Conan the Barbarian - Marmara Çizgi

Başlatan tommikser, 19 Mart, 2019, 14:05:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Harika bir haber. Arayı açmadan geliyor fasiküller.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

connyapku

Guzel haber. Yayinlanacak olan Barbar Conan'nin Vahsi Kilici serisi 25 ve 26. ciltleri ile cizer Gary Kwapisz ve Ernie Chan cizimi efsane maceralar basliyor kimse kacirmasin.

darkwood

Conan'ın devam ciltleri nihayet geliyor ve fasiküllerin yeni sayıları da güzel haberler.
Darkwood Sakinleri..

cokmucomic

Yaşım itibariyle Conan'ın ülkemizi kasıp kavurduğu yıllara yetişememiş birisiyim ama babam arada anlatırdı. Bu yeni serisinin çıktığını görünce de okuma yelpazemi genişletmek için ilk sayısını alıp okumuştum ve çok beğenmiştim. Halihazırda başka serileri de takip ettiğimden Conan'ı biraz ertelemiştim, bir de baktım ki 6. sayısı çıkmış  :o Umarım ipin ucunu daha da kaçırmadan seriye yetişirim ve devam edebilirim çünkü buradaki yorumlardan gördüğüm kadarıyla serinin devamı da oldukça iyi.

ferzan

5. ve 6. sayıda üretici isimleri olması gereken alanın dışına taşıp başlığa sirayet etmiş, font da dumura uğramış. Herhalde matbaa ve gönderilen dosyanın ortak azizliğine uğradı bu iki sayı. Karşılaştırmak için 4. sayıyı da koydum alta, onda bir sorun yoktu. Keşke 5 ve 6 'da da böyle bir sorun olmasaymış. Maaşallah dediğimiz üç gün yaşamıyor artık, bir daha beğendiğim bir seri için ağzımı açmayacağım kem monitörüm ve nazarım değmesin diye.

Aşağıda bir de orijinal kapakları paylaşıyorum. En azından üretici isimlerinin fontlarında bir değişiklik olmadığını göstermek için. Zaten önceki sayfadaki tanıtım görsellerinde de sorun yoktu, olay matbaa sürecinde olmuş besbelli. Bu arada, 5. sayıda normalde isimler ve sayı numarası sağ alt köşedeymiş ama Marmara onu sol üste çekmekle bence iyi yapmış. Sol üstteki boşluk rahatsız edici duruyor orijinalinde, ayrıca Marmara 'nın kendi logosu da kapağın alt kısmında gayet güzel duruyor, kapağı dengeliyor ve görsele yakışıyor. Ah bir de isimler patlamasaymış... :'(

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

KenParker

Kapak resimleri harika. İç sayfalardan görsel örnek koyabilecek var mı? Çizim renklendirmeyi merak ediyorum ::)

ferzan

Alıntı yapılan: KenParker - 03 Ekim, 2020, 14:02:56
Kapak resimleri harika. İç sayfalardan görsel örnek koyabilecek var mı? Çizim renklendirmeyi merak ediyorum ::)

Bu birkaç görsel fikir verir sanıyorum. Bir sonraki iletide 5. sayı ile ilgili yapacağım yorumun altına da görsel ekleyeceğim zaten.

