Punisher Soviet 2019-2020

Başlatan Mrtekin, 11 Temmuz, 2020, 14:45:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Punisher Soviet

https://m.comixology.com/Punisher-Soviet-2019-2020-1-of-6/digital-comic/801164

Punisher, sahada, kendisinin operasyon ve infaz yöntemlerini birebir taklit eden "Rus muadili" ile karşılaşıp, kendisinin de peşinde olduğu güçlü bir Rus mafya patronunu indirmek için işbu muadili ile işbirliği yapar ise ne olurun cevabını arayan 6 fasiküllük limitli bir seri.

Garth Ennis yine herzamanki realist çizgisini devam ettirip, acımasız bir dünya ekseninde olayları kurgulamış. Bu sefer, olay örgüsünde Rus'ların Afganistan işgaline de bol bol atıflar var, ama şahsen kendi adıma çok aradığımı bulduğumu söyleyemeyeceğim, buna çizgiler de dahil.

Yine de fena değil, ortalama.
They drew first blood...

BAHADIR

Garth Ennis, tüm kan, vahşet  ve sertliği ile devam ediyor... Çizer JACEN BUROWS'da kan, vahşet ve sertliğe yabancı bir çizer değil... Ki daha çok, (gene Garth Ennis'in de yazarları arasında olduğu) Crossed'den tanıyoruz kendisini... Crossed bu ülke de ne zaman basılır, basılır mı, bu cesareti kim gösterir orasını kestiremiyorum tabii...

Punisher özeline dönecek olursak, Punisher Max cilt 1 Başlangıç'ı çizen LEWIS LAROSA'nın çizimlerini nedense Frank'in o Vietnam gazisi yaşlılık hallerini en iyi yansıtan çizer olarak görüyorum... Daha sonra ki ciltlerde görev alan LEANDRO FERNANDEZ'de Larosa'dan aşağı kalır değil... BURROWS'un tarzı biraz STEVE DILLON'u andırsa da onun bir tık aşağısında olduğunu kabul etmek lazım... Ama kesinlikle kötü değil... Hatta yakışmış...

Konu hakkında yorum yapamayacağım ama çizimlerden her türlü giderinin olduğu aşikar... İlke bey bir başlıkta Max serisinin 10. ciltten sonra devam etmeyeceğini 2022'den sonra Ennis'in tek ciltlik eserlerinin basılacağını söylemişti... Ömrümüz vefa ederse inşallah Türkçe olarak okuruz... "DOĞUYOR" hikayesine oranla sanki daha bir Punisher gibi duruyor...

Doğuyor hikayesi hakkında bir kaç şey yazmam gerekirse (kendi başlığı var ama) Garth Ennis, Frank Castle'ın aslında Vietnam da da Punisher olduğunu yazmış... Normalde Frank'in Vietnam dönüşü, ailesinin bir parkta çete savaşı sırasında ölmesinin travmatik etkisi ile Punisher olduğunu okuduk bu zamana kadar... Ama aslında Frank Castle öncesinde de psikopatmış... Bunu da "doğuyor" cildinde Garth Ennis çok hoş vermiş...

Doğuyor cildinde ki çizimler çok sade ve realist olunca Garth Ennis'in kan ve vahşet olgusunu tam yansıtmasa da verilmek istenileni fazlası ile veriyor...

Normal seriden de en son cilt 7 Taş Adam'ı okudum... 7. ciltte 3. ciltte ki Rusya Ana hikayesinden sonra Sovyetlerle geçen 2. hikaye Belki de İlk 7, hatta doğuyor cildini de sayarsak okuduğum 8 ciltteki en hafif öykü gibi geldi bana... Ya da beklentilerimi karşılamadı diyeyim...

Garth Ennis, Sovyet konularından kopamıyor gibi...

Mrtekin

Garth Ennis, gerçekten çok uzun bir aradan sonra, "Punisher Soviet" ile Punisher yazarlığına geri döndü. Hal böyleyken, bu çalışmayı ben sadece Garth'ın "ısınma turu" olarak algıladım. Daha iyilerini kendisinden gördük çünkü.

Bu arada, mevzu Amerika'da geçiyor. Sadece Afganistan işgali sırasında yaşanan olaylara, flash-backlerle dönüş yapılmış.

Puanlamam gerekirse; 10 üzerinden 7. Tatmin ediyor ama Garth'ın eski işlerinin biraz uzağında...
They drew first blood...

hanac