Thorgal - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 26 Eylül, 2009, 16:23:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

4 bitti. Remzi hangi akla hizmet boyle sahane bir seriyi birakir aklim almiyor. Büyük hata resmen. Gerci Asteriks dışında devam ettikleri frankofonda yokmuş.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

nicholaihel

Sevgili Altın Madalyoncular, sayın Özer Sahaf'ın itkileriyle Thorgal'ın Çizgi Düşler'den çıkan ilk iki cildini edindim (7-8-9-10-11-12 sayılar sanırım).

Şimdi bir de bunların Remzi'den çıkan önceki sayıları (ilk 6 sayı?) var sanırım. Acaba onları bulabilir miyim, nasıl bulurum, bulmam şart mıdır?

Henüz okumadım, çizgilerine tav olarak, frankofon deyu aldım. Bakalım sevecek miyim...

Selamlarımla.

HacıGeraltEmmi

Almanızı tavsiye ederim, zaten her sahafta ve kitapçıda kolayca bulabilirsiniz. Yalnız Remzi ilk 5 sayıyı yayınlamıştı, 6. sayı için Çizgi Düşler'in son cildini almanız gerek :)

Mrtekin

Evet, maceralar sıra bazlı gelişiyorlar; koleksiyon düşünüyor isen; kesinlikle bulman şart. Hala satılıyorlar, netten bulabilirsin ve de büyük boy basım olduklarından ÇD basımlarına göre daha fazla keyif verirler.

Kaliteli Frankofon için; ÇD'den; 13. Ahit, Marmara'dan Tapınak, Bouncer, YKY ürünleri (Tetikçi, Okko, Komançi,Samuray, Red Kit), Prestijden; Durango ve Remzi'den Asteriks ile Jim Cutlass'ları da deneyebilirsin.
They drew first blood...

Nightrain

Alıntı yapılan: nicholaihel - 16 Şubat, 2016, 21:12:40
Sevgili Altın Madalyoncular, sayın Özer Sahaf'ın itkileriyle Thorgal'ın Çizgi Düşler'den çıkan ilk iki cildini edindim (7-8-9-10-11-12 sayılar sanırım).

Şimdi bir de bunların Remzi'den çıkan önceki sayıları (ilk 6 sayı?) var sanırım. Acaba onları bulabilir miyim, nasıl bulurum, bulmam şart mıdır?

Henüz okumadım, çizgilerine tav olarak, frankofon deyu aldım. Bakalım sevecek miyim...

Selamlarımla.

Şuradan alabilirsiniz ilk 5 albümü

http://www.odakitap.com/index.php?p=Products&q_field_active=0&q=Thorgal&q_field=&sort_type=rel-desc&prpm[pub][1584]=1584
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

nicholaihel

Teşekkürler designer73 :)

Mrtekin YKY'nin tümünü takipteyim. Bir de Thorgal'a başlayalım bakalım.

Nightrain, hiç Oda Kitap'tan alışverişim olmadı. Stokları güncel midir, paketleme vs. genel memnuniyetiniz nasıl (alışveriş yaptı iseniz)?

kalidor

Odakitap genel olarak stoktan çalışıyor. Stokta olanlar hızlı bir şekilde gönderiliyor. Bazı ürünlerde ise 2 günde temin, 3 günde temin vs yazıyor. O zaman da mesela 20 kitap stokta, 1 kitap 2 gün temin olsa bile onu beklemeniz gerekiyor. Idefixe gibi bulduğunu göndermiyor. Ben 2-3 kez alışveriş yaptım, gayet memnun kaldım. Şu aralar en uygun Arka Bahçe fiyatları da odakitapta zaten.
Crom! Ölüleri Say...

pearl jam

Bu forumda Thorgal önermeyecek bir kişi tanımıyorum. Thorgal forumumuzun gözbebeğidir  :)

nicholaihel

Teşekkürler kalidor verdim tüm seriyi sipariş. Sadece son çıkan Brek Zarith'in Düşüşü yoktu odakitap'ta onu da sonra tamamlayacağım.

