu sebeple de eksiklerimi, yanlışlarımı, tercihlerimin zıttını burada sizlerin paylaşması önem arz edebilir forumun genel iyiliği için. Lütfen katkı sunmaktan geri durmayın.

Son olarak ne afu, ne justanordinarygeek, ne hanac (dilerim kendileri adına konuşmamı mazur görürler) ne de ben yapmamız gereken bir görevi yürütmedik-yürütmüyoruz, bu bir iş değil gönüllü katkı sağlama süreci. Bazen gereğinden fazla anlam yüklediğiniz/yüklediğimiz kanaatindeyim. Bu başlık altındaki tutum farklılığını ben de bu kadar uzatma gayesinde değilim. Haklı gerekçeleriniz ve düşünceleriniz ile posta kutumu aşındırmak isterseniz aynı saygı, özen ve dikkat ile oradan da sizlere kendimi açıklamaktan memnuniyet duyarım.

gunes21

Gökkuşağı karşıtlığı ne demek

battlehammer

pizagor

Instagramdan gördüğüm kadarıyla Rosalie Blum'un ikinci bölümü raflardaki yerini almış.

SeSSe

Alıntı yapılan: pizagor - 16 Ekim, 2022, 20:43:03
Instagramdan gördüğüm kadarıyla Rosalie Blum'un ikinci bölümü raflardaki yerini almış.
İnternete  baktim ama böyle birsey göremedim

pizagor

Uygulamanın akışında karşıma çıktı. Postları hızlı hızlı geçerken nerede gördüğüme de dikkat etmedim.

darbove

Alıntı yapılan: pizagor - 17 Ekim, 2022, 12:42:44
Uygulamanın akışında karşıma çıktı. Postları hızlı hızlı geçerken nerede gördüğüme de dikkat etmedim.
paralel evren paylaşmıştı
https://baobabyayinlari.com/kitaplar/rosalie-blum-2-cilt
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

pizagor