Zagor: Darkwood Novels - LAL

Başlatan Nemo, 30 Nisan, 2020, 11:46:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kinowa59

Darkwood Nowels Serisinde Gazeteciye, Zagor'u anlatan şahıs acaba kim olabilir.    4 sayıyıda derin derin incelediğim halde hiçbir fikir edinemedim. Siz değerli çizgi roman severlerin bir fikri varmı acaba.

teks55

Alıntı yapılan: bayram - 01 Aralık, 2021, 20:08:38
Darkwood Nowels Serisinde Gazeteciye, Zagor'u anlatan şahıs acaba kim olabilir.    4 sayıyıda derin derin incelediğim halde hiçbir fikir edinemedim. Siz değerli çizgi roman severlerin bir fikri varmı acaba.

Bu isim son sayıda açıklandı. Ayrıca hikayenin sonu 3 Aralıkta yayınlanacak olan Tex vs Zagor'a bağlanıyor.

[spoiler](Zagor'u anlatan bu gizemli karakter) Shela Barrymore adlı kadındır. Bay Hodgson adlı bir gazeteciye Zagor hakkında bir takım bilgiler ve maceralar anlatır. Hikayeleri dinledikten sonra Bay Hodgson'a Teksas'tan bir mektup gelir. Mektupta Zagor'un imzası vardır ve Çiko ile birlikte Teksasta  olduğunu belirtmiştir. (Yani 1860'da Zagor ve Çiko Teksas'da bulunuyor, bu yıllar Tex Willer'in 20'li yaşlarında olduğu dönemdir.)[/spoiler]

hanac

Zagor Darkwood Novels Sayı 3 / Melezler Çetesi

Kahramanımız Kanada sınırına yakın köyleri yağmalayıp, genç kızları köle olarak satan bir çetenin peşine düşer. Bu seride ilk kez sevimli fıçımız Çiko da boy gösteriyor.

Sayfa Sayısı: 64
Etiket Fiyatı: 15 TL

hanac

Zagor Darkwood Novels Sayı 4 / Canlı Hedef

Bu sayıda kahramanımız eski bir dost/düşman ile karşılaşıyor, Blondie ile.

Sayfa Sayısı: 64
Etiket Fiyatı: 16.5 TL

caretta

Aslında Zagor Blondie ile Aylık Seri 631-33 sayılarda ikinci kez karşılaşıyor.
Blondie, kadınlar hapishanesinden kendine asılan bir gardiyanı öldürerek firar eder. Bir kulübeye sığınır ama orası da bir grup haydudun mekanıdır. İlerleyen sayfalarda Blondie'nin çok zorlu bir çocukluk geçirdiğini görürüz. Yanılmıyorsam anne ve babası öldürülür. Asıl adı İsabel Wolf.

İtalyanca aslından çok az derleyebildiğim bilgiler bunlar. Bu 3 kitaplık macera Laurenti çizimi.
Çizimleri pek beğenmedim. Ama aksiyonu bol, tam 3 kitaplık bir macera.

İnşallah zamanla her şey yolunda gider; Lal Kitap Zagor yayınlamaya devam eder de Eylül-Kasım 2022'de bu macerayı Türkçe okuyabiliriz.

Kinowa59

Arkadaşlar çok çok özür dileyerek yazıyorum. Biraz evvel, Zagor Darkwood Novels 5 okudum. Kafam karıştı. Yeniden bir daha göz gezdirdim gene tam anlayamadım. 50 yıldır hiç ara vermeden Zagor alır, okur, son 20 yıldır da koleksiyonunu yaparım. Ben böyle bir şey görmedim, duymadım. Bu 5 sayıda, eşcinsellik mi anlatılıyor. Nedir bu anlayan var mı.

pizagor

Kısa kısa 'flashback'lerle ilerleyen güzel bir hikaye olmuş, beğendim beşinci sayıyı.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

DAMPYR

Lal kitabı seviyorum sadece ana seriyle kalmayıp yan serilerede el atıyo gelecek ay bu seride bitiyor

Vassago007

Sayfa sayısı daha az olsa da  Darkwood Novels'lar çok doyurucu ve güzel.

kırkambar

bayram'ın sorusunun etrafında dolaşılmış.

pizagor

Alıntı yapılan: kırkambar - 25 Aralık, 2021, 18:49:28
bayram'ın sorusunun etrafında dolaşılmış.

Eşcinsel bir ilişkinin etrafında dolaşılmış. Bu durumun da benim açımdan herhangi bir heteroseksuel ya da biseksüel ilişkiden farkı olmadığı için ayrıca dile getirmeye gerek yok kanısındayım. İlişkileri mevzu yapacaksak dördüncü sayıda da Zagor ile Blondie arasında birşeyler oluyor. Önceki sayılarda da başka kadınlarla mesela kamp ateşinin eşliğinde görselliği oldukça yüksek sevişmeleri oldu Zagor'umuzun  :) helâli hoş olsun :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Zeljko

Ben daha okumadim ama merak ettim şimdi ne olmuş  yoksa yoksa çiko ve zagor mu? :o :o :o
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

Kinowa59

Değerli dostlar. Ben kimsenin cinsel tercihini veya cinsel yaşamını sorgulamadim.  Böyle bir düşünce benim Dünya görüşüme ve evrensel değer yargılarıma ters düşer. Her insanın yaşam biçimi, kendi yaşam biçimim kadar değerlidir. Yazımda ifade ettiğim gibi;  50 yıldır Zagor okuyorum. İlk kez Zagor da böyle bir macera okuyunca, " acaba benmi farklı yorumluyorum" diye düşündüm. Ve forumda bu düşüncemi paylaştım. Başka birşey değil. Selamlarımla.

teks55

Alıntı yapılan: Zeljko - 25 Aralık, 2021, 20:38:23
Ben daha okumadim ama merak ettim şimdi ne olmuş  yoksa yoksa çiko ve zagor mu? :o :o :o

Zamanında Sıtkı Sıyrıl kendi bloğunda bu konuya mizahi bir biçimde değinmişti.

