SORUN SÖYLEYELİM

Başlatan köstebek, 24 Nisan, 2014, 22:24:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

köstebek

Alıntı yapılan: Nightrain - 21 Aralık, 2015, 19:17:01
Aynen. Millet jbc nin duvarında y last man basin diyor. Biraz reklam yapin.

Önemli olan JBC, y:last man basıldı, bakın şurada diyor mu? diyorsa sorun yok, oradan kurtarırız, demiyorsa da canı sağ olsun.

köstebek

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 21 Aralık, 2015, 18:51:37
Sayın köstebek; yayınevinizin ömrü hayatında yayımlayabileceği  en iyi çizgi roman olan scalped dan ( ve 100 kurşun dan) neden ısrarla bir haber yok? Neden her soruya yanıt veriliyor da bunlar sürekli es geçiliyor?

sonbaharda çıkarmayı planlıyorduk, olmadı; mevzu yıl sonuna kaldı, yıl sonuna kalınca da yayım dünyasına yön veren şöhretli dağıtım  şirketlerinin yıl sonu hesaplaşmaları vs derin mevzulara girildi. Zaten gördüğünüz gibi Aralık ayında bastığımız kitapların tümü fumetti, büyük satış rakamları beklenmeyen şeyler.

Her neyse, kısaca Vertigolar 2016 kışının ilk aylarına kaldı...

Jedmau

Alıntı yapılan: köstebek - 21 Aralık, 2015, 20:49:29
Önemli olan JBC, y:last man basıldı, bakın şurada diyor mu? diyorsa sorun yok, oradan kurtarırız, demiyorsa da canı sağ olsun.

Ya yine neden bize paslıyorsunuz :) Tabiki diyoruz , böyle bir soruya gerçekten üzülürüm , her hafta 10nlarca mesaj geliyor in justice ile ilgili , hepsine cevap verip çizgi düşlere yönlendiriyoruz.

köstebek

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 21 Aralık, 2015, 19:01:19
Şimdiden söyleyeyim eğer lütfedip de cevap yazarsanız lütfen klasik olarak topu çr okuruna atmayın, biz altımadalyon üyeleri olarak bunları batman kadar alıyoruz. ( Bkz anketler) Bize bunlarla gelmeyin  yani :) reklam yapın tanıtım yapın biraz, kimsenin bu serilerden haberi yok.

Ben de Mrtekin gibi çizgi düşler fanboyluğundan istifa etmeyi düşünür oldum   :D

Sevgili Eddie Vedder,

Fatih Terim gibi her zaman tüm başarısızlığımızı da üstlenmeye hazırız. Lakin bir kendinize sorun, bok varmış gibi ayda bir, iki üç Vertigo basmak isteyen bir yayınevi ne diye serilerini birazcık yavaşlatır sence...Reklam tanıtım bütçemizi en az 10 katına artırmayı düşünüyoruz, bakalım ne olacak...

Bu arada mafia'dan beter bir yapılanma içindeyiz, bir giren bir daha çıkamaz; Mrtekin'in şovlarına bakmayın, onu diğer popüler yayınevlerine ajan provakatör olarak sokuyoruz yalnızca. İsterseniz benzer bir missionla sizi de görevlendirebiliriz.

Not: Band'deki diğer arkadaşlara selamlar. Jeremy'den yeni haber var mı?

Animvader

Ben bu gibi durumlarda ya da sorularda diyelim hiç de yayıncıyı suçlamam.Bizim gençlerimiz google'da arama yapmaktan bile aciz maalesef.Oraya Y:The Last Man falan filan bassanıza diye yazana kadar google'a, idefixe, herhangi bir yere arama kutusuna yazsa basıldığını görecek.Adamlar hiçbir şeyi araştırmıyorsa, okumuyorsa yayınevi ne kadar reklam yapsa ne fayda eder ki?

