İyi Köpek ( Good Dog ) - Flaneur

Başlatan nocardia, 11 Eylül, 2019, 22:55:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nocardia

İYİ KÖPEK
GOOD DOG
Graham Chaffee

Çeviren: Damla Karadeniz

Ivan, koyunlu ve tavşanlı kâbusundan uyandığı bir öğle vakti, kendini devcileyin bir sorular yumağına dönüşmüş bulur: Yalnız olmak mı, bir sürüye katılmak mı; kendi tarzında bir flaneur olarak kalıp gezginliğe devam etmek mi, bir "sahip" edinip yerleşik hayata geçmek mi; iyi bir köpek olmak mı, kötü bir köpek olmak mı? Üstelik, kafası karışık Ivan'ımız, kendini doğallığında gelişen bir rastlantıyla bir sokak köpeği sürüsünün içinde bulacak, sorularının cevaplarını yaşayarak aramak zorunda kalacaktır.

Graham Chaffee'nin, 2013'te Fantagraphics tarafından yayımlandığında A.B.D.'de büyük ilgi gören Good Dog'u, temelinde aksiyon dolu bir sokak hikâyesi ile bir köpeğin arayışlarını birbirine hem anlatımda hem çizgide büyük bir sadelikle yediriyor. Ivan, doğasının gerektirdiği özgürlükten uzakta, sokakta yaşamanın ve maddi insan uygarlığının öğeleriyle çarpışmanın, herhangi bir köpek olmanın değil tam da olduğu varlık olmanın mücadelesini veriyor. Sürü siyasetini idare etmek, öfkeli insanlardan sakınmak, ritüelleşmiş maçoluk gösterilerinin üstesinden gelmek... ama hepsinden önemlisi, şu hayati soruya yanıt aramak:

İyi bir köpek olmak ne demektir?

2019
Karton Kapak
Siyah-beyaz
80 gr. Holmen,
96 sayfa, 19 x 26,5 cm

aaciltan

Good Dog sağlam bir çizgi roman.
Graham Chaffee bağımsızlığın albenisini anlatırken, aynı zamanda kendine güvenin aşırılığının da nasıl zararlı olabileceğini çok güzel irdeliyor.
Hem sürü halinde hareket etmenin çekiciliğini zihinlerimize yerleştiriyor, hem de yalniz başına olmanın ruh hallerini sanki yaşıyormuşçasına örnekliyor.
Ben tuttuğu projeksiyonları çok beğendim. İnsanlar da aslında bu kalabalık beton ormanlarında yapayalnız değil midir? Karnımızı doyurabilmek için gittikçe güçleşen çalışma hayatlarımızda, arkadaşlık ilişkilerimizde ya da bir topluluk içindeki süregelislerimizde aslında ne kadar tek başına olduğumuzu hep unutmuyor muyuz?
Bir soluklanacak vakit ayirabilsek, şu hayatın presinden bir an olup kendimizi kendimizle baş başa bırakabilsek; eminim anlayacağız ki, en önemli olgular bağımsızlık, ama kimseye zarar vermeden. İhtiyacimiz olan en önemli şey dostluk; ama gerçek dostluk, karşılık beklemeden. Ve elimizdekileri kaybetmeden değerini anlayabilmek, keşke geri dönme şansım olsaydı demeden...

TKnKT

Alıntı yapılan: nocardia - 11 Eylül, 2019, 22:55:32

Kitap piyasaya çıkalı bir yıldan fazla bir süreç geçti. Aslında 1500 adetin çok uzun süre kalmadan tükeneceğini düşünmüştüm. Bir bakıma BAOBAB tarafından yayınlanan Cahiller'de yakalanan "Şarap X Çizgi Roman" kesişimi gibi, Flaneur'un bu girişimi ilgi alanları farklı iki güruhu (Hayvansever X Çizgi Roman) bir araya getirir diye düşünüyordum. Kitabın arka planındaki sokak hayvanlarına destek gayesi benim şahsen ilk defa karşılaştığım güzel bir sosyal sorumluluk girişimi ihtiva ediyor.

Gel gelelim bağışın açık erişime sunulma mevzusuna. Belki benim gözümden kaçtı, ancak ben site içerisinde bir bağış bilgisine erişemedim. Flaneur ile sitelerinde belirtilen e-posta adresi ile yaklaşık iki hafta önce konu hakkında iletişime geçmeye çalıştım ancak bir geri dönüş de alamadım. Muhtemelen kitabın baskısının bitmesini bekliyor olabilir diye düşünerek daha da üstelemek istemedim şuan için. Kabaca internette arattığımda halen stokta satış yapan siteler mevcut. Stoğu azaltmak adına bir tane daha sipariş vereyim dedim.

Velhasıl, buraya derdimi aktarma sebebim şudur ki; sektör içerisinden konu hakkında bilgisi olanlar varsa ve paylaşırsa müteşekkir olurum.
"The man who opens topics faster than his shadow"