GYO - Gerekli Şeyler (2 in 1 olarak tamamlandı)

Başlatan Harun Ça, 23 Mayıs, 2019, 17:46:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Harun Ça

Genç çift, Tadaşi ve Kaori, tatil yapmak için gittikleri Okinava'da tuhaf yaratıkların varlığını keşfederler. Bunlar, sahilde koşuşan, sonradan ayakları çıkmış balıklardır. Çok geçmeden balık sürüsü kitleler halinde karaya üşüşmeye başlar. Sonrasında tüyler ürpertici bir köpek balığı plajdaki insanlara saldırır! Oradan kaçarak evlerine dönen ikiliyi takip edercesine, yürüyen balıklar Tokyo'da da belirir! Fakat bu tuhaf balıklarda, büyük bir sır saklıdır... Korku mangası üstadı Junji İto'nun, Uzumaki'den sonraki eseri GYO, tek cilt altında yakında raflarda!

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

ZGeralt

Uzumaki çok ilginçti, Gyo'yu da merak ediyorum.

memospinoz

Genç çift, Tadaşi ve Kaori, tatil yapmak için gittikleri Okinava'da tuhaf yaratıkların varlığını keşfederler. Bunlar, sahilde koşuşan, sonradan ayakları çıkmış balıklardır. Çok geçmeden balık sürüsü kitleler halinde karaya üşüşmeye başlar. Sonrasında tüyler ürpertici bir köpek balığı plajdaki insanlara saldırır! Oradan kaçarak evlerine dönen ikiliyi takip edercesine, yürüyen balıklar Tokyo'da da belirir! Fakat bu tuhaf balıklarda, büyük bir sır saklıdır...

Sayfa Sayısı: 400
Etiket Fiyatı: 44 TL

Harun Ça

Fiyat nispeten makul olursa ciltli almayı düşünüyorum. Uzumaki baya iyiydi bunu da merak ediyorum.

Nightrain

memospinoz

Nightrain

Ben aldım. Mağazalarında vardır muhtemelen.

hanac

memospinoz

Nightrain

Nightrain

Az önce ulaştı elime. Darısı diğer Juni Ito mangalarının başına:

nicholaihel

Herkes aldığını yazmış ama yorumlamamış :)

Daha önce belirttiğim üzere Uzumaki HC almış ve Junji İto'ya ara vermiştim. Uzumaki çok şahane bir baskıydı. Ama bu "ucube" işle ilgili ne hissettiğimden emin olamıyorum. Sanırım tam benlik değilmiş ki, bugüne kadar Gyo almamışım.

Yine Uzumaki'de olan tuhaflıklar daha kapaktan belliyken sanırım kaliteli Hc baskı ve manga ortalamalarının çok üzerinde çizim kalitesi ile (uzumaki okuması zaman aşımına uğrayıp olumsuz kanaatlerim eriyince de) almış bulundum.

Yine çok acayip bir "kafa"sıyla karşı karşıyayız Junji İto'nun. İnsan ne yaşadın da böyle şeyler hayal ettin demekten alamıyor kendini. Bu cildin sonundaki mini hikayeler için de geçerli. Biraz uzamış anlatım, daha derli toplu olabilirdi. Final soru işaretleri silmese de memnun ediyor sayılır. Ama yine beni vurduğunu, tam anlamıyla yakaladığını söyleyemem.

İto'nun işlerinin tuhaf bir etkisi var. Aslında janr ve öykü seçimi benlik değil. Fakat özenli çizim ve gereklinin baskı kalitesi içimdeki koleksiyoncuyu kaşıyor ve bir bakıyorum almış okuyorum.

Dediğim gibi koleksiyonluk bir "yetişkin içerikli" manga. Öykü ve anlatım aslında tam benlik değil. Uzumaki seven bunu da sever, onlara önerebilirim. İto'nun çizimlerini ise herkese...

KenParker

Şimdi burada konu ne? Yürüyen balıklar insanlara saldırıyor, bu mudur?

nicholaihel

Alıntı yapılan: KenParker - 04 Ağustos, 2021, 01:52:57
Şimdi burada konu ne? Yürüyen balıklar insanlara saldırıyor, bu mudur?

Spoiler vermeden anlatılmak gerekirse Japonya'nın uzak adalarından Okinawa açıklarında tuhaf olaylar cereyan eder. Önce tuhaf kokular duymaya başlarlar sonra buna eşlik eden denizden çıkan eklembacaklı(?) balıklar karaya çıkmaya, hareket etmeye başlarlar. Sayıları ve etkiledikleri alan arttıkça bizde duruma dair daha fazla şey öğrenmeye başlarız. Konu ii. Dünya savaşı dönemi tehlikeli ve etiğe aykırı deneylerden, bakterilere ve buna bağlı salgınlara, oradan yaratılışa ve (denizden karaya çıkış esprisi ile) evrime kadar minik minik uzanıyor.

Böyle yazdım ama bence konu ve işlenişi, doyuruculuğu zayıf. Burada ilginç(?) bir fikir, Ito tarzı çizimler var. Etkileyici bir metin (bana göre) yok.

Özetle evet, haklısınız; ayaklı balıklar karaya çıkıp saldırıyor ve işler gelişiyor :)