Pearl Jam, nicedir kaşınıyordum bu konuda, nihayet tanışmak nasip oldu :)

köstebek

Brek Zarith'in düşüşü, Remzi'nin bastığı 5 kitabın devamı olan 6. kitaptır. Onun ardından ÇD'nin ciltleri başlar. Oda kitap e-posta filan yolla onu da bulup bizden isteyip falan halletsinler sana... Belki sayende sitelerine filan girerler, bir eksiklik kalkar ortadan

kalidor

İddia ederim ki Thorgal bu topraklar üzerinde öykü, kurgu, çizimler açısından yayınlanmış en iyi çizgiromandır. Mitoloji, fantazi, bilimkurgu, macera, dram gibi janrları içinde barındıran eşsiz bir eserdir ve kalite her albümde artar. Tek eksikliği özgün boyutlarda okuyamamamız olmuştur. Yine de okumayan çizgiroman adına çok şey kaybeder arkadaşlar.
Crom! Ölüleri Say...

nicholaihel

Nihayet okumaya başladım. Remzi'nin bastığı ilk dört sayıyı bitirdim. Maalesef yine yaprakları dökülmek için yanıp tutuşan zayıf bir baskı olmuş.

Ama onun dışında, daha ilk sayfadan itibaren eserin kalitesi kendini hissettiriyor. Özenli ve edebi çevirisi, Mehmet Avni Arıduru'nun öğretici ve keyifli yazıları ve Thorgal'ın Viking Sözlüğü bölümleriyle oldukça başarılı bir Türkçe edisyon olmuş aslında. Devamını okudukça buraya yorumlarımı ekleyeceğim. Şimdiden seriyi (boyutu küçük de olsa) yarım bırakmadığı için Çizgi Düşler'e teşekkürler. Belki Özer Sahaf'a uğramasam bu seriye hiç başlamayacaktım  :)

pizagor

Alıntı yapılan: kalidor - 18 Şubat, 2016, 08:34:23
İddia ederim ki Thorgal bu topraklar üzerinde öykü, kurgu, çizimler açısından yayınlanmış en iyi çizgiromandır. Mitoloji, fantazi, bilimkurgu, macera, dram gibi janrları içinde barındıran eşsiz bir eserdir ve kalite her albümde artar.

Türler çorbasının bana göre doğru tarifi en fazla iki türün birleşmesidir. Bu rakam arttıkça Kara Kule'de olduğu gibi bir iğreti durma, bir aidiyetsizlik hissi yaratır. Bunun benim için belki de tek istisnaları Zagor ve Thorgal'dır. En iyi demek biraz iddialı olsa da evet, okumayan çok şey kaybeder...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

nicholaihel

Beşinci sayı "Gölgelerin Ötesi" yine epik maceralar, sahneler ve etkileyici çizimlerle dolu.

SPOILER

Thorgal'ın Öteki Dünyanın Ötesine doğru yola çıkması, zamanda gittiklerini fark etmesi, Asgard'ın bahçesinde "yoldan çıkma" uyarısını dinlemeyerek ağlarla bezeli sonsuzluğa düşmesi ve Yazgı ile yüzleşmesi... Burada özellikle ağlarla resmedilen bölümler (hem metin hem çizimler), zaman ve yazgı teması (elbette ciddi farklar var ama) fazlasıyla Nolan'ın Interstellar'ını hatırlattı.

Kelebek hikayesi ve kızın okla kendi ipini vurduğu çok belli, beklenen senaryo olmasına rağmen Thorgal ile yollarının ayrı düştüğü ve Thorgal'ın durumu anladığı sahneler de hayli etkileyiciydi.

nicholaihel

Altıncı sayı ile ilk defa Çizgi Düşler basımlara giriş yapmış oldum. Önceki büyük sayılardan sonra bir buruk hissettirdiği, göze tuhaf geldiği kesin. Okudukça sevdiğim bu seriyle ilgili (defaatle konuşulmuş ama) keşke büyük devam etseymiş diyorum.

Hele bu sayı gibi eskizlerle, mini maceralarla, yazılarla dolup taşan, zengin bir ciltle ilgili. Thorgal'ın Türkiye'deki (aynı, sadece sakin bir yaşam sürmek isteyen kahramanın yaşadıkları gibi) hüzünlü ve karışık macerasının anlatıldığı, nostaljik dergilerden sayfalar ve kapaklarla süslü yazı da çok güzeldi.