Dragon Ball - Gerekli Şeyler (Devam ediyor)

Başlatan dean, 26 Ekim, 2020, 19:10:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Ben ilkokula gidiyordum, 90 'ların ikinci yarısıydı. 1996-1997 sıraları olabilir. Atv 'de Sailor Moon ile dönüşümlü olarak yayınlanıyordu. Bir gün Dragon Ball, bir gün Sailor Moon veriliyordu. Dragon Ball 'ın özellikle hastasıydım. Absürtlüğü, yerine göre muzırlığı, aksiyonu ve kendine has atmosferi çok hoşuma gidiyordu. Geçen bahar aylarında animesine başladım yıllar sonra. 28 bölümü kapsayan ilk arkı bitirdim, sonrasında devam edemedim. Zaten çocukken de o kadarını izlemişim ama izleyeceğim 125 bölüm daha vardı.

Mangasına seneler önce, üniversitede bir arkadaşın getirdiği cd vesilesiyle korsan çeviri olarak bulaşmıştım. Gene çizgi filmdeki ilk hikaye arkına tekabül eden kısımları okuyup bırakmıştım. Sade bir görselliğe sahipti diye hatırımda kalmış ama birazdan aratacağım Google 'dan görselleri, belki benim aklımda kalandan daha farklıdır. Yalnız çizgi filminden gram farklı bir his vermemişti, aynı keyfi almıştım. Şimdi de keyifle alacağım, hatta aldım da yola çıktı bile.

Aşağıya bırakacağım görseli bakalım kaç kişi hatırlayacak. Bu görseli nette aratınca bulabildiğim için çok mutluyum. Aynısı memlekette, baba evimde, depoda bir yerde duruyor. O zaman bozmaya kıyamamıştım da birleşik bir şekilde saklamıştım bu karton inceliğindeki promosyon yapbozu.  :)

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

Şimdi, herkes bizim gibi animesinden aşina olmayabilir. Biraz bilgi verip görsel paylaşayım ki hiç tanışmamış olanlar için izlenim olsun.

Dragon Ball evreni, oldukça şahsına münhasır bir evren. Bugün mü, geçmiş mi, gelecek mi asla tahmin edemeyeceğimiz sıra dışı bir atmosfer. Adeta alternatif bir uzak doğu geçmişi ile bilim-kurgunun birleşimi. Orta Çağ silahları ile portatif kapsül hava araçlarının bir arada olduğu, Nazi benzeri ateşli silahlı ve teknolojik bir yapılanmayla uzakdoğu mitolojisine ait kadim unsurların bir potada eridiği çok saçma bir ortam. Saçmalığı ölçüsünde de güzel. :)

Goku, inanılmaz dövüş yeteneklerine sahip ufacık bir çocuk. Ne hikmetse bir de kuyruğu var arkasında, herkesin kuyruğu olduğunu sanıyor. Hayatı boyunca dedesinden başka insan görmemiş, onu da dedesi yetiştirmiş ama dedesi bir sebepten dolayı ölünce yalnız kalmış. Nereden duymuşsa seriye adını veren ejder toplarının efsanesini duymuş. 7 adet ejder topundan bir tanesi bunun elinde. Acı kuvvetine ve üstün teknik bilgisine rağmen kör cahil olan bu zıpır çocuk, dedesinin o ejder topuna dönüştüğünü bile düşünmüş.

Bir gün açlığı dolayısıyla hapır hupur götürecek iri bir canlı ararken, bu vesileyle günlük idmanını yapıp aynı zamanda da avlanırken yolu çok enteresan bir canlıyla kesişiyor. Bu canlı genç bir kız. Goku hayatında ilk defa dişi gördüğü için kızın yuvarlak hatlarını çok garipsiyor. Bol bol dokunmak istiyor, bol bol da tokat yiyor. Kıza eşlik eden bir de ufak domuz var. O da kılık değiştirebilen kadın budalası devrik bir tiran. Foyası meydana çıkınca kaçmış, Bulma adındaki bu kızın Çiko 'su olmuş. Kıza hem bayılıyor, hem de kızın bir kozundan ötürü ondan inanılmaz tırsıyor.

