Batman v Superman: Dawn of Justice (2016) - DCEU Film 2

Başlatan dean, 25 Ağustos, 2013, 02:01:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Filmde en etkileyici karakter hiç şüphesiz Jimmy Olsen'dı. Zack Snyder gerçekten dahi bir sinemacı. Aynı zamanda müthiş bir çizgi roman fanı. Filmi geçen hafta izlediğimden beri Snyder'in Jimmy Olsen yorumuna karşı şok olmaktan kendimi alamıyorum. Herkes, Batman'i, Wonder Woman'ı ya da Martha'yı konuşuyor. Ama Jimmy Olsen, son derece üç boyutlu, derin ve komple bir karakterdi. Filmi tek başına domine etti. Unutulmaz bir tablo çizdi. Jimmy Olsen'ı böyle bir rolde görmek herhalde her Superman fanını ihya etmiştir. Zack Snyder'in dehasına ancak şapka çıkarılır.

rumar80

Alıntı yapılan: Animvader - 30 Mart, 2016, 11:37:38
Warner Bros filmden kesilmiş bir sahneyi kendi youtube hesabında yayınlamış: https://www.youtube.com/watch?v=s-MUzvASr8s

Lex'in konuştuğu kişinin Steppenwolf ya da Yuga Khan olması muhtemel duruyor.Bana da Darkseid'in generallerinden Steppenwolf gibi geldi.Böylelikle Luthor'un filmin sonunda ding ding geliyor diye bahsettiği Darkseid'den nasıl haberdar olduğunu anlamış oluyoruz.Geriye kalan 29 dakikalık kesilmiş sahneler de böyleyse eğer filmdeki baya boşluklar dolacak demektir.

Bir de çizgiromanda Apokolipsliler daha insanımsı bir görünümdeydi ama bu gördüğümüz arkadaş pek insana benzemiyor.

Zaten Batman'in rüyasında gördüğü dev omega işareti Darkseid'e ait diye hatırlıyorum ama...

Sakızlı Ohannes Paşa

Şu filmle ilgili en dikkat çekici unsurlardan biri de etraftaki cevheleri görmemizi sağlaması oldu. Herkes komedyenmiş meğer. Diğer yandan çizgi roman ağırlık internet sitelerindeki eleştirmenlerin de son derece ikiyüzlülük yaptığını düşünüyorum. Mesela IGN'i (ign.tr değil) esas alalım. Oluşturduğu sinema evreninin 10. filminde her şeyi bir arada anlatmaya çalışan bir film yapan Marvel'ın Age of Ultron'u 8.6 alırken, her şeyi bir arada anlatmaya çalışan BvS 6.8 alıyor. Hem de bunu biraz da mecburiyetten yapıyor. Çünkü 2. film bu daha. Çünkü kısa süreye çok iş sığdırmaları gerekiyor, az filmde çok hikaye anlatmaları gerekiyor.

Süper kahraman filmlerini hiçbir zaman film gözüyle izlemem. Elime aldığım ve kağıttan oluşan dünyanın hareket ettiğini düşünürüm sadece. O kağıttaki dünyadan ne kadar çok sey bulabilirsem benim için o kadar iyidir. Tabi ki bir "film" olarak da iyi olmasına hayır demem. Öyle olursa zaten ortaya harika bir eser çıkar. Ama bunu yapamıyor diye de bir çizgi roman uyarlamasını yerden yere vurmam. Bu anlamda, Deadpool benim için harika bir uyarlamadır. Keza Guardians of Galaxy de öyleTam tersi Age of Ultron ve Iron Man 3 Ultron ve Mandarin'i soktukları halleriyle gözümde çok kötü filmler. BvS ise Lex Luthor'u yüzünden kaybediyor gözümde biraz. Martha olayı da aşırı sığ belki. Ancak Batman, Superman ve Wonder Woman üçlüsü harikulade. Çizgi roman hikayelerine göndermeler harikulade.

http://tr.ign.com/batman-v-superman-dawn-of-justice/96463/blog/batman-v-superman-neden-en-iyi-cizgi-roman-uyarlam

Mesela şu linkteki ilk resimlere bakalım. Benim şu hayatta en beğendiğim çizgi roman hikayesi year one ve şu sahneyi filmin başında görmek beni mutlu ediyor. Çizgi romanlarda yıllardır okuduğum, hatta Arkham serisinde oynadığım Batman'in 20 kişinin arasına dalıp, gücüyle, çevikliğiyle, binbir çeşit gadget'ıyla adamları hallettiği sahneyi kanlı canlı izledim. Nabzım hızlandı o an benim.

