Captain America: Civil War (2016) - Phase 3/13

Başlatan dean, 07 Nisan, 2014, 19:44:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Animvader

Yazılanların büyük kısmına katılıyorum.Ben de özellikle Black Panther ve Örümcek Adam'ı çok beğendim.Ayrıca Ant-Man de kendi filminden sonra yine bu filmde de gözüktüğü her sahneyi çok iyi doldurdu.

Filmin benim beğenmediğim tek kısmı, biraz Zemo oldu.Madem kahramanları psikolojik yönden ayıracak bir karakter olacaktı, halihazırda Kaptan Amerika'nın düşmanlarından Dr.Faustus gibi birisi de Zemo'ya yardım edebilirdi mesela.Hem ailesini kaybetmiş basit bir Sokovia istihbarat elemanı gibi gösterip hem de bütün terörle mücadele birimini, Birleşmiş Milletleri ve hatta kahramanlarımızı kandırabilecek kadar imkana sahip olması pek aklıma yatmadı açıkçası.Mesela Bucky'nin Starkları öldürdüğünden falan nasıl haberi vardı da onların üstüne gitti biraz o kısım açıkta kalıyor, yine de çok da üstünde durulacak bir konu değil.Filmin tek falsosu varsın bu olsun.

dean

Alıntı yapılan: Animvader - 08 Mayıs, 2016, 22:12:33
Mesela Bucky'nin Starkları öldürdüğünden falan nasıl haberi vardı da onların üstüne gitti biraz o kısım açıkta kalıyor, yine de çok da üstünde durulacak bir konu değil.Filmin tek falsosu varsın bu olsun.

The Winter Soldier'ın sonunda Black Widow, S.H.I.E.L.D. ve Hydra dosyalarını internete vermişti. Zemo'da bilgileri oradan alıyor. Bilgiler aslında şifreli. Ama Zemo filmde de oradan aldığını ve büyük bir sabırla şifreleri çözdüğünü söylüyor.

Animvader

Alıntı yapılan: dean - 08 Mayıs, 2016, 22:54:13
  The Winter Soldier'ın sonunda Black Widow, S.H.I.E.L.D. ve Hydra dosyalarını internete vermişti. Zemo'da bilgileri oradan alıyor. Bilgiler aslında şifreli. Ama Zemo filmde de oradan aldığını ve büyük bir sabırla şifreleri çözdüğünü söylüyor.

Yani tamam da işte gene aynı soru kendi halindeki bir Sokovialı istihbarat elemanı nasıl oluyor da koskoca Hydra şifrelerini çözüyor.Babasından bahsederken aha işte babasının Baron Zemo olduğunu söyleyecek falan diye bekledim ama söylemedi.Belki de Hydra ile bir bağı vardır gerçekten de filmde girmemişlerdir şimdilik.Neyse, dediğim gibi öyle çok üstünde durmadım zaten.

Agamotto

SPOİLER

Film bence harikaydı. Özellikle karakterler üzerinde çok güzel durulmuş. Bütün karakterlerin motivasyonu verilmiş ve bunu filmin içinde çok güzel bir şekilde izleyiciye sunmuşlar. İlk kez bu filmde gözüken karakterleri de hikayeye çok güzel dahil etmişler.

Spidey en sonunda tam anlamıyla olmuş. İyi ki bu filmde görebildik. O gevezeliği ve esprileri harikaydı. Kendi filmi için baya heyecanlıyım.

Black Panther de muhteşem olmuş. Konuşma şivesi tam hayal ettiğim gibi olmuş. Bu karakterin de kendi filmini heyecanla bekliyorum.

Hawkeye'ın çizgi romanlardaki gibi laf sokan biri olması da iyiydi. Ant man en son filminde bıraktığımız gibi eğlenceliydi. Raft hapishanesi bence filmlere çok güzel bir şekilde uyarlanmış.

Ve bu filmde Wanda'nın güçlerinden ve yapabildiklerinden dolayı insanların korktuğunu öğrendik. Bu da benim aklıma ileride Wanda'nın çığırından çıkması ve "House Of M" fikrinin beyaz perdeye uyarlanacağının sinyalleri gibi geldi. Zaten internette (kesin bilgi olmayabilir) Russo kardeşlerin infinity war filmlerinden sonra Galactus ve House Of M üzerine film çekmek istediklerini söylediklerini okumuştum. 

