Son Dedikodular !!!

Başlatan hanac, 22 Ağustos, 2010, 19:15:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vassago007

Alıntı yapılan: Mrtekin - 20 Aralık, 2020, 17:25:24
Buradaki açmazlar şu;

a-) Bu kitaplar öyle ya da böyle satmamış.

b-) Bu ekonomik konjonktürde arkasında büyük yayınevi&banka desteği olmayan (Yky, İthaki, Alfa vd), hiçbir çr yayıncısının bu serilere gireceğini de düşünmüyorum.

c-) Olan yine okuyucuya oldu. Sevilen çr'ler yarım kaldı. Ekonomik düzelme olmadan da bu serilerin devamı artık gelmez maalesef.

Valla sadece sen abi doğru taraftan bakmışsın, birde d şıkkı olmalı yayıncıların herşeyin telifini alıp senede 1 sayı basmaları ya da basmamaları ve okuyucuyu bezdirmeleri. 1 ayda çıkan kitap sayısı çok görünür olsa da düzenli yayın yapan sadece 2 yayınevi var. Haliyle okuyucu hem beziyor devam etmiyor, hem de bu pandemi de dolar ve euro da uçuyor maliyetler inanılmaz artıyor, uçurum açılıyor, okuyucu gene almıyor. Kısır döngü şeklinde devam ediyor. Öte yandan bu forumda iştirak eden arkadaşlarımızdan ibaret değil piyasa dışarıdan da insanların alması lazım ama okuyucu sayısı artmıyor, ne yazık ki piyasa dolar euro uçmuş olmasa da, pandemi olmasa da bazı kitaplar satmıyor gene satmıyor.  Arkabahçe nezdinde konuşmuyorum ama inanılmaz çizgi roman çeşidiyle zaten fazla olmayan okuyucuyu seçim yapma zorunluluğuna itti yayınevleri. Ben kendi adıma artık alıyım kenarda kalsın sonra okurum dediğim kitabı asla almıyorum.

hellion

Benim aldığım sağlam duyum Arkabahçe'nin yayıncılığı tümden bırakacağıydı ama sadece Marvel basacağız dedilerse kendilerini tatmin edecek, satışlarıyla gözlerini doyuracak o mucizevi yayının ne olduğunu açıkçası çok merak ediyorum. Ahmet Bey instagram podcastlerinde Ertan bey'e "o satmıyor, bu satmıyor, şu satmıyor, elimizdekileri yavaş ve çok yavaş periyodda basacağız" demişti. X-men olur mu acaba demişler; diğer bir "elimizdeki hiçbir yayın satmıyor" mağduru yayınevi Marmara çizginin "bizden uzun süre basmamızı beklemeyin" dediği X-men'i basacaklarını hiç sanmıyorum. Yine 1-2 sayıyı 2.sınıf kağıda basıp, diğer yayınevlerinden daha pahalı basacaklarsa hiç basmasınlar zaten.

Burada justanordinarygeek arkadaşımız sağolsun derli toplu açıklamış. Kendisinin yazdıklarını kırmızıyla gösterip altlarına yorum yazdım.

Alıntı yapılan: justanordinarygeek - 20 Aralık, 2020, 16:06:01
Valla tamamladıkları seri yok gibi bir şey.  :P

Bu satmadı şunu basalım; o da satmadı bunu basalım diyerek deneme yanılmayla gidersen sonuç bu oluyor. Okuyucunun güveni de dibe vuruyor ki bu başka yayıncılarla da olmaya başladı.

IMAGE
9 ciltlik Black Science'yi 2 cilt çıkardılar.
En son 9. cildi çıkan Deadly Class'ı sadece tek cilt bastılar.
Şimdilik 7 cilt çıkan Outcast da 2 ciltte kaldı.
20 ciltlik Spawn serisinden daha 5 cilt çıktı.

Image'den güzel seriler almışlar aslında, keşke yarım kalmasalardı. Bunları devam eder mi, ederse kim basar meçhul. Image'in diğer yayınlarını basan Marmara el atsa ne güzel olur diyeceğim de onların durumu da malum. Belki ellerindeki diğer yayınları ufak ufak bitirirlerse, kimbilir?

MARVEL
Ms Marvel 10 ciltlik bir seri ve 3 cilt çıktı.
Invincible Iron Man (2008-2012) serisinden geriye 1 cilt kaldı, o belki bitebilir. Fear Itself cildi sanırım basılmayacak.
Invincible Iron Man (2015-2016) serisi bitti, zaten kısaydı.
Daredevil, geriye 7 cilt kaldı.
Doctor Strange 5 cilt kaldı geriye, haydi sadece Jason Aaron dönemini bassalar yine de 1 cilt daha var.
Fantastic Four'da iki dobişko cilt daha gelmesi lazım.

