Ekol ve Yayınevi Tahmini

Başlatan ferzan, 12 Ekim, 2020, 18:02:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Geçenlerde bir çizgi romanın dijital önizleme sayfalarına rastladım. Kapağına ve yayıncısına bakınca oluşan beklentim, içeriğine bakınca bambaşka bir yere evrildi. Şimdiye dek pek çok farklı örnekler, hatta melez örnekler bile görmüştüm ama bu seferki beni bir parça şaşırtmayı başardı. O sebeple bunu arkadaşlar arasında ufak bir tahmin oyununa çevirirken, başka bir arkadaşın önerisiyle oyunu buraya da taşımam gerektiğine ikna oldum. Biraz beyin fırtınası yapalım, biraz ezberimizi bozalım ya da pekiştirelim istiyorum. Bakalım balon yazılarından arınmış ve üzerinde hiçbir ibare bulunmayan müstakil çizgi roman sayfa ve panellerden söz konusu eserin hangi ekole, zorlarsak da hangi yayınevine ait olabileceği konusunda kimler, ne gibi tahminler yürütecek?

Yalnız her oyunda olduğu gibi bunda da ufak bir kuralımız olsun. Lütfen ilgili görselleri Google 'da aratıp da başlığa öyle girmeyelim. İlk bakışta bize neyi çağrıştırıyorsa hiç araştırmadan, hiç kopya çekmeden, oyunbozanlık yapmadan içimizden geldiği gibi yorumlayıp tahmin yürütelim. Eninde sonunda doğru cevabı burada vereceğimiz için, süreç esnasında beyin fırtınası yaparken bir yandan da eğlenelim. Bu konuda herkesin samimiyetine güveneceğimi peşinen belirtmek isterim.

İşte menşeini tahmin etmenizi isteyeceğim ilk örneğe ait balonsuz sayfa ve paneller;

Aynı çizerin başka çalışmalarından iki örneği de aşağıya bırakıyorum yardımcı olması ya da kafa karıştırması için;

Ama bizim odak noktamız aşağıdaki görselin ait olduğu çizgi romanın menşei. Tıpkı yukarıdaki ilk görsellerde olduğu gibi;

Ana akım Amerikan mı (Marvel, DC vs.)? Ana akım bünyesinde bağımsız Amerikan mı (Image, Boom, IDW vs.)? Tam bağımsız Amerikan ya da Kanadalı mı (Topshelf, Drawn&Quartely, vs.)? 46 ya da 62 sayfalık "Tome" ler çerçevesinde standart frankofon mu? (Casterman, Dupuis, Dargaud vs.) Bağımsız frankofon mu? Ana akım İtalyan mı (Bonelli, Max Bunker, Star vs.)? Bağımsız İtalyan mı? Latin mi, İngiliz mi, Alman mı? Norma Editorial 'ın Latin-Frankofon melezlerinden mi? Yoksa Asya menşeili mi? Batıda yaşayan bir Asyalının üretimi mi, doğuya öykünen bir batılının Asyalı görünümde çalışması mı? Kore mi, Japon mu? Yoksa Türk mü? Yaklaşan bir projenin habercisi mi?

Melez mevzusu da ilginç aslında. Değme Latin bağımsızı ya da frankofon görünümünde İran üretimi biliyorum. İspanyol elinden çıkma ya da katıksız Fransız üretimi manga biliyorum. Latin formatını ihya eden ama Vertigo sosuyla harmanlayan İngiliz ve hatta Alman üretimleri biliyorum. Dünya melez lezzetler konusunda bir cennet olabiliyor ama ana akımlar bünyesinde de bazı enteresanlıklar yaşanabiliyor. Ayrıca seçenekler benim yukarıda saydıklarımla sınırlı değil elbette, ben ilk aklımdan geçenleri çoktan seçmeli olarak önünüze sundum. Bambaşka bir şey de olabilir, çok tanıdık da gelebilir.

Toparlarsak, yukarıdaki görsellere göre;
    1- Bu eserin menşei sizce nedir?
    2- Buna benzer bir eseri yaklaşık olarak hangi ekolün ya da anlayışın hangi tür yayıncılarına uygun görürsünüz?

Yukarıda da dediğim gibi, Google 'a başvurulmadan ilk bakışa ve ilk izlenime göre değerlendirme yapılırsa daha uzun ömürlü bir başlık olabilir diye düşünüyorum. Bu oyunun devamını getirip getirmeme konusunda da bana bir karar verdirebilir. Tahminler esnasında doğrudan esere ait isim, kapak görseli vs. de paylaşılmamasını rica ediyorum. Onu finalde açıklayacağız. Şimdilik sadece muhtemel ekol ve varsa yayınevi öngörüleri üzerinden gidelim derim.

