2024 Nisan - Yeni çıkan çizgi romanlar

Başlatan afu, 03 Nisan, 2024, 00:07:55

« önceki - sonraki »

trooper, ninjagamer, Zeljko ve 13 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darbove

Presstij ve Felix'in koleksiyon ürünleri malum yayınevinin 4 gün önce dramalara şahit olan ürününden daha pahalıya çıkmış.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

Animvader

Alıntı yapılan: Volrath - 22 Nisan, 2024, 22:53:07Peki, tamam. Siz hariç Animvader bey. Oldu mu?

Siz hariç. Yazdıklarımın hepsi geçerli. Tepki farkı var diyorum kurabiye gündemine gönderme yaptım ya diyorsunuz. Sayfa sayfa, çarşaf çarşaf kanıtı bu forumun başka başlığında duruyor ama siz hariç. Özellikle Animvader hiçbir şey demedi yazmışım gibi konuya dış kapının mandalını maşayla tutarak dahil oluyorsunuz. Siz hariç.

Ben dedim ki benzer fiyatlar çıktı, hani benzer tepkiler? Üstelik daha dört güncük sonra? Var mı? 2. Kez bunun altını çiziyorum, beni zaten yapmadığım şeyleri yapmamakla itham edip ad hominem diyorsunuz. Gerçekten enteresan. Siz dilerseniz cevap verin, allah aşkına bu sefer fikir almak istediğim konuyla ilgili bir şey yazın. Aksi taktirde cevap vermeyeceğim. Daha ne kadar açık yazabilirim?

Siz bu başlığa fiyatlar açıklandıktan 2-3 saat sonra koştura koştura gelip ne oldu, niye kimse eleştirmiyor diye yazdınız. Halbuki Last Ronin başlığına girerseniz orada @Forsythe nin fiyat/tanıtım mesajından neredeyse bir gün sonra benim Amazon mesajımla yine aynı üyenin karşı çıkan mesajıyla asıl tartışmanın başladığını görürsünüz.

Sizi apar topar MÇ savunmaya iten neydi?

Volrath

"2-3 saat sonra" ve "koştura koştura" ifadeleri aynı cümlede yani?

Marmara Çizgi savunduğuma dair temelsiz inancınızın kaynağını merak etsem de cevap istemiyorum. 4 gün önceki yorumlar hüsamettin yayınevinin okuduğunu anlama üzerine hazırladığı kitaptan çıksa onu örnek verecektim. Marmara Çizgi'nin neyini savundum? Daha neyi sorduğumu size anlatmak neden bu kadar zor acaba?

24 saat sonra siteye tekrar gireceğim. Aynı bu şekilde kaldıysa ne yapacaksınız?

Belli olmuyor herhalde, 3. ve nihai olarak açıklayayım. Marmara Çizgi, Presstij ve Felix'e pahalı ya da ucuz demiyorum. Benzer fiyatlı bir ürün biçilirken diğerlerine neden binde biri tepki gelmiyor diyorum. Demediklerimi anlatmaktan yoruldum.

Gerçekten sabır gerektiriyorsunuz. Açık gelmemiştir izah edeyim, soru sorduğum konuya dahil oluyorsunuz ama konuyla ilgili 2 kelime ediyorsanız hiç ilgisi olmayan şeylerle ilgili 1000 şey yazıyorsunuz. Yani ısrarla beni yayınevi savunmakla suçlama cenderesinden çıkamadınız ya, ben pahalılık vs. değil tepki boyutu soruyorum.Umarım artık anlamışsınızdır.

rumar80

Sanırım ülkemizin geldiği durumun herkes farkında. Çizgi Roman okumak artık lüks oldu. Aslında özünde aynı olan eleştirimizi detaylar ile tartışmaya taşımayalım.
  Sonuçta hepimiz aynı sıkıntıları yaşamaktayız. Felix baskı konusunda belli tercihleri olan, bu yüzden de fiyatlandırma konusunda bir tık daha üst seviyede bir yayinevi. Prestij ve Marmara ise hem standart hem de özel basım yapmakta. Bu yüzden sapla saman ayırt edilmeli diye düşünüyorum.
   Yine de şahsi fikrim tüm yayınevlerinin bu konuda fazla fiyatlandırma yaptıkları yönünde. Buna fumetti basanlar da dahil.
   Gününüzde elimizde kalan çizgi roman kurtarılmış çizgi romandır felsefesi daha da gerçekçi olacak gibi. O nedenle ortak paydada uzlaşı belki de en iyisi olacak.