Kim ne derse desin bu filmi beğendim ben. Sinema saantı açısından kusuru çoktur. Ama çizgi roman uyarlaması olarak çok başarılı. Zaten ben de çizgi roman filmlerini bu gözle izlemeyi tercih ediyorum. O açından Chicago Tribune'ün Daily Mail'in Forbes'in yaptığı kritikler çok ilgilendirmiyor beni. Onlar bunu bir film gözüyle izliyor çünkü anlaşılabilir bir durum eleştirilmesi. Ama kendini çizgi roman hayranı olarak addeden birinin bu filmi yerden yere vurmasını anlayamıyorum ben. Ha, Batman Superman sevmiyodur o ayrı. Gerçi kim Batman sevmez değil mi yani?  :)

dean

Alıntı yapılan: Sakızlı Ohannes Paşa - 31 Mart, 2016, 12:12:57
Ama kendini çizgi roman hayranı olarak addeden birinin bu filmi yerden yere vurmasını anlayamıyorum ben.

Ben kendimi çizgi roman hayranı addediyorum ve neden beğenmediğimi söyleyeyim. Bunları sinema açısından söylemeyeceğim. Sadece karakterleri ve kaynakları hakkında bi'şeyler söyleyeceğim. Zaten sinema açısından son derece vasat olduğunu tartışmanın alemi yok.

Batman'i beğenmedim çünkü Batman adam öldürmez. Adam öldürüp öldürmemesi çizgi romanda son derece önemli bir olaydır. Aynı zamanda Batman'in karakterizasyonu açısından çok önemlidir. Maşallah filmde Batman katliam yaptı. The Punisher'dan farksızdı. Üstelik hem Batman'in hem de Alfred'in bu konuda son derece rahat olması da gözlerden kaçmadı. Superman'in Zod'u öldürmesi gibi zorunluluk felanda değil. Adam çatır çatır öldürüyor. Üstelik hikaye bize bunun nedenini de söylemiyor. Bu adamın hayatında ne oldu da önüne geleni biçmeye başladı onu da söylemiyor.

Bu adamın Dünya'nın en iyi dedektifi olması lazım ama Lex'in yaptığı ucuz komployu anlamayacak kadar zayıf ve elinde flashback ile yakalanacak kadar aciz bir "DÜNYANIN EN İYİ DEDEKTİFİ".

Superman'i beğenmedim. Beğenemiyorum bir türlü. Çünkü Superman'in "umut" olması gerekiyor. Onu yerine etrafına "Buhran" saçıyor. İki filmdir kendisini bulma çabası son derece zorlama bir hal aldı. Umut vermesi gereken karakterin umuda esas kendi ihtiyacı varmış gibi duruyor. Zod ile olan dövüşün halen tartışılmasının sebebi aslında Superman'in neden Snyder tarafından kötü uyarlandığının bir en iyi kanıtı. O sahne sorun olan şey Zod'un yarattığı yıkım değildi. Superman'in bu yıkımdan insanları kurtarmak için hiç bir şey yapmamasıydı.

Lex'i beğenmedim. Lex'in de çizgi romanlar ile hiçbir alakası yoktu. Onu zaten sende beğenmemişsin.

Doomsday ise koca bir sıfır. Sadece filmin sonunda Trinity dövüşsün diye yaratılmış, hiçbir karakterizasyonu olmayan, Amacı belli olmayan bir şey. Nasıl yaratıldığı bile doğru düzgün belli değil. Herhalde en kötü sinemaya uyarlanan villain'lar listesine ilk üçten girecektir.