İyi kötü hepimizin türlere yönelik coğrafya bazlı bir göz aşinalığı vardır. Detayda irdelemek isteyen ve tahmininin gerekçelerini açıklamak isteyen dostları da, kısa cevaplardan hoşlanıp fazla yüz göz olmadan fikrini belirtmek isteyen dostları da aşağıya davet ediyorum.  :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

Ana akım bünyesinde bağımsız Amerikan (Image, Boom, IDW vs.) diye bir tahminde bulunuyorum.

Nomad

Bana bayağı bayağı YKY nin Tetikçi sini anımsattı sayfalar.
Frankofon dan yana kullanıyorum oyumu.

ZGeralt

Comics değil bu bence, neredeyse emin gibiyim :)
İlk bakışta bana da Frankafon gibi geldi ama nedense renklendirmeler de yeni dönem renkli İtalyanların havasını aldım.

Bağımsız İtalyan diyorum ben de bakalım.

kharon

bana bagimsiz bir frankafon , grafik roman gibi geldi

ferzan

Şimdiye dek gelen cevaplar çerçevesinde;

- Ana akım bünyesinde bağımsız comics
    - Frankofon
    - Bağımsız fumetti
    - Bağımsız frankofon / BD grafik roman

...olarak 4 farklı iddia geldi. İlk mesajda dediğim gibi, ben denk geldiğimde kapağın vaat ettiği ile içerikteki görselleri görünce dumur olmuştum. Şu an bana sorulsa büyük ihtimalle en fazla biraz yaklaşabilirdim herhalde ama nokta atışı yapamazdım. Gelen cevaplar ne derece yakın, nokta atışı var mı ya da ne derece uzak tahminler diye şimdiden renk vermeyeceğim, cevabı zaten cuma günü görselleriyle birlikte açıklayacağım.

Başka fikirler gelirse seçeneklerimiz artacak veya mevcut seçimler üzerinden çoğunluk/azınlık durumu oluşmaya başlayacak, gelmezse de bu kadardan ibaret kalacak. Sanıyorum bir an fazla heyecanlanıp gaza geldim, çok da gereği olmayan bir başlık açtım ya da üyeler nezdinde "Aman bu şimdi yazdığımız şeyler üzerinden bir ton laf eder, hiç gerek yok bulaşmaya." gibi bir olumsuz intibam da olmuş olabilir. Galiba hepsinden biraz biraz var.  ::)

Evet, bu süper heyecanlı (!) tahmin oyunu için başka fikir gelmezse yarından sonra çok merak edilen cevabı açıklayacağım.  :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

hanac

Büyük ihtimalle ben doğru cevabı verdim  :)

nocardia

Görsellere bakınca bana da Frankofon hissiyatı verdi.

altay1944

Le Storie Sergio Bonelli Editore serisinde çıkmış Lavennder" (Giacomo Bevilacqua) sanırım fumetti..
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

ferzan

Alıntı yapılan: ferzan - 12 Ekim, 2020, 18:02:33
    ...Google 'a başvurulmadan ilk bakışa ve ilk izlenime göre değerlendirme yapılırsa daha uzun ömürlü bir başlık olabilir diye düşünüyorum. Bu oyunun devamını getirip getirmeme konusunda da bana bir karar verdirebilir. Tahminler esnasında doğrudan esere ait isim, kapak görseli vs. de paylaşılmamasını rica ediyorum. Onu finalde açıklayacağız. Şimdilik sadece muhtemel ekol ve varsa yayınevi öngörüleri üzerinden gidelim derim...

Birkaç saat önce yazılıp silinen iletilerden sonra bir üstteki iletinin de gelmesiyle oyunu burada bitirebiliriz sanırım. Zaten cuma gününe kadar da beklemenin anlamı kalmadı. Bu oyunu mevcut göz aşinalığımızı sorgulamak ve belki de ezberimizi masaya yatırmak amacıyla foruma taşımıştım. Ufak çaplı da bir beyin fırtınası olur, tahmin üzerinden türü ve menşei çözmeye çalışırız diye düşünmüştüm. Finalde de paylaşacağım kapak ve başka iç görsellerle yer aldığı mecranın alışkanlık yapmış hissiyatı üzerinden aslında ne kadar farklı bir yaklaşımda bulunulduğuna dair çeşitli çıkarımlarda bulunabileceğimizi ummuştum ama o kısma gelmek nasip olamadı. Oyunun devamlılığı adına bazı hassas noktaları yeterince ifade edemediğimi anladım. Katılan herkese çok teşekkür ederim, aslında ne kadar saçma ve gereksiz bir şey başlatmaya çalıştığımı şimdi fark ediyorum.