Ve en önemlisi bu filmde belki de (en azından bana göre) en iyi süper kahraman filmi sahnesini izledik. Evet havaalanı sahnesinden bahsediyorum. Bence muhteşem bir sahneydi. Karakterlerin birbirleriyle olan diyalogları, Bucky ve Falcon arasında yaşananlar ve karakterlerin dövüş sahneleri muazzamdı.

Sonuç olarak ortaya çok güzel bir kış askeri devam filmi ve gelecek filmlere ön hazırlık filmi çıkmış. Bu yönetmenlere olan güvenim tam. Benim puanım 9/10

Sonradan ekleme: Çizgi romanlardaki Kaptanın efsane repliğini Peggy'nin söylemesi de çok yerindeydi.

bugraltu

SPOILER

-
-
-

Filmi tek kelimeyle anlatmak istesem, muhtemelen "beautiful" olurdu. İngilizce için kusura bakmayın, ancak "güzel" demek tam karşılamıyor. Russo kardeşler süper kahraman filmlerini öyle çıtaya çekiyorlar ki, ben bundan sonra  film çekecek yönetmenlere acıyorum. Özellikle düdük Synder'a :) 

Film BvS'nin olamadığı her şeydi. Senaryo, görsellik, karakter gelişimi, finali her şey adam akıllı yazılmış, filme yedirilmişti. Marvel Thor'u harcasada (cıvık Whedon sağolsun) Captain America'yı hak ettiği saygınlığa getirdi. Film hakkında saatlerce konuşabilirim ancak gerek olduğunu düşünmüyorum. İzlediğim en iyi çizgi roman uyarlaması filmdi. Ben açıkçası insanların çizgi romanın aynısı olması beklentisini de anlamıyorum. Nasıl ki çizgi romanlarda paralel evrenleri kabul ediyorsak, sinematik evrenlerde bir paralel evren sayılır. Kendi içlerinde dinamikleri kuruluyor ve buna göre düzenleniyor. Bu Civil War filmi de, çizgi romandan esinlenilmiş ancak bulunduğu evrenin kendi dinamiklerinde içinde hazırlanmış bir filmdi.

Her karakter muhteşem bir hava katmış filme, hepsi de kendi dinamiğini yanında getirmiş. Ben Panther ve Spidey yüzünden unutulan Falcon karakterinden de ayrıca bahsetmek isterim. Açıkçası hiç bu kadar iyi tasvir edileceğini düşünmemiştim, diğer karakterlerin hepsi kadar ayakları yere basan ve havalı bir karakter olmuş.

Film ile ilgili iki şikayetim, Vision'ın çok az kullanılması ve Zemo oldu. Maalesef Marvel'in kronik kötü adam sorunu devam etmiş. Daniel Brühl'ün hastası olsam da burada çok beğenemedim, karakteri havada kalmış. Sebepleri bir temele oturtulmaya çalışılmış ancak dandirik bir ülkenin bir subayının bütün bunları başarabilmesi hafif kalıyor. Keşke daha güçlü bir karakter olarak görebilseydik.

Son olarak, mizah konusuna değinmek istiyorum. Filmde mizah ve aksiyon o kadar yerli yerindeydi, karakterler o kadar olması gerektiği gibi dövüştü ve konuştu ki, hakkaten birde durdum ayrıca buna şaşırdım. Her şey olması gerektiği gibiydi. İyi ki Whedon gelecek iki filmi bırakmış da Russo kardeşler almış diyorum. Zira kendisinin amaçsız, vıcık vıcık ve karakterleri yerin dibine sokan mizahından gına gelmişti.

Filmlere puan verme konusunda çok cimriyimdir, genelde 6-8 arası veriyorum IMDB'de. Bu film Inside Job'un ardından 9/10 verdiğim ikinci film oldu. Zemo'yu daha iyi kullansalar ve War Machine'i öldürseler puanım 10/10 olurdu :)

Hayal Kahvem

Bilenler bilecektir, üstteki çizgi roman karesindeki  kadın, May halanın ta kendisidir. Spiderman'ın amcasının karısıdır.  Zamanında Türkçeye öyle çevrildiği için May hala olarak hafızamızda yer etmiştir. Hemen altındaki iki  film karesi ise Spiderman  iki ayrı filminde Spiderman'ın amcası  Ben Parker'ı ve May Parker'ı canlandıran oyuncular... Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum... Bu kadar mı denk gelir? Nasıl hayret ve şaşkınlık içinde aynı yöne bakıyorlar?