Karakterlerin bu hal ve tavırlarını beğenmiyorum. Bu karakterlerinde çizgi roman ile alakası yok. Ben film boyunca Batman yerine bir katil izledim. Hakeza The Flash'ın nasıl uyarlandığı da son derece belirsiz. Fiziksel olarak Dünya'da The Flash'ı oynaması gereken son kişi The Flash'ı oynuyor gibi duruyor. Ama onla ilgili ciddi bir yorum yapmak için çok erken şuan. Ama at kuyruklu ve sakallı bir The Flash benim için maça 3-0 yenik başladı. Bütün bunlara sinema açısından da kötü olduğunu eklediğimde bir çizgi roman sever olarak da beğenmediğim sonucu çıkıyor. Snyder'in bazı sahneleri birebir olarak kullanması evet göze hoş geliyor. Lakin bunlar hem sinema açısından hem de çizgi roman açısından filmi kurtarmaya yetmiyor.

dean

Alıntı yapılan: Sakızlı Ohannes Paşa - 31 Mart, 2016, 12:12:57
Hem de bunu biraz da mecburiyetten yapıyor. Çünkü 2. film bu daha. Çünkü kısa süreye çok iş sığdırmaları gerekiyor, az filmde çok hikaye anlatmaları gerekiyor.

Aslında gerekmiyor. Kimse onlardan böyle bir şeyi talep etmedi. Kimse onların başına silah dayamadı. Bu kadar acele etme zorunlulukları yok. Planlı hareket ederek kısık ateşte Justice League'i pişirebilirlerdi. Onlar kendileri ocağın altını açıp yemeği yakmaya karar verdi. Justice League'i 2018'de bile çıkarsalardı araya iki karakterin solo filmi girebilirdi. Hikaye daha esneyebilirdi. Belki de bu sürede Dawn of Justice çorbası yerine Man of Steel 2 ve solo Batman bile çekebilirlerdi. İnsanlar için önemli olan kaliteli film izlemek. Kaliteli hikaye görmek. Ama Warner Bros. belli ki kulaklarını kapatıp sadece paraya koşuyor.

rumar80

Alıntı yapılan: dean - 31 Mart, 2016, 13:06:05
  Ben kendimi çizgi roman hayranı addediyorum ve neden beğenmediğimi söyleyeyim. Bunları sinema açısından söylemeyeceğim. Sadece karakterleri ve kaynakları hakkında bi'şeyler söyleyeceğim. Zaten sinema açısından son derece vasat olduğunu tartışmanın alemi yok.

Batman'i beğenmedim çünkü Batman adam öldürmez. Adam öldürüp öldürmemesi çizgi romanda son derece önemli bir olaydır. Aynı zamanda Batman'in karakterizasyonu açısından çok önemlidir. Maşallah filmde Batman katliam yaptı. The Punisher'dan farksızdı. Üstelik hem Batman'in hem de Alfred'in bu konuda son derece rahat olması da gözlerden kaçmadı. Superman'in Zod'u öldürmesi gibi zorunluluk felanda değil. Adam çatır çatır öldürüyor. Üstelik hikaye bize bunun nedenini de söylemiyor. Bu adamın hayatında ne oldu da önüne geleni biçmeye başladı onu da söylemiyor.

Bu adamın Dünya'nın en iyi dedektifi olması lazım ama Lex'in yaptığı ucuz komployu anlamayacak kadar zayıf ve elinde flashback ile yakalanacak kadar aciz bir "DÜNYANIN EN İYİ DEDEKTİFİ".

Superman'i beğenmedim. Beğenemiyorum bir türlü. Çünkü Superman'in "umut" olması gerekiyor. Onu yerine etrafına "Buhran" saçıyor. İki filmdir kendisini bulma çabası son derece zorlama bir hal aldı. Umut vermesi gereken karakterin umuda esas kendi ihtiyacı varmış gibi duruyor. Zod ile olan dövüşün halen tartışılmasının sebebi aslında Superman'in neden Snyder tarafından kötü uyarlandığının bir en iyi kanıtı. O sahne sorun olan şey Zod'un yarattığı yıkım değildi. Superman'in bu yıkımdan insanları kurtarmak için hiç bir şey yapmamasıydı.

