Ben René Tardi Stalag IIB Kampında Savaş Esiri - Yapı Kredi Yayınları

Başlatan memospinoz, 06 Eylül, 2017, 02:42:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dayıcomics

hanac

İnancomic

KenParker

Dev boylu iki cilt sonunda bitti. Savaş esiri hatıratı niteliğinde biyografik çizgi romanın sonuna geldiğimde dünya savaşları dönemini bir kez daha yaşadım. Başta okuma tekdüze gibi geliyordu. Çünkü romanla çizgi roman arasında bir metin halinde ilerliyor. Yani alışılagelmiş  olay durum gösterimi,  alıştığımız diyalogları dayalı konuşma biçimleri yok. Anlatıcı (savaş esiri) olayları anlatıyor Tardi'de resimle görselleştiriyor. Bu kadar. Dediğim gibi başta tekdüze bulmuştum. Sonra alıştım ve içine girdim. Sonradan hoşuma gitmeye başladı. Dünya savaşları dönemi hoşunuza gidiyorsa bu grafik roman da hoşunuza gidecektir.

Boyut frankofon boyutunda büyük boy. Paneller her sayfaya üç tane yatay şekilde. Film karesi gibi ilerliyor. Olaylar diyaloglara yaslanmadığı için, daha önemlisi belgesel gibi aktığı için böyle tercih edilmiş. Dediğim gibi genelgeçer çizgi roman kalıplarına uymadığı için önce sıkıyor ama sonra alışıyorsun.

Ciltli olması, kağıt kalitesi çok iyi. Çoğunlukla renksiz olmasına rağmen bazı yerlerde renk tercih edilmiş. Anlatıma etkisi hoş. Çünkü tercih noktaları doğru seçilmiş. Başta ve sonda editotyal iki yazı var. Esere bütünlük kalıyorlar. Gördüğüm kadarıyla üçüncü cildi de varmış. İkinc ciltte konu nihayete eriyor aslında. Fakat çıkarsa üçüncüyü de kaçırmam. Üçüncü cilt savaş esirinin hayata tutunma dönemlerini falan anlatıyor galiba.

Çizim için hiç bir şey demeyeceğim. Tardi gibi bir ustaya laf söyleyeni taş çarpar.

Tavsiye eder miyim? Döneme ilgi duyuyorsan kesinlikle tavsiye ederim. Yok o dönem ilgimi çekmiyor diyorsan konu belgesel tarzı anlatımla ilerliyor ona göre bir seçim yapılabilir. Fiyatına gelince, bu boyda bu kalitede kitaba bu fiyat: Bedavadan biraz daha fazla.