Neye baktıklarını tahmin edebiliyorum. Çünkü sinemada seyrettiğim Kaptan Amerika-Kahramanların Savaşı adlı  iki buçuk saatlik filmde, May halayı görünce yüz ifadem sırayla önce ilk karedeki gibi tatlı bir hayrete, sonra ikinci karedeki gibi komik bir şaşkınlığa dönüştü. Kabullenmek kolay olmuyor tabii... Çünkü  Spiderman'ın bu filmdeki  May halası gencecik fıstık gibi biriydi. Yoo. Ne yalan söyleyeyim, filmdeki muhabbetlerde de bu mevzu esprili bir tatta dile getirilince yeni May halayı  sevdim.

Lakin çizgi romandaki May halanın, son filmdeki yeni May halayı görünce bırakın hayret, şaşkınlık halini, yüzü dehşet ifadesi alabilir diye düşündüm. İşte o zaman vefasızlığıma üzüldüm.

Nightrain

Zemo dışında 10 puan. Ant Man, Spiderman ve Black Panther filmin en iyi 3 şeyiydi adeta.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Sakızlı Ohannes Paşa

Ben de izledim bugun. Kotu adamin zayifligina ben de katiliyorum. Olay sirf anlasmayi imzalayip imzalamama uzerine kurulsaydi daha iyi olurmus. Bunun onemini anlatan 1-2 trajedi yasansaydi filmde ve bunun uzerinden catisma yasalardi hem daha etkili hem daha kapsayici olurmus.

Filmin iyi bir film olduguna suphe yok. Ama mukemmel ya da mukemmele yakin oldugu fikrine katilamayacagim. Winter Soldier ya da ilk Iron Man filminden iyi degil bence kesinlikle. Bir kere ben mi yanlis yorumladim bilmiyorum ama Captain America filmde tam bir hiyaragasi. Iron man agzini yuzunu kirsa diye dua ettim. Bildigin iticiydi yahu. Yani filmde kesinlikle "biz bunu imzalarsak biz olmaktan cikariz" havasinda degil. Agzi oyle soyluyor ama hareketleri degil. "Biz bunu imzalarsak istedigimizi dovemeyiz" havasinda takiliyor. Yani Bucky kacsin diye bildigin polis tokatliyor. Sonra yakalaniyor. War Machine suclu oldun sen diyor. Ee sonra? Adam serbest. Sanki hicbir sey yapmamis gibi oturup gel sunu imzala deniyor. Bucky masum tamam o ayri ama o an herkesin bildigi onun bir terorist oldugu. O nedenle bir teroriste yardim eden birine fazla yumusak davraniliyor.

Bir de Marvel'in filme "fun" unsurunu vermek icin atmosferi olduren denemeleri var. Bunu daha once cok yaptilar filmlerinde. Ne kadar az yaparlarsa o kadar iyi film cikiyor ortaya. Yani simdi Hawkeye Black Widow kapisirken o diyaloglara ne gerek vardi. Ben o diyalogu duydugum anda o kapismadan bir parca koptum. Cocuklar sakalasiyor kendi aralarinda tadi vermenin luzumu var miydi bilemiyorum.

Filmi ortalamadan iyi film sinifina cikaran ise Spiderman ile Ant man kesinlikle. Oglan zevzek bir ergen ya. Cok net. Spider man iste. Budur nokta. "Hala kosuyorlar"  ;D

Bir husus da Iron Man zirhiyla ilgili. Teknoloji  ve cgi ilerledikce bu zirhin gozumuze daha dogal gelmesi gerekirken gitgide daha yapay hissi vermesi bir tek beni mi rahatsiz etti?