Bu denli iyi araştırmacılık yapılabildiğine göre herhalde bundan sonra forumda yeni bir çizgi roman tanıtımı girildiğinde orijinal isminden ya da üretici isminden yola çıkarak iki saniyelik bir Google taramasıyla eser bilgilerine rahatlıkla ulaşabilecek başka dostların da "görsel var mı" veya "iç çizimler nasıl acaba" diye sormalarına gerek kalmayabilir.

Benim saftirikliğimin bayrak direği vazifesi gören bu başlığın tez elden forumun karanlık köşelerinde yitmesini dilerim. :) Başka başlıklarda, tanıtımlarda ya da incelemelerde görüşmek üzere...

KenParker

Konu ne güzel gidiyormuş
Ne desem bilemedim şimdi :(

Bilal ceylan

Ban da frankofon gibi geldi.

Saint2

Alıntı yapılan: ferzan - 14 Ekim, 2020, 22:37:49
    Birkaç saat önce yazılıp silinen iletilerden sonra bir üstteki iletinin de gelmesiyle oyunu burada bitirebiliriz sanırım. Zaten cuma gününe kadar da beklemenin anlamı kalmadı. Bu oyunu mevcut göz aşinalığımızı sorgulamak ve belki de ezberimizi masaya yatırmak amacıyla foruma taşımıştım. Ufak çaplı da bir beyin fırtınası olur, tahmin üzerinden türü ve menşei çözmeye çalışırız diye düşünmüştüm. Finalde de paylaşacağım kapak ve başka iç görsellerle yer aldığı mecranın alışkanlık yapmış hissiyatı üzerinden aslında ne kadar farklı bir yaklaşımda bulunulduğuna dair çeşitli çıkarımlarda bulunabileceğimizi ummuştum ama o kısma gelmek nasip olamadı. Oyunun devamlılığı adına bazı hassas noktaları yeterince ifade edemediğimi anladım. Katılan herkese çok teşekkür ederim, aslında ne kadar saçma ve gereksiz bir şey başlatmaya çalıştığımı şimdi fark ediyorum.

Bu denli iyi araştırmacılık yapılabildiğine göre herhalde bundan sonra forumda yeni bir çizgi roman tanıtımı girildiğinde orijinal isminden ya da üretici isminden yola çıkarak iki saniyelik bir Google taramasıyla eser bilgilerine rahatlıkla ulaşabilecek başka dostların da "görsel var mı" veya "iç çizimler nasıl acaba" diye sormalarına gerek kalmayabilir.

Benim saftirikliğimin bayrak direği vazifesi gören bu başlığın tez elden forumun karanlık köşelerinde yitmesini dilerim. :) Başka başlıklarda, tanıtımlarda ya da incelemelerde görüşmek üzere...

Allahtan ödüllü birşey değildi. Yoksa kan gövdeyi götürürmüş. Neyse... Ben de bu tahmin oyununa devam etmenizi diliyorum.
Ben de Frankofon zannettim. Ama bir yandan da böyle bir tahmin olayı olunca akla ilk gelen şeyin olmaması gerektiğini de biliyordum.

Gabby

Beş-altı ay önce okumuştum Kulağımda Dünyanın Sesi kitabını. Yayıncının hayal kırıklığı yaşatan pelur kağıttan hallice saman kağıda baskısı bile çizimlerin başarısını gölgeleyememişti.  Bevilacqua resimlemelerini kare kare hatmemin üzerinden çok zaman geçmemesine, hafızamda dumanı tütüyor olmasına rağmen ferzan'ın örnek görselleri konusunda doğru tahmin yapmam kesinlikle mümkün değildi. Öyle ki hâlâ da 80'li yılların bilgisayar oyunu Süper Mario gibi kenar hatları kırık kırık ve basit palmiye çizimlerine falan bakıyorum da inanasım gelmiyor... Aleme ilk kitabıyla dikkat çekici bir giriş yapan İtalyan yazar-çizerin ikinci çalışması benim için tam bir hayal kırıklığı, resmen dağ fare doğurmuş...

Keşke devam etseymiş başlık, yazık olmuş; KenParker gibi ben de ne desem bilemedim doğrusu...

karayel2018

hangi ülkede kim tarafından çizilmiş bilemeyiz ama frankofon usulü çizilmiş. sinematik çizilmiş italyan tarzı değil. manga da değil hem çizim tarzı hem tiplemeler olarak. abd bağımsız da olabilir tabi. latin, italyan olamaz kız yeterince etli butlu değil. olsa bile çizer latin değil.