Zagor: Kökler - Lal Kitap

Başlatan memospinoz, 12 Mart, 2020, 20:30:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Dylandog

İtalya da zagor kökler serisi  80 sayfa bizde niye 64 sayfa bilen lütfen yazsın

gunes21

Her sayi mi 80 sayfa İtalyan edisyonundq :o

DAMPYR

Alıntı yapılan: Dylandog - 16 Nisan, 2021, 14:26:27
İtalya da zagor kökler serisi  80 sayfa bizde niye 64 sayfa bilen lütfen yazsın

Her sayı 80 Sayfa doğru, ama her sayıda orjinalinde aşağıda örnekte olduğu gibi uzun uzun zagor hakkında açıklamalar var.
Sanırım onu Lal Keserek yayınlıyo o yüzden sayfa sayısı her sayıda düşüyo olabilir.

Kinowa59

Lal kitap, orijinalinde yer alan ve çizgi romana birazda edebi tat katan bu tanıtım yazılarını " nasılsa pek okuyan olmaz" düşüncesiyle kırpıyorsa ayıp ediyor demeyeyim ama en azından hoş olmuyor. Ben, özellikle o yazıları ilgiyle takip ediyorum. Ve kitabı görsellerle bütünleştirdigine inanıyorum.

KenParker

Zagor 6. sayıyla mini serisinin sonuna geldim. Lal'in sayfadan kazanmak(!) için hayati önem taşıyan kısımları kırpması hoş değil. Ben bu seriyi Zagor'u tanımak için alıyorum ama Zagor'un köklerine dair belgesel niteliği taşıyan kısımlar yok ediliyor. Akıl işi değil.

Artısıyla eskisiyle en sona geldiğimde sevimli dost Çiko'ya ne oldu diye merak ettim. Nasıl tanıştılar, birlikte yaşamaya neden başladılar bunlar benim için soru işareti kaldı.

Büyülü Rüzgar okusam iyi olacak.

Dylandog

Böyle eksik sayi basacaklarsa hic yayinlamasinlar daha iyi dertleri ne cizgi Düşler de ayni seyi yapti tex magazini de Eksik sayiyla yayinladilar  >:( >:(

Vassago007

Alıntı yapılan: Dylandog - 29 Nisan, 2021, 00:50:02
Böyle eksik sayi basacaklarsa hic yayinlamasinlar daha iyi dertleri ne cizgi Düşler de ayni seyi yapti tex magazini de Eksik sayiyla yayinladilar  >:( >:(

Daha önce Çizgi Düşler dertlerini anlatmıştı okuduysanız, o editöryal yazıların basıldığı zamanla ilgili olduğu, güncelliğini yitirdiği, kimisinin de İtalya ile yazılar olduğu için çevirmediklerini nazik bir dille forumda yazmışlardı. Dertleri buymuş yani, Lalden bir yetkili yok burada ama çok büyük bir sorun ise sizin için iletişim kurduğunuzda muhahkak sorunuza yanıt vereceklerdir.

Dylandog

Alıntı yapılan: Vassago007 - 29 Nisan, 2021, 12:29:40
Daha önce Çizgi Düşler dertlerini anlatmıştı okuduysanız, o editöryal yazıların basıldığı zamanla ilgili olduğu, güncelliğini yitirdiği, kimisinin de İtalya ile yazılar olduğu için çevirmediklerini nazik bir dille forumda yazmışlardı. Dertleri buymuş yani, Lalden bir yetkili yok burada ama çok büyük bir sorun ise sizin için iletişim kurduğunuzda muhahkak sorunuza yanıt vereceklerdir.
Orjinal sayi 80 sayfa ise burda da 80 sayfa yayinlanmak zorunda yayıncılık etiği bunun gerektirir  parasını verdiğim bir ürünü niye eksik okuyayım  biz zaten tex ve zagor u güncel okumuyoruz ne demek güncelliğini yitirdi ve İtalya ile ilgili diye yazilari yayinlamamak bi de biz müşteriyiz tabii nazik cevap verecekler Küfür yazacak halleri yok lal konusu ise kendilerine ulaşmak mümkün değil Instagram ve e-mail den iletişime geçmeye çalıştım ama cevap yazmadilar herhalde gizli bir  örgütler yer altında çalışıyorlar herhalde kendilerine ulaşmak mümkün değil 