İlgili blog ve yazı

Yahu Çiko, sevgili Çiko, kalın favorili Çiko. Yeşil mintanlı, pantulu bindallı Çiko... Her seferinde seni savunduk; Zagor'un popülaritesi karşısında, hoyrat senaristlerin de gazıyla ezilmene karşı çıktık. Hele ki "Çiko Uzayda"  gibi şahane maceralarınla bizi mest ederek daha da gönlümüze girdin. Ancak şu ortamda söylenecek laf mı bu Çiko? Geçenlerde de yatakta çıplacık yatan Zagor'a "ne düşünüyorsun" diye sormuştun. Hadi dedik dilin kemiği yok olur arada böyle şeyler. Ancak kör gözüne parmağım tekrar ediyorsun Çiko.

Zaten bir dedikodudur gidiyor. Zagor ile Çiko arasında envayi çeşit münasebetsiz ilişki kuruluyor. Böyle bir ortamda tam namerdin, küffarın ağzına gemi vuruyoruz ki senin incilerin yüzünden gene gemi azıya alıyorlar. Bunlara laf yetiştirmekten Zagor hakkında yazamaz oldum Çiko.

"Neden hala kaygılısın Zagor? Artık Her şey bitti"

Yani denilecek laf mı bu Çiko? Bak Zagor bile cevab verememiş. "mmm" diyerek "vay bana, vaylar bana" diyerek düşüncelere dalmış. Dost var düşman var Çiko. Oteldesiniz, çıplaksınız Çiko. Küvettesiniz, yalnızsınız Çiko. Sabunlu sabunlusunuz Çiko. Böyle bir ortamda. " "pişman mısın?" "ne düşünüyorsun" "yerden şu sabunu alsana" denir mi Çiko? "N'aptınız da her yeri ıslattınız" demezler mi Çiko? "Kaç posta arabası" diye sormazlar mı Çiko? Neden bizi böyle zor duruma düşürüyorsun a Çiko...

Zagor düşmanlarının argümanlarını sık sık dile getirip, burada ifşa ediyoruz bildiğiniz gibi. Gene Zagor'un cinsel hayatı ile ilgili yakışıksız bir kare ile karşınızdayız.

Neymiş efendim? Zagor ile Çiko bir otel odasında, yataklarında yatıyorlar. Zagor çıplak. Çiko pijamalı. Lamba kısılmış, ortam loş. Solda az önce bir şeyler olduğunu kanıtlayan bir "az sonra" ibaresi ve Çiko tüy dikercesine soruyor: "Ne düşünüyorsun?"

Şimdi maceradan bağımsız sadece bu kareyi verirsen, bunu okuyan kişilerin durumdan işkillenmesi normal. Ben de kareyi ilk gördüğümde "ohaa" resmen yılların sevişme sonrası edilen saçma sözlerde daima ilk üçe oynamış klişesi "ne düşünüyorsun" diye sormuş Çiko diye afallamıştım. Gerçek hayatta bu sorunun tek yanıtı vardır "seni" diyerek yalan atarsın ve mizansen biter. Zagor'da ise malum karenin öncesine ve sonrasına baktığınızda sorunun tamamen macera ile ilgili olduğunu görebilirsiniz.

Magazin zevkli bir konu, ancak bu boyuta gelen, amacı salt karalamak olan haberlere üzülüyorum. Ne yani maceralardan ilgili kareleri cımbızlayıp, "Biraz eğilsene", "şunun ucunu tutsana", "yerleştirsene", "dayan Çiko" gibi çift anlamlı kelimelerin geçtiği balonlarla süsleyip sansasyonel haberler üretince Zagor okuyusunun buna itibar edeceğini mi düşünüyorsunuz? Kendinizi düşürürsünüz ancak.

Bu sebeple hem senaristlerin hem de çr çevirmenlerinin çok dikkatli olması, bu tip kareleri hem çizerken hem de yazıp çevirirken iki defa düşünmesi gerekiyor.

Not: ilgili kare Zagor'un "Olimpos Çöküyor" adlı şahane macerasından.

İktibas:

1-http://sitkisiyril.blogspot.com/2010/02/zagorun-albumunden-7.html
2-http://sitkisiyril.blogspot.com/2010/04/zagorun-albumunden-9_02.html

Zeljko

Zagor melezler çetesi kitabında yüzünü göremediğimiz şahıs,baltayı Zagor'dan hediye aldığını belirtiyor. Halen "karanlık"ta olan anlatıcının kimliğiyle ilgili bir ipucu olabilir belki de. Nat Murdo'nun sondan bir önceki gelişinde Rolando ve İnes adlı veledlere baltasını hediye etmişti. Belki de Onlardan biridir (mi?)
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan