Bonelli Sizi işe alacak olsaydı

Başlatan DAMPYR, 06 Eylül, 2011, 19:45:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DAMPYR

Merhabalar Hayal bu ya diyelim ki Bonelli sizi çizgi roman senaristi olarak işe alacak.ve size dediki bana öyle bi senaryoyla gel ki çıkartacağımız çizgi roman her ay yüksek rakamlarda satılsın.ona nasıl bi senaryoyla giderdiniz?

benim senaryom şöyle :

kitabın ismi : GERÇEĞİN PEŞİNDE

Konu : senaryonun ana kahramanı olan Tom'un tek düze sıkıcı bi hayatı vardır.Amerikada büyük holdinglerin birinde çalışmaktadır.tek yaptığı iş evden işe,işten eve gitmektir.evli değildir.Kızlar kendisini çekici bulmamakla beraber onu görmemektedirler bile.bu durum Tom'un canını sıksada üstünde pek durmaz.Bir gün arabası ile evine giderken yolda bi kazaya raslar.kaza yapan arabanın etrafında bazı insanlar vardır.durup bende yardım edeyim diye aşağı iner.kaza yerine yaklaştığında arabanın etrafındaki insanların yardım için durmadığını, hatta bilakis arabayı uçurumdan aşağı attığını görür.bu şahit olduğu cinayet ile bir an şok olur ne yapacağını bilemez. diğer adamlarda onun baktığının farkına varır. Tom kaçıp arabasına biner ve son gaz kaçar.diğer adamlarda arabalarına atlayıp onu takip etmeye başlarlar.kaçıp kovalamaca bir süre devam eder.sonra izini kaybettirmeyi başarır.o gün eve gitmez ikinci gün akşamı eve gittiğinde evinin son derece dağıtıldığını görür.eve gelen adamların o kaza yerinde rasladığı adamlar olduğunu tahmin eder.adamların evinde ne aradığına akıl sır erdiremez.Oysa adamlar bir günlük aramaktadır.Adamlar Tom'un öldürdükleri adamla bi ilgisi olduğunu ve aradıkları günlüğün'de Tomda olduğunu sanmaktadırlar.Tom kaza ile ilgili bi haber öğrenirim umuduyla bi gazete alır.gazetenin manşetinde ünlü mafya babasının kaza yaptığını fakat yapılan incelemelerden sonra bunun bir kaza olmadığı cinayete kurban gittiğinin anlaşıldığının ve cinayetin işlendiği kaza yerinde Tom'un parmak izlerinin bulunduğunu ve Tom'un bir adet resmiyle cinayetten arandığını yazmaktadır.Artık Tom hem polis hem öldürülen mafyanın adamları hemde cinayeti işleyen gizemli adamlar tarafından aranmaktadır.Kaza yapan arabada parmak izlerinin nasıl bulunduğunu ise tam bi muamadır.Tom gerçeği öğrenmek suçlu olmadığını kanıtlamak için kaçar,kaçar,kaçar......