Civil War oldukca guzel bir film. Marvel super kahraman filmi yapma isini cozdu artik. Iron Man, Avengers, Guardians ve Winter Soldier'in yer aldigi iyi film kategorisine Civil War da eklendi. Yalniz iyiki Spider Man'i dahil etmisler. Obur turlu bu kategoriye sokar miydim emin degilim.

bugraltu

Yazmayı unuttuğum iki noktaya değinmişsiniz. İlki bazen gereksizliğe kaçan esprilerdi. Tamam kahkahalarla gülünce normal izleyici daha çok eğleniyor ve film aklında kalıyor, ama özellikle hava limanı sahnesinde çok gereksiz sululuklar vardı. İkincisi de Iron Man'in zırhı. Yine özellikle hava limanı sahnesinde, boynu resmen zırhtan dışarıda idi. Hatta yanımdakilere dönüp aynı şeyi görüyorlar mı diye sordum :)

Mrtekin

Filmi izledim.

Ben Winter Soldier'dan sadece bir tık başarılı buldum. Öyle mükemmel ötesi falan çok da değil.

BvS'e göre aksiyon sahneleri kesinlikle çok daha ihtişamlı ve iyi kotarılmış. Marvel aksiyon işini kesinlikle çözmüş.

Senaryoda bana göre biraz inandırıcılık sorunu vardı. Yani bizi biraz havaya sokamadılar; yaşanan savaş biraz yüzeysel kaldı gibi.

Kaptan Amerika'nın derdi ne; mesela? Arkadaşını yargısız infazdan korumaya çalışıyor ama orada sanki birşeyler havada kaldı, gibi. Kendini daha iyi ifade edebilir miydi,vs?

Mesela Vision havaalanı sahnesinde biraz etkisiz kaldı. Ant-Man'in içinden geçen bir kahraman; :)  istese; bu savaşı durduramaz mıydı, gücünü neden tam yansıtamıyor; vs?

Ya da Tony'in ailesinin ölümü biraz baştan verilseydi de; kana susamış bir Iron Man ve WS Manhunt izlese idik; fena mı olurdu? Bi de "mazlum" Tony çok da olmamış gibi; yaw.

Baron Zemo; ise; bu filme yine çok gitmemiş. Tamam derdini güzelce anlatıyorlar ama gözler biraz farklı bir "villaın" arıyor.

Örümcek Adam aksiyonda cidde'n güzel ama için bulunan arkadaş; bu ise; ehh; ben çok beğenmedim. Filmdeki performansı beklemek lazım.

Filmdeki joker kart olarak; Ant-Man ve Black Panther çok isabetli bir tercih olmuş. Burada ciddi bir iş başarmışlar. Özellikle; BP için çok iyi bir açılım olmuş.

Sonunda da; biraz fazla zorlama var.  Severek; ayrılalım  ;D klişesinden çıkılsa idi; daha iyi olamazmıydı?

Gibi; gibi. Senaryoda biraz yalpalama sorunu olsa da; kafamda döndürdüğümde inandırıcılık sorunu yaşadığına inansam da; ezcümle; ben; genel olarak beğendim. Ama bundan sonra biraz beklentimi az biraz düşürerek gitsem daha da iyi olacakmış gibi; çünkü; filmde devam filmi olarak da çok net bir açılım bulamadım.
They drew first blood...

xmenac

Film her Marvel filmi gibi kendini keyifle izleten bir yapıda. Puanlama yapmam zor olacak ama Ultron'un önünde Winter Soldier'ın gerisinde diyebilirim. Avengers filminden iyi mi değil mi bilemedim.

Fakat filmle ilgili eksik bulduğum pek çok husus var. Avengers arasındaki ayrışmanın sebebi tam olmamış bence. Karakterlerin kimin tarafında yer alacağına dair sebeplerini de çok somut bir şekilde göremiyoruz, hangi karakter kime yakınsa onun yanında yer alıyor bir anlamda, ama bu kadar radikal bir ayrışmayı arkadaş hatrına yapıyor olmaları biraz zorlama bir senaryo oluyor. Film bir Captain America filmi olduğundan, acaba filmde Cap'in bakış açısıyla mı olaylar anlatılacak diye forumda konuşulmuştu ve hatta bunun bu öykü için dezavantaj olabileceği söylenmişti. Filmi izledikten sonra ise pek çok kişinin Cap'e karşı Iron Man'i daha makul bulduğunu farkettim. Filmde tarafların dengelemesi için mi yoksa sinematik evrenin ön plandaki ismi Iron Man diye mi karakterler bu şekilde konumlandırıldı bilmiyorum fakat Cap bu filmde çok anlamsız işler yapıyor. Villain konusuna değinmek gerekirse, filmde yer alan Zemo hem olmuş hem olmamış. Çizgi romandaki Zemo'yu bilmediğim için kıyaslama yapamıyorum.