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

ferzan

Akşam üzeri "Ölüler Gemisinin Kaptanı" başlıklı 5. sayıyı okudum. Uzun zamandır özlemini çektiğim, hatta hasret kaldığım o muhteşem esrarengiz ve tekinsiz Conan atmosferini, eski SSOC sayılarındaki o benzersiz atmosferi buram buram yaşadım. Whatsapp arkadaş grubumda çizgi roman muhabbeti yaparken ilk başlarda Mahmud Asrar 'ı Conan 'da ne kadar yadırgadığımdan bıkıp usanmadan bahsetmiştim geçen senelerde. Bağnaz bir eski Conan okuru olarak Asrar 'ın Conan 'ını kabullenebileceğimi ve o eski tadı bana yaşatacağını hiç düşünmemiştim. Modern zaman anlatılarında harika bulduğum Asrar 'ı Hiborya Çağı 'na yakıştıramamıştım ama zaman içerisinde bütün olumsuz söylemlerimi tek tek yuttum. Nasıl ki Dark Horse döneminde Cary Nord 'u bağrıma basmışsam, yobaz bir Conan okuru kimliğimle Mahmud Asrar 'ı da öyle vazgeçilmez bulmaya başladım. Bu sayı itibariyle de Aaron & Asrar ikilisinin Conan 'a dair çıkaracağı her işe sorgusuz sualsiz atlayacağıma emin oldum. Görsel olarak da şu an içinde Mahmud Asrar 'ın olmadığı bir Conan fikrine şiddetle karşı çıkacak hale geldim ki kepaze edilmiş diğer yan serileri ve Avengers olmuş bir Conan 'ı da hesaba katarsak, karşı çıkmakta son derece haklı olabilirim.

Bölüm başlarken Conan 'ı tek başına koca bir gemiyi açık denizde idare ederken görürüz. O güne kadar gemicilik tecrübesi olmuştur, dümencilik yapmıştır, yelkencilik yapmıştır, gözcülük de yapmıştır ama ilk kez bunların tamamını tek başına yapmaktadır. Çünkü gemide ondan başka mürettebat kalmamıştır. Canlı olarak tabi. Zira güvertenin altından her geçen gün artarak gelen aşırı yoğun leş kokusu bu konuda fikir verse de Conan 'ın neden tek başına kaldığı ve neden cesetleri denize atmayıp gemide tuttuğu belli değildir. En son üç gün önce geminin yakınlarından geçen bir kuşu avlayarak beslenen Conan oldukça açtır ve bu da yetmezmiş gibi rotasını tamamen kaybetmiş sürüklenmektedir. Ölüme hiç olmadığı kadar yakın olan ve psikolojisi bozulup kılıcıyla konuşmaya başlayan Conan 'ın neden o durumda olduğunu ve devamında olacakları merak eden Conan severleri bir an önce bu sayıyı almaya davet ediyorum. Eminim eski Conan severler bayılacaktır, yeni Conan 'cılar ise "vay be" diyecektir ve Conan gerçeği ile tam anlamıyla yüzleşecektir.  8)

"Ölüler Gemisinin Kaptanı", sanki Conan 'ın Kara Kıyılar 'da geçen maceralarının tümünün konsantre edilmiş hali gibi. Alfa döneminde okuduğumuz İmparator Conan serisinin sonundaki deniz yolculuğunu da, SSOC serisindeki benzer bir deniz yolculuğunu da buram buram hatırlattı ve en az onlar kadar çekici ve sürükleyici olduğunu gösterdi. 20 küsur sayfada bitmesi ve ana akışın içinde bir nevi meze gibi kalması, böylesi bir kalite için saç baş yoldurtsa da uzun zaman sonra böyle leziz ve eskinin kaliteli esrarengizliğini hatırlatan bir bölüm okuduğum için çok mutluyum. Bu sayının tadını damağımdan silmesin diye 6. sayıya başka zaman geçeceğim.

Bu sayıdaki görsellerden bazılarını da paylaşıp övmelere doyamadığım iletimi sonlandırayım.

