Şu anda hangi çizgi romanları okuyorsunuz?

Başlatan hanac, 01 Kasım, 2009, 18:36:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Zeljko

Mister No mafya affetmiyor hikayesini okudum özellikle çizimlere aşık oldum.

Mister No, koyu tenli bir güzelin eşliğinde Manaus barındadır. Yakındaki bir masada İtalyan bir denizci, Mister No'ya uzun zaman önceki bir macerayı hatırlatan, memleketinden bir şarkı söylemeye başlar.Ve böylece geçmişteki anılar tekrar canlanıverir.

Eğer şans eseri ünlü Fransız yazar Marcel Proust'un romanlarıyla tanışma şansına sahip olsaydı, Mister No kesinlikle Proust hayranı olurdu. Gerçekten de, Bonelli'nin kahramanlarından hiçbiri geçmiş yaşamdaki olayları, kişileri  Mister No'nun en sevdiği Manaus barında arkadaşlarına aktardığı gibi betimleyemiyor.Kalemini konuşturan Nolitta bu kitapta Mister No'yu savaş sonrası İtalya'nın güneyinin gerçekliğine itiyor ve okuyucuları bugüne kadar İtalyan toplumunun kanseri olarak kalan mafya sorunuyla yüzleştiriyor.Alt metinde siyasi mesajlar verse de hikayenin çekiciliğinin,insanın canavar doğasını yalın şekilde anlatmasında ve tüm kapitalizm öğelerinin bu canavarı besleyip büyütme eğilimde olmasında görüyorum.Üstüne kitapta geçen şarkının Casablanca filmindeki "As time goes by" ile benzer bir etki bırakması hikayeyi bir üst noktaya taşıyor..

Son cümlelerimi hikayenin ruhuna uygun bir şekilde serzenişte bulunarak bitirmek istiyorum.Coppola'nın "Baba" üçlemesi yedinci sanatın "mafya" başyapıtını temsil ediyorsa, Nolitta'nın "Mafya affetmez" adlı üçlemesi de dokuzuncu sanatın başyapıtlarından birini temsil ediyor.Ve malesef Mister No'nun bunun gibi bölümlerine dönüp baktığımızda, bu dizinin sonlandığı gerçeğini kabullenmek gerçekten kolay olmuyor.
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

rumar80

Bir yandan yeni gelen fasiküllerimi okurken, diğer yandan X factor epic collection 1 okuyorum. Marvel'ın ilk mutant ekibi yeniden bir arada.

pizagor

Alıntı yapılan: rumar80 - 21 Nisan, 2024, 00:43:08Marvel'ın ilk mutant ekibi yeniden bir arada.

Mutant Katliamı'nda tanışmıştık kendileriyle :)

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Alan Moore'un yazdığı Swamp Thing serisinin absolute ciltlerinin ikincisini okuyorum. İnanılmaz güzel yazılmış. Çizimler de birno kadar karanlık ve hikayelere uygun.

Mrtekin

1- American Vampire 76;
2- Aşk Denizi;
3- Musashi.
They drew first blood...

Kinowa59

Misler No, 14 ciltten oluşan serinin ilk 6 kitabını okudum. Tex'de beğenmediğim R. Diso çizgileri, her nedense Mister no' ya çok yakışıyor.
Tıpkı, F. Gamba'nın çizimlerini Zagor'da beğenmeyip, Kit Taylor'da çok çok beğendiğim gibi.

Kauss

Tex maxi albüm 1 -lal
Red Sonja Complete Gail Simone oversized Edt - Hayatımda okuduğum ilk Red Sonja eseri

pizagor

Acaba kimmiş ki bu hanım diyerek Anita Blake'in limited bir serisini okudum en son. 5 fasiküllük olarak lanse edilse de bu nasıl limitli seri anlamlandıramadım çünkü ilk sayı daha önceki hikayenin ortasından başlıyor adeta, anlatı devam ediyor. Goodreads notları oldukça yüksek, çizer de Ron Lim ki severim duru ve net çizgisini, bu karakteri pek benimseyemedim. Gayet sert (kaç panelde parmakla göz çıkarıldığını görebilirsiniz ki), yetişkinlere yönelik bir çizgiroman.

pizagor

Dark Nights: Metal
Batman Who Laughs
Dark Nights: Death Metal

Bunları okuyorum da geçmişe yapılan tonla referansla birlikte net anlaşılması zor hakikaten. Bir de tonla yan hikaye var ki onlara da bulaşmadan nasıl olacak bilemiyorum!

Geçmişten Crisis ciltlerini de yeniden okumak lazım... Offf   :)

rumar80

Absolute Saga of Swamp Thing cilt 2 ve Spider Man Epic Collection: The Clone Saga okuyorum.
 Swamp Thing çılgın bir şey.

pizagor

Alıntı yapılan: rumar80 - Bugün, 12:57:39Swamp Thing çılgın bir şey.

Kastettiğin İthaki'nin de bastığı seri mi sevgili rumar80?