Animvader

Alıntı yapılan: Volrath - 22 Nisan, 2024, 23:52:25"2-3 saat sonra" ve "koştura koştura" ifadeleri aynı cümlede yani?

Marmara Çizgi savunduğuma dair temelsiz inancınızın kaynağını merak etsem de cevap istemiyorum. 4 gün önceki yorumlar hüsamettin yayınevinin okuduğunu anlama üzerine hazırladığı kitaptan çıksa onu örnek verecektim. Marmara Çizgi'nin neyini savundum? Daha neyi sorduğumu size anlatmak neden bu kadar zor acaba?

24 saat sonra siteye tekrar gireceğim. Aynı bu şekilde kaldıysa ne yapacaksınız?

Belli olmuyor herhalde, 3. ve nihai olarak açıklayayım. Marmara Çizgi, Presstij ve Felix'e pahalı ya da ucuz demiyorum. Benzer fiyatlı bir ürün biçilirken diğerlerine neden binde biri tepki gelmiyor diyorum. Demediklerimi anlatmaktan yoruldum.

Gerçekten sabır gerektiriyorsunuz. Açık gelmemiştir izah edeyim, soru sorduğum konuya dahil oluyorsunuz ama konuyla ilgili 2 kelime ediyorsanız hiç ilgisi olmayan şeylerle ilgili 1000 şey yazıyorsunuz. Yani ısrarla beni yayınevi savunmakla suçlama cenderesinden çıkamadınız ya, ben pahalılık vs. değil tepki boyutu soruyorum.Umarım artık anlamışsınızdır.

Ya açık değil mi işte, herkes fiyat eleştirirken siz tutup da bir anda bu yayınevini eleştirdiniz buna niye bir şey demiyorsunuz diye konuya girerseniz buna amiyane tabirle yaran mı var da gocunuyorsun derler. Daha ne diyeyim?

Saat olayını da anlamamışsınınz yine en iyisi Son Ronin başlığına girip fiyat açıklanmasıyla tartışmaların başlaması arasında ne kadar zaman geçmiş bir açın bakın.

Zaten burayı da buna laf ettiniz buna niye suskun kaldınız diye garip bir muhabbete sokmasaydınız insanlar fiyattan haberdar olup eleştirilerini yapacaktı.

Volrath

Alıntı yapılan: Animvader - 23 Nisan, 2024, 09:02:35Ya açık değil mi işte, herkes fiyat eleştirirken siz tutup da bir anda bu yayınevini eleştirdiniz buna niye bir şey demiyorsunuz diye konuya girerseniz buna amiyane tabirle yaran mı var da gocunuyorsun derler. Daha ne diyeyim?

Saat olayını da anlamamışsınınz yine en iyisi Son Ronin başlığına girip fiyat açıklanmasıyla tartışmaların başlaması arasında ne kadar zaman geçmiş bir açın bakın.

Zaten burayı da buna laf ettiniz buna niye suskun kaldınız diye garip bir muhabbete sokmasaydınız insanlar fiyattan haberdar olup eleştirilerini yapacaktı.

Siz konuları tek boyutlu tartışabiliyorsunuz o da fiyat sanırım. İnsanlar başka şeyleri merak edince hayret ediyorsunuz herhalde. Meramımı neden yayınevi ismi vererek yazdığımı 3 kere açıkladım, pes.

Madalyon forum üyeleri ben vaktinden erken sorduğum için tıkandı, tepkisini dile getiremedi yani? Bunu mu diyorsunuz?

Vay arkadaş, politik kariyer için çok mu geç acaba? Ne etkim varmış da haberim yokmuş.

Çocuğun şekere sarıldığı gibi benim yayınevi savunduğum fikrine sarıldınız, laftan anlamıyorsunuz bir türlü. Ben sizin olduğunuz yere geleyim, yayıneviyle özellikle bir derdiniz mi var? Birinin ettiği lafı onların lehine algıladığınızda saldırıya geçiyorsunuz? Burada anlatacak şeyleri varmış gibi duran sizsiniz. Yarın aynı senaryo bambaşka 3 yayınevi arasında olsa ben yine kendi sorduğumu sorardım ama siz Marmara Çizgi söz konusu olmadığı sürece böyle tepkiler vermeyecekmiş gibi görüntü veriyorsunuz. Ama dediğinizi dikkate alırım, böyle bir durumda sayın madalyon üyelerimizin fikri özgürlüklerine ket vurmamak için biraz daha beklerim.

