Superman Klan'ı Dağıtıyor - Epsilon

Başlatan hanac, 07 Temmuz, 2022, 11:52:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Superman Klan'ı Dağıtıyor

Yazar: Gene Luen Yang
Hamur Tipi: 2. Hamur
Sayfa Sayısı: 240
Ebat: 16 x 24cm
Fiyat: 98.5 ₺

1946 yılı. Genç yaştaki Roberta ve Tommy Lee, aileleriyle birlikte Çin Mahallesi'nden ünlü kahraman Superman'in şehri Metropolis'in merkezine taşınıyor. Roberta evde kalmayı tercih ederken Tommy dışarıda hızla arkadaş ediniyor. Daha sonraysa aile, bir gece uyandığında Yanan Haç Klanı'nın evlerini kuşattığını görüyor! Superman duruma müdahale ediyor ancak gizemli bir yeşil taşa maruz kaldığı için zayıf durumda. Roberta ve Tommy, Superman'in Klan'ı dağıtmasına yardım edebilecek mi?

1940'lardaki "Yanan Haç Klanı" isimli radyo tiyatrosundan esinlenen New York Times çoksatan yazarı Gene Luen Yang (American Born Chinese, Boxers and Saints, The Terrifics, New Super-Man) ve çizerler Gurihiru (Avatar: The Last Airbender, The Unstoppable Wasp), bize göçmenlik, güçlüklerle savaşmak ve yurt bulmakla ilgili yıllanmış bir hikâye sunuyor.

"Lee ailesinin (ve tabii ki Superman'in) cesareti, her yaştan okura uçabilseler de uçamasalar da tıpkı onlar gibi açık sözlü olma ve adaletsizliğe karşı koyma ilhamını verebilir."

—Jason Reynolds, New York Times'ın çoksatan listesinde 1 numaradaki All American Boys kitabının yazarı

"Superman'i kendinden bir şeyler bulabildiğin bir karakter hâline getiren şey, Superman Klan'ı Dağıtıyor gibi hikâyeler."
—Newsweek

pizagor

Gurihiru panelleri çocuksu görünebilir ama hem panellerdeki duruluğu, hem de hikayenin akışını aşırı beğendim. Kahramanımızın henüz tam süper olmadığı, kendini dünyaya kabul ettirme evresindeki genç ve tecrübesiz bir döneminde, oldukça insani ve olağan bir hikayeyle karşımıza çıkıyor Superman. Diğer karakterlerin ise kesinlikle Superman'den rol çaldığını, hikaye onların etrafında dönerken Superman'in adeta sahneye girip çıktığını, yan karakterlere jön kadar önem atfedildiğini söylemek mümkün. Son sayfalardaki metinlerden de hikayenin kaynağına, nereden uyarlandığına, nasıl ortaya çıktığına yönelik çok güzel bilgiler ediniliyor, atlamayın derim.

Uzun zamandır bu kadar keyifle ilerlememiştim Superman sayfalarında. New52, rebirth vs. değil Superman'in böyle hikayelerini okumak istiyorum...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hennessy

Alıntı yapılan: pizagor - 14 Ağustos, 2022, 08:36:10
Gurihiru panelleri çocuksu görünebilir ama hem panellerdeki duruluğu, hem de hikayenin akışını aşırı beğendim. Kahramanımızın henüz tam süper olmadığı, kendini dünyaya kabul ettirme evresindeki genç ve tecrübesiz bir döneminde, oldukça insani ve olağan bir hikayeyle karşımıza çıkıyor Superman. Diğer karakterlerin ise kesinlikle Superman'den rol çaldığını, hikaye onların etrafında dönerken Superman'in adeta sahneye girip çıktığını, yan karakterlere jön kadar önem atfedildiğini söylemek mümkün. Son sayfalardaki metinlerden de hikayenin kaynağına, nereden uyarlandığına, nasıl ortaya çıktığına yönelik çok güzel bilgiler ediniliyor, atlamayın derim.

Uzun zamandır bu kadar keyifle ilerlememiştim Superman sayfalarında. New52, rebirth vs. değil Superman'in böyle hikayelerini okumak istiyorum...

Notrmalde almayacaktım bu güzel yazıyı okuyunca almaya karar verdim.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Zeljko

Bende merak ettim şimdi  bu güzel bilgilendirme için tişikkirler sipirmen  :) forumda kitap tanitim/yorumlarin artmasi dileğiyle...
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

yidar

One shot bir hikaye mi daha öncesi veya sonrası varmı acaba rica etsem bilgi almam mümkün mü?Daha önce başka bir kitap okumak gerekiyor mu kısaca hiç Superman okumayan biri bundan başlasa anlar mı?

Animvader

Alıntı yapılan: yidar - 14 Ağustos, 2022, 21:15:01
One shot bir hikaye mi daha öncesi veya sonrası varmı acaba rica etsem bilgi almam mümkün mü?Daha önce başka bir kitap okumak gerekiyor mu kısaca hiç Superman okumayan biri bundan başlasa anlar mı?

Graphic Novel olarak geçiyor, kendi içinde bir hikaye, önü arkası yok, alıp okumanız yeterli.

yidar

Alıntı yapılan: Animvader - 14 Ağustos, 2022, 21:43:27
Graphic Novel olarak geçiyor, kendi içinde bir hikaye, önü arkası yok, alıp okumanız yeterli.
Çok teşekkür ederim

Gabby

Kahramanımızın henüz tam süper olmadığı, kendini dünyaya kabul ettirme evresindeki genç ve tecrübesiz bir döneminde, oldukça insani ve olağan bir hikayeyle karşımıza çıkıyor Superman.

Şimdilerde ucunu kaçırmış olsam da vakti zamanında epey bir Superman okumuşluğum vardı. En dikkat kesildiğim maceraları da Kripton gezegeninden bir modül ile Dünya'daki bi çiftlik arazisine indiği  Superboy halleriydi... Superboy deyince de yaratıcıları Siegel ve Shuster'in yıllarca mahkeme kapılarını aşındırdıkları ve ancak Superboy üzerinden yayıncılardan cüzi bir miktar para kopartabildikleri aklıma geldi... Bunca yıldır çizgi romanlar,  fiilmler, oyuncak, giysi vs üzerindeki her türlü görselden alınan teliflerden kazanılan inanılmaz paraları düşünüyorum diğer tarafta da ömürlerinin son demlerini tek göz bir oda ve birinin de huzur evinde sonlanan Superman'ın yaratıcılarının yaşamlarını... Hayat bazan çok garip ve acımasız olabiliyor...