Kırmızı Kaplumbağa

Başlatan Gabby, 15 Ağustos, 2020, 01:13:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gabby

Hollandalı grafik tasarımcı, animasyoncu ve yönetmen Michael Dudok de Wit'in ismiyle ilk kez Father and Daughter (Baba ve Kızı) adlı 2000 yılı yapımı kısacık ama etkisi müthiş animasyon filmiyle haberdar olmuştum. Kırmızı Kaplumbağa (The Red Turtle), sanatçının dokuz yıl emek vererek ortaya çıkardığı ilk uzun metraj filmi. Robinson Crusoe gibi deniz kazası sonucu kaplumbağalar, yengeçler ve kuşlardan başka sakini olmayan bir adaya düşen adamın frankofon tadındaki harika görseller eşliğinde gerçekle düş arasında gidip gelen masalsı öyküsü.

Farklı zamanlarda iki kez izledim. Çok etkileyici. Michael Dudok bu filmle ne anlatmak istediğini şöyle açıklamış: "Bu, tenimizde hissettiğimiz sıcaklık ve saçımızdaki esinti hakkında. Güneş ışığı ve yarattığı gölge, dışarıdaki ışıkların değişimi hakkında. Bu, her şekliyle doğa ve bütünüyle hisler hakkında. Bir mesaj olarak değil, çünkü temelde bir mesaj yok, sadece ifade etmeyi istediğim doğanın derin güzelliği var..."

Benim için çok belirleyici olmasa da IMDb, Metacritic, Rotten Tomatoes vb. yüksek beğeni puanları almış daha fazlasını da hak ediyor bence. İzlememiş arkadaşlara hem Kırmızı Kaplumbağa hem de kısa animasyon Baba ve Kızı'nı -özellikle kız çocuğu olan babalara- tavsiye ederim.

hanac

Bu güzel tanıtım için teşekkürler.

KenParker

Baba ve Kızı'nı biliyorum. Hüzünlüydü. Bakalım Kırmızı Kaplumbağa nasılmış.