Kızda da bir tane ejder topu olduğunu öğrenen Goku, Bulma ve yancısıyla birlikte diğer ejder toplarını aramaya başlıyor. Efsaneye göre 7 ejder topunu bir araya getirdiklerinde kadim ejder tanrı yeryüzüne inecek ve bir dileklerini gerçekleştirecek. Üçünün de ayrı ayrı saçma dilekleri olmakla beraber bu topların peşinde olan yalnızca bu üçlü değil. Uzak bir ülkenin ezik ama demir yumruğunu halkın sırtından eksik etmeyen bir diktatörü, kızlarla konuşamayan ama zehir gibi dövüşen genç bir savaşçı, tapınağından ayrılan yarı rahip yarı savaşçı içten pazarlıklı başka bir çocuk, bir de bu muhteşem kadroya zamanının en it, en gevşek ama en büyük dövüş sanatları ustası abazan Kame San da eklenince işler çığırından çıkacaktır.

İzlerken her bölümde karnımı tuta tuta güldüğüm, 9 yaşında ne hissediyorsam 33 yaşında da aynı şeyleri hissettiğim bu absürt ötesi aşırı sürükleyici eserin mangasını türün meraklılarına gözüm kapalı tavsiye ederim. Manganın üzerine animesi de izlenirse kadayıfın kaymağı olacaktır. Biz tam tersini yapacağız şartlardan ötürü ama Dragon Ball 'un her formatta tadı aynı. Son olarak eserle ilk kez tanışacak olan dostların görsele aldanıp da serinin çocuksu bir yanı olduğu düşüncesine kapılmalarını istemem. Animesi bugün asla gündüz kuşağında, bilhassa çocuklara yönelik vurgusuyla yayınlanamayacak bu muazzam seriden eski L-Manyak / Lombak dergisi dönemlerinin hazzını aldığımı, genel olarak hergelelikte çığır açtığının altını çizmek isterim.  ;)

Görsellerden önce animenin o muhteşem açılış jeneriğini paylaşmazsam olmaz elbette;

https://www.youtube.com/watch?v=FJqGirLjQn4

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

pizagor

Alıntı yapılan: ferzan - 01 Aralık, 2020, 19:10:42
    Ben ilkokula gidiyordum, 90 'ların ikinci yarısıydı. 1996-1997 sıraları olabilir. Atv 'de Sailor Moon ile dönüşümlü olarak yayınlanıyordu. Bir gün Dragon Ball, bir gün Sailor Moon veriliyordu. Dragon Ball 'ın özellikle hastasıydım.

Dragon Ball'un Interstar ya da Star TV'de -artık o zamanlar ismi hangisiyse- yayınlandığına o kadar emindim ki bunu okuyana kadar. ATV miydi yahu 😊

Onüç - ondört sene öncesi kendime doğumgünü hediyesi olarak aldığım bir seriydi Dragon Ball. Beyoğlu'ndaki Gon'dan kapıp gelmiştim onaltı sayısını birden. Şimdi olsa çok pahalı gelir, muhtemelen rafa geri koyardım 😑  Keyifle başlamıştım ancak tüm seriyi ardarda okuduğumda sıkıntı vermişti, kendini fazlaca tekrar ettiğini düşünmüştüm, animesi daha keyifliydi. Yeniden okur muyum, pek sanmıyorum.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

samalasio99

Bende GT hariç tüm serisini izlediğim çok güzel bir animeydi.türkiye fan sayfası bile ve ve baya aktif...
Vegata kimdir merakı ile bulaştığım çok absürd shonenin babası diyebileceğim bir anime..heleki teknoloji olayı süper...o kapsüllerden bir evim olsun çok isterdim.sanırım herkes ister:)
Normalde manga biriktirmem daha doğrusu uzun soluklu manga olayına girmem..2.3ciltilik uzumakidir old boy tomei onları aldım ama one piece Naruto vs çok uzun yolculuk gerektiryor.40 küsür ciltlerde şuan ve birazda ebat küçük olduğu için almadım.ama bu 12 cilt olacakmış..alacam hepsini...

ZGeralt

Alıntı yapılan: pizagor - 01 Aralık, 2020, 20:33:30
Dragon Ball'un Interstar ya da Star TV'de -artık o zamanlar ismi hangisiyse- yayınlandığına o kadar emindim ki bunu okuyana kadar. ATV miydi yahu 😊

Ben de Star TV olarak hatırlıyorum ama düşününce ATV'de olabilir, Sailor Moon çıktığı zaman canım sıkılırdı onu hatırlıyorum, hiç sevmezdim :)

Alıntı Yapbir de bu muhteşem kadroya zamanının en it, en gevşek ama en büyük dövüş sanatları ustası abazan Kame San da eklenince işler çığırından çıkacaktır.

