Marmara Çizgi: Yorumlar, Eleştiriler, Temenniler

Başlatan hanac, 02 Ekim, 2010, 13:14:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Daha önce Gerekli Şeyler'in bastığı ve uzun zamandır piyasada bulunmayan Silver Surfer serisini de basarsınız umarım.

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

gamlıbaykuş

Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

-brendon-

Örümcek adam eski seri bitse,yeni seriye öle başlansa bence.Neden böyle yapılıyor aklım almıyor 2ay sonra çıkcakmış 26. Sayı 25.sayıyı unuttuk 😕

darbove

Image konusunda açıklama gelmesine sevindim umarım saga,chew gibi seriler devam eder. Marmara'nın çeşitlilik konusunda en iyi yayın evleri içinde olduğunu yada olduğu su götürmez bir gerçek fakat hepsini bir periyota oturtmak zor. Bir de şeyi sorayım gizli imparatorluk Marmarada mı ve Marmaradaysa ne zaman çıkar?
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

BlackBishop

Dilerim Klasik X-Men'ler uzun soluklu bir olaya dönüşür.

Ben X-Men olsun taştan olsun diyen biriyim. Ama 544 sayılık ilk Uncanny X-Men serisi ve o dönemde geçen maceralar benim için hep daha özel olacak.

hennessy

X-Men klasikleri aldım. Yürüyen ölüler geliyor harika haber. Silver beni sarmıyor ne ağıt nede gereklinin bastığı hikayeden tat alamadım. :)

Fuarda Örümcek geliyor güzel sağol İlke kardeşim
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Kauss

Mutant Genesis ve Phoneix Saga başlıklarını görüp, çıktığını da okuyunca istemsiz Marmaraçizgi'ye; Sen Allahın bir lütfusun
Gözlerimin nurusun dizelerini mırıldandım  ;D Şaka bir yana ellerinize sağlık. Hafta içerisinde paralelevrene uğrayabilirsem alacağım aksi takdirde bayram sonrasına kalacak  :-\

hbegec

Herkese merhabalar;
Öncelikle tabi ki çizgiromanları bizlerle buluşturdukları için Marmara Çizgi başta olmak üzere tüm yayın evlerine teşekkürler ancak benim anlamadığım birşey var.Yayınevleri neden dağılıp bir sürü yayını çıkarmaya çalışıp daha sonra ya iptal edip ya da periyodların arasını açarlar.
Okuyucu çeşitliliği tabi ki ister ancak çeşitlilikten çok bence düzenli yayın politikasını tercih eder misal ben 15 farklı çizgiroman çıkacağına ki devam edeceği hatta biteceği meçhul yayınlar var aralarında 3 çizgiroman hatta 2 çizgiroman çıksın ama bende mesela her ayın 1'inde o çizgiromanın mutlaka çıkacağını bileyim.Lal kitap'ın yaptığı gibi.
Marmara Çizgi'den Örümcek Adam'ın kırmızı ciltli yayınında hala 26.cildi bekliyorum ki ben okumadım biriktiriyorum çünkü kırmızı ciltler bittikten sonra Superior serisi başlıyor sonra da yeni Amazing.Kimse şimdi bana farketmez o maceraları da okuyabilirsin demesin.Sıralı yayın varken neden bir sonunda bir başından okuyayım ki?
Önce düzgün bir yayın periyodu ile süründürmeden kırmızı ciltli Örümceği bitirisin daha sonra diğerlerine geçersin..Bunu bir türlü anlamıyorum para hırsı desem değil çünkü hemen hemen her yayınevi satış rakamlarından paralarını zamanında alamamaktan ağlamaktalar..E o zaman neden? Neden bir sürü yayına başlanır ve bitirilmez tozlanır.Hele kırmızı ciltli Örümcek Adamlarda bir olay var tamamen delirtiyor insanı 23.sayıya kadar hiçbir cildin sırtında küçük resim yok 23.de peter parker'ın küçük resmi var daha sonra yine yok...Bu ne şimdi? Orijinalinde varsa bile bunu kullanmama hakkınız yok mu? Kitaplıkta o kadar kötü duruyor ki...
Sonuçta ben okurum ve düzenli bir şekilde istediğim çizgiromanları okumak istiyorum ama yine söylüyorum çok olup sürünüp öleceklerine misal Örümcek Adam kırmızı seri,Arka Bahçe'den Outcast,Kara Bilim,Doctor Strange,Jbc'den Amerikan Vampiri Çizgi Düşler'den Green Arrow,Cyborg,Black Panther ilk aklıma gelenler...
Filmlerin gazıyla çizgiroman çıkarmak ilk başta karlı gibi görünse de daha sonra okur kaçırmaktan başka bir işe yaramayan bir strateji bence...
Neyse şimdilik diyeceklerim bu kadar;az olsun öz olsun sözün özü bu..Çıkış zamanı belli olsun neyi ne zaman okuyacağımız belli olsun tek istediğimiz bu umarım yakında gerçekleşir...

ilke

Madem bu kadar soruldu, son olarak buna da cevap vereyim.