Madem Marvel basacaklar en azından ellerindekileri tamamlarlar diyoruz ama yine de kuşku adamın içini kemiriyor. "Ya yarım bırakırlarsa, ya kuşe başladıklarına kağıt kalitesini düşürerek devam ederlerse" diye düşünmüyor değilim. Iron Man tek cilt kaldı biter sonra da başka Iron man basılmaz sanırım. Doctor Strange'in vol.4 ve legacy döneminin bitmesine 5 cilt var ve ne olur belli değil. Daredevil'ın satışlarından memnundurlar sanıyordum ama kağıt kalitesini düşürüp hayal kırıklığı yarattılar. Anlayacağınız yaptıkları yapacaklarının teminatıdır durumu yok değil.

DC
Fables 22 cilt, ancak yarısı çıktı. Yarım kalmış oldu.
Green Lantern, sanırım 2 cilt kalmıştı bitmesine.  ???
Flash N52 bitti.
Flash Rebirth yarım kalmış oldu DC'yi bıraktıklarına göre. Ve diğer Rebirth serileri. (Hal Jordan, Titans, Teen Titans)
Flash Klasik 6 cilt, o da tek ciltte kalmış oldu.

Fables için çok kötü oldu. İçlerinde en üzüldüğüm yayın o. Yukarıda bir arkadaş İthaki devam eder belki demiş ki umarım olur. Aynı kalitede bile bassa razıyım, yeter ki yarım kalmasın. Çok yazık olur.
Green Lantern'in bitmesine 2 ciltten fazla var. Brightest Day hikayesi kendi başlığında 3 cilt, Green Lantern ve Green Lantern Corps'da birer cilt olmak üzere 250-300 sayfa arası 5 cilde yayılmış. Birde bunlardan sonra gelen War of the Green Lanterns isimli bir cilt daha var. Yani Green Lantern vol.4 'ün bitmesine 6 cilt var.
Flash için YKY veya JBC alır mı acaba demişler. Olur mu olur, çok da iyi olur. Klasik seriyi bile ufak ufak basabilirler belki.

IDW
TMNT serisi ara kitapları saymazsak 23 cilt, 3 cilt çıktı. Hatta bu seri TMNT: Reborn ile devam ediyor.

BOOM
Mighty Morphin Power Rangers 13 cilt ve devam ediyor, sadece tek cilt çıktı.

TMNT ve Power Rangers neden risk alıp bastıklarını anlamadığım seriler. Diğer yayınları iyi satarken bassalar bir nebze anlarım. "Ne satsak kardır, satmazsa bırakırız" diye düşündülerse çok çirkin bir düşünce diyeceğim ama ülkemiz yayıncılarının bazılarının zihniyetini bildiğimden şaşırmıyorum. Böyle böyle zerre güvenimiz kalmıyor kendilerine. Onlar da işte böyle piyasadan çekilmek zorunda kalıyorlar.
Ben bundan sonra Arkabahçe'nin yeni bastığı ne olursa tamamlanmadan almayacağım. Aynısı Çizgi Düşler için de geçerli ki onlar da yeni bir telif almadan ellerindekileri bitireceklerini söylediler. Böyle böyle düzgün yayıncılık yapan diğerlerinin seviyesine gelecekler veya yok olacaklar.

seastar1000

Arkabahçe benim ilgi alınımın dışında yayın yapıyor Fakat çizğiroman da eski köklü bir kuruluş artık bastıklarımı satamıyorum yeni kitap basamıyorum diyorsa ekonominin durumu kötü demek yani alıcı yok demek
Bu işin sonu bence şu an hasbelkader düzenli yayın çıkaran yayınevlerini de vurur diye düşünüyorum Neticede alıcıda para olmayınca  alacağı ürünü yavaş yavaş kesiyor bi bakmış ki kitap alacak hiç  parası kalmamış

Nightrain

Arkabahçe'nin sahibi bir ara Ertan Abi ile Instagram'da canlı yayın yapmıştı. Orada "Marvel ve DC satmayan serileri iptal edebiliyorsa ben de ederim" demişti. Bir de DC'nin telif ücretlerinin aşırı pahalı olduğunu söylemişti. Umarım Marvel basmaya devam ederler. Fantastic Four'un yarım kalmasını istemem.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