Lex'i beğenmedim. Lex'in de çizgi romanlar ile hiçbir alakası yoktu. Onu zaten sende beğenmemişsin.

Doomsday ise koca bir sıfır. Sadece filmin sonunda Trinity dövüşsün diye yaratılmış, hiçbir karakterizasyonu olmayan, Amacı belli olmayan bir şey. Nasıl yaratıldığı bile doğru düzgün belli değil. Herhalde en kötü sinemaya uyarlanan villain'lar listesine ilk üçten girecektir.

Karakterlerin bu hal ve tavırlarını beğenmiyorum. Bu karakterlerinde çizgi roman ile alakası yok. Ben film boyunca Batman yerine bir katil izledim. Hakeza The Flash'ın nasıl uyarlandığı da son derece belirsiz. Fiziksel olarak Dünya'da The Flash'ı oynaması gereken son kişi The Flash'ı oynuyor gibi duruyor. Ama onla ilgili ciddi bir yorum yapmak için çok erken şuan. Ama at kuyruklu ve sakallı bir The Flash benim için maça 3-0 yenik başladı. Bütün bunlara sinema açısından da kötü olduğunu eklediğimde bir çizgi roman sever olarak da beğenmediğim sonucu çıkıyor. Snyder'in bazı sahneleri birebir olarak kullanması evet göze hoş geliyor. Lakin bunlar hem sinema açısından hem de çizgi roman açısından filmi kurtarmaya yetmiyor.

Dean'in bu yazdıklarının neredeyse tamamını kendi yazımda yazdım. Lex Luthor herkesin gizli kimliğini biliyor ama Batman nedense en büyük tehdit olarak gördüğü kişinin Clark Kent olduğunun farkında değil vs.

Sakızlı Ohannes Paşa

Alıntı yapılan: dean - 31 Mart, 2016, 13:06:05

Batman adam öldürür. Comics kariyeri boyunca birçok kez vardır adam öldürmüşlüğü. Sırf Ra's Al Ghul'u 1-2 kere öldürdü. Karakterin yeniden canlanabiliyor olması bir şey değiştirmiyor. Ha Batman sıradan, sadece basit bir insan olan karakterleri öldürmez diyorsan bu olabilir.

Aslında Warner Bros'un acelesi var. Marvel bunu yapmadı çünkü süper kahraman filmleri 7-8 sene önce bugünkü popülaritesinin yakınından bile geçmiyordu. Süper kahramanlar sinemade altın çağını yaşıyor. Ama bu her zaman böyle olmayacak. Çizgi roman hayranları dışındaki insanlar bundan 5-10 yıl sonra sıkılmaya başlayacak. Yeni şeyler arayacaklar. Öyle ya da böyle bu filmler yaptıkları hasılatlarının yarısını çizgi romanlarla çok da ilgisi olmayan kişiler sayesinde yapıyor. Şimdi WB çıkıp tamam Marvel gibi bir hazırlık süreci geçirelim. Justice League'i de 2020'de çekiyoruz deseydi bu en verimli çağda gelecek potansiyel karı riske atmış olacaktı. Sonuçta tüm kusurlarına rağmen BvS iyi para getiriyor. Justice League de nasıl bir film olursa olsun iyi para getirecek. Ama 5-6 yıl sonra hasılatlar bu seviyelere çıkamayabilir. Bu riski almak istemediler.

Bence tüm bunlar Civil War için de söylenebilir. Marvel önce bir Doctor Strange, Inhumans, Ms Marvel falan çekseydi. Civil War'da bunlar da olsaydı. Ama yapmadılar. 10 kahramanla Civl War çektiler. Çünkü pastadan payı hemen almak istiyorlar.

