Tex vs Zagor

Başlatan Zeljko, 05 Kasım, 2021, 20:46:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

teks55

Yazar, Youtube röportajında karakterler arasında (daha önce bahsettiğim) Quanah Parker'ın olacağını söyledi.
Andreucci ve Marcello'nun 90'larda çizdiği iki hikayenin (Comancheros ve Kan Kardeşleri)'nin devamı niteliğinde olacak.
Çiko sadece geçerken görülecekmiş.
Zagor'un hikayede 50 yaş civarında Tex'in ise 20 yaş civarında olacağı doğrulandı.

teks55

Alıntı yapılan: bayram - 06 Kasım, 2021, 00:36:15
Tex Maxi 7 Nueces vadisi'nde annesi Mae,1838 yılında tex'e hamile. Kabaca Tex'in 1839 yılında doğduğunu düşünelim. Zagor ise takriben 1809 veya 1810 yılında doğuyor. Bu durumda Zagor, Tex'den 30 yaş büyük oluyor.  Tex Willer, Zagor karşılaşmasında; Tex 20 yaşında olsa, Zagor'un 50 yaşında olması gerekir.

Zagor'un doğum tarihi hakkında birçok farklı görüş vardır. Zagor'un 1810 yılında doğması, yeni dönem yazarlarına göredir. Bunu belki de Tex Willer ile karşılaşmasını sağlamak için yapmış olabilirler. Boselli, kendi görüşü olduğunu belirterek Zagor'un 1810 yılında doğduğunu, dolayısıyla 1860'da 50 yaşında olduğunu söyler. Fakat orijinal görüşe göre Zagor çok daha erken yıllarda doğmuştur. Nitekim Burattini,  ''Ben Zagor'' ve ''Ben Çiko'' adlı kitaplarında Zagor'un 1804 yılında, Çiko'nun ise 1800 yılında doğduğunu söyler. ( Bu da kuvvetli bir görüştür, fakat şöyle de bir durum var:  Zagor'un babası diye tabir edeceğimiz Sergio Bonelli, Zagor'a hiçbir zaman tarih atfetmemiştir. Fakat maceralarının 1820-1840 arasında olduğunu kaydetmiştir. Bu nedenle Tex ile karşılaşmasını mümkün görmemişti.)

teks55

Tex yazarı Mauro Boselli, ''Bonelli'nin Büyük Maceraları'' serisinin 2. sayısını bugün Youtube'da sundu. (Yarın İtalya'da Gazete Bayilerinde)
Daha önce de söylediğim gibi bu hikaye,  tarihi buluşmanın (Zagor vs Tex'in karşılaşmasının) arka planını anlatacak ve kökenine inecek.
Yani olaylar birbiriyle tamamen bağlantılı.
Oldukça uzun ve destansı bir hikaye, 374 sayfa. (Zagor'un en beğenilen maceralarından biri)
Çizimler Marcello'ya ait.
Hikaye'nin orijinali Zagor'un 411-414 sayılarına tekabül etmektedir.
Merak edenler için hikaye 1840'lı yıllarda Vahşi Texas'ta geçiyor.

Zeljko

Boselli aslinda ateşi "İşgalciler" ile yakmiş "Kayip Maden" ile harlamiştı. "Kan Kardeşler" ise Boselli/Marcello işbirliğiyle Zagordan çok Tex hikayesine benziyordu. Bakalim Boselli yeni bir efsane yaratabilecek mi yoksa sermayeden mi yiyecek?
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

Zeljko

3 Aralık itibariyle "Tex vs. Zagor Bandera"  İtalya da seçkin mağazalar da satışa sunulmuştur. Tam da yılbaşı çekilişinde hediye edilmelik kitabimizi eyt mağduru adminimiz altmış yaşını geçmeden okumayı Tanrıdan niyaz ediyorum.

alan ford

Bu kapışmaları vakti zamanında sıtkı sıyrıl zagorun sözü bu bloğunda gayet güzel hazırlamıştı. Meraklısı şuradan bakabilir. Zagor tabii ki döver, ama sonra yanlışlık olduğu anlaşılır, insan gibi özür diler, gençliğine verir Tex'in. http://sitkisiyril.blogspot.com/
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Zeljko