ferzan

Aslında limited seri düşünsem de,uzun uzadıya yeni bir seri sanırım daha hoş olabilirdi.Klasikleşmiş temalar üzerinden gidip öyle bir işlerdim ki,sanki yepyeni birşey yapıyormuşum gibi yeni kuşak okuyucuyu bile ters köşeye yatıracak ve yeni gibi gelecek bir seriye başlardım.Öyle ki,hem eski hem de yeni kuşağı bir yanından yakalaması için çaba sarfederdim.Bunun için de western teması biçilmiş kaftan olurdu ama alternatif bir dünyada geçen post-modern bir western olurdu.Otomatik silahlar,bilmemkaç beygir gücünde üstü açık nostalji kokan arabalar,blue-jean giymiş yerliler,madenler,kasabalar,içeride tv yayını da yapan bir bar-salon,tren istasyonları,motorlu çöl haydutları ve başından bozuk olarak yerleşmiş bir devlet ve adalet düzeni ile arka planı oturturdum.
    Ana karakter,50 yaşlarında ve uzun zamandır ortalarda gözükmemiş olan yaşlı bir kanun kaçağı olurdu.Adam esaslı bir kötü,vicdan namına birşey yok ve başına konmuş olan bir değil,birden fazla ödül var...Kasabaya bir Harley Davidson'la geliyor ve geldiği andan itibaren onun kim olduğunu hatırlayan kasabanın eskilerinden birkaç kişi çıkıyor ama gık diyemiyorlar.Adamımızın adı Dusty Morgan ve kasabaya gelmesinin üzerinden yarım gün geçmeden çulsuz ayyaşın biri onu barda gafil avlamaya çalışıyor fakat oldukça genç bir çocuğun yardımıyla bunu da atlatıyor ve adamımız kasabada fazla kalmaması gerektiğine,her an birilerinin onu hatırlayabileceğine kanaat getirerek ayrılmaya yelteniyor ki,kasaba çıkışında genç delikanlı onu tanıdığını ve onunla gelmek istediğini söylüyor.İhtiyar Dusty pek sallamasa da gençliğindeki kırıklarından Rose (ne kadar yaratıcı bir isim :) ) isimli bir fahişenin oğlu olduğunu ve hep onun hikayeleriyle büyüdüğünü vurgulayarak ikna ediyor fakat adamımızın haydutluk yapmak gibi bir amacı yok,geçmiş vurgunlarından elde ettiği büyük voliyi,sırtına bir kurşun yemeden rahatça harcayabileceği bir yer arıyor fakat geçmişin günahları dolayısıyla her yerde onu tanıyabilecek birileri olma ihtimalinden ötürü burnundan geliyor.
    Neyse,bir zaman sonra yolda bir grup ödül avcısına yakalanıyorlar.Biryerlerde konakladıkları sıra,aniden ortaya çıkan başka bir grupla ödül avcıları arasında bir çatışma çıkıyor ve kargaşadan yararlanan ihtiyar Dusty ve yancısı genç çocuk paçayı kurtarıyorlar.Ateş hattının dışına çıktıkları bir sıra Dusty de yeniden yola çıkmaya hazırlanıyor ki,bir de ne görsün?..Yancısı olan genç çocuk silahını ona doğrultmuş.Başlıyor anlatmaya.Burada onun aslında Rose isimli bir fahişenin oğlu olmadığı,sırf izini bulmak için Rose'u öldürmek pahasına konuşturan bir federal ajan olduğunu,maceranın başında bardaki ayyaşı da kendi kiraladığını,peşlerine takılan gruba da işareti kendi verdiğini söylüyor ve adamımızı ölü ya da diri götürmeye yelteneceği sıra arkada cereyan eden ödül avcıları ve aslında onları izleyen diğer federallerden oluşan grubun çatışmasında kim vurduya gidiyor.Ne federaller kalıyor,ne ödül avcıları.Hepsi ölüyor ve sıyrık bile almadan kurtulan,macera boyunca elini bir kere bile silahına götürmemiş olan ihtiyar Dusty'miz oradan uzaklaşıyor.Bu ilk sayının senaryosu olsun mesela.
    Sonraki sayılarda da atıyorum,bir bölümde Dusty'nin gençken vurduğu bir adamın çocuğu yıllar sonra ondan intikam almaya gelsin ama o da vurulsun falan... :) Kısaca iyilerin değil,kötülerin başrolde olacağı,kötünün kazanacağı bir seri.Seriye bir de uzatmalı kötü karakter lazım,arada Hellingen ya da Rakosi gibi çıkacak bir karakter.O da kanun adamı olsun,zaman zaman peşine düşsün Dusty'nin ama başarısız olsun.Serinin ortalarında da Dusty onu da temizlesin... :)
    Ya da bir macerada eski haydut arkadaşlarından biriyle yolu kesişsin,zamanında arkadaşını satmış olsun ve belli etmese de arkadaşı onu ele verecekken vazgeçmesine rağmen adamımız gene de güvenemeyip onu vursun...Bir macera da eski defterlerle ve haketmediği halde ölecek olan eski bir dostla olsun...
    21. yüzyıl teknolojisi,bir parça nostalji,bir parça alternatif bir vahşi batı,arabalar,motorlar,yerliler,çok kanallı ama siyah beyaz tvler,sanayileşmiş bir vahşi batı,shot-gun'lı haydutlar,dövmeli blue-jeanli güneş gözlüklü psikopat yerliler ve gayet gudubet,orta boylu,ak saçlarını arkadan toplamış pos bıyıklı,karizmatik bir ihtiyar haydut.Bu kez kolay yoldan para kazanmak için değil,gençliğinde kazandığını rahatça harcayabileceği ortamı sağlamak için bıkkın bir şekilde öldürüyor..
    Boneli değil de,Türkiye'de olsaydı (atıyorum çizgiroman ülkemizde fevkalade oturmuş ve sıcağı sıcağına hazırlanan en az bir düzine yerli çizgiromanı da yurtdışına pazarlıyor olsaydık,yani çizgiroman bizde de sektör olabilseydi),daha buralı ve orijinal en az 5 ayrı seri ve limited seri için fikir yürütebilirdim ama madem Bonelli'ye yönelik oldu,ben de böyle post-modern bir çalışmanın hayalini kurdum...
    Bu arada,bir kez daha düşündüm de...Dusty'i kandıran genç ajan çatışmada kim vurduya gitmesin de,birkaç gün önce kiralamış olduğu ve hesabını gördüğü yaralı ayyaş tarafından vurulsun.Ayyaş kandırıldığı için çok kızgın olsun fakat o da Dusty'i vurup başına konan ödülü almak için hamle yaptığında kim vurduya gitsin...Böyle daha iyi oldu sanki...Neyse,öyle işte...