çizgidüşler

Merhaba,

Konu açıldığı için kısaca Vertigo yayınları hakkında bilgi vermek isterim;

Hiçbir Vertigo serimizi bırakmadık ve kesinlikle bırakmayı düşünmüyoruz, serilerin tüm kitaplarının telifleri zaten alındı ve ödendi.
Şu an 100 Kurşun 4 yayına hazır ve haftaya baskıya giriyor. Ocak ayının ilk veya ikinci haftasında çıkmış olur.
Scalped 5 hazırlıklarına başlandı, ama eksik malzeme olduğunu farkettik. Şu an DC sene sonu telaşında olduğu için zaten bunların temini en erken Ocak ayının sonlarında olacaktır. Yani Scalped 5 in basımı Şubat sonu-Mart başı gibi olur.
Coffin Hill çeviride, yayın planı konuşulmadı henüz, ama tahminimce 2016 içinde 3 cildinin yayımı tamamlanmış olur.
Güngezgini 2. baskı hazırlıkları devam ediyor.

Sayın Pearl Jam,
Scalped serisinin ben de hayranıyım da "yayınevinizin ömrü hayatında yayımlayabileceği  en iyi çizgi roman" cümlesi fazla iddialı olmamış mı?
Gerçek şu ki; bu ikimizin de hayran olduğu ve yere göğe sığdıramadığımız Scalped 1'in Türkiye'de toplam satışı 1000'in altında şu anda.
Reklam ve tanıtıma gelince, bunun için elimizden geleni zaten yapıyoruz ve bu yıl içinde de gayretlerimiz katlanarak artacak, ama şu anki satış durumu ortada.

Mrtekin

Selamlar,

2016 için bir yayın planınız var mı? Portföyünüzün comics ağırlıklı olacağını düşünürsek; reklam çalışmaları kapsamında, bağladığınız yeni comics serilerini ve diğerlerini (Daha önce yayın planınızda olan, Lukas'ı, Ada'm Wild'i, Edelweiss'i,
Muhteşem Balzoni'yi ve Long John Silver'ı bu sene göremedik.) ne Zaman tanıtacaksınız?

Bu sene en iyi satan serinizin, Comics'de, Injustice (Çizgi Düşlerin çok ciddi bilinirliğini de sağladı.) ve,

Fumettide Teks (İnşallah 2016 da,2015 deki sözleşme gecikmesi sıkıntısını yaşamayız, bunun için lütfen önceden tedbir alın.) ve Zagor olduğunu düşünüyorum. Doğru mu bilmiyorum,tabii.

Mümkünse serilerinizin satış rakamlarını da verebilir misiniz?

Cevaplar için şimdiden Teşekkür ederim. Bu vesile ile yeni yılınızı da kutluyor, başarılı,Mutlu,sağlıklı ve huzurlu bir yeni yıl diliyorum size ve tüm yayıncılarımıza.

Siz, Pearl Cem'e bakmayın, baskı ile Teks okutuyoruz, o yüzden tepki veriyor.  :)
They drew first blood...

pearl jam

Alıntı yapılan: köstebek - 21 Aralık, 2015, 21:09:52
Sevgili Eddie Vedder,

Fatih Terim gibi her zaman tüm başarısızlığımızı da üstlenmeye hazırız. Lakin bir kendinize sorun, bok varmış gibi ayda bir, iki üç Vertigo basmak isteyen bir yayınevi ne diye serilerini birazcık yavaşlatır sence...Reklam tanıtım bütçemizi en az 10 katına artırmayı düşünüyoruz, bakalım ne olacak...

Bu arada mafia'dan beter bir yapılanma içindeyiz, bir giren bir daha çıkamaz; Mrtekin'in şovlarına bakmayın, onu diğer popüler yayınevlerine ajan provakatör olarak sokuyoruz yalnızca. İsterseniz benzer bir missionla sizi de görevlendirebiliriz.

Not: Band'deki diğer arkadaşlara selamlar. Jeremy'den yeni haber var mı?