Ben dayanamadım orjinalini indirdim kör topal anlamaya çalıştım bundan sonrası pek spoiler sayılmasada süpriz bozulmasını istemeyen okumasın

[spoiler] Hikaye  Zagorun anılarıyla başlıyor ardından da yaşlı Zagoru net bir şekilde görüyoruz.Eski dostların yaşlı halleri ve ele avuca sığmaz teksimiz de giriş yapıyor sonrasında.Tabi Zagor ve Tex kavgasını merak ediyor insan ama pek birşey beklemeyin ikisi de karşılıklı zumzuklaşıyorlar sonra Adam Crane gelip ayırıyor ve tabii dostluk başlıyor.Hikayenin sonunda ayrılırken Zagor yıllar önce Cibola Kentinde Masevinin ettiği lafları hatırlıyor ve O seçilmiş kişinin Tex olduğunu anlıyor yada tahmin ediyor [/spoiler]

teks55

Alıntı yapılan: Zeljko - 06 Aralık, 2021, 21:33:06
Ben dayanamadım orjinalini indirdim kör topal anlamaya çalıştım bundan sonrası pek spoiler sayılmasada süpriz bozulmasını istemeyen okumasın

[spoiler] Hikaye  Zagorun anılarıyla başlıyor ardından da yaşlı Zagoru net bir şekilde görüyoruz.Eski dostların yaşlı halleri ve ele avuca sığmaz teksimiz de giriş yapıyor sonrasında.Tabi Zagor ve Tex kavgasını merak ediyor insan ama pek birşey beklemeyin ikisi de karşılıklı zumzuklaşıyorlar sonra Adam Crane gelip ayırıyor ve tabii dostluk başlıyor.Hikayenin sonunda ayrılırken Zagor yıllar önce Cibola Kentinde Masevinin ettiği lafları hatırlıyor ve O seçilmiş kişinin Tex olduğunu anlıyor yada tahmin ediyor [/spoiler]

İleride bir karşılaşma daha göreceğiz.
Çünkü Tex yazarı Mauro Boselli: ''Kim bilir belki (Zagor ve Tex) ileride tekrar karşılaşabilirler.'' demişti röportajda.

Bu sayıdaki Zagor ve Tex karşılaşmasına gelirsek:

[spoiler]Bu Tex'in özel bir sayısı olduğu için, (yani Zagor, Tex'in sayısında konuk durumunda) olduğu için yazar, ne şiş yansın ne kebap diye düşünmüş.

Ayrıca iki karakter arasındaki yaş farkını da göz önünde bulundurmak lazım.
Hikayede Zagor 50 yaşında, Tex ise 20'li yaşlarında.
Tex 1838 doğumlu, Zagor ise 1808 doğumlu, yani ondan 30 yaş büyük. Tex günümüzde yayınlanan sayılarda 45 yaşlarında. Zagor ise günümüzde 34-39* yaşları arasında.

Umarım ikinci buluşmada, Çiko ve Kit Carson'u da görürüz.

Not 1: Ayrıca bu ilk buluşmadaki hikaye bağımsız değil. Tek başına okursanız bir şey anlaşılmayabilir. Öncesinde Zagor'un Komançerolar ve Kan Kardeşler sayılarını okumanızı tavsiye ederim.

Not 2: Eski klasik Bonelli versiyona göre Zagor'un ana maceraları 1820-1840, Tex ise 1870-1880 yıllarında geçiyor)

Not 3: Boselli, Genç Tex dönemi maceralarının 1858-1860 yılları olduğunu ifade etmiştir.

* Klasik Bonelli dönemi kronolojisine göre Zagor günümüzde 30-35 yaşlarında. Fakat yeni yazarlara göre daha büyük.[/spoiler]

Kinowa59

Bu kitabı ancak Lal kitap yayınlar. Ben ve benim gibi Zagor, Tex tutkunları da alırlar; kitaplıklarınin en güzel köşesinde ve tam gözlerinin önünde, gece, gündüz görecek şekilde sergilerler.

teks55

-Zagor ve Tex hakkında (70'lerin sonunda yirmi yaşındaki Maradona ile kırk yaşındaki Pele'nin aynı takımda birlikte oynamasını görmek) (Bu hikaye Zagor'un gibi görünse bile bir Tex hikayesidir.)-

Zagor ve Tex karakteri, (kronolojik olarak) tarihleri ve olayları hazır bir şekilde bir anda oluşturulmadı. Zaman geçtikçe gelişti, büyüdü ve kök saldı.