rumar80

Amerika'da şirketler satmayan serilerini ya da dizilerini rahatlıkla iptal etmekte. Bu durum dizi sektörü için bizim ülkemizde de olmakta. Kabul. Ama çizgi roman sektöründe ABD'nde en azından yayınlar belirli bir periyot içerisinde çıkıyor ve okuyucu bir sonraki sayının ne zaman çıkacağını biliyor. Bizde Lal dışında düzenli basım yapan bir yayın evi var mı? Unuttuysam onlardan özür dilerim. Ama Arkabahçe öyle bir yayın evi değil. Evet eski bir kurum, uzun yıllar önce de çizgi roman basıyordu. Ama her seferinde bir nedenden basımlar yarıda kaldı. Bunun değişmediği hala gözümüzün önünde. Yine yıllardır DC'nin telif ücretinin aşırı pahalı olduğundan dem vurulur ama neredeyse tüm ana serilerin telifleri alınmış durumda. Bir yerlerde yanlış ama nerede?
   Ben alabildiğimiz kadar yayının telifini alalım. Basabildiğimiz kadar basalım. Kazanabildiğimiz kadar kazanalım. Sıkışınca da bırakalım kafasını maalesef bir türlü kabul edemiyorum. Evet şu anda ekonomik olarak ülke olarak sıkıntı içindeyiz. O zaman çekiliyorum de, olmuyor de. Sadece Marvel basacağız deyip te ne kadar basacağınız belli değilken okuyucudan nasıl destek istersin? Diğer arkadaşlar güzel özetlemiş, ben de sadece bir örnek ile destek vereyim: 20küsur cilt olduğunu bildiğin Fables gibi bir serinin telifini alıyorsan (ki yan serilerinden bahsetmiyorum bile) o zaman önce bir düşüneceksin. Ben bunu alıyorum ama hepsini basabilir miyim? Ne kadar zamanda basarım vs diye. Kabul beklediğimden uzun sürdü basım süresi bu serinin ama sonuç?
    Kısacası ben Arkabahçe özelinden girerek bundan sonra doğru düzgün bir yayın periyodu olmayan, eğer belli bir sayıda bitecek ise de bitmeden bir çizgi romana başlamayacağım. Hem yer hem de para ısrafı. Bakın basılmaz denen Preacher basıldı ve bitti. 4-5 ciltlik Planetary 2 cilt oldu bile.
    Bence günümüz şartlarında biz okuyucular da biraz oturup iyice düşünmeliyiz.

worldman

Masallar serisi yarım mı kaldı şimdi?Net olarak bu seriyi de basmayacaklarını mı söylediler?

dayıcomics

Arkadaşlar durumları gayet güzel özetlemiş. Arkabahçe sadece telifleri alıp sonra basmayıp yarım bırakma konusunda sabıkalı bir yayınevi değil. Bir sürü serisini kuşe kağıt olarak başlayıp sonradan saman kağıda döndüler, örneğin DC'nin en güzel hikayelerinden olan Blackest Night'ı saman kağıtta okumak zorunda kaldık. Üstelik kuşe kağıt parası vererek. Bence yolun sonu gözüküyor.

hanac

Alıntı yapılan: worldman - 21 Aralık, 2020, 11:59:49
Masallar serisi yarım mı kaldı şimdi?Net olarak bu seriyi de basmayacaklarını mı söylediler?

Ne yazık ki evet.

Mrtekin

Alıntı yapılan: Mrtekin - 18 Aralık, 2020, 23:15:09
Çok sağlam bir kaynaktan, Arkabahçe'den Ahmet Bey'in artık DC basmayacağını, bundan böyle Marvel'a yöneleceğini ve DC teliflerini bırakacağına dair bir duyum aldım.

Yine çok sağlam bir kaynaktan, Arkabahçe'nin özellikle manga ve sıkı durun "fumetti" satışı ile döndüğüne dair bir duyum aldım. Fumetti, özellikle renkli olanlar, son dönemlerde çok fazla satılmaya başlamış dükkanda. Örneğin renkli Zagor satışında rekor üstüne rekor kırıyorlarmış. Ben de alıcı profilinin "gençlerde" mi yoksa özellikle "40 üstü yaş grubunda" mı yoğunlaştığına dair kontra bir soru sordum. Cevap geldiğinde paylaşacağım. Ama özellikle renkli fumettinin piyasada parlaması, hoşuma giden enteresan bir gelişme oldu.
They drew first blood...

hellion

Alıntı yapılan: Mrtekin - 08 Ocak, 2021, 20:26:59
Yine çok sağlam bir kaynaktan, Arkabahçe'nin özellikle manga ve sıkı durun "fumetti" satışı ile döndüğüne dair bir duyum aldım. Fumetti, özellikle renkli olanlar, son dönemlerde çok fazla satılmaya başlamış dükkanda. Örneğin renkli Zagor satışında rekor üstüne rekor kırıyorlarmış. Ben de alıcı profilinin "gençlerde" mi yoksa özellikle "40 üstü yaş grubunda" mı yoğunlaştığına dair kontra bir soru sordum. Cevap geldiğinde paylaşacağım. Ama özellikle renkli fumettinin piyasada parlaması, hoşuma giden enteresan bir gelişme oldu.