20 küsur sayısı çıkmış bir çizgi roman serisine yeni okur kazandırmak ve eski takipçilerin de devamlı almasını sağlamak gerçekten çok zor. Hele ki bahsedilen bu seri neredeyse 10 yıl öncenin serisiyse. Biz kırmızı seriyi bir külliyat olarak yayınlarken arada da yeni okurlara ve kırmızı seridekinden daha güncel örümcek maceralarını okumak isteyen eski okurlara 2 tam seri örümcek bitirdik. (Superior ve Yeni Amazing Spider-Man).

Kaldı ki örnek vermek gerekirse sinemaya gelen Into the Spider-Verse filmi bizim son yayınladığımız seriden ve örümcek okurlarının bunu raflarda görmek istemesi de normal. Ayrıca şunu da belirteyim, kırmızı seriyle hiç ilgilenmeyen, şu an çıkaracağımız yeni örümcek serilerini bekleyen birçok genç örümcek okuru da var. Bunu fuarlarda sık sık görüyoruz. Yaşları daha da genç olanlar da fasikül örümcek adam bekliyor. Gördüğünüz gibi her serinin ayrı takipçisi olduğu gibi daha az olsa da hepsini birden alan bir kitle de var.

Şunu da belirtmek isterim, okurlar genelde yayınevinin yayınlarından sadece kendi takip ettiklerinin daha önemli ve değerli olduğunu düşünmek gibi bir eğilime sahip oluyorlar. Tabii ki bunu eleştirmek için söylemiyorum ama bir de bu taraftan görmekte fayda var.

Nightrain

İlke Bey, merak edilenleri cevapladığınız için teşekkürler. 2020 gibi ülkemizde Marvel Epic Collection görür müyüz?
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

ilke

Planımız 2020'de örümcek kırmızı seriyi bitirmek, 31. sayıda bitecek. Ondan sonra Dying Wish cildiyle Superior'a bağlanacak.

Bu seri bittikten sonra Straczynski'nin başladığı yerden Yepyeni Bir Gün'e kadar olan bölümü yayınlamak istiyoruz. "İstiyoruz" diyorum çünkü Türkiye'de 2 yıl sonrasının planını yapmak ne yazık ki zor.

-brendon-

Teşekkürler cevplarınız için İlke bey. Conan ve Punisher da genel olarak durum nedir?

hanac

Alıntı yapılan: -brendon- - 07 Ağustos, 2019, 10:59:52
Teşekkürler cevplarınız için İlke bey. Conan ve Punisher da genel olarak durum nedir?

Conan ile ilgili İlke şunları yazmış

Alıntı yapılan: ilke - 05 Ağustos, 2019, 14:40:02
Ayrıca Barbar Conan'ın Vahşi Kılıcı'nın 23 ve 24. sayıları da dizgide. Ekimde ya da Kasım başı bunlar da çıkmış olacak.

Punisher Max'ı soruyorsanız, o seri bitirilmişti.

hbegec

Alıntı yapılan: ilke - 06 Ağustos, 2019, 23:57:25
Madem bu kadar soruldu, son olarak buna da cevap vereyim.

20 küsur sayısı çıkmış bir çizgi roman serisine yeni okur kazandırmak ve eski takipçilerin de devamlı almasını sağlamak gerçekten çok zor. Hele ki bahsedilen bu seri neredeyse 10 yıl öncenin serisiyse. Biz kırmızı seriyi bir külliyat olarak yayınlarken arada da yeni okurlara ve kırmızı seridekinden daha güncel örümcek maceralarını okumak isteyen eski okurlara 2 tam seri örümcek bitirdik. (Superior ve Yeni Amazing Spider-Man).

Kaldı ki örnek vermek gerekirse sinemaya gelen Into the Spider-Verse filmi bizim son yayınladığımız seriden ve örümcek okurlarının bunu raflarda görmek istemesi de normal. Ayrıca şunu da belirteyim, kırmızı seriyle hiç ilgilenmeyen, şu an çıkaracağımız yeni örümcek serilerini bekleyen birçok genç örümcek okuru da var. Bunu fuarlarda sık sık görüyoruz. Yaşları daha da genç olanlar da fasikül örümcek adam bekliyor. Gördüğünüz gibi her serinin ayrı takipçisi olduğu gibi daha az olsa da hepsini birden alan bir kitle de var.