Sergio Bonelli, esas olarak Zagor ve Tex'i buluşturmaya pek sıcak bakmıyordu. Fakat Sergio Bonelli bu iki karakterin serilerinin bu kadar uzun süreceğini tahmin edemedi. Ayrıca Sergio Bonelli'yi yakından tanıyanlardan bildiğim kadarıyla kendisi bu konuda fikir değişiklerine açık biriydi.

Tex'in şu anki yazarı Boselli'ye göre Zagor ve Tex'in buluşması için tek gerçekçi yol Zagor'u 1850'lerin de ilerisine taşımaktı. Yani orijinalde 1850'lerde (50 yaşından önce ölmesi gereken) veya maceraları bitmesi gereken Zagor, ölmüyor ve daha ileride 1860'larda 50 küsür yaşlarında arzı endam ediyor.

En gerçekçi ve mantıklı yol böyle. Aksi halde zaman makinesi veya uzay zaman deliği görmek istemezdi kimse. Zaten yaş farkını bir kenara bırakırsak; (Bir görüşe göre) Zagor ve Tex'in evrenleri birbirinden farklı. Bu görüşü savunanlar normalde Tex'in dünyasında Darkwood diye bir yer olmadığını, yine Tex'in dünyasında Zagor'un fantastik düşmanları olmadığını ileri sürmüş. Bunu Marvel'in farklı versiyondaki evrenlerde sevilen iki kahramanın bir araya getirilmesi gibi düşünmüşler. Fakat bu görüş bir çok kişi tarafından reddedilmiştir. Birincisi okurlar Sergio Bonelli'den Zagor ve Tex'i buluşturmasını istediğinde Sergio Bonelli aralarındaki yaş farkından dolayı buluşturmadığını söylemişti. Yani temelde Zagor ve Tex'in evrenleri aynı.

Resimde: Şaman Masewi, Navajo Nakai'ye şu kehanet hakkında bilgi verir: "Büyük beyaz bir lider sizi kötülükten koruyacak ... en kalabalık millet olacaksınız ve sonsuza kadar topraklarınızda kalacaksınız" (Buradaki liderin Tex Willer olduğu resmi olarak doğrulandı)

Yukarıdaki Zagor macerasında ima yoluyla Tex Willer'dan bahsediliyor.(Bknz. Zagor #356, Yedi Cibola kenti) (Bu ima bu sayıda tekrar gün yüzüne çıkıyor) Bir de Tex'in Guitar Jim ile karşılaştığı bir macerası var. Kısacası Zagor ve Tex'in buluşmaları için her zaman bir açık kapı bırakılmış.

Maceraları 1830 ve 1840'lı yıllarda olan Tom Miks, Zagor döneminde yaşadığı halde neden Zagorla karşılaşmadı? En azından birbirlerinin namını duymaları gerekmez miydi? Yukarıdaki 1.görüşü savunanlar iki karakterin de evreninin farklı olduğu için buluşmadığını ileri sürmüştür. 2.görüş karakterlerin farklı yerlerde yaşadığı için karşılaşmadığı, yazarlar isteseydi karşılaşırlardı düşüncesindedir.

