Ana Menü

Oyun Genel

Başlatan emre ozdamarlar, 05 Haziran, 2011, 13:01:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Rockstar Games bütün GTA'larda böyle yaptı; ilk önce konsola ondan sonra Pc'ye. Elbette Pc'ye gelecek ama bakalım ne zaman.

Ralph

Ps3'te oynamaya doyamıyorum. Karakterlerin, komboların, haritaların çeşitiliği, grafiksel başarısı anlatılmaz. Tavsiye ederim.

Deathstroke favori karakterim.

dean

Son zamanlarda ki Batman oyunlarının başarısı bildiğiniz gibi çok üst seviyelerde. Marvel'da buna High Moon Studios'un yaptığı Deadpool ile karşılık vermeye çalıştı. Deadpool The Game, Batman oyunlarının başarısından uzakta olsada kendi ayakları üzerinde durmayı başarabiliyor.

Deadpool oyunu özellikle Marvel severlerin bayılacağı bir oyun olmuş. Deadpool'un kişiliği oyuna ve hikayeye çok iyi aktarılmış. Diğer Marvel karakterlerinin varlığı da oyuna büyük bir zevk katmış.

Deadpool'un dördüncü duvarı kıran bir karakter (çizgi roman karakteri olduğunun farkında) olması oyunu türevlerinden ayırmayı başarıyor. Ama maalesef bu ayırma bu kadarla kalıyor. Aksiyon oyunları çerçevesinde düşünürsek Deadpool baş karakterinin özellikleri dışında yeni bi'şey söyleyemiyor. Bu da türünde oyunu orta seviyeden biraz üstü bir konuma yerleştiriyor.

Grafiklerin ve oynanışın iyi olduğunu düşünüyorum. Mükemmel olmasada iyi olduğunu söyleyebiliriz rahatlıkla.

Deadpool oyunu özellikle Marvel'ı bilen seven insanlara hitap ediyor gibi duruyor. Bu demek değil tabi ki başkası oynayamaz ama Marvel severler kadar keyif alamayacağı kesin.

Ras Al Ghul

lampard

Mobil versiyonunu dün indirdim (Androidde ücretsiz). Elimden bırakamıyorum oyunu. Nightwing ve Deathstroke'u aldım, bi de Batman'i alırsam Dream Team'i kurmuş olacağım :)

hennessy

Yeni bir Holmes oyunu daha geliyor. Ne kadar çoğu bölümü internetten çözümlere bakarak bitirdiysem eski bölümleri oynamak güzeldi....

http://www.sherlockholmes-thegame.com/en/news/57-crimes-punishments-beautiful-new-environments-showcased-in-the-location-trailer.html
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Hikayemiz Amerikan ordusundan yer alan B.J. Blazkowicz'in kontrolünü ele almamızla başlıyor. İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi dönemi Almanya'sına karşı bir savaş veriyoruz. Tabii dönemin Nazilerini, gerçek tarihe paralel olarak düşünmeyin. Teknoloji ve bilim anlamında oldukça ileride olan Naziler, zombi robotlar, farklı silah teknolojileri gibi alternatif gerçeklik ürünleriyle bizleri karşılıyor. Bu teknolojiye sahip Nazilere karşı Dünya Savaşı esnasındaki saldırımız büyük bir başarısızlıkla sonuçlanıyor ve kaybediyoruz. Evet, Naziler savaşı kazanıyor. Asıl hikayemizde bundan sonra başlıyor. Geçici bir süre (14 yıl!), kendinde olmayan karakterimiz Blazkowicz, tekrar kendine geldiğinde Amerikan'ın savaştan çekildiğini, ortalığın Nazilere kaldığını öğreniyor ve yola koyuluyor.

Hikayeyi, "Gerçekte Naziler 2. Dünya Savaş'ını kazansaydı ne olurdu?"
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Chuck

Bir akrabamın canavar pc'sinde iki üç saat kadar oynamıştım. Çok sürükleyici bir oyun başından kalkamıyorsunuz. Az zamanım olduğu için çok önemli olmadıkça ara sahneleri geçmiştim o yüzden konu hakkında net bir şey söyleyemem. Ama oynanış olarak oynadığınız oyundan büyük zevk alıyorsunuz. :D
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

Pulluk

PS4'de şu ama dek oynadığım oyunlar içerisinde Last of Us dışında en çok keyif aldığım oyun olmuştu.
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

