Captain Marvel (2019) - Phase 3/21

Başlatan dean, 28 Ekim, 2014, 20:32:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Alıntı yapılan: ZGeralt - 04 Mart, 2019, 14:18:59
Ben de neredeyse sınırı olmayan taklit yeteneği üzerine yazılan hikayeleri kaotik buluyorum ve yazar tembelliği gibi geliyor.
Gizli İstila'yı ben de çok zor okudum ve beğenmemiştim, "taklitçilik" temelli derin bir hikaye oluşturmak zor sanki. "Aslında her şey rüyaymış" ile "Aslında bunları yapan taklitçiymiş" aynı kötülükte hikaye yazımları bence veya şöyle söyleyeyim ben hiç sevemiyorum bu gibi hikayeleri.

Skrulls dışında başka elementler için tamam. Ama Skrulls farklı. Skrulls'ın amaçları, dönüşüm yetenekleri, neden dünya'ya geldikleri, süper kahramanların içine sızmaları vb. şeyler o kadar uzun süreli ve tatmin edici şekilde anlatıldı ki Skrulls'da ki durum yazar tembelliğinden çok başarılı bir kurgu sunuyor önümüzde.

Mesela Secret Invasion'ın temelleri Kree-Skrull Savaşına kadar dayanıyor. O macera 71'de yazılmış. 2006'da New Avengers: Illuminati'de oraya Bendis bir bağlantı yapıyor işi Secret Invasion'a kadar götürüyor. Arada olan süreçlerde ise Skrulls ana gezegeni yok ediliyor. Skrulls'ın genetik yönden farklılıklarını anlıyoruz. Dünya'yı dini amaçlarla istediklerini görüyoruz. Johnny Storm işi ileri götürüp bir Skrull ile evleniyor. Mutant Skrull'lar çıkıyor. Kree'ler ve Skrulls arasındaki çekişme son derece derin temellere oturuyor. Skrulls İmparatorluğundaki her türlü değişime tanık oluyoruz.

Marvel'ın yaptığı çok uzun süreye yayılan kümülatif bir hikaye anlatıcılığı. Tek cilt yeterli olmuyor okurken. Bu tip hikayelerin en mükemmel baskıları Omnibus. Secret Invasion Omnibus'un da 37 sayılık materyal var. Bütün yan hikayeler (tie-in) toplandığında 102 yada 103 fasikül gibi bir rakamla karşılaşıyoruz. Üstelik bunlar Skrulls'ın tarihi felanda anlatmıyor. Sadece Secret Invasion'ı anlatıyor. Sadece ana event'i okumak iki buçuk saatlik bir filmin sadece final aksiyon sahnesini izlemek gibi bi'şey oluyor.

ZGeralt

Alıntı yapılan: dean - 04 Mart, 2019, 14:50:25
Marvel'ın yaptığı çok uzun süreye yayılan kümülatif bir hikaye anlatıcılığı. Tek cilt yeterli olmuyor okurken. Bu tip hikayelerin en mükemmel baskıları Omnibus. Secret Invasion Omnibus'un da 37 sayılık materyal var. Bütün yan hikayeler (tie-in) toplandığında 102 yada 103 fasikül gibi bir rakamla karşılaşıyoruz. Üstelik bunlar Skrulls'ın tarihi felanda anlatmıyor. Sadece Secret Invasion'ı anlatıyor. Sadece ana event'i okumak iki buçuk saatlik bir filmin sadece final aksiyon sahnesini izlemek gibi bi'şey oluyor.

Bu açıdan haklısın, ben daha çok genel anlamda konuşmuştum. Açıkçası ana event ilgimi çekmeyince geriye dönük diğer sayıları okuma isteğimde kalmadı, ki zaten ben Marvel'in bu karışıklığından memnun değilim, X-Men dışında da pek katlanamıyorum bu büyük eventler, tie-inler, one shotlar karmaşasına ki X-Men'de de sabrım tükenmek üzere :)

Açıkçası zaten Avengers tarihine ve külliyatına da pek hakim değilim, neyse konuyu dağıtmayalım daha fazla.