Size acil şifalar diliyorum ve cevap vermeyi kesiyorum.

xmenac

Ninja Kaplumbağalar'dan sonra bu yayınları da pahalı bulduğumu belirteyim. Bir başka yayına pahalı dedikten sonra burada yazmazsam daha sonraki yayınlarda da bunu deme hakkım olmayacakmış gibi bir hissiyata kapıldım çünkü son iletilerin ardından... Halbuki böyle bir mecburiyet olmamalı, bir yayının fiyatını yüksek buldum diye daha sonrasında çıkan her yayına yetişip evet bu da pahalıymış demem gerekmemeli... Diğer başlıkta yazdığım yazıyı buraya da alıntılıyorum, çünkü yayının ismi dışında temel konular aynı:

Alıntı yapılan: xmenac - 20 Nisan, 2024, 14:46:08Hem varyant hem de sert kapaklı cilt benim için pahalı. Ninja kaplumbağalar da o kadar öncelikli tuttuğum bir seri değil zaten.

Fakat konu açılınca mazi geldi aklıma, senelerce sektörün içindeki arkadaşlarla çizgi roman neden daha uygun fiyatlı değil konuları konuşulduğunda iş dönüp dolaşıp dağıtım maliyetlerine gelirdi. Dağıtım firması için yayıncının yaptığı iskonto, iade kitapların belirli bir süre sonra gelmesi ve kimi yayının rafta yıpranması gibi sebepler uzun uzun sıralanırdı... Yıllar içinde iş öyle bir noktaya gitti ki evvela her mahallede gazete bayilerinde bulabildiğimiz çizgi romanları artık daha az yerde bulabilmeye başladık, akabinde de comics gibi bazı ekollerde fasikül formatına bir müddet veda ettik... Gelinen noktada çizgi roman fiyatları daha mı uygun oldu emin değilim. Üstelik çizgi romanı yayıncısından alma opsiyonumuzun da olmasına rağmen...

Günümüzde aynı çizgi roman için varyant kapak alternatifleri, softcover'a kıyasla epey bir fiyat farkına sahip sert kapak seçeneği derken bir de çizgi roman dükkanlarına özel edisyonlar çıktı. Öyle ki bu edisyonlara ulaşmak için yerini bilmediğim dükkanlara farklı bir şehirden giderek ulaşmak yahut kargo maliyetlerine katlanarak uzaktan sipariş vermek dışında seçenek kalmıyor...

Yani kısacası, sektördeki bu değişimlerin hiçbiri bana bir maddi tasarruf sağlamadığı gibi çizgi romana erişim konforumu da artırmadı. Bir çizgi roman okuru olarak temennim, kısa ve orta vadede çizgi romanların tekrar yaygın satış ağına sahip zincir mağazalarda yaygınlaşması ve farklı yayınlarla geniş bir portföye de sahip olan yayınevlerinin çizgi roman yayınlamaya başlaması. Uzun vadeli temennim ise yabancı çizgi roman firmalarının yayınlarını dijital abonelik yahut perakende satış usulüyle çeviriyle birlikte sunması.

Bizim okur olarak odaklanmamız gereken konular aslında gayet net, senelerdir birçok yayınevinin uyguladığı strateji çizgi romanı daha uygun fiyatlı hale getirmedi ve yaygınlaşmasını da sağlamadı... Esas başlıklar böyleyken konuyu yayınevi kıyaslamasına getirmemek lazım. Nihayetinde bu forum dün açılmadı, yıllar boyunca yazılanlar içinde bir üye bir yayınevinin çizgi romanlarını kimi zaman beğenebilir kimi zaman da beğenmeyebilir. Nitekim tüketici açısından bakıldığında da böyle olması gayet normal.

