R.M. Guera, Conan Çiziyor!

Başlatan ferzan, 09 Temmuz, 2020, 14:35:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Scalped 'tan tanıdığımız, The Goddamned serisi ile yardırmaya devam eden, geçen sene Romanzi serisi içerisinde bir de Tex albümü çizmiş olan ve benim her üretimine ayılıp bayıldığım Sırp asıllı İspanyol sanatçı R.M. Guera, bir yıldır ufak ufak Conan için ısınıyormuş meğer. Glenat Yayınevi için senarist Raule Guionista ile birlikte bir Conan albümü yapacaklar Facebook gönderilerinden anladığım kadarıyla. Tabi bu Conan comics olan Conan değil, frankofon olan Conan. Aşağıya forumdaki başlığının linkini kopyalıyorum Glenat 'ın Conan 'ını merak edenler ya da hatırlamak isteyenler için;

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,12692.0.html

Ne yalan söyleyeyim, ben bu frankofon Conan 'ları hiç sevemedim, biraz sulandırılmış buldum ve frankofon sosunu da beğenmedim. Conan, kırmızı çizgilerimin kesiştiği bir karakter ve kolay kolay her şeyi kabullenemiyorum ama R.M. Guera işin içine girince durum değişiyor. Elini neye atsa kendine has dokunuşu ve yorumuyla bana sevdiriyor bu adam, ikna ediyor ve sahici geliyor. Aşağıya Conan ön çalışmalarından örnekler paylaşayım, bir de siz muhakeme edin.

Evet, Buscema/Chan/Alcala/DeZuniga dönemi klasik kaliteli Conan dönemi ve benim gibi bazılarımızın kırmızı çizgisi olan yerleşik bir Conan atmosferinin olduğu dönem. Öyle ki, zaman içerisinde Cary Nord 'u bile sorgulattı, diğerlerini zor kabul ettirdi ve finalde Mahmud Asrar 'ı da önce yadırgattı, sonra bağrına bastırdı bu yerleşik anlayış. Bazılarını ise doğrudan aforoz ettirdi. Şimdilerde kendi adıma daha töleranslıyım ama Glenat 'ın yorumlamalarını da kendi naçizane okurluğumca tasvip edecek kadar hoşgörülü değilim. Buna rağmen R.M. Guera 'nın Conan denemelerini neden beğendiğimi biraz açmak istiyorum.

Klasik ve kaliteli Conan döneminde her şey kabulümdü ama R.M. Guera yorumunda hoşuma giden şey, barbarımızın makul gerçekçiliği oldu. Yine kaslı ama şampiyon body builder gibi değil, kılların alınmadığı bir vücut, kirli sakalın olduğu, saçların Sezen Aksu misali önden kırpmalı olmadığı, arkadan yarım toplanmış ve yanlardan birkaç ince şerit halinde gelişigüzel örülmüş haliyle, kısaca R.M. Guera 'dan beklenileceği ölçüde kendi farkını koyabilen bir yorumda bulunmuş.

Sondaki Red Sonja yorumunu da sevdim. Yıllardır alışılagelen, 20. yüzyıl güzellik anlayışıyla idealize edilmiş taş gibi Red Sonja 'yı oldum olası sevememiştim. Hadi 70 'ler 80 'ler affedilir de 2000 'lerden sonra da makyajını yapıp duşunu aldıktan sonra savaşçı kıyafetleri giymiş pürüzsüz tenli, fitness vücutlu Red Sonja 'yı gözüm de gönlüm de kabul edemedi hiç. Yukarıdaki de tam olarak idealimdeki Red Sonja olmasa da daha doğal görünümdeki kısmen toplanmış aşırı sık saçları, yüz ve vücudundaki çizer dokunuşu kaynaklı çentikler, kalın olmasa bile göz kenarına değin uzanan alınmamış kaşlar ve daha sert bir ifadeyle biraz olsun yüreğime su serpmiş oldu. Daha kalın belli, daha kemikli suratlı ve daha savaşmaya müsait nice örnekleri görebilmek dileğiyle.

Bunlar benim şahsi zevkimden kaynaklı yorumlamalarım. "Bu ne ulan, böyle Conan mı olur, Red Sonja mı olur?" da diyebilirsiniz. Ben sadece neyi neden sevdiğimi ve ikna edici bulduğumu açıklama gereği duydum kuru kuruya beğeni belirtip geçmemek için. Belki albümün sayfaları çıkmaya başladıkça Conan havasından çıkacak, R.M. Guera 'ya rağmen bozum olacağım, belki de olmayacağım, zaman gösterecek artık. Yalnız Thor: God of Thunder dönemini okumaya başlarken "Keşke Jason Aaron, Conan yazsa..." diye düşünürken 2019 'da gerçekleşti. R.M. Guera da The Goddamned 'i çizerken "Bu adama ne güzel yakışmış ilkel çağlar ve barbar savaşçı konsepti..." demiştim, şimdi o da Conan çiziyor (Marvel 'ın Conan 'ını çizmesini isterdim ama Glenat 'a nasip olmuş). Dolayısıyla mutluyum, memnunum.

Laf arasında geçtiği için, forumda yolu kesişmeyenler olduysa ve nedir ne değildir merak edenlere R.M. Guera 'nın The Goddamned serisindeki işçiliği ve Tex Romanzi serisindeki yorumu için forumdaki başlıklarından mütevellit ilgili linkleri de paylaşayım;

The Goddamned; http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,10205.0.html

Tex: Romanzi A Fumetti N.9; http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,12805.0.html
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

KenParker

Guera'nın çizimlerini ilk başta yadırgadım. Sonradan yerinde buldum, hatta  hoşuma gitti, sevdim. İlk başta koca çeneli, saçı taşlı, alışılmış kalıpların dışına çıkmış Barbar Conan yadırgatmıştı. Sonradan yıllarca tıraşlı gezen Conan'ı, kuaförden yeni çıkmış Sonya'yı düşününce Gurea'nın yeni yorumunu yerinde buldum. O mükemmel fizikli kadınlar gitmiş, yerine gerçekçi kıyafetli, gerçekçi suratlı kadınlar gelmiş. İlkel çağların yenilmez manikürlüleri yerine ilkel çağların ilkel insanları gelmiş.  İyi olmuş.

Sadece güzel çizimde değil, olay aktarmada harika işler çıkaran Guera en sevdiğim çizerler arasında geliyor. Adamın kamerası yerde. Havada, yerde, yüzün tam yanında, olayı aktaracak her yerde. Ne çizse alırım.

ferzan

Guera, Glenat 'dan çıkacak Conan albümünün çizimlerine devam ederken aralarda da böyle serbest çizimler yapıyor. Yalnız bu sefer yukarıdaki çizimler için hissettiklerimi burada pek hissedemedim diyebilirim.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

doktor1881

Alıntı yapılan: ferzan - 12 Ocak, 2021, 21:27:33

Guera, Glenat 'dan çıkacak Conan albümünün çizimlerine devam ederken aralarda da böyle serbest çizimler yapıyor. Yalnız bu sefer yukarıdaki çizimler için hissettiklerimi burada pek hissedemedim diyebilirim.
Ah Conan'ım seni mahvetmişler Bu ne ya :-[