Bu arada sosyal medya'da filmin ilk rotten tomatoes sonuçlarının %27 olduğu ve daha sonra kaldırıldığı gibi bir iddia var ne kadar doğru bilemiyorum ama Disney'in böyle bir şey yaptırmış olması çok ihtimal dışı değil , şaşırmam yani.

dean

Alıntı yapılan: ZGeralt - 04 Mart, 2019, 15:17:13
Bu arada sosyal medya'da filmin ilk rotten tomatoes sonuçlarının %27 olduğu ve daha sonra kaldırıldığı gibi bir iddia var ne kadar doğru bilemiyorum ama Disney'in böyle bir şey yaptırmış olması çok ihtimal dışı değil , şaşırmam yani.

İlk rotten notları onlar değil. Daha ambargo kalkmadı. O notlar kullanıcıların filme ilgi notları. Filmi izlemeyen binlerce kişi kötü not verip, kötü eleştiri yazdı. Aynı şeyi Star Wars'a da yaptılar. Rotten'de bütün filmler için önceden yorum girme seçeneğini kaldırdı. Hem zaten Rotten çoğunluğuyla Warner Bros'un. Disney kimseye hiçbir şey yaptırmıyor.

ZGeralt

Alıntı yapılan: dean - 04 Mart, 2019, 15:20:41
  İlk rotten notları onlar değil. Daha ambargo kalkmadı. O notlar kullanıcıların filme ilgi notları. Filmi izlemeyen binlerce kişi kötü not verip, kötü eleştiri yazdı. Aynı şeyi Star Wars'a da yaptılar. Rotten'de bütün filmler için önceden yorum girme seçeneğini kaldırdı. Hem zaten Rotten çoğunluğuyla Warner Bros'un. Disney kimseye hiçbir şey yaptırmıyor.

Anladım, zaten bunlar iddiaydı, açıkçası detaylı bilgiyi senden alırız diye buraya yazdım :)

Ama hem Warner Bros hem de Disney devasa firmalar, geçmişleri de birçok "ilginç iddialarla" dolu. O yüzden şaşırmam dedim :)

dean

Alıntı yapılan: ZGeralt - 04 Mart, 2019, 15:36:47
Anladım, zaten bunlar iddiaydı, açıkçası detaylı bilgiyi senden alırız diye buraya yazdım :)

Ama hem Warner Bros hem de Disney devasa firmalar, geçmişleri de birçok "ilginç iddialarla" dolu. O yüzden şaşırmam dedim :)

Aslında rotten'in o uygulamayı kaldırması iyi oldu. Aynı şeyi imdb'de yapıyor. Film vizyona girmeden puanlama ve yorumu açıyorlar. Geçtiğimiz senelerde de böyle çok sıkıntı oldu. Facebook ve twitter'da millet toplanıp yok aquaman'e düşük not verelim, yok black panther'e düşük not verelim. Önce izle sonra not ver yani  :)

ZGeralt

Alıntı yapılan: dean - 04 Mart, 2019, 15:46:32
  Aslında rotten'in o uygulamayı kaldırması iyi oldu. Aynı şeyi imdb'de yapıyor. Film vizyona girmeden puanlama ve yorumu açıyorlar. Geçtiğimiz senelerde de böyle çok sıkıntı oldu. Facebook ve twitter'da millet toplanıp yok aquaman'e düşük not verelim, yok black panther'e düşük not verelim. Önce izle sonra not ver yani  :)

Bak bundan haberim yoktu, film vizyona girmeden kullanıcı yorumu olması saçma zaten, basın gösterimi, prömiyer gösterim falan sebebiyle eleştirmen notunu anlarım da sıradan izleyici için kapanması mantıklı olmuş.

Gerçi eleştirmen-basın-reklamveren ilişkisi de her zaman tartışmaya açık.

İMDB bir tık daha düzgün bir değerlendirme mecrası gibi geliyor ama tabi sadece fikir amaçlı değerlendirilebilir bence.

https://kahramangiller.com/sinema/imdb-puanlarini-okumak-ve-turlere-gore-yorumlamak/

Burada arkadaş güzel bir rehber hazırlamış, çoğuna katılıyorum. En çok da "history" başlığına.

eyoruk

Ön gösterim olsa da incelemeler yapılsa bakalım neymiş.Hoş kötü deseler bile gideceğiz. ;D

dean

Alıntı yapılan: eyoruk - 04 Mart, 2019, 16:18:53
Ön gösterim olsa da incelemeler yapılsa bakalım neymiş.Hoş kötü deseler bile gideceğiz. ;D

Ambargo yarın kalkıyor. Notlar gelecek.

Nightrain

Marvel'in ön çöp filmine bile yüksek puanlar veriyorlar. Kadınlar gününde vizyona giriyor olması ve filmin ana karakterin kadın olması zaten yüksek puan alması için yeterli. Kötü bir film olsa bile olmamış gibi abartılı puanlar verecekleri kesin. Kevin Feige işini sağlama almıştır eminim. :)
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 05 Mart, 2019, 10:53:48
Marvel'in ön çöp filmine bile yüksek puanlar veriyorlar. Kadınlar gününde vizyona giriyor olması ve filmin ana karakterin kadın olması zaten yüksek puan alması için yeterli. Kötü bir film olsa bile olmamış gibi abartılı puanlar verecekleri kesin. Kevin Feige işini sağlama almıştır eminim. :)

Bir filmi şahsi olarak beğenmemek o filmi kötü yapmıyor. 

Nightrain

Yapmaz tabii. Ama iyi bir filmde yapmaz. Filmden umudum yok zaten.

-SPOILER

Okuduğum spoiler'lardan sonra beklentim dibe vurdu

-SPOILER-

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 05 Mart, 2019, 12:07:52
-SPOILER

Okuduğum spoiler'lardan sonra beklentim dibe vurdu

-SPOILER-

Aslında bir kaç fikrim var beklentini neyin düşürdüğüne dair. Spoiler içinde yazsana, baya merak ettim.

Nightrain

Alıntı yapılan: dean - 05 Mart, 2019, 14:10:23
  Aslında bir kaç fikrim var beklentini neyin düşürdüğüne dair. Spoiler içinde yazsana, baya merak ettim.

-SPOILER-

Fury'nin Skrull olduğu ile ilgili bir şey okudum. Hatta konsept resmi var ama filmde kullanılıp kullanılmadığından emin değilim. Annette Bening'in canlandırdığı karakter Mar-Vell. En büyük hayal kırıklığım bu oldu.

-SPOILER-

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 05 Mart, 2019, 14:19:48
-SPOILER-

-SPOILER-

SPOILER Nick Fury ile ilgili kısım concept art olarak kaldı diye biliyorum. Mar-Vell kısmı temelde benim içinde sıkıntı. Karakterin Marvel evreninde özel bir yeri var. Hatta biraz ulvi bir yeri var. Onu tam olduğu gibi yansıtmak gerekiyordu. Annette Bening'in oynamasının yanı sıra filmdeki işlevini de biliyorum. Çok spoiler olmasın diye yazmamayım ama belli ki Carol'ı ön plandan çıkarmadan karakteri hikayeye yedirmişler. Bu da Mar-Vell'i biraz küçültmüş. Mar-Vell dendiği zaman herkes bir saygı duyar Marvel evreninde, filmde ise o seviyede değil. Önemli ama asıl öneminin pek yanına yaklaşamamış gibi.

eyoruk

Alıntı yapılan: eyoruk - 05 Aralık, 2018, 11:06:59
  IW filminden sonra Marvel Thanos'un hakkından gelecek izlenimi oluştu çoğu kişide.Böyle bir hava veridiler.Bu da bilmeyenler için kötü olacaktır.
  Marvel bu kadar çıkış yakalamışken seviyeyi tavan yapmışken ve resmen başka bir boyuta geçecek iken kötü film yapmaz.Bu film çok önemli.Sadece IW 2 için değil artık başlayacak yeni evre için önemli.
Böyle yazmışım.
Halen değişmedi görüşüm.Beklentim çok yüksek değil ilk film malum ama yazdığım gibi Thanos'u yenecek kişi olarak görülecek çoğu izleyici tarafından .Yerin dibine vurulacak olma ihtimalleri yüksek.Daha ilk filmden tam gücünde gösteremezler karakteri