someoneofgod | Çizgi Roman tanıtımı tadında yazılar

Başlatan someoneofgod, 22 Kasım, 2021, 14:53:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nemo

Özel Alfa Ajanı

someoneofgod

"Injustice: Tanrılar Aramızda" Serisi (Çizgi Düşler)

Baskı:
Sorunsuz. 13 ciltten oluşan bir seri, herhangi bir cildinde ciddi bir baskı hatasına denk gelmedim.
Çevirilerde yer yer "sanki burası daha iyi çevrilebilir miydi?" tarzında kısımlara rastlamıştım.
Tabii ki büyük bir sorun teşkil etmiyor, balonlamalarda da bir hataya rastladığımı hatırlamıyorum.

2013 yılında piyasaya çıkan bir video oyununun öncesini anlatan,
alternatif bir evrende geçen DC hikayesi.

Öncelikle, bir video oyunu hikayesi diye hor görmemenizi öneriyorum.
13 ciltlik bir hikaye, son 2 cilt tamamen Harley Quinn'in gözünden, hoş bir tarzda oyunda olanlar anlatılmış.

İlk 11 cilt ise keyifle okuyabileceğiniz, okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız şekilde akıcı.

Tamamen film izler gibi okuyorsunuz, diyaloglar az, aksiyonu ve ters köşesi bol.
Artık öyle bir yere geliyor ki, en olmadık şey gerçekleşiyor ve hiç şaşırmamaya başlıyorsunuz.)

Bazı ciltlerde tempo ve hikayenin kalitesi yavaşlasa da kesinlikle şans vermeye değer diye düşünüyorum.

DC evreni karakterlerini tanımak için de ideal, yok yok. Fakat alternatif bir evrende geçtiğini unutmayalım.

Daha önce çizgi roman okumamış kişilere rahatlıkla okutabileceğiniz bir çizgi roman serisi. Ön yargıyla yaklaşıyorsanız bir şans verin derim:)

someoneofgod

"The Amazing Spider-Man: Öteki (Evrimleş ya da Öl)" (Hoz Comics)

Baskı:
Orta diyebilirim. Orijinal boy basılması okumayı ayrı bir zevkli kılıyor.
Fakat yapışkan sorunu mevcut. Kapak ile cilt ayrılmaya çok müsait.
Serinin kalan ciltlerinde de bu sorun mevcuttu.
Balonlama ve çeviriye orta düzey diyebilirim. Basıldığı zamana veriyorum tabii ki bu durumu, 2009 yılına göre zamanın ötesinde bir iş.

2 ciltten oluşan, oldukça tartışmalı bir hikaye örgüsü:)

Spider-man'in J. Michael Straczynski dönemi, birçok okuru ikiye bölmüştür. Ben şahsen severlerdenim.

Peter, Morlun ile ilgili bir rüya görür.
Rüyasının dışında da yer yer karşısına çıkmaya başlamıştır, fakat gerçek mi yoksa hayal mi emin değildir.

Zaman geçtikçe, Peter'ın hastalığı ortaya çıkar.
Bu hastalığının yanında aynı zamanda bir takım kötülerle de mücadele etmektedir.
Dönemin MJ'i ve May Yenge ile aralarındaki karakter gelişimi açısından da önemli sayılabilir.

Spoiler vermeden en öz biçimi bu. Tartışmalı bir ters köşe barındırıyor. Ben okurken keyif almıştım.

someoneofgod

"Catwoman Cilt 1: Oyun" (Çizgi Düşler)

Baskı:
Kapak dışında bir sorun yok.
Çizgi Düşler son 2 yıldır kapaklarını mat ve ince yapmaya başladı, kolay bükülebiliyor.
Çeviri bazen göze batıyor, balonlamada bir sıkıntı yok.

DC'nin, Catwoman Yeni 52 döneminin ilk cildi.
2 senedir yeni sayısı çıkmıyor, çıkması gereken yanılmıyorsam 7 cilt var, buradan da Çizgi Düşler'e seslenmiş olalım:) (toplamda 8 ciltlik bir seri)

Hikayeyi beğendiğimi söyleyebilirim.
Farklı karakterler okumak her zaman ilgimi çekmiştir, zenginlik açısından da Çizgi Düşler'e teşekkür ediyorum, son yıllarda karakter çeşitliği açısından oldukça yeni seriler başlattılar.

Selina Kyle ve en yakın arkadaşına odaklanan bir olay örgüsü var.
Catwoman'ımız klasik soygunlarına devam eder, bir yandan da çevresi ve yaşadıkları ona yaptıklarını sorgulatır.
Zaman zaman tanıdık karakterler de görmekteyiz:)

İlk sayının ardından 2 sene geçtiğini hatırlatıyor, devamını heyecanla beklediğimi söylemek istiyorum.

someoneofgod

"Sandman" Cilt 1 (İthaki)

Baskı:
Mükemmel. İthaki'nin Vertigo baskılarını çok beğeniyorum.
Birçok yayınevinin dokunmadığı panellerin arkaplanındaki detayları bile özenle çevirip düzenliyorlar.
Grafikerin ellerinden öpüyorum. (tüm Sandman serisi için geçerli)

Bu yazıda Cilt 1'i ele alacağım.
(serinin kalan ciltleri daha sonraki yazılarda olacak)

Rüya, bir takım insan tarafından tuzağa düşürülerek hapsedilir.
Yaklaşık 70 sene boyunca hiç konuşmaz, inzivaya çekilir. Kendi diyarı başıboş kalmıştır.

70 sene sonra artık zamanın geldiğini düşünür ve hapsedildiği yerden kolaylıkla çıkar.

3 önemli eşyası o hapsedildiğinde çalınmıştır, etrafa dağıtılmıştır.
Bunların teker teker hesabını sorar, peşlerine düşer.

Bu 3 eşya ise Rüya Lordu için çok önemlidir çünkü kendi diyarını yeniden inşa edebilmek için; kaybettiği 3 eşyanın kendisine vereceği güce ihtiyaç duymaktadır.
Teker teker bunların peşine düşer, hepsini toplayabildiği süreç boyunca da birçok macera yaşar, sayısız şeye tanık olur.

Kişisel olarak en favori çizgi romanım, hatta edebiyat olarak düşününce yazılmış en iyi seri benim için.
Neil Gaiman'ın kendisi de çok saygı duyduğum bir yazar,
Sandman serisine de çok ayrı bir sevgi besliyorum. Özellikle 1.cildin son sayısı olan "Kanatlarının Sesi" favori çizgi roman sayım olabilir.

someoneofgod

"V for Vendetta" (JBC)

Baskı:
JBC'nin Özel Edisyon sert kapak baskısı hakkında konuşuyorum, güzel bir iş. (arkabahçe baskısı elimde yok)
Kullanılan kağıt da epey güzel bir hava katmış, kuşe olmaması çok hoşuma gitmişti.

Fakat, JBC'nin kullandığı orijinal-küçük karışık boydan mıdır bilmiyorum ama, bazı sayfalardaki paneller sayfanın üst kısmından zar zor sığmış gibi.
Yani sayfa uzunluğunu biraz da uzatsan sanki tam sığacakmış gibi duruyorlar.
Birkaç sayfa zar zor sığmış hatta. Biraz rahatsız ediyor.

(orijinaline baktım ve sayfanın alt üst boşlukları tam olması gerektiği gibi, JBC basımı boydan dolayı maalesef hatalı.)

Onun dışında son sayfalardaki ek içerikler de gayet doyurucu.

Yazımına 1982 yılında başlanmış, tüm sayıları ise 1989 yılında sona eren, EFSANE bir çizgi roman.

Baş karakterimiz V, yaşadığı bir takım spoiler olaylar yüzünden hükümeti devirmeye ve insanların düşünce yapılarını değiştirmeye ant içer.

Hedeflerini gerçekleştirip, kendi ideolojisini tüm İngiltere'ye yaymaya çalışır.

