Incredible Hulk #181 - Marmara Çizgi

Başlatan pizagor, 06 Temmuz, 2020, 12:58:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Alıntı yapılan: pizagor - 07 Temmuz, 2020, 06:48:54
Peki Wolverine'in bu ilk kostümünü en son nerede gördüğümüzü hatırlayan var mı  ;)

Yanıtı vereyim: Ultron Çağı (Age of Ultron) cildi...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Hulk #181

YEŞİL DEV'İN BAŞI KANADALI SÜPER AJANLA BELADA! VE O SÜPER AJANIN EZİLEMEZ KEMİKLERİ VAR!

Wendigo lanetinin etkisindeki ağabeyi Paul'ü kurtarmak için her şeyi yapmaya hazır olan Marie'yi engellemek isteyenler var! Hulk ile Wendigo'nun Kanada topraklarındaki savaşı bir kişiyi çok kızdırıyor: Çizgi roman dünyasında daha önce görülmemiş derecede hızlı, çevik ve jilet gibi pençelere sahip süper ajan Wolverine!
Hulk, her zaman olduğu gibi hasmını ezmek istiyor ancak unutmaması gereken bir şey var:

Düşmanın düşmanı her zaman dost değildir!

Len Wein'in yazıp Herb Trimpe'in çizdiği bu sayı, mutant anti-kahraman Wolverine'in ilk kez okur karşısına
çıktığı efsanevi HULK (1974) #181'in yeniden basımıdır.

16cm x 24cm, 24 Sayfa, Renkli, 14 TL, Temmuz 2020

Yazar: Len Wein
Çeviri: Tulgan Köksal
Editör: İlke Keskin

xmenac

Tanıtım yazısında bir nüans var. Wolverine ilk defa The Incredible Hulk #180'de görünüyor. Son panelde göründüğü için öyküye bir etkisi var mı tartışılır tabii, nitekim asıl rolü 181. sayıda.

Galiba fasikül olarak basılmış, sayfa sayısından öyle anladım. Bir önceki sayı da dahil edilse konu bütünlüğü için daha iyi olabilirmiş.

pizagor

Alıntı yapılan: xmenac - 09 Temmuz, 2020, 13:02:34
Tanıtım yazısında bir nüans var. Wolverine ilk defa The Incredible Hulk #180'de görünüyor. Son panelde göründüğü için öyküye bir etkisi var mı tartışılır tabii, nitekim asıl rolü 181. sayıda.

Galiba fasikül olarak basılmış, sayfa sayısından öyle anladım. Bir önceki sayı da dahil edilse konu bütünlüğü için daha iyi olabilirmiş.

Benzer bir durum Venom için de geçerli. İlk olarak Amazing Spider-man #299'un son sayfasında görünse de 'first appearance' olarak #300 kabul edilir. Venom sebebiyle prim yapan, kolleksiyonerlerin peşinde olduğu sayı da bu olur. Wolverine için de kabul edilen 'first appearance' Incredible Hulk #181'dir.

teks55

Wolverin'in ilk kısmî görünümü Incredible Hulk #180 diye kabul edilmiş, ilk tam görünümü ise Incredible Hulk #181 diye kabul edilmiş.Venom ise kostüm olarak ilk Amazing Spider-Man #252'de görülmüş, Venom'un kendisi ise ilk olarak Amazing Spider-Man #299'da görülmüş.

Marvel'in sitesinde şöyle yazıyor:

-Wolverine-

First Appearance (İlk görünüm)
(Last Page) (Son sayfada)
Incredible Hulk #180
(October, 1974)

(First full appearance) (İlk tam görünüm/Sayının genelinde görünüm)
Incredible Hulk #181
(November, 1974)

Ayrıca Venom:

First Appearance (İlk görünüm)
(As alien costume) (Kostüm olarak)
Amazing Spider-Man #252
(May, 1984)

(As Venom) (Bizzat Venom'un kendisi olarak ise)
Amazing Spider-Man #299
(April, 1988)

pizagor

Alıntı yapılan: ibrahim2580 - 09 Temmuz, 2020, 16:33:01
(As Venom) (Bizzat Venom'un kendisi olarak ise)
Amazing Spider-Man #299
(April, 1988)

299'un son paneli. Venom ayaklar dışında neredeyse tamamıyla resmedilmiş.

Objektif bakış açısı 'İşte ilk görünüm bu, daha ne istiyorsun allasen' dese de bu panel teaser gibi değerlendiriliyor. Uzun lafın kısası bana göre de bu ama belki ayakların yokluğu nedeniyle 'full appearance' olmamasından belki de dönemin sevilen 'yeni kötü karakteri azar azar gösterme' şeklindeki kurgu tutkusundan kaynaklı olarak 300. sayı ilk Venom tam görünüm kabul ediliyor.

pizagor

Aklıma takıldı, fiyatlarına bakayım dedim.

Fiyat konusunda Türk koleksiyoncuların referans vermeyi tercih ettiği mycomicshop'ta VF- 7.5 olarak kondüsyon değerlendirilmesi yapılmış 299'un fiyatı 63$.

300. sayının (yine VF- 7.5) fiyatı ise 359$.

O 300. sayı da bu, ki bence o '300'lerle oldukça kötü tasarımlı bir Amazing Spider-man kapağıdır. Bu tamamen subjektif değerlendirmemdir, pek çok koleksiyoncu biliyorum, bu sayıyı bir gün koleksiyonlarına dahil etmek istiyor.

memospinoz

O 300'leri kapağa yayalım fikri kimden çıktı o kadar merak ediyorum ki!  ;D

ferzan

Alıntı yapılan: memospinoz - 09 Temmuz, 2020, 18:28:15
O 300'leri kapağa yayalım fikri kimden çıktı o kadar merak ediyorum ki!  ;D

McFarlane, Spawn 'ın 300. sayısının varyant kapaklarından birini de aynı yaklaşımla hazırlamıştı. Örümceği çizdiği günlerin nostaljisini yapmış sanırım her iki kapağın da mimarı olarak. ::)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Harun Ça

Yıldıray Çınar bir kapak daha çizmişti sanırım Paralel Evren özel olacaktı.

300 tarzı kapaklara gelirsek Homage cover diyorlar bir nevi saygı duruşu efsaneleşmiş kapakları karakterleri değiştirerek bir nevi kopyalıyorlar.

pizagor

memospinoz

Bu varyantlar paralel evrenin sitesi dahil hiçbir yerde yok hâlâ.  :'(

pizagor

Alıntı yapılan: memospinoz - 21 Temmuz, 2020, 12:14:33
Bu varyantlar paralel evrenin sitesi dahil hiçbir yerde yok hâlâ.  :'(

Orjinal kapak ve üç varyant tespit edebildiklerimiz sadece. Belki daha başka varyantlar da var. Nedense acayip bir gizem havasına büründü bu sayı  :)

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 10 Temmuz, 2020, 23:05:48
Bir varyant daha ortaya çıkmış  :)

Benim bilgisayarda gözükmüyor.

Resim olarak yükleyebilir misin ?

Bilal ceylan

Şimdi baktım marmara çizgi kendi sitesinde paylaşmamış,kaç kapak çıktı bilemiyorum,garip bir gizem hakikaten.