Utku Gürsoy

Türk oyuncular Steam üzerinde Türk Lirası oyun fiyatlarının düzgün bir şekilde ayarlanması için yeni bir imza kampanyası başlattı.
Ubisoft ve 2K firmasının dağıtımını yaptığı oyunların etiket fiyatları 49.99 dolar olmasına rağmen Türk Lirası fiyatı 170 TL olarak görünüyor. Üstelik Steam'deki pek çok oyun 1 doları 1.5 TL olarak sabitlemişti ve fiyatlar ucuzlamıştı.
Geçtiğimiz günlerde Steam'de Türk Lirası Devri Başladı ve Steam'de Türk Lirası Sevinci Kısa Sürdü başlıklı iki ayrı haber yayınladık. Oyun fiyatlarının dolardan önce düşük kur ile TL'ye geçmesi, daha sonra bazı firmaların oyunlarının direkt Euro'ya endekslenmesi ve pahalı hale gelmesi oyuncuların tepkisini çekti. Özellikle korsanla savaş ve orijinal oyunların desteklenmesi konusunda hassas oyuncular bu konuda tepkilerini dile getirdi. Şimdi Change.org üzerinde başlayan kampanya kısa süre içerisinde 1000 imza topladı ve hızla büyümeyi sürdürüyor. Kampanyanın muhattabı Gabe Newell ve doğal olarak Steam.
Nurettin Tan tarafından hazırlanan kampanya metnini Türkçe olarak aşağıda okuyabilir, destekliyorsanız bu bağlantıdan imzanız ile destek verebilirsiniz...
İlgililerin dikkatine,
Biz oyuncularız. Dünyanın geri kalanı gibi "oyun oynamak" bizim için sadece bir eğlence aracı değil. Sadece bir hobi de değil, oynadığımız oyunlar bizlerin bir parçası çünkü eğlendiğimiz sürece aramızda bir bağ oluşuyor. Bazımız FPS'yi tercih ediyor, yıldırım gibi refleksleri ile nişan almayı ve etrafı havaya uçurmayı seviyorlar. Bazılarımız macera oyunlarına aşık, aklı başından alan öykülerde gizemli bulmacaları çözüyorlar. Bazısı ise liglerde rekabeti sevebiliyor ve sıralamada yükselerek League of Legends, DOTA 2 ya da Starcraft 2 gibi oyunlarda "en iyi" olmaya çabalıyor. Hepimiz farklı türleri seviyoruz ama hepimiz tek bir şeye aşığız: "oyun oynamak". Oyun müzikleri dinlemeyi seviyoruz, dünyaların tarihçelerini okuyoruz, sanat tasarımcılarını takip ediyor ve çalışmalarından ilham alıyoruz, kodlamayı öğreniyoruz belki gelecekte bir gün kendi oyunumuzu yazarız.
Hepimiz oyun oynamayı farklı şekillerde seviyoruz ve Steam bu endüstrinin önemli bir parçası. Geçenlerde Steam Türk Lirasını desteklemeye başladı. İlk başta hiçbirimiz büyük bir değişiklik umut etmiyorduk fakat değişikliğin yapıldığı gün Steam Market'i kontrol ettiğimizde "sonunda" biri Türkiye'deki absürt yüksek oyun fiyatlarını fark etti diye hissettik ve Steam bu konuda bir şeyleri değiştirmek istiyormuş gibi göründü. Ülkenin dört bir yanından oyuncular durumu mutlulukla karşıladı çünkü fiyatlar kabul edilebilir düzeydeydi. Fakat bu tek günlük bir mutluluk oldu, ertesi gün fiyatlar tekrar değişti, bazı ürünlerde para birimi değişmeden önceki fiyatlardan bile daha kötü hale geldi. Bu noktada; Türkiye'deki asgari ve ortalama ücret hakkında konuşalım.
Türkiye'de asgari ücret 890 Liradır, bugünün dolar kuru ile 397$ yapar. Civilization: Beyond Earth'ü ele alalım. Türk Lirasına geçiş öncesi ürünün fiyatı 49.99$ yani 112 Türk Lirası idi. Para biriminin değiştiği gün oyunun fiyatı 70 liraya indi, asgari ücreti düşündüğünüz zaman bu gayet mantıklı bir rakamdı. Fakat ikinci gün fiyat komik bir şekilde 170 Türk Lirasına çıktı! %100'den daha fazla bir fiyat artışı, 75$! Dijital kopya için normal satış fiyatı olan 49.99$'dan çok daha pahalı bir ücret. Avrupa ve Amerika satış fiyatlarından daha yüksek bir rakam! Aynı fiyat değişikliğini Borderlands Pre-Sequel için de görüyoruz ve eminiz bunun arkası gelecek. Para birimi değişikliği ile Indie fiyatları gayet iyi ama AAA ürünler aniden tavan yaptı... Bunun mantıklı açıklaması nedir?