Ben Roşi Usta'ya çok gülerdim ( sanırım Kame-San Roşi usta oluyor)  sapık ihtiyar :))  "master" algısı ile fena dalga geçiyordu, hawaii gömlekli, şortlu, güneş gözlüklü sırtında kaplumbağa kabuğu taşıyan dede  :)

dean

Alıntı yapılan: ZGeralt - 02 Aralık, 2020, 10:21:27
Sailor Moon çıktığı zaman canım sıkılırdı onu hatırlıyorum, hiç sevmezdim :)

Haydaaaa! Skandal bir söz resmen.

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

ZGeralt

Alıntı yapılan: dean - 02 Aralık, 2020, 10:25:33
Haydaaaa! Skandal bir söz resmen.

Alıntı YapBence de. ;D

Biz gönlümüzü TMNT'ın April'ına kaptırmıştık, başka kızları gözüm görmezdi, öyle de sadık bir insanım :)))

Çocukluk işte, "kız dizisi yaee bu neaaa " falan diye takılıyordum muhtemelen , bütün kadro genç kızlardan oluşuyordu. Şimdi izlesem belki beğenirim, hiç bir fikrim yok :)

pizagor

Alıntı yapılan: ZGeralt - 02 Aralık, 2020, 10:21:27
Ben de Star TV olarak hatırlıyorum ama düşününce ATV'de olabilir, Sailor Moon çıktığı zaman canım sıkılırdı onu hatırlıyorum, hiç sevmezdim :)

Ben Roşi Usta'ya çok gülerdim ( sanırım Kame-San Roşi usta oluyor)  sapık ihtiyar :))  "master" algısı ile fena dalga geçiyordu, hawaii gömlekli, şortlu, güneş gözlüklü sırtında kaplumbağa kabuğu taşıyan dede  :)

Her iki konuda da birebir örtüşüyoruz sevgili ZGeralt :)

Nightrain

Star TV, One Piece'i yayınlamıştı yanlış hatırlamıyorsam.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

ZGeralt

ferzan

Seslendirme harika, senelerdir duymamıştım Türkçe dublajlısını. Hatırlamak iyi geldi. :)

Star TV 'de hangi sene yayınlandı? Ben 1996 'da ATV 'de yayınlandığına dair bütün kitaplığım üzerine iddiaya girebilirim. Hatta kısa bir internet araştırması yapınca pek çok kişinin de serinin ATV 'de Sailor Moon ile dönüşümlü yayınlandığını hatırladığını gördüm. Star yayını büyük ihtimalle 1998 sonrası olmalı. O sıralar artık çizgi dizilerden kopup yavaş yavaş çizgi roman, bilgisayar oyunu ve kartondan iki boyutlu figür yapmaya ağırlık vermeye başlamıştım. O sebeple ilk yayınlandığı ATV 'yi Dragon Ball nezdinde tekel bellemiş olabilirim.

ZGeralt

Alıntı yapılan: ferzan - 02 Aralık, 2020, 15:25:08
    Seslendirme harika, senelerdir duymamıştım Türkçe dublajlısını. Hatırlamak iyi geldi. :)

Star TV 'de hangi sene yayınlandı? Ben 1996 'da ATV 'de yayınlandığına dair bütün kitaplığım üzerine iddiaya girebilirim. Hatta kısa bir internet araştırması yapınca pek çok kişinin de serinin ATV 'de Sailor Moon ile dönüşümlü yayınlandığını hatırladığını gördüm. Star yayını büyük ihtimalle 1998 sonrası olmalı.

İnan hiç hatırlamıyorum hangi senelerdi, belki ben de önce ATV'de izledim ama Star TV logosu aklımda kalmış, bi tek ondan emindim :)

pizagor

Star TV 'de hangi sene yayınlandı? Ben 1996 'da ATV 'de yayınlandığına dair bütün kitaplığım üzerine iddiaya girebilirim. Hatta kısa bir internet araştırması yapınca pek çok kişinin de serinin ATV 'de Sailor Moon ile dönüşümlü yayınlandığını hatırladığını gördüm. Star yayını büyük ihtimalle 1998 sonrası olmalı. O sıralar artık çizgi dizilerden kopup yavaş yavaş çizgi roman, bilgisayar oyunu ve kartondan iki boyutlu figür yapmaya ağırlık vermeye başlamıştım. O sebeple ilk yayınlandığı ATV 'yi Dragon Ball nezdinde tekel bellemiş olabilirim.

1996 sonrası değil de öncesi olabilir. Üniversitede neredeyse son demlerimdeyken anime seyretmiyordum. İlgi alanım kaymıştı  :)

nicholaihel

ATV +1