2018 Eylül - Çizgiroman listesi

Başlatan afu, 15 Eylül, 2018, 20:41:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Animvader

Masallar-10 herhalde kalın kapak olmayan bir cilt olarak en pahalı çıkan kitap oldu şimdiye kadar. Batman Cadılar Bayramı bile bu fiyattan çıkmamıştı  :-X

AU4

Tex olmadan Eylül'ü kapattık. İnşallah Ekim daha Tex'li bir ay olur.

worldman

Masallar -10 Kuşe kağıda basılmamış.1.Hamur kağıda basılmış.Özellikle mi basılmış yoksa maliyet nedeni ile mi?

Animvader

Alıntı yapılan: worldman - 01 Ekim, 2018, 14:30:37
Masallar -10 Kuşe kağıda basılmamış.1.Hamur kağıda basılmış.Özellikle mi basılmış yoksa maliyet nedeni ile mi?

Forumda bir yerde 1.Hamur'un kuşeden daha pahalı olduğunu okumuştum. Acaba kuşe kağıt bulmada sıkıntı mı yaşandı da ondan mı kitap bu kadar pahalı basıldı?

aaciltan

Alıntı yapılan: Animvader - 01 Ekim, 2018, 16:31:58
Forumda bir yerde 1.Hamur'un kuşeden daha pahalı olduğunu okumuştum. Acaba kuşe kağıt bulmada sıkıntı mı yaşandı da ondan mı kitap bu kadar pahalı basıldı?
Bu konuda bilgisi olan bir yayıncı ile bu konuyu görüştüm. Benim de çok ilgimi çekmişti; kuşe kağıttan niye 1.Hamur'a döndürdüler diye sordum.
1.Hamur daha pahalı bir kağıtmış kuşe'ye göre (matbaa ile ilgilenen arkadaşlar daha bilgilidir bu konuda)...
Kağıdı değiştirmelerinin tek nedeni okuma kolaylığı imiş. Işıklı ortamlarda kuşe kağıdı okumanın zorluğundan dolayı 1.Hamur'a dönmüşler.
Eğer doğruysa çok iyi bir hareket; okuyucuyu (özellikle benim gibi yaşlı olanları) düşünmeleri çok güzel olmuş...

Animvader

Alıntı yapılan: aaciltan - 01 Ekim, 2018, 17:39:03
Bu konuda bilgisi olan bir yayıncı ile bu konuyu görüştüm. Benim de çok ilgimi çekmişti; kuşe kağıttan niye 1.Hamur'a döndürdüler diye sordum.
1.Hamur daha pahalı bir kağıtmış kuşe'ye göre (matbaa ile ilgilenen arkadaşlar daha bilgilidir bu konuda)...
Kağıdı değiştirmelerinin tek nedeni okuma kolaylığı imiş. Işıklı ortamlarda kuşe kağıdı okumanın zorluğundan dolayı 1.Hamur'a dönmüşler.
Eğer doğruysa çok iyi bir hareket; okuyucuyu (özellikle benim gibi yaşlı olanları) düşünmeleri çok güzel olmuş...

Ben de 1. hamuru tercih ediyorum aynı sebeple, İngilizce yayınlarda da bu kağıdı kullanan kitapları alıyorum özellikle.

darkwood

Masallar 1. cildin ikinci baskısını da, geçen yıl fuar zamanı 1.hamur kağıda yapmışlardı. Gayet iyiydi. Evdeki kuşenin yanına ondan da bir tane ekledim. Hepsini böyle basarlarsa çok güzel olur.
Darkwood Sakinleri..

köstebek

12 Fasikülle birlikte türk çizgi romancılığında yeni bir ara evreye giriliyor... fasiküller dünyasına hoş geldiniz...

cemilngn

Alıntı yapılan: köstebek - 02 Ekim, 2018, 22:03:25
12 Fasikülle birlikte türk çizgi romancılığında yeni bir ara evreye giriliyor... fasiküller dünyasına hoş geldiniz...