ferzan

Bu arada, belki yeri burası değil ama sırası gelince kendi başlığını da açıp görseli taşırız. Bu yılın başlarında Mahmud Asrar, yine Jason Aaron ile birlikte hazırladıkları Kral Conan serisiyle ilgili bir duyuru yapmıştı. Pandemi dolayısıyla süreçte bir değişiklik olur mu, 2020 sonuna değil de 2021 ilk çeyreğe mi çıkar bilmiyorum ama en az bu seri kadar heyecanlanıp yükseliyorum Kral Conan serisine. Bu vesileyle rahmetli Ali Recan 'ı bir kez daha anmak istiyorum. 1999-2002 arasındaki son Alfa Conan döneminde eskinin birbirinden farklı Conan serilerinden adeta Conan 'ın 40 yaş sonrası zamanlarının kronolojisini oluşturarak ABD 'deki orijinalinden çok daha öncesini anlatarak başlayan muhteşem bir Kral Conan serisi yayıncılığına imza atmıştı. Annual, SSOC, CTB ve KTC serilerinin sadece Türkçe edisyonuna has Ali Recan fikrinden çıkma eşsiz kronolojisinde Kral Conan başlığıyla da yetinmemiş, bir noktadan sonra seri İmparator Conan 'a evrilmişti. Bütün eski Conan severler için Ali Recan usulü Kral Conan kronolojisinin lezzetinin halen damaklarda olduğuna eminim.

Lafı uzatmadan gelecek Kral Conan ile ilgili görseli (şayet daha önce paylaşılmadıysa) paylaşıyorum. Serinin çıkış tarihi belli olunca da kendi başlığını açarız. Şimdi hazır Aaron & Asrar övmüşken bu leziz görseli de sıcağı sıcağına araya sıkıştırayım dedim. Baba figürü Kral Conan 'ı, eşi Kraliçe Zenobia 'yı, ilk oğulları Prens Conn 'u, tek kızları Prenses Radegund 'u ve türlü şaibelerden ötürü sevilemeyen evlat Prens Taurus 'u yeniden görmeyi iple çekiyorum.

Eskisinden de görsel paylaşmadan olmaz;

ferzan

6. sayıyı okudum, yine çok iyiydi. Açıkçası 5. ve 6. sayıların kalitesi, ilk 4 sayıyı ikiye, hatta üçe katladı. Böyle ivme yükselerek devam edecekse aman sabahlar olmasın diyorum. Tek derdim, ana kurgu içerisinde bu güzel detayların tek sayıda fazla çabuk tüketilir formda olması. 5. ve 6. sayıda okuduğum hikayeler, kararında bir zenginleştirmeyle rahatlıkla birkaç sayılık bir mini seriye dönüşecek dolulukta ama tek sayıda ağzımın sulandığıyla kalıyorum. Gene de şikayet etmeyeyim.

Bu sayıda Conan 'ın Turan ordusunda paralı asker olarak geçen günlerinden sağlam bir kesit görüyoruz. Öyle sağlam bir kesit ki, hırsızlık günleri bile henüz çok geride kalmamışken Conan 'ı bambaşka bir statüye taşıyacak ölçüde diyebiliriz. Turanlılar ile Stygialıların bitmek tükenmek bilmeyen sınır savaşları esnasında bıkıp usanmadan kendilerini Stygialılara doğratmaya devam eden Turan ordusu içerisinde Conan hayatta kalma becerisiyle oldukça dikkat çekmeye başlar. O derece dikkat çeker ki, bu durum üzerine bir uğursuzluk ve casusluk yaftası olarak yapışıp kendini Turan 'ın genç prensi Yezdigerd 'in karşısında bulmasına sebep olur. Turan ordusunun ileri gelenleri olan "Asil Kumandanlar" ın anlamayıp da Conan sayesinde hayatta kalan bir avuç askerin anladığı şudur ki, Conan sadece hayatta kalma becerisi üst düzeyde olan bir savaşçı değil, aynı zamanda doğuştan askeri taktik ve önsezi konusunda yetenekli bir lider namzedidir. Tüm ihanet ve şaibeli hayatta kalma ihtimallerine karşın Conan 'ın savaş meydanında kazanılmış değerli tecrübelerini ve önerilerini Prens Yezdigerd ne ölçüde ciddiye alıp kulak verecektir ya da umurunda olacak mıdır, bu kısmı da 6. sayıyı okuyacak olanlar kendileri okuyup keşfetsin.

