Grafiklerle 2018

Başlatan afu, 13 Şubat, 2018, 21:50:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Aralık ayında;24, totalde 417 kitap ile; 2018 senesini uğurluyoruz. Ekonomik krize rağmen, bir önceki seneye göre sadece, 10 kitap, az çıkmış durumda.

Ve fakat; çeşit fazlalığı özelinde yaşadığımız senelerin ("Altın Çağ") sonu geldi mi, 2019'da yaşayarak tecrübe edeceğiz...

2018;Ekonomik kriz:417, %3 (yuvarlandı) küçülme; (1 önceki seneye göre)
2017: 427 Kitap % 4,4 büyüme
2016: 410 Kitap %8,5 büyüme
2015; 373
2014: 303
2013: 294
2012: 233
2011: 213
2010: 200 (total)
They drew first blood...

AU4

Bu güzel analizler için gerçekten çok teşekkürler. Elinize sağlık.

noir

Özellikle yaz itibariyle dolar artışı, kriz, enflasyon boy gösterdiği için ( aylar geçtikce arttı ve ağustos, eylül, ekim ayları en etkili olduğu aylardı) beklenilenden daha iyi bir tabloyla karşılaştığımızı düşünüyorum. Yılın ilk yarısı görece iyi geçti ikinci yarıyı kompanse etti diye düşünüyorum. 2019'da çıkan yayın sayısındaki küçülme daha fazla olabilir eğer ekonomik anlamda büyük değişiklikler yaşamaksak. Tabi iyi anlamda, yoksa daha kötü duruma gidebiliriz ki oldukca olası.

Mrtekin

Analizde bir düzeltme yapalım; son ataklarla, Aralık ayında 30, totalde ise 423 kitap ile; 2018 senesini uğurluyoruz. Geçen sene ile aralarında sadece 4 kitaplık minor bir azalış var. Herşeye rağmen, fena bir kapanış olmadı.

2019 yılı; pazar dinamiklerinin seyrini belirlemesi açısından belirleyici olacağa benzer. Hem yayıncı hem de okur tarafına (ve de sektördeki diğer tüm paydaşlara) bol şans, umut, mutluluk ve huzur dileyelim.
They drew first blood...

Bilal ceylan

Aralik listesinde çizgi düşler den çıkan 2 adet tex yok.bu ay 32 kitapla kapandi ve bence gecen seneyi aratmadı.artik 2019 biz okurlara neler getirecek bekleyip görecegiz.

afu

2018 kitapları da tamamlandı ve grafikler güncellendi.

Daha fazlasını Altın Madalyon 10.yıl özel sayısında bulabilirsiniz  ;)
İlginç sonuçlar çıktı ortaya ???

Değerlendirmelerinizi ve yorumlarınızı sonradan burada paylaşırsanız sevinirim  :)

ZGeralt

Öncelikle elinize sağlık, çok güzel bir çalışma olmuş.

2019 Ocak ayını 10 adet çizgi romanla kapıyoruz. Şubat ayı daha hareketli geçecek gibi. Benim tahminim 2011-2013 seviyelerinde olacağı yönünde, umarım yanılırım ama ekonomik toparlanma 1-2 ayda olabilecek bir şey değil, zaten henüz seçimi atlatmadık.

Döviz kurunun en azından Ağustos-Ekim dönemine göre daha stabil bir hale gelmesi olumlu bir durum. Zira piyasada belirsizlik olduğunda mal almak bile sıkıntı oluyor, sabahtan öğlene ciddi fiyat farkları oluşunca kimse riske girmek istemiyor, çok kısa bir süre önce ülke olarak yaşadık bunu. Eski seviyelerine gelmesi çok zor, doğru politikalar ve uzun bir zaman istemekte.

Sonuçta ufukta ciddi bir daralma gözüküyor ve bu hem yayınevlerini hem de çizgi roman dükkanlarını zorlayacaktır diye düşünüyorum. Okuyucuyu zorladığı çok aşikar zaten.

Grafiklerde beni en çok şaşırtan manga sayısının azalması oldu, özellikle genç kuşakta en popüler olanlar mangalar gibiydi. Fumettilerdeki azalmanın ise süreceği kesin gibi. Genç kuşağın en uzak olduğu ekol ve artık kendini yenileme vakti gelmiş gibi geliyor bana.

Mrtekin

Afu Abi;

2019'u da kapattığımıza göre; grafikleri bekleyebilir miyiz?

Bu vesile ile sana mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir yeni yıl diliyorum.
They drew first blood...