Ben de isterim önce her karakterin solo filmi çıksın hepsini tanıyalım sonra Justice League olsun. Ama günümüzde Doctor Strange filmi bile çekilebilecek bir pazar varken bu fırsatı oyalanarak kaçırmak istemediler. Sonuçta her şirket gibi WB'nin de tek derdi kar maksimizasyonu. Senin benim gibi çizgi roman hayranlarının istekleri çok da umurlarında değil. Ben bunun için çok da suçlayamıyorum.

Ayrıca filmin beğenilmemesiyle bir sorunum yok. Beğenilmeyebilir. Ama itin şeyine sokup çıkarmak anlaşılmaz.

dean

Alıntı yapılan: Sakızlı Ohannes Paşa - 31 Mart, 2016, 16:19:38
Aslında Warner Bros'un acelesi var. Marvel bunu yapmadı çünkü süper kahraman filmleri 7-8 sene önce bugünkü popülaritesinin yakınından bile geçmiyordu. Süper kahramanlar sinemade altın çağını yaşıyor. Ama bu her zaman böyle olmayacak. Çizgi roman hayranları dışındaki insanlar bundan 5-10 yıl sonra sıkılmaya başlayacak. Yeni şeyler arayacaklar. Öyle ya da böyle bu filmler yaptıkları hasılatlarının yarısını çizgi romanlarla çok da ilgisi olmayan kişiler sayesinde yapıyor. Şimdi WB çıkıp tamam Marvel gibi bir hazırlık süreci geçirelim. Justice League'i de 2020'de çekiyoruz deseydi bu en verimli çağda gelecek potansiyel karı riske atmış olacaktı. Sonuçta tüm kusurlarına rağmen BvS iyi para getiriyor. Justice League de nasıl bir film olursa olsun iyi para getirecek. Ama 5-6 yıl sonra hasılatlar bu seviyelere çıkamayabilir. Bu riski almak istemediler.

Bu durumda diyorsun ki Warner Bros.'un hiç ama hiç hikaye anlatma derdi yok. Sadece paralarına bakıyorlar. Zaten haklısın Batman v Superman: Dawn of Justice bize bunu gösterdi. Son derece kötü bir hikaye ile müthiş paralar kazandılar. O zaman bizde hiç boşuna bu filmler için beklenti yapmayalım. Nasıl olsa kötü filmler çıkacak. Dc, 2014 ve 2015'de hiç film yapmadı. Doğru düzgün planları olsaydı. Bu iki yılda en az iki film gelirdi. O zaman bizde acele ettiler demezdik. Hem düzgün bir hikaye anlatırlar hem de karakterlerinin marka değerini yükseltirlerdi.

Ben de isterim önce her karakterin solo filmi çıksın hepsini tanıyalım sonra Justice League olsun. Ama günümüzde Doctor Strange filmi bile çekilebilecek bir pazar varken bu fırsatı oyalanarak kaçırmak istemediler. Sonuçta her şirket gibi WB'nin de tek derdi kar maksimizasyonu. Senin benim gibi çizgi roman hayranlarının istekleri çok da umurlarında değil. Ben bunun için çok da suçlayamıyorum.

Bi'de şöyle düşün piyasa Doctor Strange filmini bile çekebilecek derecede geliştiyse, Warner Bros neden Aquaman, The Flash gibi karakterlerin marka değerini arttırmak ve düzgün bir hikaye anlatmak için Justice League'den önce onları yapmıyor. Ama yine dediğin gibi olay kar maksimizasyonu ise tabi hikayenin ne önemi var. The Flash'ı, Aquaman'i, Cyborg'ü isteyen tanısın isteyen tanımasın Warner Bros için mühim olan kar. Bu bağlamda gerçekten Dc filmlerinin içeriği hakkında konuşmaya gerek bile yok. Hikaye anlatma derdi hiç yoksa onların filmleri konuşmaya bile değmez demektir.

Ayrıca filmin beğenilmemesiyle bir sorunum yok. Beğenilmeyebilir. Ama itin şeyine sokup çıkarmak anlaşılmaz.

