Aydın Doğan Çizgi Roman Ödülü-2019

Başlatan yunusmeyra, 24 Aralık, 2019, 01:16:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunusmeyra

Aydın Doğan Çizgi Roman Ödülü Adayları Açıklandı

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın çalışma alanı, yeni ödüllerle zenginleşti.

Bu sene "Çizim Festivali" olarak yapılacak ödül töreninde, kazanan karikatüristlerin yanı sıra "Aydın Doğan Ulusal Çizgi Roman" kazananları da ödüllendirilecek.

Aydın Doğan Vakfı tarafından toplumlararası uzlaşmayı, sevgiyi, dostluğu, özgürlüğü ve barışı karikatür ile yayma hedefiyle bu yıl 36'ıncısı düzenlenen ve bugüne dek 137 ülkeden 8.800'ü aşkın sanatçının katıldığı Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması, bu sene yeni ödüllerin eklenmesiyle, yanı sıra Vakfın karikatür ve illüstrasyon alanında yaptığı desteklerle zenginleşti. Kapsamı genişleyen çalışmalarda, Ulusal Çizgi Roman ve Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu eserleri de ödüllendirilecek.

Karikatürlerin Oscar'ı olarak bilinen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması çalışmalarına yeni fırsatlar ekleyerek, sanat ve yaratıcılık alanına desteğini artıran Aydın Doğan Vakfı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliği ile bu yeni alanların gelişmesi için olanaklar yaratmayı, deneyimli jüri üyeleri ile ödül kazananlar arasında etkileşim sağlamayı, çocuk kitabı ve çizgi roman alanlarında üretiminin ulusal düzeyde desteklenmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Yeni ödüllerin ilk adayları açıklandı

Yarışmaya dahil olan Ulusal Çizgi Roman ödüllerinin adayları açıklandı.

Haziran ayında "Çizim Festivali" olarak yapılacak törende tüm ödüller kazananlara takdim edilecek. Aydın Doğan Ulusal Çizgi Roman kazananları 8.000'er TL'nin sahibi olacak.

Jüri üyeleri arasında Levent Cantek, Latif Demirci, Ersin Karabulut, Piyale Madra, Umut Südüak ve Başak Ürkmez'in bulunduğu Aydın Doğan Ulusal Çizgi Roman Ödülü Adayları:

Kebenin Gölgesinde, çizen Ege Avcı, Arka Bahçe Yayıncılık, 2018
Gozo ve Sagre, çizen Uğur Erbaş, İletişim Yayınları, 2018
Merveler ve İnsanlar, çizen Tolga Hırsova, Karakarga Yayınları, 2018
Ve Sinem, çizen Cihan Kılıç, Mürekkep Yayınları, 2015
Metin Annesini Arıyor, çizen Memo Tembelçizer, Marmara Çizgi, 2018
Tepe, çizen Fırat Yaşa, Karakarga Yayınları, 2016
İstanbul Odyssey, çizen Doğu Yürür, Arka Bahçe Yayınları, 2014
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

yunusmeyra

bu konu bir süre önce Levent Cantek tarafından blog'unda duyurulmuştu(eylül 2019)

"Akademisyenlik, editörlük, senaristlik filan yaptım, yapıyorum ama... Hayatımın önemli takıntılarından biri çizgi romana itibar kazandırmak, hak ettiğine inandığım değerine ulaştırmak oldu hep.

Aydın Doğan Vakfının her yıl çizgi roman ödülü vermeye karar vermesini uzun zamandır uğraştığım bir gayenin nihayete ermesi sayıyorum.

Yanlış anlaşılmasın, yarışmalara inanmam, tek bir yarışmaya da katılmış değilim... Ama konuşulmayan, hatırlanamayan bir sanatın üreticileri için bu tür etkinlikler çok önemli oluyor, onun da "zehir gibi" farkındayım.

Yarışmanın süreklilik kazanması için işin içine dahil oldum...

Geçen hafta tam da deprem olduğu gün jüri toplantısı oldu ve son beş yıl içinde üretilmiş çalışmalar değerlendirildi...

Yine yanlış anlaşılmasın, jüri üyesi olduğum için çalışmalarım aday gösterilemedi. Birlikte çalıştığım arkadaşlarım beni affetsinler, bir tercihte bulundum aslında.

Sonuçlar ve önümüzdeki yılla ilgili açıklamalar Vakıf tarafından açıklanacaktır.

Güzel şeyler de oluyor diyelim."

ve Cantek jüri adına bir konuyu aydınlatmıştı(7 aralık):

"Aydın Doğan Ulusal Çizgi Roman Ödülü için aday listesi açıklandı. Benim de jürisinde olduğum yarışmanın ilkinde bir defaya mahsus olmak üzere geriye doğru bir beş yıllık dönemin içinden adaylar belirlendi.
Adaylar şöyle:

Kebenin Gölgesinde, Ege Avcı, Arka Bahçe Yayıncılık, 2018
Gozo ve Sagre, Uğur Erbaş, İletişim Yayınları, 2018
Merveler ve İnsanlar, Tolga Hırsova, Karakarga Yayınları, 2018
Ve Sinem, Cihan Kılıç, Mürekkep Yayınları, 2015
Metin Annesini Arıyor, Oky-Memo Tembelçizer, Marmara Çizgi, 2018
Tepe, Fırat Yaşa, Karakarga Yayınları, 2016
İstanbul Odyssey, Doğu Yürür, Arka Bahçe Yayınları, 2014.

Sonuçlar yanılmıyorsam mayıs ayı içinde açıklanacak."
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR