Tex - Magazin - Çizgi Düşler

Başlatan köstebek, 08 Mart, 2018, 19:56:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

caretta

Teks Magazin bugün elime geçti. Birinci ve üçüncü macerayı okudum. Maceralardan önce yayınlanan dosyaların çevrilmemesi ve kısaltılması çok da kötü durmuyor. Benim içime sindi. En azından gerçek Kit Carson hakkında bilgi verilmiş. Maceralardan birincisi Zagor'un "Korkunun Bin Yüzü" adlı fantastik macerasından izler taşıyor.

Bu arada Eren Paykal'ın "Zagor'da Kim Kimdir?" kitabı hiç kullanışlı değil. Bu macera 165.macera imiş. Tay Zagor 28'lik Yeşil Seri'de okumuştum. Lal Klasik Seri'de hangi ciltteydi aramam lazım ama birisi hatırlar eminim. O macerada askerlerin nefretinden beslenen uzaylı bir yaratık vardı. Maceranın finalinde de Corvi büyücüsü elinde asa ile canavara saldırıyordu.

Bu Teks macerasında bu Zagor macerasına benzerlik çok. Teks macerasında eski bir mezara düşen haydut Jack bir şekilde canavarlaşıyor.

Üçüncü macera Maria Pilar ilginç bir macera. Macerada geçen bazı ilginç isimler var. Latino, Anglo, Greaser. Greaser'i biliyorum. Amerikalıların Meksikalıları aşağılamak için (tortilla yiyici gibi) taktıkları bir lakap. Anglo sanırım Anglo-Sakson kökenli kişiler. Yani İngilizce konuşanlar. Latino ise Latin kökenli, İspanyolca konuşan kişiler.

Az çok Teksas'ın tarihçesini de bilmek lazım. 1836'da bağımsız bir cumhuriyet olmuş. Bu da Amerika ile Meksika'nın savaşmasına sebep olmuş. Ünlü Alamo Kalesi kuşatmasını biliyorsunuz. 1845'de ABD'ye katılmış. Yine savaş çıkmış.
Bu sefer Amerikalılar kazanmış. İç Savaş'ta Güney eyaleti olmasına karşın Kuzey güçlerinin yanında yer almış. Rangerleri ve Tex Willer'i ile ünlü. Houston, San Antonio, Dallas, El Paso, Corpus Christi ve Galveston şehirlerini birçok Teks macerasından hatırlıyorsunuz.

Maceranın bir karesinde Carson, Nueces Valley'de yaşayanlar Alman aksanı ile konuşuyorlar diyor. Maria Pilar'ın babasını vuran da Alman asıllı. Adı Werner Braun. Tex'in babaevi de Nueces Valley'de. Acaba Teks de Alman kökenli mi? Ben İrlanda kökenli olduğunu sanıyorum. Macera 1857 yılında geçiyor. Yani İç Savaş'tan önce. Son savaşın izleri hala taze. Meksika kökenliler ve Amerikalılar daha birbirlerini kabullenmemişler.

Maceranın sonunda genç Carson ile Maria Pilar'ın barı kapatarak hemhal olmaları bana göre çok ilginçti. İhtiyar deve gençliğinde bayağı hızlı bir çapkınmış

sultanhisar

Lal klasik seri 75-76 yeşil zagor  28 likte 9-10-11 idi uzaydan gelen dehşet miydi tam adını hatırlamadım

tunaorhun

Hafta sonu okudum  ve çok beğendim. Özellikle Kit Carson'lu macerayı.

rumar80

İlk macerayı az önce bitirdim. Yazarı Ruju zaten Dampyr'de de yazmakta. Bu nedenle korku türüne yabancı biri değil.  Öykünün başlangıcı ve gelişimi güzel ama burada da bir aceleye getirme hissi yaşamadım değil.  Ancak ASLA renkli Tex gibi değil.  Ondan çok daha iyi bir macera.  Tex'ı böyle doga üstü bir macerada görmek te güzel oldu.
   Bakalım gümüş saç bizi nasıl maceralara surukleyecek.

memospinoz

Çizgi roman dünyasının en önemli kahramanlarından biri olan Teks Willer'ın maceraları yeni bir seriyle daha yoluna devam ediyor...

