Western Filmleri

Başlatan hanac, 18 Ekim, 2009, 11:13:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Benim en son izlediğim film bir spaghetti western.

Western filmlerini çok severim, geçen gün internet de bir habere rastladım bkz.

http://latemag.com/five-spaghetti-westerns-not-directed-by-sergio-leone

Sergio Leone tarafından yönetilmeyen en iyi 5 spaghetti filmi listesi.

Bu filmlerden 2 tanesini buldum ve izledim.

"The Great Silence" ve "Cemetery Without Crosses".

Ama en son izlediğim ikincisi ve gerçekten değişik ve güzel bir film.

Özellikle yemek sahnesi gerçekten unutulmaz.

Bu tip eski filmleri sevenlere tavsiye ederim.

Kinowa59

Sinema filmlerinde klasik western filmleri bir numaramdır. Bugün çizgi roman okumaya mola verdim. YouTube 'da klasik western ararken nefis bir film buldum.  Santa Fe Yolu . 1940 yılında Michael Curtis yönetmenliğinde çevrilen filmde, Errol Fliyn ( 1909- 1959 ), Olivia de Havilland ( 1916 - 1920  ) , Ronald Reegan ( 1911- 2004  ) oynamaktadır. Filmin konusu: ABD tarihinin yaşanmış  olaylarından  esin alınmıştır. 1854 yılında West Point askeri akademisinden mezun olan genç teğmenlerin, kölelik karşıtı örgütlenmenin lideri olan John Brown  ve silahlı gruplarına karşı verdikleri savaş anlatılmaktadır. Tarihsel gerçeklere göre kurgulanmış filmin sonunda , John Brown ' ın yaşamı darağacında son bulmuştur. Ronald Reegan ( 1981- 1989 ABD Başkan'ı  ) tarihin bir ironisi olsa gerek , C.A. Custer ' ın geçliğini, teğmendik dönemini oynamaktadır. Başkanlık yaptığı dönemde, İngiltere Başbakan'ı ( Demir Leydi ) Margaret Teacher ile birlikte , ne insan hakları, ne sendikal haklar , ne hukuk hiçbir evrensel kurallara uymayarak , " altta kalanın canı çıksın  " vahşi kapitalizmini uygulayarak emeğiyle yaşayan bütün mazlumların nefretini kazanmışlardır . Errol Fliyn ( Robin Hood )  genç bir teğmen olarak Ronald Reegan ile birlikte görev yapmaktadır. Olivia De Hawilland . ABD Western filmlerinin olmazsa olmazı paylaşılamayan güzel. Film'in 40 dakikasında , " Tex Wilır " diye bir konuşma geçiyor. G. Luici Bonelli , Tex'i çizgi romana çevirmeden evvel yazılı kıtap olarak yayınlıyormuş. Acaba diye düşündüm. Baba bonelli bu filmden esinlenerek " Tex  Willer " adını bulmuş olabilirmi. Yoksa , Türkçe dublaj yapılırken , bizim dublajcılarmı bu şekilde isimlendirme yaptılar .