Türkiye'deki ortalama gelir düzeyi 2000 Türk Lirası (890$) diyelim. Maaşları bu rakam üzerinden hesapladığınızda bile ayda bir oyundan fazlasını almak lüks oluyor. Bilgisayarınızı güncel tutmak isterseniz yapmanız gereken bilgisayar donanımı harcamalarını saymıyorum... Kira, yemek, faturalar ya da normal bir insan için gereken diğer mecburi harcamalara değinmiyorum. Bir baba çocuğuna bir oyun satın almak isteyebilir ya da bir öğrenci parasını biriktirerek uzun süredir beklediği AAA etiketli bir oyuna sahip olmayı dileyebilir. Fakat bu fiyatlarla bu imkansız, üzgünüm Türkiye ekonomisi buna imkan verecek kadar iyi değil. Belki de Türkiye'deki oyun dağıtıcıları panik yaptılar ve Steam'e yeni fiyat değişikliğini şikayet ettiler? Oyuncular olarak bu komik fiyat artışına getirebileceğimiz tek mantıklı açıklama bu.
Rusya (G2A'dan Civ: Beyond Earth Rusya'ya özel Steam CD Key'ini 22$'a alabiliyorsunuz) , Arjantin, Meksika –ve eminim bunlar gibi daha çok ülke vardır- Steam'de düşürülmüş özel fiyatlara sahipler. Türkiye'yi bu kadar özel yapan nedir? Bizim ülkemizin ekonomisi Rusya'dan iyi değil bu bir gerçek. Neden bir Türk oyuncu bir oyunun Steam dijital kopyasına normal Avrupa fiyatından daha fazla ödemek zorunda? Arabamızın benzin deposunu doldurmuyoruz, oyun piyayası hakkında konuşuyoruz (Ayrıca dünyanın en pahalı benzini de Türkiye'de, litresi 2$).
Başka bir örnek ise Riot Games. Bu arkadaşlar İstanbul'da Türkiye ofislerini açtılar, fiyatları Türk standartlarına çektiler ve Riot İstanbul şu anda Riot Games'in deniz aşırı şubelerinde en çok kar getiren ofis oldu.
Oyun firmalarını desteklemek istiyoruz (özellikle Indie firmalarını çünkü kazanacakları her kuruşa ihtiyaçları var), kimse korsan oyun oynamayı istemez ve hiçbir şey orijinal oyun kadar tatlı değildir. Fakat gerçekçi olalım ve Türk ekonomisini göz önünde tutalım. Steam'de Türk Lirası değişimi büyük bir değişiklik ve bizim tek istediğimiz makul, mantıklı fiyatlar. Türk oyuncular olarak Lord Gaben'e güvenimiz tam, eğer bu dilekçeden haberi olursa Valve'nin Türk oyun piyasasında uzun süreden beri beklenen fiyat değişikliğini Steam ile başlatarak fiyatları makul bir seviyeye düşüreceğinden eminiz. Çok sıradışı ya da sadece bize özel bir şey istemiyoruz, biz benzer ülkeler neye sahipse onu istiyoruz o kadar.
Biz Oyuncularız ve oyun firmalarını oyunlarını alarak desteklemek istiyoruz. Ve bunun için Türkiye'de büyük bir değişikliğe ihtiyaç var. Soru şu: Valve bu noktada Türk oyunculara yeşil ışık yakacak mı?"
Kaynak: http://frpnet.net/haberler/oyun-haberleri/steamin-turk-lirasi-duzenlemesi-icin-change-orgda-kampanya

Harun Ça

İmzalamıştım. TL ye geçince birkaç oyun hariç fiyatlar çok güzeldi ertesi gün her şey tersine döndü. Kutulu satan ithalatçıların işine gelmedi herhalde.

Chuck

+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

ercoktay

Çok kısa sürede yaklaşık 20000 imzaya ulaşıldı. İmzalayalım arkadaşlar.

Steamde soymasın bizi :(

Carnage

14 Kasım'da Lego Batman 3: Beyond Gotham tamı tamına dokuz platformda (PC, yeni ve eski nesil konsollar, iOS) geliyor. (Oh oh gelsin paralar  :twisted:  ) Yapımcı Traveller's Tales. Oyunda 150'den fazla DC karakteri görünecekmiş.