Like stats

Başlatan caretta, 16 Ağustos, 2020, 10:36:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Altın Madalyon'da "like stats"diye bir yenilik var. "Stats"ne anlayamadım?
Yazılan mesajlara başka forumlardaki gibi "like"verilmesi Altın Madalyon'da da başlamış olmalı.
İyi de bir "like"düğmesi yok. Nasıl "like"vereceğim?

memospinoz

Selam caretta bey,
Like stats, beğeni istatistikleri demek. Burada bazı istatistikler yer alıyor.
Tüm başlıklarda olmasa da çoğu başlıkta bu özellik var. Kendimiz hariç herkese "like" verebiliyoruz, istersek geri de alabiliyoruz. Yazılan iletinin sol alt kısmında bulunan butona tıklayarak verilebiliyor. (Kırmızı zeminde beyaz "like" yazısı)

Mesela şimdi sizin yazdığınız iletiye "like" verdim.

caretta

Forumda "like"uygulaması kaldırıldı galiba?Özel bir nedeni var mı?

TKnKT

Ben de foruma getirilen yeniliklerin duyurulmasına benzer şekilde kaldırılan özelliklerin forum üyeleri ile paylaşılması taraftarı olarak Sn. caretta'nın sorusuna katılmak isterim. Kanaatimce verimli bir etkileşim ve motivasyon kaynağıydı.
"The man who opens topics faster than his shadow"

hanac

TKnKT ve Caretta, yazılarınız için teşekkürler.

Bu durumu netleştirmek adına, küçük bir anket başlattık.

Herkesi oy kullanmaya davet ediyorum.  :)

hanac

Anket de son durum

"Like" uygulaması geri gelsin mi ?

Evet, güzel bir uygulama idi.                    5 (62.5%)
Hayır, gereksiz bir uygulama idi.              3 (37.5%)

Toplam Oy Verenler: 8

TKnKT

Alıntı yapılan: hanac - 03 Şubat, 2021, 10:57:39
TKnKT ve Caretta, yazılarınız için teşekkürler.

Bu durumu netleştirmek adına, küçük bir anket başlattık.

Herkesi oy kullanmaya davet ediyorum.  :)

İlgiyle yaklaştığınız için çok teşekkürler. Anketten yola çıkarak, kaldırılma sebebi olarak "gereksiz bir uygulamaydı" çıkarımını yapmamız doğru olur mu acaba?

hanac

Alıntı yapılan: TKnKT - 03 Şubat, 2021, 14:59:34
    İlgiyle yaklaştığınız için çok teşekkürler. Anketten yola çıkarak, kaldırılma sebebi olarak "gereksiz bir uygulamaydı" çıkarımını yapmamız doğru olur mu acaba?

Yok öyle çıkarım yapmayalım  8)

Çünkü şu anda geri gelme ihtimali %70   ;D

hanac

Anket de son durum

"Like" uygulaması geri gelsin mi ?

Evet, güzel bir uygulama idi.                  10 (76.9%)
Hayır, gereksiz bir uygulama idi.              3 (23.1%)

Toplam Oy Verenler: 13

TKnKT

Alıntı yapılan: hanac - 03 Şubat, 2021, 15:16:14
Yok öyle çıkarım yapmayalım  8)

Çünkü şu anda geri gelme ihtimali %70   ;D

Öyleyse, neden kaldırıldığı bilgisini talep etme hakkımız mevcutsa ve forum ile paylaşma imkanınız mümkünse müteşekkir olurum.

ferzan

Ben yine de bu anket sorgulamasının kaldırıldıktan sonra değil de kaldırılmadan önce yapılmasını yeğlerdim. Like özelliği benim de motivasyonumu arttıran bir şeydi. Birçok üye için de böyle olduğunu sanıyorum ki her bir üyenin 6 aydır biriken toplam like sayısı da böylece güme gitmiş oldu. Like arsızı değilim, geçen yaza kadar da zaten aradığımız bir özellik değildi ama başlarda fuzuli bulsam da zaman içerisinde bana sempatik gelmeye başlamıştı. Yazmayıp da sadece izlemede kalan veya daha az yazan üyelerimizin de en azından bu şekilde foruma dahil olduğunu görmek, bazen de hemfikir olduğumuzu hissetmek paylaşım zevkini katlayan bir ayrıntıydı.

Bazı yenilikler sorulmadan gelir, denenir ve zaman içerisinde kanıksanır. Belki kabul edilmeyip eleştirilir. Kabullenildiği takdirde yavaş yavaş alışkanlığa da dönüşür. Dolayısıyla eklenen yenilik sorulmadı diye kaldırılacağı zaman da duyurusunun yapılmaması gibi bir seçenek olmamalı diye düşünüyorum. Yönetimin kendince uygun bulduğu bir nedenden ötürü bir gecede kaldırılmamasını tercih ederdim. İlla kalkacaksa da bu düşüncenin genele açılmasını dilerdim.