Tekrar merhabalar buna bir itirazım yok zaten benim söylemek istediğim bambaşka bir şey;eğer zaten genç kitleyi dinlerseniz şuda çıksın buda çıksın herşeyi istiyorlar..İstiyorlar ancak iş satın almaya gelince satış rakamları ortada...
Kırmızı Örümcek serisi 20 küsür sayılarda ancak kronolojik olarak okumak isteyenlere ben mesela çok tavsiye ediyorum ve hatta başlatıyorum seriye dükkanda (bursa-çizman :) Çizman'ı da bilmeyenler için sevgili dostum Levent'in sahibi olduğu Bursa'nın tek çizgiroman dükkanı ;)
Yani seri uzun olsa da başlamak isteyen insan bir şekilde başlıyor.Her serinin tabi ki takipçisi farklı olacak ancak yayın periyodu da bence ona göre olmalı,cevabınızda yepyeni bir güne kadar olan bölümüde yayınlamak istediğinizi okuyunca gerçekten mutlu oldum.Örümcek külliyatı yavaş yavaş tamamlanacak demektir bu.
Ancak şu soruma cevap alamadım kırmızı seride 23.sayının sırt bölümündeki küçük resim neden var? Dediğim gibi kitaplıkta çok kötü görünüyor.Daha öncekilerde kullanmadınız neden bu sayıda kullandınız? İleride sırf koleksiyon meraklıları için resimsiz düz bir baskı düşünür müsünüz? (Biraz ütopik bir soru oldu sanırım ancak ben rahatsız oluyorum bu gibi durumlardan misal YKY'nin New 52 Justice League ilk sayısının yeni baskısında boyutunu cücük gibi yapması)

tulgan

Alıntı yapılan: hbegec - 07 Ağustos, 2019, 11:18:14
Tekrar merhabalar buna bir itirazım yok zaten benim söylemek istediğim bambaşka bir şey;eğer zaten genç kitleyi dinlerseniz şuda çıksın buda çıksın herşeyi istiyorlar..İstiyorlar ancak iş satın almaya gelince satış rakamları ortada...
Kırmızı Örümcek serisi 20 küsür sayılarda ancak kronolojik olarak okumak isteyenlere ben mesela çok tavsiye ediyorum ve hatta başlatıyorum seriye dükkanda (bursa-çizman :) Çizman'ı da bilmeyenler için sevgili dostum Levent'in sahibi olduğu Bursa'nın tek çizgiroman dükkanı ;)
Yani seri uzun olsa da başlamak isteyen insan bir şekilde başlıyor.Her serinin tabi ki takipçisi farklı olacak ancak yayın periyodu da bence ona göre olmalı,cevabınızda yepyeni bir güne kadar olan bölümüde yayınlamak istediğinizi okuyunca gerçekten mutlu oldum.Örümcek külliyatı yavaş yavaş tamamlanacak demektir bu.
Ancak şu soruma cevap alamadım kırmızı seride 23.sayının sırt bölümündeki küçük resim neden var? Dediğim gibi kitaplıkta çok kötü görünüyor.Daha öncekilerde kullanmadınız neden bu sayıda kullandınız? İleride sırf koleksiyon meraklıları için resimsiz düz bir baskı düşünür müsünüz? (Biraz ütopik bir soru oldu sanırım ancak ben rahatsız oluyorum bu gibi durumlardan misal YKY'nin New 52 Justice League ilk sayısının yeni baskısında boyutunu cücük gibi yapması)

Hayrettin bey,

Yayınevinin 6 yıllık fuarcısı ve sosyal medyacısı olarak kırmızı sırtlı Örümcek serisinin, ilk 6 sayısı hariç (ki uzun soluklu serilerde aşağı yukarı satın kesilmeye başladığı ciltler bunlardır, aynısı Yürüyen Ölüler'de 8. Cilt mesela) satmıyor. Ciddi anlamda 2 yılda 300-500 gibi bir rakamdan bahsediyoruz ki buna sitelerin kendi indirimleri-fuarları, bizim gittiğimiz şehir fuarları dahil. Kendi ilgi alanınız olduğu için ısrar ediyorsunuz, haklısınız ancak bu ekonomik şartlarda yelpazemizin hepsini sürdürürken yavaşladık.

Sorduğunuz ciltte bizim dikkatsizliğimiz oldu maalesef. Düzelmesi için 23. Cildin ikinci baskı yapabileceği ütopik günleri bekleyeceğiz mecburen.

Son olarak, satış rakamları ortada demişsiniz, evet ortadalar. Kırmızı Örümcek serisinin satışları, fasikülde Örümcekleri ve Rick and Mortyleri, ciltlerde Örümcek Evreni'ne ancak teleskopla görecek mesafedeler maalesef, mikroskopa doğru da ilerliyoruz.