Kinowa59

Günaydın değerli dostlar. Haçan ki, bu sayfada her üye " çizgi roman fiyatları " hususunda görüşlerini dile getiriyor; bana da birşeyler söylemek düşer. Ben de " fahiş fiyat " ile ilgili gayet kibar bir şekilde, soru cevap olarak düşüncelerimi belirteyim. Kızmak yok, darılmak yok. Hakaret zaten yok. Sevgi yoksa da , saygı var. Soru 1: 176 sayfalık bir çizgi romana 400 TL fiyat konulması nedir? Cevap 1: 400 TL fiyat,176 sayfalık kitaptan çok o kitaba o fiyatı veren şahsa konulmuştur. Satana da alana da hayırlı uğurlu olsun... ( Yazımın başında belirttim. Kızma, darılmak yok. Hakaret zaten yok ) Soru 2: 176 sayfalık bir çizgi romanı 400 TL' ye okuyucuya satmaya çalışanın kişilik yapısı nasıldır.? Cevap 2: Kişiliği olan bir insan için, bir değerlendirme yapabilirsiniz . Bu sorunun cevabı beni aşar. Ne tür bir kişilik olduğu henüz keşfedilmemiş bir tür için bilim insanları açıklama yapmalıdır... Soru 3: Bizler, bir avuç çizgi roman gönüllüsü olarak, cebimizdeki üç kuruş kefen parasına bile göz dikmişlerden nasıl korunabiliriz.? Cevap 3: Bu soru cevabını bildiğim yerden geldi. İlk yapmamız gereken şey, bunlardan uzak durmalıyız. Hiçbir biçimde ( uygun fiyatlı olsa bile ) bunlardan alış veriş yapmamalıyız. Ne cenazelerine gitmeliyiz, ne de cenazemize çağırmamalıyız ( vallahi üstünüzdeki kefeni bile alırlar ) Diğer kardeş sitelerle bir centilmenlik anlaşması yaparak bunları her yerde ve her alanda afişe etmeliyiz. Demokratik, sivil direniş hakkımızı kullanarak meydanın boş olmadığını ve bizlerin uysal koyun olmadığımızı göstermeliyiz. Sonuç: Çözümsüz sorun yoktur, Yeter ki sen kararlı ol...

Animvader

Alıntı yapılan: Volrath - 23 Nisan, 2024, 09:28:43Siz konuları tek boyutlu tartışabiliyorsunuz o da fiyat sanırım. İnsanlar başka şeyleri merak edince hayret ediyorsunuz herhalde. Meramımı neden yayınevi ismi vererek yazdığımı 3 kere açıkladım, pes.

Madalyon forum üyeleri ben vaktinden erken sorduğum için tıkandı, tepkisini dile getiremedi yani? Bunu mu diyorsunuz?

Vay arkadaş, politik kariyer için çok mu geç acaba? Ne etkim varmış da haberim yokmuş.

Çocuğun şekere sarıldığı gibi benim yayınevi savunduğum fikrine sarıldınız, laftan anlamıyorsunuz bir türlü. Ben sizin olduğunuz yere geleyim, yayıneviyle özellikle bir derdiniz mi var? Birinin ettiği lafı onların lehine algıladığınızda saldırıya geçiyorsunuz? Burada anlatacak şeyleri varmış gibi duran sizsiniz. Yarın aynı senaryo bambaşka 3 yayınevi arasında olsa ben yine kendi sorduğumu sorardım ama siz Marmara Çizgi söz konusu olmadığı sürece böyle tepkiler vermeyecekmiş gibi görüntü veriyorsunuz. Ama dediğinizi dikkate alırım, böyle bir durumda sayın madalyon üyelerimizin fikri özgürlüklerine ket vurmamak için biraz daha beklerim.

Size acil şifalar diliyorum ve cevap vermeyi kesiyorum.

Yine sorduğum hiçbir konuya açıklık getirmeden  bir sürü laf salatası yapmışsınız. İnsanların Marmara Çizgiyi eleştirmesi sizi niye sürekli rahatsız ediyor konu bundan ibaret.

Acil şifalar dilemişsiniz ben de sizi taburcu ediyorum çünkü inoperablesınız.

Mrtekin

Arkadaşlar, bence boş yere birbirinizi üzüyorsunuz.

Türkiye şartlarında çizgi roman artık tuzu kuru olana (orta sınıf üstü) hitap eden bir ürüne dönüştü. Artık çizgi roman 4-5 seneki gibi hobi olarak yaptığımız bir "iş" olmaktan çıktı. Gönül istiyor almak ama alım gücümüz yok. Olan biten de; bu. Yayıncılar da kendini bu yeni düzene adapte ediyor. Koleksiyonerlere mi diyim tuzu kuru kitleye mi diyim bir satış durumu ile memnun olma durumu var. Burada "tutturabildiğine" dinamiği geçerli; normal fiyatlandırma dinamiği dışında olan biten.  Alan razı, veren razı bir durum var.

Bu Hc olayı tutunca iş buralara kadar geldi. Bunun Marmara ya da diğer yayıncılar ile ilgisi yok. Talep böyle geliştiği için; yayıncılar da para kazanmanın yolunu böyle buldular.

