Çizgiroman Okumaya Nasil Basladik..

Başlatan darkwood, 28 Eylül, 2009, 12:39:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Single Action Army

ilk okuduğum 1996 milliyet yayınları red kit - posta arabası lüks baskısı. bizim eve geldi nereden geldi kim getirdi bilmiyorum ama ilk okuduğum çizgi romandır. yıllarca elimdeydi sonra taşınırken kayıp oldu , kayıp olunca çok üzülmüştüm. aynı baskısını tekrar bulursam alacağım.

Kauss

Sayılır mı bilmiyorum ama ilkokulda; Sizinkilerin ciltlerini aldırırdım annemlere. Fakat 5-6 yaşlarında kalma; Batman oyuncaklarımın bir kısmı durur. O zamandan belliydi Batman'ci olacağım. Hatta bir dönem action man mi ne vardı. Arkadaşlarım onu aldırırdı ben gider Batman aldırırdım. Sonra İstanbul'a geldiğimizde Asteriks ciltlerini bulmuştum. Her geldiğimde bir tane aldırabiliyordum. ( Ufak şehirde büyümenin negatif yanları :) ). Esas çizgi roman ile tanışmam ise; ilkokul/ortaokuldayken yaysat okulun bir alt sokağına taşınmıştı. Türkçe basılmış fasiküller vardı. Harçlığımla gidip alırdım. Tabi o zaman seriymiş, kahramanmış ayırma filan yok. Neyi bulduysam alıyordum. Geçtiğimiz sene memlekete gittiğimde; sandık içinde bir kısmını buldum; Arkabahçe'nin bastıklarını.

Ama benim için en büyük dönüm noktası; eski kız arkadaşımın ( çocukluk aşkımın ) evine gittiğimizde bir odada babasının koskocaman vitrini vardı. Bir sürü çizgi roman mevcuttu. Özellikle Spawn ciltleri vardı, gittiğimde onlara göz gezdirirdim ve hayranlık duyardım. Bu sebepten Uğur amcanın bende emeği büyüktür :)

bayram1944

Merhaba arkadaşlar. Çizgi roman bakmaya 1964 yılında 5 yaşındayken ağabeyimin aldığı Karaoğlan dergisiyle başladım. Okumaya ise 1967 yılında gene  ağabeyimin aldığı Teksas Tommiks ile başladım. 1978-1998 yılları tam bir kopuş süreci yaşadım. Eğitim, askerlik, iş, evlilik vs derken yaş olmuş39. Sonra 1998 veya 99 birhafta sonu Beyazıt meydanında sevgili İlyas Erkulla tanışmam. Çocukluk yıllarımdan çok daha güçlü, ve kızıma öldüğümde 1 tane tex, bir tane Zagor ve bir tanede ken parker cildini mezar ımda başımın altına koymasını vasiyet edecek kadar fümeyi sevdalısı olduğumu gördüm. 22 yıldır  başta tex, Zagor, ken parker ve mr no. Olmak üzere harika bir koleksiyonum var. Onları karşıdan seyretmek bana huzur veriyor. Yaşım 61 olsana yüreğimde hala çocukluk masumiyetini koruduğumu hissediyorum. Çizgi roman sever arkadaşlara sevgi ve saygılarımla.

hanac

Merhaba bayram1944 foruma hoşgeldiniz.

Forumun en eski üyelerinden altay1944 mi o bahsettiğiniz ağabeyiniz ?  :)

bayram1944

Merhaba hanac. Forumunuzu iki yıldır takıp etmeye çalışıyorum. Mesut Kartal hoca ile büyülü dükkan çalışanından aldığım telefonuyla tanıştım. Ken parker eksiklerim için. Bundan 10 gün kadar önce tekrar aradım ve foruma üyelik için yardımını rica ettim. Sağ olsun ilgilendi. Görüşme ve tanışma dilek'lerimle tüm forum arkadaşlarına iyi haftalar diliyorum.

aitor03

1978'de doğum günümde teyzem Asteriks Olimpiyatlarda cildini hediye etti (Kervan Yayınları). Asteriks'le ite kaka okumayı öğrendim. Abim için 72den beri alınmış Milliyet Çocuk dergilerini de araya kattım (ilk sayılar gazete fasikülü, daha sonrasında dergi halinde). Babam dergiye abone oldu, her hafta sonu almaya devam ettik, bir yandan gittiğimiz büyük şehirlerde diğer Asteriks ciltlerini toplamaya başladık. Her hafta GIRGIR da alınırdı bu arada. Araya bir alay Zagor, Mister No, Teksas, Tommiks, Zembla falan da girdi haliyle. Misafir gittiğim evlerde Tercüman Çocuk, ender de olsa Hürriyet Çocuklarla da karşılaştım. Büyük teyzemlerde de üç cilt Doğan Kardeş :) Milliyet gazetesi aldığımız için Abdülcanbaz'ı da takip eder, bantları keser, topluca okurdum. Sonrasında ciltli baskılarla da karşılaştıkça aldık. 80lerin ortasından itibaren Beyazıt ve Kadıköy sahaflarından denk geldiğim İngilizceleri de toplamaya başladım (80 küsur Heavy Metal var mesela. Hastasıyız Avrupa çizgi romanının).

Asterikslerim duruyor, eksikleri İngilizcelerle tamamladım yıllar içinde.
Tüm Milliyet Çocuklar bir kolide bir taşınma sırasında kayboldu ki hala hatırladıkça hayıflanırım. Dile kolay 72'den 82'ye tam koleksiyondu.