Bahsi geçen diğer bir husus: Eğer hikayedeki bazı öğeleri gerçek ABD tarihi ile karşılaştırırsanız, karakterler hakkında yanlış doğum tarihlerine varırsınız. (Örneğin Zagor maceralarında sıkça karşılaşılan Winchester tüfeklerin yapımına, Amerikalı silah yapımcısı B. Tyler Henry tarafından 1860 yılından sonra başlanmıştır.) O halde Zagor'un gençliği 1850'ler 1860'lar mıydı? Hayır. Bu tarihi referanslar, sanatsal referans niteliği kapsamına girmektedir. Çizgi Romanlardaki bazı tarihi olayların o karakterin hangi yıllarda bulunduğuna dair ipucu verdiği doğru, fakat bu hepsi için geçerli değildir. (Sergio Bonelli, Zagor için bir tarih belirtmedi fakat 1800'lerin ilk yarısında yaşadığını söyledi)

Şu an ki Tex yazarı Mauro Boselli'nin, gerçek Amerikan tarihine uygun bir kronoloji hazırlaması bu yüzdendir. Çünkü geçmişteki sayılarda bazı olaylar gerçek tarihle çelişiyor.

Tex'in hikayeleri kesin bir kronolojik sıra içinde değildir. Yani bazı hikayeler doğrudan birbiriyle çelişiyor. Yine de yazarların hakkını vermek lazım, kapsamlı bir kronoloji oluşturmaya çalıştılar. Bu kronoloji de İtalya'da okuyucular tarafından kabul gördü.

Zagor ve Tex Willer doğum tarihleri:

Resmi versiyonda Tex Willer'in doğum tarihi: 1838-1843 arası (Bknz. Tex Sayı: 83-85, Tex'in Geçmişi)
Boselli versiyon Tex Willer'in doğum tarihi: 1838 (Bknz. Maxi Tex Sayı: 21, Nueces Vadisi", sayfa 63)

Resmi versiyonda Zagor'un doğum tarihi: 19. yüzyılın(yani 1800'lerin) başı
Burattini'ye göre Zagor'un doğum tarihi: 1804 Yılı (Bknz. Burattini, Ben Zagor Kitabı)
Boselli Versiyonda Zagor'un doğum tarihi: 1804-1808 arası (Bknz. Mauro Boselli, 29 Kasım tarihindeki röportajı)

Okuyuculardan Sergio Bonelli'ye gelen istekler ve Sergio Bonelli'nin cevabı:

Cari amici

Una posta, questo mese, un po' insolita. Come insolite sono, spesso, alcune vostre lettere.I desideri piu frequenti (e non poi cosi strani, a dire la verita) sono quelli riguardano le -unioni- dei nostri vari personaggi, Mi spiego: c'e chi vorrebbe vedere Tex contro Zagor, o magari contro il comandante Mark, oppure lo stesso Tex che in contra i MacDonald della ''Storia del West''. Desideri non tanto strani, dicevo, perche questo tipo di operazione e gia stato fatto, e con discreto sucresso, per esempio in America, con i vari ''supereroi'' (Superman contro Batman, L'Uomo Ragno contro i Fantastici Quattro e cosi via). Ma e una cosa che a noi non piace molto, e che comunque sarebbe esclusa da problemi temporali: all'epoca in cui vive Tex, per esempio, Zagor sarebbe non piu ''Lo spirito con la scure'' ma nella migliore delle ipotesi ''il Vecchietto con la scure''Ma proseguiamo: qualcuno propone un'avventura Tex al Polo Nord, qualcun altro in Africa (magari a combattere contro gli Zulu), altri ancora in İtalia. Ed ecco, a proposito dell'italia, la piu bizzarra delle richeiste bizzarre, quealla che ci ha mandato l'ingegner Giuseppe De Simone di Castellammare di Stabia: ''...da ragazzo avevo un desiderio, e temo che restera tale in quanto difficilmente realizzabile: un'avventura di Tex (chiaramente in retrospettiva) ambientata in İtalia, in modo che il ranger partecipi alle guerre per l'indipendenza, chiamato magari da Garibaldi per prendere parte all'impresa dei Mille!Beh, abbiamo trovato il sogno giovanile dell'ingegner De Simone molto bello, anche perche qui alla Daim Press siamo tutti ammiratori di Garibaldi (a cominciare dal direttore generale Decio Canzio).Certo, una storia con Tex garibaldino e ''difficilmente realizzabile'', ma la proposta dell'amico di Castellammare ci e piaciuta tanto che abbiamo chiesto al grande Galep di interpretare ''texianamente'' il famoso incontro di Teano. Ed ecco appunto il disegno, dedicato all'ingegner De Simone ma anche a tutti quanti sognano o hanno sognato un Tex ''İtaliano''Un caro saluto, e appuntamento al mese prossimo.