Artık hiçbir yayıncı (manga ve fasikül haricinde) 1000-1500 adet baskı riskine bile girmek istemiyor. Matbaa ve kağıt sektörleri şu an "peşin" çalıştığı için yayıncı limitli alıcısı dediğimiz kitleye satışı yapıp önüne bakıyor. O, şu, bu yayıncı farketmez, genel durum bu.

Şahsen artık çıkanların fiyatlarını ben de Amazon'dan kontrol etmeye başladım. Eğer daha uygunsa ordan sipariş verip ben de önüme bakıyorum. Eskisi gibi Türk yayıncıyı destekleme gibi bir idealim kalmadı artık. Kendi keyfime bakıyorum.
They drew first blood...

Volrath

Alıntı yapılan: Animvader - 23 Nisan, 2024, 13:30:05Yine sorduğum hiçbir konuya açıklık getirmeden  bir sürü laf salatası yapmışsınız. İnsanların Marmara Çizgiyi eleştirmesi sizi niye sürekli rahatsız ediyor konu bundan ibaret.

Acil şifalar dilemişsiniz ben de sizi taburcu ediyorum çünkü inoperablesınız.

Beni rahatsız etmiyor. Artık 4. Kez anlatamayacağım. Sizin tarafınizdan inoperable bulunmak beni sevindirdi, allah muhafaza bi de operable olsak sizden kurtuluş yoktu.

Defalarca anlattığım, izah ettiğim, yinr anlamayınca kalın yazdığım soruma asla bir cevap verneyip bana teşhis üstüne teşhis koyma çabanıza güldüm ama ağzımla değil.

Acilen marmara çizgi takıntınızdan kurtulmanızı ve 3 kere baştan, detaylıca izah edilerek anlatılmış şeyi anlayabilmek adına ilköğretime kaydolmanızı tavsiye ederim. O arada sadece fiyat geyiği yapabilirsiniz, benden size müsaade.

Volrath

Alıntı yapılan: Mrtekin - 23 Nisan, 2024, 13:41:54Arkadaşlar, bence boş yere birbirinizi üzüyorsunuz.

Fiyat dışında bir şeyi merak ettiğim için bana temelsiz teşhisler koyan bir beyefendiye başka nasıl davranacağımı bilemedim, kusura bakmayın. 3 kere ve her seferinde detaylı bir şekilde meyi merak ettuğimi, bunun hiçbir yayineviyle ilgisi olmadığını, başka 3 yayınevi konuşulsa onlar üzerinden aynı şeyi soracağımı izah ettim, kesinlikle nüfuz etmedi. Artık anlama ihtimali daha yüksek perdeden cevap veriyorum kendisine, başarı oranımın arttığını gözlemledim.

DAMPYR

Arkadaşlar artık çizgi roman devri bitti ben elimdekilerin hepsini elden çıkardım evi boşalttım bundan sonra başka alanlara yönelmeye karar verdim incecik kitaplara dünya para vermeye  paydos, ne yaparsak yapalım bu fiatlar düşmeyecek daha da yukarı gidecek onun için kendimizi üzmeye değmez...

Animvader

Alıntı yapılan: Volrath - 23 Nisan, 2024, 14:50:17Beni rahatsız etmiyor. Artık 4. Kez anlatamayacağım. Sizin tarafınizdan inoperable bulunmak beni sevindirdi, allah muhafaza bi de operable olsak sizden kurtuluş yoktu.

Defalarca anlattığım, izah ettiğim, yinr anlamayınca kalın yazdığım soruma asla bir cevap verneyip bana teşhis üstüne teşhis koyma çabanıza güldüm ama ağzımla değil.

Acilen marmara çizgi takıntınızdan kurtulmanızı ve 3 kere baştan, detaylıca izah edilerek anlatılmış şeyi anlayabilmek adına ilköğretime kaydolmanızı tavsiye ederim. O arada sadece fiyat geyiği yapabilirsiniz, benden size müsaade.

Konuşurken ve düşünürken kullandığınız yerinizi gülerken de kullanmanız beni şaşırtmadı.

Volrath

Alıntı yapılan: Animvader - 23 Nisan, 2024, 17:06:51Konuşurken ve düşünürken kullandığınız yerinizi gülerken de kullanmanız beni şaşırtmadı.

Sizin bana teşhis koyarken kullandığınız yeri kullandım, hayat daha rahat valla şimdiden. Teşekkürler.