Sergio Bonelli Editore sunar:

DUSTY MORGAN n.1,mensile    ''peccati del passato'' (Geçmişin Günahları...Google translate ile bu kadar oldu)
    Soggetto e sceneggiatura : Dorukhan Özcan
    Disegni : Giovanni Ticci
    Coppertina : Claudio Villa                                          (evet,Tex çizer kadrosunu isterim,olmadı Manfredi'nin çizer kadrosunu  :) )

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

rumar80

Hem genç hem yeteneklisin Dorukhan. Bonelli'yi bekleme. Başla çizmeye. Hatta böyle başvur daha iyi olur.

hanac

Tommiks 20 yıl sonra - One Shot

Tom 36 yaşındadır, Suzi'sini 5 yıl önce kaybetmiştir.

Oğlu Mustafa Andrew ile birlikte yaşamaktadır, albay olmuştur.

Sallasso ve Konyakçıyı meksikalılar öldürmüştür.

Tom artık acımasız olmuştur, adam öldürmekte ve skoç viski içmektedir.

Olaylar gelişir  :)

Sabah sabah iyi saçmaladım.

TOM MİX ''Ultimi 20 anni"
Soggetto e sceneggiatura : Hasan Anac & Güneş Semerci
Disegni : designer73
Coppertina : nacho grande

DAMPYR

Harikasınız başka fikri olan yokmu arkadaşlar.biraz hafızanızı çalıştırın.... ;)kısa ve öz yazsanız da olur.

V

Ben Bonelli'ye arşiv görevlisi olarak sızardım."Eseratin Bedeli" filmindekine benzer sinsi ve sabırlı bir planla suç ortaklarım sinyore Semerci ve Sami El-Bayraktare'yi de kadroya dahil ettirirdim.
Bir gece ansızın(apansız) hain planı tamamlar,Bonelli'nin arşivinde ne var,ne yok(sayfa filmleri,cdleri,orjinal çizimler ve arşivde saklanan basılı sayı örnekleri vs.)  kamyona yükler ver elini Sicilya.Oradan da gemiye yükler,Meksika'ya iltica ederdik. ;D
"İstemem,eksik olsun.."