Türkçesi:

''Sevgili arkadaşlar, bu ay sizlerden bize oldukça ilginç istek ve mektuplar geldi.

Siz okuyuculardan gelen en sık istekler Tex ve Zagor'un aynı macerada bulunması ya da bunların Komutan Mark ile bir macerasının olması. Bu istekler çok garip görünmüyor.

Çok garip görünmüyor dedim çünkü bu tür işler Amerika'da çeşitli Süper kahramanlar üzerinde başarılı bir şekilde yapılmıştır. Bunlardan bir kaç tanesi, Batman vs Superman, Spiderman vs Fantastik Dörtlü'dür.

Fakat biz Fumetti'de bu duruma pek sıcak bakmıyoruz. Ayrıca bunu yaptığımızda bir takım zamansal sorunlar ortaya çıkıyor. Örneğin, Zagor eğer Tex Willer'in yaşadığı döneme kadar gelirse artık ''Baltalı Ruh'' değil '' Baltalı İhtiyar'' olacak.

Bir kısım okurlar da Tex'in Kuzey Kutbunda bir macera yaşaması, bazıları Afrika'da bir macera, bazıları ise İtalya'da bir macerasının olmasını istiyor.

İtalyadan Giuseppe De Simone adlı bir okurumuz ise çok tuhaf bir istekte bulunuyor ve şöyle diyor: ''...Çocukken bir hayalim vardı ve başarılması zor olduğu için öyle kalacağından korkuyorum. Bu hayalim Tex'in İtalya'da (tarihimizdeki bağımsızlık savaşı sırasında Garibaldi'ye yardım etmesidir. (Garibaldi, İtalya Devleti'nin kurulmasına öncülük etmiştir. İtalyanlar tarafından İtalya'nın en büyük kahramanı ve yurtseverlerinden biri olarak kabul edilir.)

Pekala, De Simone'un çocukluk hayalini çok güzel bulduk. Çünkü biz İtalyanlar olarak hepimiz Garibaldi'ye minnettarız. Tabii ki, Tex ve Garibaldino'nun olduğu bir hikaye "olması pek mümkün değil" ama bu arkadaşımızın teklifini o kadar beğendik ki, büyük Galep'ten(Aurelio Galleppini)'den özel olarak "Tex ile Garibaldino" buluşmasını çizmesini istedik.

Ve işte okurumuz De Simone'a ve aynı zamanda Tex Willer'i İtalya'da görmeyi arzu eden herkese ithaf edilen çizim.

En iyi dileklerimle, gelecek ay görüşürüz.''

Zeljko

Kinowa59

Günaydın sayın Zeljko, bu güzel görsellerden birkaç tane daha paylaşabilirsiniz.

Zeljko

Zeljko

Son zamanlarda okuduklarım sonrası düşüncem odur ki:Senaristler  tüm Bonellian karakterler için ortak bir evren hatta bir mitoloji yaratmaya çalışıyorlar.Bundan sonrası spoiler olabilir bilginize...

Bilindiği üzere Nolitta bu tarz girişimlere pek sıcak bakmıyordu ama vefatından sonra gidişat okuyucunun da isteği üzere bu yöne evrildi.Belkide fumettideki tıkanmayı bir nebzede olsa bu şekilde aşabileceklerini düşünüyorlar.Zagor da bu evrenin belkemiği olacak gibi duruyor.Bunda "Kabus" hikayesinin Zagora yükledikleri kilit rol oynuyor.Tespitlerimi Dylan&Martin 3. sayıdan alıntılarla  desteklemek istiyorum

Kinowa59

Bu muhteşem görseller nasıl da heyecanlandırdı beni. Bütün ümidim Lal kitap. Yaparsa Lal kitap yapar. Ayşe ve Bahadır Zaimoğlu çiftine peşinen teşekkür etsem faydası olur mu acep. Sayın Zeljko bu güzel görseller için çok çok teşekkür ediyorum. Sağ olasınız, var olasınız.