Thorgal - Çizgi Düşler

Başlatan hanac, 26 Eylül, 2009, 16:23:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altay1944

Thorgal'ların tamamı var ve beğenerek okudum yeni sayıyı beklerken biriken diğer seri basılsa sıkılmadan alırdım.Çizgidüşlerin dikkatine...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

ferzan

Çizgi Düşler'in 6 ve 7. ciltlerine tekabül eden serüvenleri hafta başında okumuştum ;

#22  Devler
    #23  Kafes
    #24  Arachnea
    #25  Mavi Lanet
    #26  Kumların Altındaki Krallık
    #27  Barbar

Önceki 21 sayıya nazaran bu 6 sayıyı giderek azalan bir coşkuyla okudum...Çok ufak da olsa bir an tekrara düşecekmiş hissi yaşattı, biraz da önceki tadından ödün verir gibi oldu...Eski derinliği ve ince duygu işlenişini arar gibi oldum, sıradışılığı kayboldu kaybolacak gibiydi ama gene de kendini okuttu...

Bu akşam ise 8. cildi okudum ;

#28  Valnorlu Kriss
    #29  Fedakarlık
    #30  Ben, Jolan

Bu üç sayı beni yeniden ihya etti...Üçü de birbirinden güzeldi, ardı ardına zevkle okuttu...

''Valnorlu Kriss'' ile histen hise soktu, bize beklenmedik sürprizler yaptı, finalde de vurdu bıraktı...Ahlaksız, patavatsız, yırtıcı ve bir o kadar güzel olan anti-karakter Kriss çok farklı bir şekilde karşımıza çıktı...Alaycılığından ve duruma uyum sağlama yeteneğinden, hatta acımasızlığından birşey kaybetmese de, vefa adına birşeyler öğrenmiş olduğunu gösterdi...Zira artık tek başına olmadığını şaşırarak gördük...Finalde ise gönülleri fethetti...2004 çıkışlı bu albüm, aynı zamanda Rosinski'nin klasik teknikte yaptığı son albümdü...Sonraki sayıdan itibaren çizgiselliği bırakıp resimselliğe geçiş yaptı görseller...Bilhassa mekan tasvirleri için, doğa manzaraları için daha etkileyici olmuş bu yeni resimsel etki...Seriye hiçbirşey kaybettirmediği gibi görsel kalitesini de üçken beşe çıkarmış...

''Fedakarlık'' , bir öncekinin kaldığı yerden başladı ama bu kez Jolan'ın başrole geçmesinin startı verildi...Thorgal geri plandaydı...Serinin kaderini değiştiren ve bu serüvene adını veren fedakarlığın da ne olduğunu görmüş olduk...

''Ben, Jolan'' ise artık Jolan efsanesinin başladığı sayı oluyor, hem de sıfırdan...Açıkçası Thorgal'ı başrolde daha fazla görmekten sıkılabilirdim ilerleyen sayılarda...Thorgal ve Aaricia köşelerine çekildi...Jolan ile seriye taze kan gelmiş oldu...Umarım küçük Louve'yi de sıklıkla görürüz...İki kardeş, tek başlarına seriyi doruklara çıkaracak kadar zengin ve orijinal karakterler...

Geriye kaldı bir cilt...Yani son üç serüven...31, 32 ve 33. sayılar...Onları da yarın okuyup yorumumu yapacağım...Thorgal serisiyle çıktığım unutulmaz yolculuğun sonuna varmak üzereyim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

An itibariyle son cildi de okumak suretiyle Türkçe yayınlanmış Thorgal 'ların tamamını okumuş bulunuyorum. Son ciltte yer alan albümler;