Pençeler (Magazine 1: Yazar: Pasquale Ruju; Çizer: Emanuele Barison)Wyoming'in batısındaki ormanın karanlık derinliklerinde kadim ve inanılmaz bir yaratık yaşıyordu. Onun çevresindeki insanlara saldırmasını durduran tek engel olan küçük bir akarsu, yine insanların açgözlüğü yüzünden yerinden oynatıldığında, büyük bir kâbus küçük Black Cedars kasabasının üstünde çökmeye çoktan hazırdı...

Sayfa Sayısı: 128
Etiket Fiyatı: 20 TL

s.b

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Mrtekin

Tex Maxi'nin arka kapağında Tex-Magazin 2'nin reklamı var. Bu ay gelme ihtimali var mı?
They drew first blood...

hennessy

2.kitap çıktı bugün aldık. Tex candır.......

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

sultanhisar

İnternet sitelerine ne zaman gelir...

dean

Çizgi roman dünyasının en önemli kahramanlarından biri olan Teks Willer'ın maceraları yeni bir seriyle daha yoluna devam ediyor...

Teks Viller ve Carson, bütün işçilerin (siyahlar, Kızılderililer, beyaz eski suçlular) özgür olduğu bir çiftliği korumak için çarpışıyor. Rengin öneli olmadığı çok az yerden biri olan bu küçük çiftliğin yaşaması bazı insanlar için gerçekten çok önemliydi.

Bir yanlış anlaşılmayla kendini güya suçluların arasında bulan genç Kit Willer, atıldığı çalışma kampında, tek başına bile olsa adaletin yerini bulması için mücadele etmekten geri durmayacaktı.

Sayfa Sayısı: 124
  Etiket Fiyatı: 20 TL

Mrtekin

Tex Magazin'deki hikayeler genelde çok da derinliği olmayan, "oku ve unut" tarzı hikayeler.

2. hikaye olan "Ormandaki Dehşet", ilk defa bir Amerikalı yazar tarafından yazılmış. Kendisine, Zagor'daki çizgilerine bayıldığımız "Rubini" eşlik etmiş. Meraklısına "Kit" ile ilgili editoryel kısımlar da mevcut.

Rubini'yi Teks hikayelerinde daha fazla görmek dileğiyle...

Bu arada; Kit editoryelinde bahsedilen maceralar bizde de yayınlandı mı? Özellikle Frizenda tarafından çizilen? Koordinat verebileceklere şimdiden çok teşekkür ederim.
They drew first blood...

rumar80

O Amerikalı yazar Chuck Dixon.  Zamanında Batman ve Punisher yazmış biri. Hikaye kısa ve vasat ama farklı birinin yazmış olması güzel.  Hatta şöyle diyebilirim ki en az iki sayıyı dolduracak bir ana fikir var ortada ama 30 sayfa ile geçiştirilmiş. Hele Boselli yan karakterleri de bir işlerdi ki tadından yenmezdi.

caretta

Frisenda'nın çizdiği Teks, (baba oğulun kucaklaşması)Teks Dev Albüm 23.sayı"Patagonya,"Mehmet Bey...

afu

Tex Magazin #2 deki ikinci macera ile ilgili yazar-çizer bilgilerinde Çizgi Düşlerin daha dikkatli olmasını beklerdim.
Yazar Dixon hakkında bir sürü şey anlatıp, çizer diye yazmaları hoş olmamış.

Hele son çıkan Maxide bir hata var ki, tam bir aldatmaca  >:(
Fark eden oldu mu bilmiyorum?