tommikser

Ben bu çalma planının her aşamasında seninleyim abi.Bence de girelim çalalım ;D

DAMPYR

Alıntı yapılan: JuDaS - 07 Eylül, 2011, 13:24:40
Ben Bonelli'ye arşiv görevlisi olarak sızardım."Eseratin Bedeli" filmindekine benzer sinsi ve sabırlı bir planla suç ortaklarım sinyore Semerci ve Sami El-Bayraktare'yi de kadroya dahil ettirirdim.
Bir gece ansızın(apansız) hain planı tamamlar,Bonelli'nin arşivinde ne var,ne yok(sayfa filmleri,cdleri,orjinal çizimler ve arşivde saklanan basılı sayı örnekleri vs.)  kamyona yükler ver elini Sicilya.Oradan da gemiye yükler,Meksika'ya iltica ederdik. ;D

Bundan Süper bi Macera çizgi romanı olurdu.ama tabi bonellinin basacak birşeyi kalmıyacağı için(herşey çalındığı için)çizgi romanı  basıp piyasaya süremezdi herhalde.yanlız anlamadığım birşey var meksikaya götürüp onları orda ne yapmayı düşünüyorsunuz Bonelliden fidyemi istiyeceksiniz?

V

Alıntı yapılan: JAVA 30.000 - 07 Eylül, 2011, 18:28:02
Alıntı yapılan: JuDaS - 07 Eylül, 2011, 13:24:40

Bundan Süper bi Macera çizgi romanı olurdu.ama tabi bonellinin basacak birşeyi kalmıyacağı için(herşey çalındığı için)çizgi romanı  basıp piyasaya süremezdi herhalde.yanlız anlamadığım birşey var meksikaya götürüp onları orda ne yapmayı düşünüyorsunuz Bonelliden fidyemi istiyeceksiniz?
Meksika kanun kaçaklarının cennetidir.Hem erken kalkarsan ihtilal yapma şansın da var.Viva Zapata! ;D
"İstemem,eksik olsun.."

hanac

Alıntı yapılan: hanac - 07 Eylül, 2011, 08:50:39

Arkadaşlar bu senaryom bir türk çizgiroman yayınevi tarafından çok beğenildi ve 2011'in en iyi senaryosu seçildi.

Çizimlerine yakında başlanacak ve 2012 de satışa sunulacak.

Bu One-Shot eser 6 ayda bir yayınlanacak.  :)

alan ford

Lakin bu arşive girince , onca Tex albümü içinde Sami abinin durumu ne olur acep. Girmesi kolay da Sami abiyi oradan çıkartamazsınız , benden söylemesi. Tex'leri hemen kapın , göstermeyin ona. Meksika sınırında açarsınız paketleri ;D
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

DAMPYR

Alıntı yapılan: hanac - 07 Eylül, 2011, 18:52:52
Alıntı yapılan: hanac - 07 Eylül, 2011, 08:50:39

Arkadaşlar bu senaryom bir türk çizgiroman yayınevi tarafından çok beğenildi ve 2011'in en iyi senaryosu seçildi.

Çizimlerine yakında başlanacak ve 2012 de satışa sunulacak.

Bu One-Shot eser 6 ayda bir yayınlanacak.  :)

Hayırlı olsun demekki seni Bonelliden önce bizim Türkler keşfetti.Yayınlıyacak olan firma Demirbaşmı yoksa? 6 ayda bir dedinde....... ;D ;D ;D

DAMPYR

Alıntı yapılan: alan ford - 07 Eylül, 2011, 19:11:30
  Lakin bu arşive girince , onca Tex albümü içinde Sami abinin durumu ne olur acep. Girmesi kolay da Sami abiyi oradan çıkartamazsınız , benden söylemesi. Tex'leri hemen kapın , göstermeyin ona. Meksika sınırında açarsınız paketleri ;D

Bencede Tex'leri Başka bi arkadaş alsın o nasolsa Tex'lerin peşinden Meksikaya gelir....... ;D ;D ;D

hanac

İyi geyik yapmışız zamanında  :)

ferzan

Offf, ben de iyi saçmalamışım...Zaten 2014 öncesi tüm mesajlarımdan utanıyorum, bir de bunu hatırlamak hiç iyi olmadı... :)

Bu arada, dahiyane ''Dusty Morgan'' projemde de en azından Morgan kısmını tutturmuşum...İlerleyen yıllarda Bonelli 'den ''Morgan Lost'' adlı bir çizgi roman çıkacağını sezmişim adeta... :P ;D
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com