Bununda bir iki sebebi var. Warner Bros, Dc filmleri ile ilgili hep yüksek beklenti yarattı. Her fırsatta biz Marvel'dan daha iyiyiz dedi. Hatta ellerinden geldiği zaman Marvel ile dalga geçmekten bile çekinmediler. Ama yaptıkları film bu derece vasat olunca insanlarda o beklentiye uygun şekilde karşılık verdiler.

İkinci sebep ise bu sebep daha çok eleştirmenlerin filmi beğenmemesini açıklıyor. O da filmin sinema filmi olarak kötü tasarlanmış olması. Rastgele çekilmiş görüntüleri sinema filmi yapan asıl unsur kurgudur. Hatta kurgu sinemaya girdiği zaman sinema bir sanat dalına dönüşümünü tamamlamış olur. Bir sinema filminin en temel unsurunu sen 2.5 saatlik 250 milyon dolarlık bir filmde düzgün şekilde yapamazsan, üzerine sıfır karakterizasyon ve sıfır motivasyon eklersen o filmi eleştirmenler itin her yerine sokar ve çıkarır.

Bence tüm bunlar Civil War için de söylenebilir. Marvel önce bir Doctor Strange, Inhumans, Ms Marvel falan çekseydi. Civil War'da bunlar da olsaydı. Ama yapmadılar. 10 kahramanla Civl War çektiler. Çünkü pastadan payı hemen almak istiyorlar.

Bunları Civil War için söyleyemeyiz. Çünkü biz Dc'nin durumunda acele etmelerinden ve karakterleri daha tam oturtmadan Justice League'e varmaya çalışmalarından şikayetçiyiz. Civil War için böyle bir durum yok. Karakterlerin hepsi son derece oturmuş halde. Civil War'ın altyapısı hazır. Civil War için 5 tane rüya sahnesi felan görmemiz gerekmiyor. Doctor Strange ve Inhumans'ın Civil War'da zaten yeri yok. Doctor sadece tek sayfada görünmüştü çizgi romanda. Fantastic Four ise Fox'da. Ha 10 kahramanla Civil War oldu, çizgi romana uymadı dersin tamam derim. Şayet film olarak da kötü olursa burada karşılıklı eleştiririz. Ama BvS'in çizgi roman uyarlaması olarak kötü olmasının on katı sıkıntı film olarak kötü olmasından kaynaklanıyor.

Animvader

Alıntı yapılan: rumar80 - 31 Mart, 2016, 11:38:17

Zaten Batman'in rüyasında gördüğü dev omega işareti Darkseid'e ait diye hatırlıyorum ama...

Aynen öyle zaten Darkseid'in geleceği filmde bariz gösteriliyor parademonlarla falan.Ama filmin son sahnesinde Lex, Batman'e dünyamızı izliyorlar, ding ding ding işgale gelecek gibisinden laflar ediyor ve Darkseid'in geleceğinden haberi olduğunu öğreniyoruz oysa filmde bunu bildiğini belirten bir sahne yoktu, işte bu kesilmiş sahne orayı dolduruyor.Zaten maşallah Lex çizgiroman falan okumuş olmalı ki her şeyi biliyor.

Sakızlı Ohannes Paşa

DC filmlerinden çok iyi bir şey beklememek konusunda alim olmaya gerek yok. Keza Justice League'in de BvS kadar eleştirileceğinden eminim. Batman, Superman, Wonder Woman castingi ne kadar iyiyse Flash ve Aquaman için belirlenenler de o kadar kötü. Benim bundan sonra tek beklentim solo Batman filmleri üzerinedir. Ha Wonder Woman ve Suicide Squad filmlerinden de bir şeyler çıkabilir. Diğer tüm filmler çizgi roman panellerini aktarsın yeter. Hikaye, kurgu ve yönetim açısından bir şey beklemiyorum.

Bu arada Inhumans'ın Civil War'da yeri yok lafı MCU söz konusu olunca herhangi bir dayanaktan yoksun hale geliyor. Adamlar Mandarin'i soytarı yaptılar. Inhumans'ı Civil War'a mı sokamayacaklar. Hatta tüm super human registration işi Inhumans üzerinden anlatılsaydı daha iyi bile olurdu.

dean

Alıntı yapılan: Sakızlı Ohannes Paşa - 31 Mart, 2016, 17:55:21
Benim bundan sonra tek beklentim solo Batman filmleri üzerinedir. Ha Wonder Woman ve Suicide Squad filmlerinden de bir şeyler çıkabilir.

