2019 senesinden akılda kalanlar

Başlatan Mrtekin, 19 Aralık, 2019, 09:40:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Bence bu senenin en önemli olayı JBC'nin; JBC Pulse markası altında yaşayan efsane Jock'u Türkiye'ye getirip; aynı anda, 3 adet konsept kitapla ortalığı sallamasıydı. Bahsi geçen konsept kitaplar, İngilizce haricinde ilk defa başka bir yabancı dile çevrildi. JBC, bu veçhile, çok önemli bir başarıya imza attı.

Afu Abi'den analizler daha gelmedi ama varolan ekonomik kriz kapsamında yayımlanan kitap sayısında da düşüş olduğunu ve fasikül türünün geçen seneye göre daha da fazlalaştığını da düşünmekteyim. Analizler geldiğinde durumu daha da net görürüz.

Yapılan kdv indiriminin bir işe yaramadığını, fiyatların hala (alım gücümüze göre) yüksek olduğunu görüyoruz. İnternet indirimlerini sıkı takip etmekten başka bir opsiyonumuz da yok gibi görünüyor.

Maalesef beni en çok üzen olaylardan biri de, İzmir'de çr evinin nadir adreslerinden biri olan "Uçan Ada'nın" ekonomik krizden dolayı kepenklerini kapatması oldu. Dilerim; bu kriz yayıncılarımızı da kepenk kapatma mertebesine getirmez.

Senenin en iyi işinde (Jbc'nin konsept kitaplarını kategori dışı bırakırsak) biraz kararsız kaldım ama bana göre Marmara'nın Vision'u birinciliği aldı.

En iyi HC'de ise; yine kararsız kaldım ama bana göre en iyi HC'yi; İthaki'nin Watchmen"i göğüsledi. Sonraki en iyi işler ise; Sheraz-De ve Blazing Combat.

En iyi fasikülde ise; Jbc'nin White Knight ile Çizgi Düşler'in Darth Maul'u arasında kararsız kaldım. Keza Shazam'da bu adaylar arasında.

En iyi fumetti de; "Zagor-Hellgate" ben de birinciliği aldı.

En iyi one-shot da; Çizgi Düşler'den "Archangel", diğer aday da Prestijden "Pelerin"di.

En iyi frankofon da; YKY'den, "Olağanüstü Beyefendiler Cemiyeti;

En iyi manga da; yine Marmara'dan "Yalnız Kurt". Diğer önemli adaylar; "Alita", "İkigami" ve her ne kadar çıkmamış ise de; çıkacağı anons edilen "Akira."

En iyi Türk çr si de" "Ortam". Prestijden "Kısas"ı da çok beğendiğimi söylemeliyim.

Bunlar ben de senenin en iyisi olarak iz bırakan işlerdi. Sanat tabi ki subjektif bir olay, klasmanı kendi beğeni seviyeme göre yaptım; sizlerin listeleri çok daha farklı da olabilir.

Netice itibarı ile; gönül ister ki; tabi ki; daha çok yayın çıksın, bu iş daha çok insanımıza ekmek yedirsin, pazarımız derinlik kazansın, daha çok çr okuyanımız olsun ve fiyatlar da buna paralel olarak olarak düşsün.

Yine de herşeye rağmen iyi bir seneydi. Çr yayımcılarımızın performansı fena değildi. Ümitvar olmaya devam edelim. Bu vesile ile; tüm Altın Madalyon ailesinin, çr yayıncı ve çr evlerimizin yeni yılını kutluyorum, sağlık, mutluluk ve huzur içerisinde daha nice yeni yıllar diliyorum.
They drew first blood...

Nemo

Eline saglik Mehmet. Sayende neler oldu bitti kisaca hatirladik :) her sene bekliyorum senin bu mesajini :)
Özel Alfa Ajanı

aa

Teşekkürler, süper bir özet analiz olmuş..
Esse Gesse Hayranı...

berkuralcan

Ellerinize sağlık, geçenlerde 2010'lu yıllarla ilgili böyle kapsamlı bir yazı yazmam gerekti; özellikle forumlarda bu tarz mesajlar yılları takip edebilmek açısından çok faydalı oluyor. Hatta vakit bulanlar kendi görüşlerini de eklerse çok daha yararlı olabilir.