Nomad

Perşembe akşam 3 sayı, cuma akşam 3 sayı okuyarak bitirdim seriyi.
Edisyon, baskı boyut vs konusunda burada yeterince verip veriştirmiş zaten arkadaşlar.
Ben hiç girmeyeceğim.
Lal benim aklımda Hardcover Eerie ve Creepy, Conan Klasik Renkli serilerdeki başarılı edisyonlarıyla kalsın istiyorum.
Bu hilkat garibesini yok sayıyorum edisyon olarak.

Hikaye olarak ilk 4 cilt tatmin ediciydi.
Zaten ilk ciltteki önsözde yazar bu serinin Bonelli Editore nin zamana ve değişime direnen aşırı gelenekselci kültürüyle hazırlanmış bir eser olduğunu, yeni bir şey değil, sadece eskiyi bütünleyen bir yazım olduğunu, bizde "aganın p*ku üstüne p*k olmaz, yanına iliştiririz anca" kafasının ürünü olarak değerlendirmemiz gerektiğini söylüyor okuyuculara.
Bu bağlamda renkli olması, şiddet ve dozunda erotizm içermesi bile büyük ilerleme diyebilirim Zagor ekosistemi içinde.
Dediğim gibi, ilk 4 cilt vaat ettiğini veriyor. Eski "Zagor un Hikayesi" macerasını detaylandırıyor, bütünlüyor.

5. ciltten bişe anlamadım. Şaman abla (ankan tunka bişisi), Zagor a yanlayan yeşil gözlü çıtır çırak ve deprem yarığındaki mahluku hikayeye / Zagor un gelişimine bağlayamamışlar pek.
6. cilt Sullivanlar, kostüm tasarımı ve şefler toplantısında ilk janjanlı ortaya çıkışa ayrılmış. Bomboş bir cilt. 500 kere duyduğumuz hikayeye yeni hiçbir şey eklenmemiş.

Günün sonunda, bu topraklarda son demlerini yaşayan fumetti için kurtarılmış bir eser olarak bakılabilir. (Polyanna mode on)
Renkli ve güzel çizimler, çağı yakalamaya göz kırpan serbest panel yerleşimi, az biraz şiddet ve erotizm ile güncel bir Zagor Orijin hikayesi olarak değerlendirip beklentisiz okumak lazım.

Bundan sonrası ve bundan iyisi Zagor Darkwood Novels.
İlk 2 sayısını okudum ve çok beğendim.
Cilt 1 Kaderin Gözleri ve cilt 2 Çayırın Rüzgarı çok güzel hikayeler.
Lal in basacağını umuyorum.

Önümüzdeki maçlara bakacağız artık.

Kinowa59

Günün sonunda, bu topraklarda son demlerini yaşayan Fumetti. Sayın Nomad dost. Gözlerimi Fumetti (Teksas, Tommiks) ile açtım diyebilirim. Beş yaşındaydım (1964) Karaoğlan ile tanıştığımda; Hâlen saklarım o yıllardan kalma 36 adet fasikül Karaoğlan dergimi. Sayın Nomad dost. Fumetti nin kaçınılmaz sonuyla ilgili kehanetiniz , bizler gibi 60 yaş ve üzeri Fumetti severlerinde birer birer bu Dünyadan;  Manitu' nun sonsuz çayırlarında at koşturma vaktinin gelmekte olduğunu haber veriyor. Selâm ve saygılarımla.