Sevgili köstebek abi,

Biz Vertigo severler olarak bu serilerin süper kahramanlar kadar popüler olmadığının farkındayız dolayısıyla da yaklaşık 7-8 aydır yeni sayıları çıkmamasına rağmen  "nerede bizim scalped?" "nerede bizim 100 kurşun?" diye başınızın etini yemiyoruz farkındaysanız. :) Aylık yayımlanan teks-zagor iki gün gecikse
foruma hemen mesaj yağıyor :) asıl olarak benim derdim bu süreç içerisinde bu serilerle ilgili herhangi bir bilgi verilmemesiydi; o bilgileri de almış olduk artık rahatlayabiliriz.

not : şu sıralar grupça keyfimiz yok, scott weiland'ın yasını tutuyoruz.

Alıntı yapılan: çizgidüşler - 22 Aralık, 2015, 09:09:52

Sayın Pearl Jam,
Scalped serisinin ben de hayranıyım da "yayınevinizin ömrü hayatında yayımlayabileceği  en iyi çizgi roman" cümlesi fazla iddialı olmamış mı?
Gerçek şu ki; bu ikimizin de hayran olduğu ve yere göğe sığdıramadığımız Scalped 1'in Türkiye'de toplam satışı 1000'in altında şu anda.
Reklam ve tanıtıma gelince, bunun için elimizden geleni zaten yapıyoruz ve bu yıl içinde de gayretlerimiz katlanarak artacak, ama şu anki satış durumu ortada.

Sayın çizgi düşler,

Scalped için kullandığım yukarıdaki ifadeyi tamamen inanarak söylemiş olsam da son derece öznel bir bakış açısı olduğu da ortada. Daha çok insanın dikkatini bu seriye çekmek için bilinçli olarak kullandığım bu ifadeye, bir nevi viral reklam gözüyle bakabilirsiniz  ;)           

çizgidüşler

Merhaba Mrtekin,

Henüz 2016 için kesin bir yayın planı yapamıyoruz çünkü 6-7 tane yeni title'ın görüşmeleri devam ediyor. Bunlar netleşmediği için planlama konusunda fazla ilerleyemiyoruz.

Bahsettiğiniz İtalyan seri ve one-shot'ları eldeki Fumetti bolluğu yüzünden öteleme kararı aldık. 2016 da bunlar çıkmış olacak ama büyük ihtimalle sonbahara doğru çıkarlar. Öncelikle devam eden serileri oturtmayı planlıyoruz.
Edelweiss kısa sürede yayınlanmış olacak. Long John Silver ise bir süre daha bekleyecek.
Doğrudur; comicste Injustice ve fumettilerde de Teks ve Zagor en iyi satan serilerimiz. Ama satış rakamlarını net olarak veremiyorum.
Teks'te sözleşme sıkıntısı yaşamamayı planlıyoruz. Hazırlıklarımızı yaptık şimdiden.
İyi dilekleriniz için teşekürler, Çizgi Düşleri olarak hepinizin yeni yılını kutluyoruz.

NOT : Bu arada PearlJam'e bu kadar yüklenmeseydiniz keşke. En azından daha kısa bir seriye başlatsaydınız, 600 küsur kitap bu, bitmek bilmez :).

çizgidüşler

Merhaba Pearl Jam,

Scalped reklamı için teşekürler ;D . Emin olun 2016 içinde Scalped'i tamamlamış olmayı ben de istiyorum ve şimdilik planımız bu doğrultuda.
Zaten yol daha uzun, o tamamlansın ki Vertigo'daki daha nice serilere başlayabilelim. :)

-brendon-

Selamlar, cizgi düşler injustice 2ci yil ne zaman basilcak bi tarih verebilir misiniz ?

çizgidüşler

Merhaba Brendon,

Facebook sayfamızda zaten bu bilgi var bildiğim kadarıyla.
İkinci yıl ilk cildi Ocak 2016 içinde çıkmış olacak. Baskıya girdiği zaman kesin tarihi bildiriyor olacağız.

nicholaihel

Scalped'ın 1000'in altında kalmasına çok üzüldüm. Yayınevinden çok, tercih hatalarına düşmüş okur adına :)

Çıkar çıkmaz, hemen, (ivedilikle!) :) satın aldığım nadir serilerden. Comics mi seviyorsun, mangacı mısın, fumettiden ötesine bütçe ayırmakta zorlanıyor musun? Kendi sevdiğin türün dışında bir tercih yapacak olsan bu Scalped olmalı. Sert, sağlam, ilgi çekici öykü ve bu vasıfların tümünü gözlerimiz önüne seren çizgiler. Jason Aaron çizgi romanın harika çocuğu, Guera'nın "kötü çocuk" çizimleriyle çizgi roman dışında sinema severler tarafından da mutlaka okunmalı.