Neden cilt yerine fasikül basılıyor? Fasikül saklamak veya rafa koymak bence çok sıkıntılı. Cilt olarak basılsa alacağım serileri fasikül olduğu almıyorum.

Animvader

Alıntı yapılan: cemilngn - 03 Ekim, 2018, 09:40:49
Neden cilt yerine fasikül basılıyor? Fasikül saklamak veya rafa koymak bence çok sıkıntılı. Cilt olarak basılsa alacağım serileri fasikül olduğu almıyorum.

Şu ara maliyetlerden dolayı cilt basmak çok mantıklı gelmiyordur yayınevlerine. Hem basmak için eskisine göre daha fazla para harcayacaklar, hem de pahalıya satmak zorunda kalacakları için okuyucular da almak da zorlanacak.

hasanmahmut

Alıntı yapılan: Animvader - 03 Ekim, 2018, 14:44:53
Şu ara maliyetlerden dolayı cilt basmak çok mantıklı gelmiyordur yayınevlerine. Hem basmak için eskisine göre daha fazla para harcayacaklar, hem de pahalıya satmak zorunda kalacakları için okuyucular da almak da zorlanacak.

Bence görünüde öyle ancak realitede değil. Bir cilt basmak totalde 5 birim maliyete geliyorsa bunu fasikül basmak, 5-6 bölümlük bir cildi ele alırsak, en az 7-8 birim maliyete denk geliyordur.

Örneklersek şu dönemde 6 fasikül 150 civarı sayfa bir kitap 40₺ ise fasikğl fasikül 10-12 lira dersek 60-72 lira okuyucuya maliyeti olacak.

Toplam maliyette fasikül hem yayın evi hem de okuyucu için daha fazla olacaktır.

worldman

Fasikül olarak basılanların talibi çok mu olur az mı olur bilemiyorum -şahsım olarak kesinlikle almayı düşünmem-ama bunun çözüm olacağını zannetmiyorum.

köstebek

Alıntı yapılan: hasanmahmut - 03 Ekim, 2018, 15:41:27
Bence görünüde öyle ancak realitede değil. Bir cilt basmak totalde 5 birim maliyete geliyorsa bunu fasikül basmak, 5-6 bölümlük bir cildi ele alırsak, en az 7-8 birim maliyete denk geliyordur.

Örneklersek şu dönemde 6 fasikül 150 civarı sayfa bir kitap 40₺ ise fasikğl fasikül 10-12 lira dersek 60-72 lira okuyucuya maliyeti olacak.

Toplam maliyette fasikül hem yayın evi hem de okuyucu için daha fazla olacaktır.

yayınevleri için daha kârlı, lakin okurlar için çok daha pahalı bir sistem. Ama şimdilik işliyor, en azından okurlar aldığı sürece işleyecek gibi görünüyor.

Animvader

Alıntı yapılan: hasanmahmut - 03 Ekim, 2018, 15:41:27

Bu forumdaki çizgiroman okurları genellikle aynı zamanda koleksiyon yapan, kütüphanesi veya en azından kitaplık rafı olan, okuduğu kitabı saklayan insanlardan oluşuyor.

Ancak biraz yeni nesle baktığınızda onların ,özellikle facebooktaki çeşitli alım-satım gruplarında, alıp okuduğunu satarak yenisini alan veya takaslayan okuyuculardan oluştuğunu göreceksiniz. Yani bir kitaba verecek 40 lirası olmayan insanlar farz-ı misal 15 liraya aldığı bir fasikülü 12 liraya satarak tekrar bir 3 lira ekleyerek yeni fasikülü alabiliyor.

Yeni neslin arasında filmlerle, dizilerle bu kadar popüler olan süperkahraman janrasının çizgiroman satışlarına aynı oranda yansımamasının bir sebebi de bu ikinci el kitap satışları diye düşünüyorum. Keşke ikinci eldeki kitap satış hacmini inceleyen bir çalışma olsa da gerçek rakamlarla konuşabilsek.

OZAN BALIM

Fasikül Batmanler daha sonra cilt olarak yayınlanacak değil mi?