PİRİ REİS - Endülüs Macerası

Başlatan ferzan, 07 Nisan, 2016, 11:35:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Kısa bir süre önce yeni bir yerli üretim, raflardaki yerini almıştı...Enis Temizel'in bildiğim kadarıyla üçüncü çizgi roman albümü/kitabı olan Piri Reis - Endülüs Macerası...Daha önceki kitapları da ''Tantalis'in Meleği - Manisa Tarzanı''  (Lal Kitap) ile ''Evliya Çelebi'nin İzinde İstanbul'' (Timaş Yay.) idi...Eksiğim varsa dostlar düzeltsin...

Eseri dün akşam okuma fırsatı bulabildim...Öncelikle üreticisinin ellerine sağlık, emek verilip üzerinde uğraşılmış...Bambaşka bir soluk ve yaklaşım geliştirmeye çalışmış ama ben bir parça hayal kırıklığına uğradım sanki...

Birtakım gerçek üstü unsurlarla, fantastik öğelerle tarihten yola çıkarak kendi özgün hikâyesini kurmuş...Kitap, hani 90'lı yıllarda Orhan ve Erhan Dündar kardeşlerin MEB için yaptıkları Ertuğrul Gazi, Bilge Kağan vs tadında eski atmosferli, fazla ideal ama belgesel yanı kuvvetli bir hava ile başlıyor... Aralarda bazı geçişler ve ham diyaloglarla hikâyeden biraz soğur gibi oluyorsunuz ama kitap kendini bıraktırmıyor, okutmaya devam ediyor...Ama kitabın yarısına gelince öyle bir değişiyor ki anlatı, ne öyküye sağlıklı bir şekilde devam edebiliyorsunuz, ne de okuduğunuzdan bir şey anlıyorsunuz. Fantastik öğeler devreye giriyor ki bence girmeli de, ama bu fantastiği çok amatör bir biçimde uyguluyor, kitap ikinci yarıdan itibaren tam bir amatör denemesi olarak tamamlanıyor. Başlarken güzel bir şey okuyacağınızı hissettirmişken, bittiğinde ne oldu şimdi, bu ne diyorsunuz...Kendi içinde bir bütün, sağlıklı bir hikâye akışı, hikâye tavrı, karakterizasyon vs 'nin eksikliğini çekiyor hikaye...Her şey çok üstünköru, derinlikten uzak ve laf olsun diye anlatılmış hissi veriyor...Eseri kafamda hiçbir yere oturtamadım...

Tantalis'in Meleği'ni okumadım ama eminim ki o hikayede iyi bir iş çıkarmış, bunca yıldır kayıtsız kaldığım o ilk kitabını bulup okuyacağım, o kitaptan beklentim yüksek ama Piri Reis'i maalesef ham, derinliksiz, fazla öğretilmiş yollar kullanan, belli bir anlatım duruşundan yoksun buldum...Çizgi romana gönül verip de 19 yaşında bir öyküye iyi kafa patlatmış yetenekli bir amatörün ham ama heyecanlı bir çalışması gibi duruyor kitap...40 yaşlarında, biyografisinden öğrendiğim kadarıyla pek çok dergi ve yayında üretmiş, hatta vaktiyle DC Comics için de bir şeyler çizmiş, sanat eğitimini de yurt dışında pekiştirmiş olgun bir üreticinin anlatısı gibi durmuyor...

Öte yandan Enis Temizel, bir yerli çizgi romancı geleneğini de bozmamış, en az 7-8 panelde, bilhassa aksiyon sahnelerinde değiştirilmek suretiyle Conan'dan pozlar devşirilmiş, ama kendi stilinde bu pozları göze batmaksızın harmanlayabilmis...Bunu intihal saymıyorum...Sonuçta Fikret Kol gibi ya da 80'lerdeki pek çok çizer gibi Conan'a sarkık bıyık ve kalpak çizerek Alpago yahut Kurdoğlu diye yedirmemiş...Sadece hareketin dinamiğini referans almış...

Teknik anlamda da şahsi fikrim, bunca tecrübesi olan bir üreticiden daha iyi bir renklendirme ve daha doğru bir balonlama beklerdim. Balonlamalarda hem konum, hem de biçim profesyonellikten uzaktı...Oysa çizgi roman, balonlama ve kaligrafiye varıncaya kadar titiz ve karakteristik bir çalışmayı sürdürmeyi gerektir...Çizim bitti, önemli olan kısım senaryo ve çizimdi...Şimdi bir haftada boyar, balonlarım havası sezdim renk ve balonlamada...Oysa çizim de, senaryo da, renk de, balonlama da birbirine denk zaman ve emek harcanmasını gerektiriyor...

Sözün özü, bir parça hayal kırıklığı beraberinde okuduğumdan da net bir şey anlayamadım. Altından kalkamayacağı bir reel-fantastik harmanlamasına girmiş üreticisi...Nötr bir histe seyrederken öykü, bir anda alaşağı olup boğdu, tuttu, fırlattı, takla attı, bumerang gibi döne döne gözden kayboldu, sonra geri geldi...

Ama dediğim gibi, Tantalis'in Meleği'nden beklentim büyük...O hikayedeki fantastik ve bilim-kurgu öğeler, eminim Piri Reis'teki gibi zorlama ve abes değildir...

İç sayfalardan örnek görmek isteyen dostlar için;

Üzülerek olmamış dediğim çizgi romanlar haneme bir çentik daha atıyorum Piri Reis ile...  :(
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

mutarad

TantaLisin meleği mi de PiriReis'i de okumuş biri olarak söyleyeyim; TantalisİN Meleği kurgu ve anlatım çizim kalitesi yönünden çok daha başarılı bir kitap. Evliya çelebi albümü de güzel. Fakat Piri Reis hakikaten olmamışız. Çok kopuk kopuk ve tuhaf bir anlatım olmuş. Gerçek dünya ile fantastik dünya birbirine iyi bağlanmamıştı. Eski özenli be gerçekçi çizim tarzı yerine Orhan Dündar'ın çocuklar için çizdiği detaysınız ifadeler gelmişti. Fakat anlatım daha fazla büyüklere hitap ettiğinden bu da tezat oluşturmuş.
İnsan için, diğer insanlar yollarına serilmiş irili ufaklı taşlardır. Çoğunun farkına ancak çarptığımızda varırız. Taşları biriktiren koca bir bina diker ölene kadar... Taşları atan ise ölür kalır, taşları bitirene kadar...

HacıGeraltEmmi

Başlarken tarihi roman okurum hissiyatıyla başlayıp, ortalarında bilimkurgu fantazya ile haydaaa! deyip, sonunu absürd komedi kıvamında bitirmiştim. Herşeyden biraz olsun derken olmamış birşey çıkmış ortaya. :-X