Yine SSOC serisinde Conan 'ın Çöl Zuagirleri arasında geçen, Hirkanyalılarla kah omuz omuza, kah karşı karşıya savaştığı, bir zamanlar okçuluğu öğrendiği Turan ordusunun hep karşısında yer aldığı ve yabani step Kozakları 'na önderlik ettiği günleri hatırlatıp okuyanın ağzına bir parmak bal çalan bir bölümdü. Conan, eski Kral Yıldız 'ın oğlu Yezdigerd ile ilk kez bu sayıda karşı karşıya gelmiş oldu ama geçmişteki Kral Conan serisini takip edenler hatırlayacaktır ki bu son karşılaşmaları olmayacaktır. Kaderin cilvesine bakın ki Kral Conan serisinde Yezdigerd ile bu kez kraliçesini kurtarmak için tek başına yollara düşmüş bir kral olarak karşılaşacak olan Conan, kızı Radegund 'un gelecekteki müstakbel eşinin babası Aesgardlı Rolf ile de Yezdigerd 'in sarayında omuz omuza çarpışmak durumunda kalacaktır (bknz. Rakhamon Yüzüğü, Khitai Yolunda ve Bir Kraliçe Kurtarmak adlı Kral Conan maceraları). Tabi bunlar eski Kral Conan serisindeki detaylar, Yezdigerd demişken ilgili detayları anmadan edemedim.

5. ve 6. sayılar, serinin devamına yönelik beklentimi çok feci artırdı. Umarım okuma lezzeti katlanarak artmaya devam eder. Bu seriye halen bulaşmayan dostlar varsa rica ediyorum bir an önce temin etsinler, aksi takdirde çok değerli bir şeyi kaçırmış olacaklar. Tabi bu benim fikrim. Diğer yandan, ne kadar çok satarsa yeni sayıların gelmesi de o kadar çabuk olacağından, el atalım da bu güzelliği bir an önce nihayete erdirelim derim. Yoksa sonrasında çıkacak olan Kral Conan serisini belki kendi dilimizde görürüz, belki göremeyiz ama Aaron & Asrar ikilisinin şimdiye kadar ortaya çıkardığı işe bakarsak bence görmemiz gerekir.

Bu sayıdan da örnek görseller paylaşıp iletimi sonlandırayım.

Not: İletimde Yezdigerd 'ten prens olarak bahsettim, aklım hep eski seride ismi geçen babası Kral Yıldız 'da kaldığından sanki bu erken dönemlerinde Yezdigerd 'i halen prens gibi düşündüm ama hikayeye bir daha bakınca kral olarak geçtiğini fark ettim. Yanlış hatırlamıyorsam eski serilerde Conan 'ın yolu Kral Yıldız ile de kesişmişti ya da en azından gençlik dönemlerinde Turanlılara denk geldiğinde bir şekilde Kral Yıldız da hayattaydı ve Yezdigerd daha prens idi. Oradan kalma alışkanlıkla şimdi de prens olarak adını andım ama aslında hikayede kral olarak geçiyor örnek sayfalardan da anlaşılacağı üzere. İletimi değiştirmek istemedim eski seriye olan şüphem yüzünden. Yeni serideki kral ibaresini de atlamamak için bu notu yazma gereği duydum.

darkwood

Her ilerleyen sayı da hikaye ve çizimler daha da güzeleşiyor, yeni sayıları merakla bekliyorum.
Darkwood Sakinleri..

dayıcomics

Çizimler iyileşse de bir Buscema etkisi yaratmıyor.

kırkambar

Haklısın, Buscema öyle bir etki bırakmış, standardı öyle bir belirlemiş ki, gözümüz ister istemez onun çizimlerini arıyor, diğer çizerler onunla kıyaslanıyor. Bıraktığı boşluk bir türlü doldurulamıyor.

yalcinerol345

Buscema standardında bir çizer zor gelir.Bunu artık kabul ettim.Bu duyguyla okuyorum Marvel Conan'ı.Lal'ın yayınladığı fasikül Conan'lardan sonra ilaç gibi geldi.

connyapku

Kotu degil severek okuyorum ama Marvel'in elinde Esad Ribic gibi bir cevher var iken neden Conan'da kullanmaz anlamis degilim...