Aynen katılıyorum. Özellikle Ben Affleck'in yönetmen olarak Batman'e neler katacağını ciddi anlamda merak ediyorum. Geoff Johns'un da yazar kadrosunda olması yine ayrı bir güzellik.

rumar80

Alıntı yapılan: Animvader - 31 Mart, 2016, 17:11:19
Aynen öyle zaten Darkseid'in geleceği filmde bariz gösteriliyor parademonlarla falan.Ama filmin son sahnesinde Lex, Batman'e dünyamızı izliyorlar, ding ding ding işgale gelecek gibisinden laflar ediyor ve Darkseid'in geleceğinden haberi olduğunu öğreniyoruz oysa filmde bunu bildiğini belirten bir sahne yoktu, işte bu kesilmiş sahne orayı dolduruyor.Zaten maşallah Lex çizgiroman falan okumuş olmalı ki her şeyi biliyor.

Tabi bir de akıla takılan şu soru var: Batman bu kehanet tarzı rüyayı nasıl görebiliyor?  Altıncı hissi bu kadar gelişmiş mi? Gönül gözü mü açık.? Yoksa onu Superman ile savaşa içmek için yapılmış bir manipulasyon mu? O zaman bunu kim yapıyor?

Kısaca sorulacak çok soru var. Belki çoğu 30 dakikalık ek görüntülerde karşımıza çıkacak ama bu kadar soru sordurmaya ne gerek vardı?

Agamotto

Alıntı yapılan: rumar80 - 31 Mart, 2016, 20:44:22
  Tabi bir de akıla takılan şu soru var: Batman bu kehanet tarzı rüyayı nasıl görebiliyor?  Altıncı hissi bu kadar gelişmiş mi? Gönül gözü mü açık.? Yoksa onu Superman ile savaşa içmek için yapılmış bir manipulasyon mu? O zaman bunu kim yapıyor?

Çöl sahnesini Flash sayesinde görmüyor muydu? Sonuçta rüyadan uyanır uyanmaz karşısında Flash'ı buluyordu.

rumar80

Öyle de
Rüyada rüya bana zorlama geliyor

Parker

Sürprizbozan;

Sırf Batman hatırı için seyredeyim dediğim fakat filmdeki sahnelere gülmeden edemediğim, Superman'in sevgilisinin her yerde, hatta ikisi dövüşürken bile yanlarına gidebildiği, araya gereksiz sevgi parçacıklarının serpiştirildiği, filmde adeta Batman'in bir yan karakter olduğu, Superman'in ölmeyeceği herkes tarafından bilinirken seyiriciyi "ters köşeye yatırma" amacıyla gereksiz sahnelerin eklendiği, kötülerin niye kötü, iyilerin niye iyi olduğu anlaşılmadığı, bunca diş bilerken Batman'in sırf Superman'in de annesinin adının Martha olmasından ötürü tüm intikamından vazgeçmesi gibi bir sürü aksaklığın olduğu, efekt hariç bir şey vermeyen, eski tabirle "aşk, ihtiras, dövüş ve çatışma"nın bolca olduğu ama senaryo kısmından bir şey ifade etmeyen bir yapım çıkmış ortaya. Nihayetinde Barthes'ın tabiriyle günümüzde "süper kahraman" filmleri izleyici üzerinde mitolojinin asırlardır gördüğü görevi, daha doğrusu ihtiyacı karşılarlar. Fakat komik tanrılara kimse riayet etmez. Son olarak filmde aklıma gelen ve sahnelerin yapay duygusallığı içinde söylediğim;

Superman öldü mü?
Issız acun kaldı mı?

dizeleri filmden çıkan tek şey oluyor. Gerçi çerezlik Hollywood filmi, pek de bir şey zaten beklememek gerekiyor.