Arkabahçe manga olarak neyi basacak cidden çok merak ediyorum. En çok satan seriler zaten halihazırda basılıyor ama illaki yine iyi satacak bir şeyler bulunur. Siyah-beyaz olmaları ve alt sınıf kağıt kalitesiyle maliyeti nispeten düşük olan mangaları Arkabahçe stili yüksek fiyatla piyasaya sürerlerse tam bir intihar dalışı izleriz. Yine başlarlar sağda solda "satmıyor da satmıyor" demeye. Ha Akira gibi prestijli eserlere girişirlerse bir nebze anlaşılabilir. Uzun seriye zaten girmesinler, piyasada güven endeksleri yerlerde sürünüyor.
  Fumetti işi tam bir sürpriz oldu. Ben Arkabahçe yayıncılığın fumettiden pek hazetmediğini düşünüyordum. Renkli Zagordan kasıt çizgi düşlerin bastığı değil de herhalde Amerikada Epicenter comics'in bastığı kitaplardır diye düşünüyorum. Aynı yayınevi Dylan ve Büyülü Rüzgar da basmış. Hatta sitelerinde yeni ifadesiyle Dragonero da var.

frodo

Bence bu saatten sonra hiçbir şey yayınlamasınlar. Güvenim sıfır bile değil.
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"

İdrava

Sağolsun elimdeki serilerin hepsini patlattılar... Bişey sormayada korkuyosun...

memospinoz

Alıntı yapılan: hellion - 08 Ocak, 2021, 21:12:29
  Arkabahçe manga olarak neyi basacak cidden çok merak ediyorum. En çok satan seriler zaten halihazırda basılıyor ama illaki yine iyi satacak bir şeyler bulunur. Siyah-beyaz olmaları ve alt sınıf kağıt kalitesiyle maliyeti nispeten düşük olan mangaları Arkabahçe stili yüksek fiyatla piyasaya sürerlerse tam bir intihar dalışı izleriz. Yine başlarlar sağda solda "satmıyor da satmıyor" demeye. Ha Akira gibi prestijli eserlere girişirlerse bir nebze anlaşılabilir. Uzun seriye zaten girmesinler, piyasada güven endeksleri yerlerde sürünüyor.
  Fumetti işi tam bir sürpriz oldu. Ben Arkabahçe yayıncılığın fumettiden pek hazetmediğini düşünüyordum. Renkli Zagordan kasıt çizgi düşlerin bastığı değil de herhalde Amerikada Epicenter comics'in bastığı kitaplardır diye düşünüyorum. Aynı yayınevi Dylan ve Büyülü Rüzgar da basmış. Hatta sitelerinde yeni ifadesiyle Dragonero da var.

Arkabahçe yayıncılığa dönmüyor, dükkanın kendini döndürmesi anlatılmış orada yani çok kötü değilse de idare ediyorlarmış ekonomik olarak.  ;D Devredebilseler onu da bırakırlardı muhtemelen.

hellion

Alıntı yapılan: justanordinarygeek - 08 Ocak, 2021, 23:32:39
Arkabahçe yayıncılığa dönmüyor, dükkanın kendini döndürmesi anlatılmış orada yani çok kötü değilse de idare ediyorlarmış ekonomik olarak.  ;D Devredebilseler onu da bırakırlardı muhtemelen.
Vay arkadaş kafam o kadar dağınık ki okuduğumu bile anlamamışım  ;D ;D Düzeltme için teşekkürler sayın justanordinarygeek. Dükkanda ne yapıyorlarsa yapsınlar canım. Uğradığım, alışveriş yaptığım bir yer değil. Yaptıklarından sonra önünden geçsem sinirlerim hopluyor.

Vassago007

Alıntı yapılan: justanordinarygeek - 08 Ocak, 2021, 23:32:39

Bu aslında çizgi roman satışlarının ne kadar yerlerde olduğuna delalet, burada ki arkadaşlar belki her çıkan çizgi romanı alıyor ama ne yazık ki buradaki azınlıktan ibaret değil piyasa. Bu kadar çok çizgi romanın çıkması da öte yandan muhteşem satışlardan dolayı değil telifini ben alayım başkası almasın düşüncesinden kaynaklanıyor. Ne kadar çok farklı çizgi roman = aynı oranda okuyucu (belki de azalan). Üstelik sadece fuarda satarız diye alınan telifler var durum malum