#31  Thor 'un Kalkanı
    #32  Asgard Savaşı
    #33  Buzkıran

Jolan 'ın kendini tamamen kabul ettirmesi ve erken yaşına rağmen vaktinden önce erkek olması ile geçen 31 ve 32. albümlerdeki mitolojik detaylar, anlatım ve derinlik güzeldi. Serinin yazarı değişmiş 30. albümden sonra. Bu üç sayıyı Yves Sente yazmış ve hiç de Van Hamme 'dan aşağı kalmadığını güzelce göstermiş. 31 ve 32. albümler boyunca arka planda ara sıra Thorgal 'ın da kendi serüvenine yer verilirken, kaçırılan en küçük oğlu ve hakkındaki gerçek ile yollara düşmüşken, ağırlık gene Jolan 'daydı ama 33. albüm neredeyse tamamen Thorgal 'ın başrolde olduğu, eski serüvenler tadında bir albümdü. "Buzkıran", uzun bir aradan sonra eski albümlerin kendine has atmosferini yeniden hatırlattı.

Serinin Fransa 'da 34 ve 35. albümleri yayınlanmış ama bizde yayınlanması için sanırım 36 'yı bekleyeceğiz. Zira her cilt 3 albümü içeriyor. Öte yandan, hikâye fazlasıyla güzel gidiyor, ilgiyi hiç azaltmıyor. 33. albüm de çok güzel bir yerde bitti. Jolan 'ın borcunu ödemesi, artık yeteneklerine yönelik gerçek bir eğitim sürecine girmesi, seçilmiş kişi olarak ara dünyada diğerlerine liderlik edecek olması, Thorgal 'ın devam eden zorlu yolculuğu ve küçük oğlunu arayışı, karşılaştığı yeni durumlar ve karakterler, kısaca herşey harika gidiyor. Umarım Rosinski 'nin ömrü, birkaç albüm daha yapma ya yeter. Zira resimsel tarzı iyice oturdu ve görsellerin her biri tablo kalitesine döndü. Hem resimlerin normalin üzerindeki işçiliği, hem de Rosinski 'nin yaşı dolayısıyla 36. albümü yakın bir gelecekte göremeyeceğimizin de farkındayım aslında.  :-\

Şaka maka, iki buçuk hafta kadar önce başlayan Thorgal serüvenim sona ermiş oluyor. Bu sıradışı kalitedeki eserin bende bıraktığı tadı asla unutmayacağım. Thorgal, dünya genelindeki en kaliteli eserler arasında anılmayı hakeden bir seri. Fransız-Belçika ekolünün ise istisnasız en iyilerinden. Başlangıcı yapan Remzi Kitabevi 'ne ve devamını getirip ufak tefek kusurlar harici bize başarıyla sunan, belki zarar etme pahasina seriyi güncele yetiştiren Çizgi Düşler 'e sonsuz teşekkürler.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

pearl jam

Thorgal sayılarını arka arkaya okurken yıllar içerisinde Rosinski nin çizgisinin dönüşümünü izlemek bir çizgi sever için çok değerli gerçekten de. Ferzanın da dediği gibi son albümlere doğru Rosinski nin panelleri iyice sulu boya tablo kıvamına geliyor ve dolayısıyla renkler daha da güzelleşiyor. Thorgal ı diğer çizgi romanlardan  ayrı bir yerde tutan en önemli özelliği masalsı atmosferidir diye düşünüyorum. Rosinski nin çizgilerindeki değişim ( veya gelişim) de bu masalsı atmosfere uygun bir şekilde oldu bence. yani kalite artarak devam ediyor, o yüzden yeni Thorgal cildini ben de sabırsızlıkla bekliyorum.

nikopol

Rosinski'nin cizgileri ayni zamanda bizde yayinlanan Thorgal'larin boyutuna dair en buyuk hayiflanma sebebi. Ikinci baskilari koleksiyonerler icin buyuk boy yapin lutfen Cizgi Dusler. Tesekkurler, kib.

nicholaihel

Alıntı yapılan: nikopol - 19 Mayıs, 2016, 21:42:06
Rosinski'nin cizgileri ayni zamanda bizde yayinlanan Thorgal'larin boyutuna dair en buyuk hayiflanma sebebi. Ikinci baskilari koleksiyonerler icin buyuk boy yapin lutfen Cizgi Dusler. Tesekkurler, kib.