Genelde izleyicilerin en çok beğendiği bölüm olan havalimanı sahnesini aksiyon olarak beğendim ama bu kadar ciddi olayların yer aldığı bir filmde karakterlerin halen daha espri yapması, muhabbet kurmaya çalışılması yersiz olmuş. Vision'ın olaylara fazla müdahale etmemesi muhtemelen sahip olduğu gücü tam olarak bilmemesinden kaynaklanıyor olabilir. Black Panther gayet güzel olmuş. Spider-Man de aynı şekilde fakat ben kostümü beğenmedim.

Bu sezon izlediğim filmlerden keyif aldım ama nedense beklediğimi bulamadım, her biri potansiyelinin gerisinde kaldı gibi geliyor bana. Örneğin, Lucas'ın yöneteceği bir Star Wars filmi izlemek isterdim. Sinematik evrene geçiş sürecine daha az vakit ayıran bir Batman v Superman izlemek isterdim. Bu filmi de ilk duyurulan ismi olan Captain America: Serpent Society olarak izlemeyi tercih ederdim. Zaten bir süredir merak ediyorum, bu filmin sadece adı mı değişti yoksa senaryo da isimle birlikte değişti mi.

dean

Alıntı yapılan: xmenac - 22 Mayıs, 2016, 20:15:21
Bu filmi de ilk duyurulan ismi olan Captain America: Serpent Society olarak izlemeyi tercih ederdim. Zaten bir süredir merak ediyorum, bu filmin sadece adı mı değişti yoksa senaryo da isimle birlikte değişti mi.

Sadece ismi değişti. Üçüncü Captain America filmi ikinci filmin hemen ardından tasarlanmaya başlandı ve o andan itibaren Civil War olarak planlandı. Hatta tarih bile verebilirim. 14 Ekim 2014'de ilk Robert Downey Jr. ve Civil War dedikodusu çıkmıştı. Zaten ay sonunda da resmi olarak film duyurulmuştu.

Serpent Society olayı da şöyle. Phase 3 filmleri duyurulduğunda Civil War markası büyük olduğu için Marvel daha şaşalı duyurmak istiyor. Sona mı saklasak diye düşünüyorlar. Lakin Phase 3'ün ilk filmi olduğu içinde belli etmek istemiyorlar. Mike Pasciullo isimli bir adam bu fikri ortaya atıyor. Filmin adını ilk Serpent Society diye duyuruyorlar. Ardından tüm filmler duyurulduktan sonra bombayı patlatıp Civil War'u duyuruyorlar. Yani proje aşamasında da film hiçbir zaman Serpent Society olmadı. Hep Civil War'du.

hennessy

Nihayet izledim. Örümcek adam cuk gibi oturmuş. Ama keşke Iron Man tarafında olmasaydı. Neyse sonra doğru yolu bulur.

Off manyak gibi diyemeyeceğim. 9 puan vermem çok zor 7 ila 8 arası tadımlık bir film olmuş.

Yan karakterler daha ağırlık kazanmış. Esas oğlanlar ise bir birlerini yemek ile meşgul iken Nick Fury olmaması eksik not aldı benden. Avengers: Infinity War artık kısmet ise.

Yalnız çizgi romandaki Civil War tadını alamadım. Devlet tarafında olanlar ile karşı olanlar sanki  Bucky Barnes arasında sıkışıp kalmışlar.

Aksiyon sahneleri güzeldi. Natasha Romanoff bir yana tüm avengers bir yana hastasıyız.....

Yan karakterler arasında Black Panther çok beğendim. Bu karakterin çok ekmeğini yer Marvell

Captain America çok taraflı gördüm arkadaşlarını satmış gibi sanki neyin peşinde onuda anlamadım. Sonunda yaptığı ile olaylar çok zıt ve anlamsızca olmuş.

Son kavga sahneleri ve final çok zorlama olmuş.

Biraz daha çizgi roman tadında filmler bekliyorum. 
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Filmi tekrar izledim, açıçası ilk 13 film içinde en iyisi.

Winter Soldier'den bir tık üstte. Orada notum 8.75 imiş.

O zaman bu film 9/10