Alıntı YapEn iyi frankofon da; YKY'den "Olağanüstü Beyefendiler Cemiyeti;

Bu arada, bu League of Extraordinary Gentlemen mi? Öyleyse Amerikan - İngiliz çizgi romanı olması gerekiyor.  :)

Mrtekin

Alıntı yapılan: berkuralcan - 24 Aralık, 2019, 23:41:31
Ellerinize sağlık, geçenlerde 2010'lu yıllarla ilgili böyle kapsamlı bir yazı yazmam gerekti; özellikle forumlarda bu tarz mesajlar yılları takip edebilmek açısından çok faydalı oluyor. Hatta vakit bulanlar kendi görüşlerini de eklerse çok daha yararlı olabilir.

Bu arada, bu League of Extraordinary Gentlemen mi? Öyleyse Amerikan - İngiliz çizgi romanı olması gerekiyor.  :)

Haklısınız, boş bulunmuşum. En iyi frankofonu (her ne kadar baskısı felaket olsa da) Alfa'dan Sherlock serisine verelim o zaman:-)
They drew first blood...

hanac

Çok güzel bir özet olmuş Mehmet, emeğine sağlık.

Yazın arada kaynamış, Nemo da hatırlatmış. Bir teşekkürler de Nemo'ya.  :)

seastar1000

Alıntı yapılan: Mrtekin - 25 Aralık, 2019, 11:10:44
Haklısınız, boş bulunmuşum. En iyi frankofonu (her ne kadar baskısı felaket olsa da) Alfa'dan Sherlock serisine verelim o zaman:-)

Benim oyum karakarga dan Küçük Irmaklar kitabına

karlıova

Bravo. Rabate ustadan "Küçük Irmaklar" BD türünün iyi bir örneği, insani bir öykü. 2010 yılında sinemaya da aktarılmış.   

ZGeralt

Çok güzel bir derleme olmuş Mrtekin, ben de bekliyorum her sene :)

Kendimce bir kaç not düşmek isterim;

Bu yıl mangalardan Beş Yaprak'ın ilk sayısını çok beğendim. Hatta İkigami'den daha fazla bekliyorum devamını.
Fasikülde Judge Dredd'de hoşuma gidiyor. Eğlenceli bir seri.
Yerlilerde Şehzade Yangını üstüne koyarak gidiyor.
Bağımsızlardan Boksör bu sene en beğendiğim işlerden biri oldu. 
Frankafonda facia bir kapak seçimine rağmen Yapayalnız benim favorim oldu.

Mrtekin

Tüm arkadaşlara teşekkürler; bir de 2018 senesi için yapılmıştı zamanında. Belki geçen seneyi de bir yad etmek istersiniz bu vesile ile.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,13207.0.html
They drew first blood...

darbove

3 yayınevi mangaya adım attı marmara çizgi (lone wolfu es geçersek), komik şeyler ve çizgi düşler. Seri seçimleri güzel. çizgi düşlerin seçtiği seriler yere sağlam basan seriler. Şahsi fikrim tanıtımları bi tık zayıf kalıyor. Sosyal medya bi tık daha etkili kullanabilir. Marmaranın seriler özgün denebilir. Komik şeylerin seçtiği biraz tam hypeı olmasa da fena sayılmaz. Beyblade 4'ümü buldum sonunda 2016 dan beri arıyormuşum onu fark ettim. Koleksiyonum için güzel bir haber oldu. Gerekli şeyler akirayı duyurdu o efso haber. Tek temennim periyodun fazla uzamaması yönünde. Manga okuyucusu hızlı tüketir ve balık hafızalıdır(!) hemen unutabiliyor okuduğunu hızlı anlatım yüzünden. Gerekli şeylerin okuyucuya yüklediği alıştırdığı 2 ayda 3 ayda 1 cilt şekli iyi işliyor. Yeni giren yayınevleri nasıl yapacak merakla bekliyorum. Marmara manhwa kısmında biraz saldı gibi sezdim umarım toparlar.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

dayıcomics

Güzel bir özet olmuş ben de mr.tekin'in dediklerine katılıyorum.