Yolculuğu boyunca da bir kadınla tanışır ve bir anda o kadın hayatındaki en önemli kişi olur.

Hikayeye dair başka bir detay vermek istemiyorum, şiddetle okumanızı istiyorum.
Okuduysanız da tekrardan bi okuyun, zamanı gelmiştir:))

*Çizgi romandan uyarlanan filmi, kitaba göre çok zayıf buluyorum.
Birden fazla nokta değiştirilmiş ve benim hoşuma gitmemişti. (Filmin sonunun zaten kitabın sonuyla yakından uzaktan hiçbir ilgisi yok)

someoneofgod

"Batman: Pelerinli Süvari'ye Ne Oldu?" (JBC)

Baskı:
Hiçbir sorun yok. Cildin sonundaki ek hikayeler gayet güzel.

Batman öldü... mü?

Neil Gaiman'a, Batman'in son sayılarını yazması için bir görev verilmiş. Ve layıkıyla yerine getirmiş diye düşünüyorum:)

Bruce, kendi tabutundan olan bitenleri izler.

Hayatında rolleri olan neredeyse herkes dostça bir şekilde cenaze günü buluşup,
kendilerine göre Batman'in nasıl öldüğünü anlatırlar.

Tadımlık, bitince hoş bir his bırakan hikaye.

someoneofgod

"Superman: Tüm Mevsimler"  (arkabahçe)

Baskı:
Elimdeki kitap, kabartmalı ve parlak kapaklı olan versiyon. Çıkan fasiküllerin toplanarak birbirine yapıştırıldığı cilt değil.
Bu baskıyı dönemine göre çok çok başarılı buldum.

Kağıdı, kitabın çıkış yılı olan 2002 yılını baz alırsak muhteşem. Dönemin arkabahçe yayınları aksine, harika renkli bir kuşeye basılmış.
Çeviri ve balonlamalara bir şey demeyeceğim, son 5-10 yıl içerisinde çıksaydı onlar da düzgün olurdu tabii.

(görsel: peramezat)

1998 yılında yayınlanmış, MUHTEŞEM bir Superman öyküsü.

Clark Kent'in kendisini nasıl keşfettiğini, ailesinin oğullarının güçleri hakkında ne düşündüğünü,
Clark'ın çocukluk aşkını ve nasıl Superman olduğunu keyifle okuyoruz.

İlerleyen sayılarda ise bizim meşhur kel Lex Luthor'un, Superman'e düşman olduğu ilk anları keşfediyoruz.

Şahsen en beğendiğim Superman hikayesi.

Filmler için bir kalıp vardır, "bu film içinizi ısıtacak!" diye, ben de bu çizgi roman içinizi ısıtacak diyorum:)

someoneofgod

Bullet Points (Presstij)

Baskı: Çok beğendim. Varyant kapak versiyonunu edindim.
Orijinal boyut her zamanki gibi harika, çeviri özenli.
Grafik işlerinde ise panellerde arka planda kalan yazılarda işçiliği biraz zayıf bulduğumu söyleyebilirim.

Marvel tarihinde yaşanan olaylar, olması gerektiğinden farklı bir şekilde gelişir ve bambaşka sonuçlar doğurur.

Steve Rogers, Peter Parker, Reed Richards, Stephen Strange, Tony Stark, Bucky Barnes, Bruce Banner...

Hiçbiri bildiğimiz kişiliklerinde değiller.

Bu hikayede, muhteşem bir alternatif gerçeklik dünyasında neler olup bittiğini, farklı halleriyle tanıdığımız kahramanlarımızın bu hikayede yolunun nasıl kesiştiğini görüyoruz.

Alternatif gerçeklikte geçen hikayeleri her zaman sevmişimdir.
What If fasikülleri gibi düşünmeyin, bu hikaye tamamen ayrı ve tüm karakterlerimizin bir arada olduğu tek bir evrende geçiyor.

Marvel evreninin yeniden farklı biçimde yaratılışını okuyoruz da diyebiliriz.

Etkileyici, kesinlikle şans verilmesi gereken bir cilt Bullet Points. Ben beğendim.