Forumdan kaldırılan tek şey like özelliği de değil elbette ama diğer birkaç şey için forum içerisinde herhangi bir açıklama da yapılmış değil. Ben öyle ya da böyle cevabımı özelden alsam da yönetimin aldığı kararları ve gerekçeleri genel başlıkların birinde de kısaca açıklamasını beklerdim. Bazı üyelerimizin bu sessizliği yadırgadığını, hatta forumda kendini "yönetimin tercihi dahilinde hangi oyuncakla oynayıp oynamamasına izin verilen kreş çocuğu" gibi hissettiğini biliyorum mesela. Ben de on gün önce sona eren ve birkaç günlük yapmacık bir normale dönüş hissiyle dağıtılmaya çalışılan o kasvetli ve bir o kadar saçma olayların ardından özelden bazı cevaplar almama rağmen sonraki günlerde salim kafayla düşündükçe benzer hislere kapılmadan edemiyorum. Bazı şeyleri kafamda oturtup sindirene kadar da katılım ve paylaşım hevesimden olduğumla kalıyorum.

Cevapları kısmen bilsem de, özelden ve forum dışı mecralardan bana neler olup bittiğini soran ve kaldırılan şeylerin sebebini merak eden bazı dostlar için (ve onların gıyabında belki forumdaki başka dostlar için) yönetimin açıklama yapmasını ben de beklerim açıkçası. Belki bu neden-sonuç beyanı vesilesiyle on-on beş gün önce ardı ardına gerçekleşen (ve hiç de gereği olmayan) olayların da kaba bir özeti çıkmış olur. Bazı üyeler nezdindeki belirsizlik de nihai olarak ortadan kalkmış olur.

Eski bir üye bazı olaylar zincirinin kendisiyle alakalı olduğunu sanıp faturayı kendisine kestiği için foruma girmeyi kesti mesela. Eskiden moderatör olup sonra kendi isteğiyle ayrılan ama yakın bir zamanda tekrar moderatör olan başka bir gedikli üye forumu terk etme kararı aldı. Yine bir başka yönetici foruma veda mesajı bırakıp artık katılımda bulunmayacağını dile getirdi. Moderatörler dağıtıldı, onaylı profil ile like özellikleri kaldırıldı. İster istemez mevzuya yetişemeyen, arka planda gelişenlerden doğal olarak haberdar olmayan üyeler de kafalarındaki soru işaretleriyle kalakaldılar. Yönetim geç de olsa genele bir açıklama yapıp merak giderecek olursa eminim pek çok boşluk dolacaktır. Açıklanacak bir şey yok denirse de eh, isteyenin bir yüzü kara deyip geçmiş oluruz bu süreci de.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hercai

Sevgili ferzan, bu düşüncelerini çok yerinde ve haklı buldum...dile getirdiğin için sana bir beğeni gönderiyorum 🙏🕊🙏

TKnKT

Ferzan'ın dile getirdikleri ile birlikte ben de yüksek müsadenizle aklımdan geçenleri sizlerle paylaşmak isterim. Her ne kadar kayıt tarihim 3,5 yıl öncesini gösterse de forum üzerinde aktif kullanıcı olarak bulunmam geçtiğimiz 2020 yaz ayına rastlamakta. Bu sebeple düşüncelerimi dile getirirken "Dağdan gelip bağdakinin üzümüne bunlar çekirdekliymiş ama" diyeceğimi düşünerek biraz çekimser davrandım. En nihayetinde sizlerin paylaşımları, emekleri ve çabaları üzerinde yükselmiş bir yapıdan bahsediyoruz. Altı aylık küçük bir katkı ile kendimi söz sahibi hissetmedim de denebilir. Yazdıklarımı görmezden gelirseniz o kadar da içerlemem, ancak değer gösterirseniz fazlasıyla memnun olurum.
    Like özelliği mevzusunun neden kaldırıldığını deşme arzum biraz Ferzan'ın dile getirdiği oyuncak metaforuna benzer bir noktadan gelmekte. İyisi ile kötüsü ile bir yenilikler ve geliştirme çabaları mevcut forum üzerinde. Bir özelliği önümüze getirip koyuyorsunuz, insanlar alıştıktan sonra bir açıklama sunmadan (dışarıdan görüldüğü şekliyle) "Bizim keyfimiz kullanmaktan vezgeçti, ver geri" diyorsunuz. Aktif olarak kullandığım bir sistemdi, çok fazla sohbet vari yazışma tarzını arzulamadığım için benim forum etkileşimimi fazlasıyla kolaylaştırıyordu. Açıklamayı arzulama sebebim de ne kadar rasyonel bir yaklaşım olduğunu görme merakım aslında. Yoksa canımız şunu da kaldırmak istedi diye gelseniz kimsenin ne hakla kaldırıyorsun diyeceğini düşünmüyorum. Şu noktada "like özelliği getirilsin mi :) :) ?" yaklaşımı biraz benim açımdan çok yapmacık duruyor.
    Her ne kadar paylaşıma açık ortak bir platform olsa da forumun devamlılığını sağlayan kişilerin birkaç kişiden oluştuğunun farkındayım. Çabaları ve emeklerinden ötürü kendilerini hak ve söz sahibi olmalarını da doğal karşılıyorum. Ancak insanlar bir noktada kendilerinden bir şeyler katarak platformun gelişimine ve zenginleşmesine katkı sağlıyorken bazı şeylerin kapalı kapılar ardında gerçekleştirilip forumun bi haber tutulmasının sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Kimsenin kimseden hesap sorma hakkı olmasa da saygı düzeyinde bir açıklama arzu etmemizin doğal karşılanabileceği kanaatindeyim.