Büyük boy çıksın, sert kapak çıksın, düşünmeden tekrar alırım. Büyük boy olsun kapak da normal olsun tamam, o da kabul  :)

darkwood

Alıntı yapılan: nicholaihel - 19 Mayıs, 2016, 21:57:20
Büyük boy çıksın, sert kapak çıksın, düşünmeden tekrar alırım. Büyük boy olsun kapak da normal olsun tamam, o da kabul  :)

Aynen orijinal boyutta iyi baskı olursa, tekrar bu seriyi gözü kapalı alırım.
Darkwood Sakinleri..

panthei

Forumda esen son dalga Thorgal rüzgarından etkilenip serinin Remzi'den çıkan kitaplarını aldım.
Normalde, yayıncıların sıkıntılarını kısmen bildiğim, birazda tahmin ettiğim için büyük boy mızıklanması yapmam. Ancak çizimler çok güzel olunca, panel dizilimi çok akıcı olunca, büyük boyut okumaları ayrı bir keyifli oluyor. Tıpkı Orbital serisi gibi. Paris'de orjinal Orbital çizimlerinin satıldığı bir galeriye gitmiştim, o çizimleri alıp sıkıştırsan küçük boyuta tüm estetik yok olur.

Özellikle frankofon ekolünün artbook tadındaki yayınlarını anadilde okumak mı, yoksa orjinal boyutta anlamadan, veya sözlük yardımı ile çizimlere bakmak mı, ben ikincisini tercih ederim.

Bazı şeyler orjinal kalmalı.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: nicholaihel - 19 Mayıs, 2016, 21:57:20

-yukarıdaki "öneriler"e bir kez daha katıldığımı ekliyorum  :)
-thorgal ,bir çizgi roman klasiği(bence artık "eser" ve "klasik" mertebesindedir) olarak yeniden ve yeniden basılacaktır(en azından umut ediyorum )
-yeni baskılar orjinale en yakın formatı hakediyor bence de...
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Nightrain

35. albüm bu ay Fransa da görücüye çıkıyor.

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Mrtekin

Xavier Dorison;

ÇD'den çıkan "Üçüncü Ahit" ve

Marmara'dan çıkan "Tapınak" ın da senaryosunu yazmıştır.

İki kitap da iyidir, bence.
They drew first blood...

darbove

İlk sayfaları biraz okudum remzi 5 sayı basmış çizgi düşler 7.sayıdan devam etmiş. Bu ifade doğruysa türkçe olarak 6.sayı yok mu? Yoksa 6.sayının hikaye ile ilgilisi yok mu, okumasam ne kaybederim? Conan sevdiysen bunu da seversin dediler. İlerki zamanlarda bütçe açabilirsem hepsini arşive katmaya niyetim var. Aklıma takıldı bu konu. :D
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

memospinoz

Alıntı yapılan: darbove - 25 Nisan, 2017, 18:51:25
İlk sayfaları biraz okudum remzi 5 sayı basmış çizgi düşler 7.sayıdan devam etmiş. Bu ifade doğruysa türkçe olarak 6.sayı yok mu? Yoksa 6.sayının hikaye ile ilgilisi yok mu, okumasam ne kaybederim? Conan sevdiysen bunu da seversin dediler. İlerki zamanlarda bütçe açabilirsem hepsini arşive katmaya niyetim var. Aklıma takıldı bu konu. :D

6. albüm de yayımlandı. O da şu oluyor:

darbove

Alıntı yapılan: memospinoz - 25 Nisan, 2017, 19:22:07
6. albüm de yayımlandı. O da şu oluyor:

Tamamdır, teşekkür ediyorum. İçinde ek olarak türkiye özel sayısı varmış sanırım. Bütçe açabilirsem (muhtemelen 2 ay sonra) hepsini arşive alıp sakin kafayla okumayı planlıyorum.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

memospinoz

Vikinglerle ilgili hikayeler hoşuna gidiyorsa güzel bir seinen seri olan Vinland Saga'yı da bir dene derim.  ;)