Özetle yukarıdaki "öznel" yorumlara katılıyorum :)

Ayrıca Goethe'nin ölmeden hemen önce "Vertigo! Daha fazla Vertigo" dediği rivayet olunur :) Çizgi Düşler size söylüyorum, diğer sevgili yayıncılar siz de anlayınız.

ercoktay

Scalped gibi bir yayının 1000 altında kalması gerçekten üzücü. Ne yazık ki demek yeteri kadar tanıtım yapılamıyor.

Sosyal medyayı biraz daha efektif kullanabilseniz keşke. Mesela elinizde direk çok satan bir injustice var.

Sosyal medya da bunları yaymaya çalışırken peşi sıra bu serileri de tanıtsanız.

İnsanlar injustice ararken web de bunlarla karşılaşsa ne güzel olur.

çizgidüşler

Arkadaşlar;

Arkasında muazzam desteği olan Injustice vb... gibi yayınların bile onbinler satmadığı bir ülkedeyiz. Amerika'da örneğin Injustice 1'in ve Scalped 1'in satışını karşılaştıran bir istatistik var mı? Benim tahminim bu oranın orada bile en az ona bir (Her 10 injustive için bir adet Scalped) olacağı yönünde.
Aynı oranı Türkiye'ye uygularsanız (hesap kolaylığı olsun diye örneğin 10000 Injustive satışı için) karşınıza 1000 Scalped satışı çıkacaktır. Ki karşı karşıya kaldığımız oranlar da yaklaşık bu kadar.

Devasa bir bütçe ile reklam bombardımanı yapmadığınız sürece zaten Scalped'ın (ve türevi Vertigo title larının) satışı ancak kendini kurtarmanın bir tık ilerisine gidecektir. Bu eserler çok kaliteli olabilir, ama hitap edeceği kesim çok dar; anne babasıyla çizgi roman almaya gelen hangi çocuğa Scalped'i satacaksınız -ki örneğin fuarda satılan Injustice lerin yarıdan fazlasının alıcısı bu gruptan oluşuyordu-.

Size bir örnek daha, Istanbul fuarında Injustice alan yüzlerce kişiye tek tek Scalped ve diğer vertigolar önerildi; sonuç ise fuarda toplam 30-40 tane Scalped satışı, ki bunların en az yarısı zaten direk bu nu almaya gelmiş kişilerden oluşuyordu. Yani 9 gün boyunca 2-3 kişinin tüm uğraşısı ancak ekstradan 10-20 adet satış sağladı. Bu uğraşı örneğin Injustice için yapsaydık birkaç yüz adet satılacaktı emin olun.

Olası tek ihtimal bu tür eserlerin popüler olan bir dizi veya filme konu olması. Bu durumda satışı patlayabilir ancak. Aksi durumda satışını yüzde kaç arttırabilirsiniz ve bu artışın size maliyeti getirisini karşılar mı?

Lütfen bu dediklerimi mümkünse diğer Vertigo yayıncılarıyla da kontrol edin: Örneğin Fables ve Flash satış oranlarını Arkabahçe'den, American Vampire ve Deathpool satış oranlarını JBC'den inceleyin. Arada ufak farklar olsa bile yaklaşık aynı görüntüyle karşılaşacağınıza eminim. Bunu zaten her yayıncının Marvel-DC ana akımı peşinde koşarken Vertigo tarafında yayın miktarının bu kadar az olması ve ana akım serilerin 2-3 baskı yaparken ikinci baskı yapan tek Vertigo serisinin olmaması gösteriyordur.

Kısaca günümüzde herhangi bir ürünü kalite değil popülarite sattırıyor. Ve dediğim gibi devasa bir bütçe ayırmadığınız sürece bunu sağlayamazsınız.