pizagor

Alıntı yapılan: bayram - 22 Mayıs, 2021, 23:38:11
Günün sonunda, bu topraklarda son demlerini yaşayan Fumetti. Sayın Nomad dost. Gözlerimi Fumetti (Teksas, Tommiks) ile açtım diyebilirim. Beş yaşındaydım (1964) Karaoğlan ile tanıştığımda; Hâlen saklarım o yıllardan kalma 36 adet fasikül Karaoğlan dergimi. Sayın Nomad dost. Fumetti nin kaçınılmaz sonuyla ilgili kehanetiniz , bizler gibi 60 yaş ve üzeri Fumetti severlerinde birer birer bu Dünyadan;  Manitu' nun sonsuz çayırlarında at koşturma vaktinin gelmekte olduğunu haber veriyor. Selâm ve saygılarımla.

Bu topraklarda fumetti son demlerini yaşıyorsa bu biraz da fumettiyi sadece western ile özleştiren, Teksas, Tommiks, Tom Braks, Tex, Zagor kutsal beşlisinin dışına çıkmayı reddeden okur muhafazakarlığıdır sayın bayram. Şu platformda Çizgi Düşler'in vazgeçtiği bir fumetti için sevinip 'iyi olmuş, yerine Tex yayınlarlar' diyen 'sadık' fumetti okuru gördüğümü hatırlıyorum. Bu seviyede muhafazakarlığın sonucu benim gibi fumettinin western haricî örneklerini takip edenlerin de, sadece Tex ve Zagorcuların da topyekün gelecek kitaplarından olmasıdır. El birliğiyle fumettinin ipini çekiyoruz.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Vassago007

Alıntı yapılan: pizagor - 23 Mayıs, 2021, 07:15:58
Bu topraklarda fumetti son demlerini yaşıyorsa bu biraz da fumettiyi sadece western ile özleştiren, Teksas, Tommiks, Tom Braks, Tex, Zagor kutsal beşlisinin dışına çıkmayı reddeden okur muhafazakarlığıdır sayın bayram. Şu platformda Çizgi Düşler'in vazgeçtiği bir fumetti için sevinip 'iyi olmuş, yerine Tex yayınlarlar' diyen 'sadık' fumetti okuru gördüğümü hatırlıyorum. Bu seviyede muhafazakarlığın sonucu benim gibi fumettinin western haricî örneklerini takip edenlerin de, sadece Tex ve Zagorcuların da topyekün gelecek kitaplarından olmasıdır. El birliğiyle fumettinin ipini çekiyoruz.

Bundan daha iyi özetleyemezdiniz, ben bir adım daha ileri gideyim Kadıköy de Teks okuyan bir ağabeye al abi bu Fumettileride oku beğeneceksin (hediye) denildiğinde ben Teks den başka bir şey sokmam evime dediğine şahit oldum.

Kinowa59

Merhaba değerli dostlar.                                   Sayın Pisagor ve Vassago 007.  Yazdıklarınıza katılıyorum. Doğrudur. Ancak her insanın, bireysel düşüncesi ve davranışlarından sorumlu olduğuna da inanıyorum. Bir çizgi romanın yayından kaldırılmasını " iyi olmuş, yerine Tex yayınlanır." Diyen arkadaş kendi bencilce söyleminden sorumludur. Birgün Tex de yayından kalktığında, bir başkasıda " iyi olmuş" diyebilir. Keşke herkesin sevdiği çizgi romanlar bol bol yayınlanabilse. Bu arada, Ken Parker altın serideki tek eksiğim 33 sayıyı bana gönderen Altay 1944 , Mesut Kartal hocaya çok çok teşekkür ediyorum. Şimdi vakit (Kanat Atkaya' nin eski Hürriyet te yazdığı gibi; " Kanepeye uzanıp Ken Parker lari İlk sayıdan itibaren okumaya başlama vakti.(Kanat Atkaya'  yazısında Tex dev albümler için söylüyordu.)