**Konunun dışına çıktığım için Sn. caretta'nın affına sığınıyorum  ::)

pizagor

Geri gelmemesi yönünde oy kullandım. Kimlerin 'layk'ladığına bakarak yapılan eylemin 'niyet okuma'ya dönüşme durumu var. Dolayısıyla eğer yazana tepki verilmesi isteniyorsa klavyemiz önümüzde, 'Yazdığını çok beğendim, çok faydalı buldum' demek bile duygu barındırmayan, mekanik +1 'layk'tan daha tercih edilesi bana kalırsa. Hem belli mi olur, bir ihtimal laf lafı açar, muhabbet başka mecralara kayar...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

ferzan

Açıkçası son karışıklık olana kadar aslında forumun gidişatı hiç de fena değildi ve gayet de laf lafı açıyordu. Yeri gelince "tamam" gibi, "gördüm" gibi, "aldım" gibi kısa cevaplar da esirgenmiyordu. Muhabbet akacak olduktan sonra zaten like özelliği buna engel olmuyordu. Bazen mekanik sayılan şeyler, daha uzun ve organik sayılacak mesajların ortaya çıkmasına zemin hazırlar nitelikte olabiliyor. Bu forum da bir kısım üyeleri itibariyle öyle kolay kolay mekanikleşecek bir ortama sahip değil bana kalırsa. Başka forumlarda bu geçerli olabiliyor, hatta başka forumlarda like harici atılan mesajlar bile çoğunlukla otomatik hissiyatta olabiliyor. Dolayısıyla like tuşu kimseyi klavye başında olmaktan men etmemekle birlikte like 'tan niyet okunma ihtimali bence yönetimin kendi hüsnü kuruntusundan ibaret diye düşünüyorum. Ayrıca üyelerin like butonu vesilesiyle olası bir tartışmada taraf (!) olabileceği ihtimali de göz önüne alınıyor sanırım. Taraf tutulacak olduktan sonra like tuşuna ne hacet, o zaman da başlık mı kilitlenecek misal? Bu arada forumdaki değişikliklerden sonra her şeyin daha güllük gülistanlık olmadığı ortada. Like tuşu kalkınca üyelerin olası bir durumda birbirine bilenmesinin önüne geçilmiş mi oldu? Huzurun sağlanması basit bir like tuşuna mı bağlıydı? Like tuşu kalkınca iletilere yazılan cevaplarda artış mı oldu?

Mesele like mike değil aslında. Bu zamana kadar iyi kötü kolektif bir dayanışma içerisinde olduğumuz, iyi kötü birbirimizin nazını çektiğimiz, azımsanamayacak kadar da zaman ayırdığımız bir platformda saçma sapan bir kriz sonrası yönetimin "çekerim emaneti oyarım adaleti" dercesine kafasına göre değişikliğe gitmesi, tutmuş bir özelliği kaldırması ve yetkisi olanlardan yetkilerini geri alması can sıkıcı bir tablo çiziyor. Yoksa içine edeyim like butonunun, sizin canınız sağolsun ama yöntem bir nevi dayatma şeklinde olduğu için can sıkıyor, forumda şimdiye kadar kurduğumuz ve yer yer arka planda ilerlettiğimiz ilişkiyi de sorgulatıyor. Like falan bahane benim için.

Uzatmayayım, daha ikna edici bir gerekçe olursa bu konu üzerine tek laf daha etmeyeceğim. Kalksın ya da kalkmasın da demeyeceğim ama gerekçe bundan ibaretse ve ileride benzer başka sürpriz geri çekişler ya da uygulamalar göreceksek ben de ona göre gönlümdeki Altın Madalyon hissiyatımı güncelleyeyim. Böylece kendimi yok yere üzmemiş olurum.

Ha, şunu da belirtmeden geçmek istemem. Tüm bunlardan bağımsız olarak oylama sonucunda çoğunluk like özelliğinin geri gelmemesi yönünde oyunu kullanmış olursa gene ses çıkarmam. "İsabetli bir kararmış da ben bilememişim." derim.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com