The Terror (2017)

Başlatan doktor1881, 05 Mart, 2016, 17:35:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

doktor1881

AMC'den yeni dizi The Terror, siparişi verilen yapım Dan Simmons'in aynı isimde sahip olduğu romanından uyarlanarak hazırlanacağı açıklandı. Scott Free, Emjag Productions ve Entertainment 360 prodüksiyon ekiplerinin AMC stüdyolarında hazırlyacağı yapım 2017 yılının ortalarına hazır olması bekleniyor. İlk sezonunda 1 saatten oluşan 10 bölüm yer alacaktır. Türkçesi "Dehşet" olarak trajedik bir hikaye anlatılacaktır.

The Man in the High Castle ve Game of thrones gibi önemli yapımların senaryosunun uyarlanması ve yönetmen kadrosunda bulunan isimler yer alarak hazırlanacak yapım ne kadar iddialı olacağını gösteriyor. AMC dizilerinin başarı faktörünü de göz önünde bulundurursak oldukça iyi bir yapım ortaya çıkacaktır.

Gerçek bir hikayeye dayanarak hazırlanmıştır. 1845 yılında yola çıkan iki buz gemisinin kuzey kutbuna yolculuklarıyla başlayacaktır. Gemilerin kuzeybatı bölgesinde buzlar içine sıkışması ve mürettabatın yeterli besin yardım isteyecekleri bir iletişim ağına sahip olmaması büyük bir karmaşa yaşatacaktır. Teknede dehşete kapılan insanlar buzların arasında yaşayan hayvanları avlayacaktır ancak kutup ayıları içinde kendileri birer avdır.

.

ferzan

https://www.youtube.com/watch?v=rnN7Aad3c7A

2018 AMC yapımı The Terror dizisini izledim geçtiğimiz haftalarda...Kısa süre öncesine kadar varlığından haberim bile olmamıştı...Dan Simmons 'ın 2007 'de çıkan aynı adlı romanından uyarlanmış, gerçek bir olaya dayandırıldığı söylenmiş...Bizde de 2008 yılında yayınlanmış ama ne yazık ki baskısı yok...Nadir Kitap üzerinden fahiş fiyatlara satılıyor her zaman olduğu gibi...

1846 yılında, Terror ve Erebus adlı iki İngiliz keşif gemisinin Kuzeybatı Geçidi 'ni ararken denizin donduğu bir noktada buzun parçası haline gelmesi ve buzul denizinde adeta karaya oturmuş olmasıyla başlıyor...Zaman zaman yolculuk öncesi İngiltere 'den flashback 'lerle karakterlerin arka planı zenginleşirken, dizini asıl çizgisi muazzam bir gerilim ve esrarengizlik vaat ediyor...

Dizi benim için muazzamdı...Bittiğinde resmen boşluğa düştüm ve neden bitirdim diye hayıflandım...Berardi, Boselli ve Manfredi bir araya gelse herhalde ancak bu kadar güzel bir hikâye yazabilirdi...Bilmem abartı mı gelecek ama tam anlamıyla hissettirdiği bu oldu...Eminim ki çok güçlü bir romanın çok kaliteli bir uyarlaması olmuştur. Dizinin akışı, tadı, atmosferi hep bunu buram buram hissettirdi. Zagor 'un Golden Baby ile olan kuzey denizi maceralarını anımsatan, Ken Parker 'ın Beyaz Topraklar ve Erkekler Ülkesi öyküleri tadında, korku ve gerilim dozajı az daha yüksek, ilk dakikadan itibaren aşık olduğum bir dizi oldu...Kuzey kutup halklarının şamanik kültürleri ve gizemli bir "şey" in varlığı da dizinin dinamolarından...

İlk sezondaki 10 bölüm itibariyle hikaye tamamlandı...Şu sıralar yayınlanmakta olan ikinci sezona biraz göz attım ama devam etmeme kararı aldım, çünkü hikâye anladığım kadarıyla ilk sezonda bitti. İkinci sezon farklı bir mekânda farklı bir hikâyeyi işliyor...Keşke ilk sezon sonrasında bıraksalarmış, en azından The Terror olarak uyarlandığı romanın konusuyla başlığı sınırlandırıp tek sezonluk efsaneler kervanına katılsaymış...İkinci sezondaki hikayenin kitapla falan alakası olduğunu sanmıyorum...Benim için tek sezonda başlayıp biten harika bir anlatı olarak kalacak...

Kendi beğeni çıtam ve kendi algılayışım dahilinde naçizane puanım, helalinden 9/10...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Saint2

THE TERROR, American Horror Story gibi her sezon ayrı konuyu işleyecek.
Birinci ve ikinci sezonun birbirinden alakası olmayacak.