Galeri BD

Başlatan Peyami, 25 Eylül, 2016, 15:29:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NIC

Çizimler harikaymiş,instagram adresinide takibe basladim.Bilgilendirme için tesekkürler.Uslanmaz bir Tex okuru olarak hemen dm'den tacize basliyorum,#marinitexçizsin  ;D

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: NIC - 17 Temmuz, 2018, 14:29:10
   Çizimler harikaymiş,instagram adresinide takibe basladim.Bilgilendirme için tesekkürler.Uslanmaz bir Tex okuru olarak hemen dm'den tacize basliyorum,#marinitexçizsin  ;D

Öncesinde çizmiş olduğu Rome serisini biri yaynlasın ;D

kharon

Anadolu'da gecen bir kilic & buyu masali : Conquests
http://paneller.blogspot.com/2018/07/conquests.html

Buraya da kopyaliyorum:

Tarihi hikayeleri-cizgi romanlari cok seviyoruz, hem uretmeyi hem de tuketmeyi. Uzun yillar boyunca ulkemizde uretilen yerli CR'lar arasinda eli kilicli kahramanlar buyuk bir yekun tuttu (Bugun de Karabala'nin son albumunu bekliyoruz, yahut Tarkan yeniden yayinlanmaya calisiliyor). Ama iceriklerine baktigimizda uretimin 3 ana basliga sIkIstIgini goruyoruz; Osmanli tarihi, Orta-Asya Turk tarihi ve Islam tarihinden cesitli karakterler.

Oysa yasadigimiz cografya itibari ile cok zengin bir tarihsel kavsakta bulunmanin getirdigi bir hazine var elimizin altinda ama buna dokunmaya, bunu kurcalamaya pek yanasmiyoruz. Degil baska cografyalari kesfetme ve yorumlama kendi cografyamizin bizimle direk ilgisini kafamizda kuramadigimiz tarihine bile ilgi gostermiyoruz. Zira "onlar" bizden oncekiler, bizimle ilgisi olmayanlar!  Otekiler. Oysa o kadar cok sey tasiyoruz ki otekilerden.

Iste bu nedenlerle sadece Anadolu ve Mezapotamyada yukselip, gelisip, sona eren devletler-milletler-kavimlere ait uretilmis bir is ben hatirlamiyorum (gozden kacirmis oldugum bir calisma vardir belki). Elbette bu CR'a has da degil edebiyatta, resimde yahut mimaride pek farkli oldugunu sanmiyorum (bir Hitit Gunesi'ne bile dayanamayip kurtulmadik mi?).

Tum bunlar yuzunden dort albumluk "Conquests" serisi bizi ayrica ilgilendirmesi gereken enterasan bir calisma, odagina aldigi antik donem ve Anadolu cografyasi. Hititlere karsi aralarindaki anlasmazliklari gecici olarak askiya alip bir birlik olusturan akraba kavimler Scythians, Cimmerians ve Sarmatians (bunlar bizde Sakalar olarak gecen Irani gocebe kavimler) arasinda gecen bir mucadelenin hikayesi.

Elbette burada anlatilan bir kurgu, bu kavimlerin ayni cografyada ayni zaman diliminde bulunmalari, gercekten savasmis olmalari ya da birliktelikleri yani tarihsel dogruluk degil meselemiz ama albumler icin bir tarihi on arastirma yapildigi da ortada. Ornegin Scythianlar tarihte at uzerinde becerikli bir sekilde ok atan, vucutlarina bol miktarda dovme yaptiran insanlar olarak gecmekte ve bu gibi detaylar basarili sekilde yansitilmis CR'a. Ha keza cizgi romanda kullanilan giysiler ve mimari detaylar da adeta muzelerden firlamis gibi. 

Fantastik bir anlati oldugundan , savas meydanlarinda kullanilan at, deve ve fil gibi hayvanlara ayilar, vahsi domuzlar ve bogalar da eklenmis. Ve elbette yazarimiz fantastik/sci-fi anlatilari ile tanidigimiz Runberg olunca (Orbital / Darwin's Diaries) bununla da yetinilmemis daha baska surpriz mitolojik hayvanlar da var kullanilan (spoiler yapmayalim).

Scythian tarafi uc kavim arasindaki hassas dengeler ustundeki kirilgan birligi korumak adina mucadele ederken Hititler ise yaklasan tehlike karsisinda baska kavimlerin yardimini aramakta; boylelikle aksiyon dozaji yuksek CR'a bir de butun bu kavimler-krallar-kraliceler arasinda gecen politik gerilim  boyutu eklenmekte. Yine yazarimiz Runberg oldugu icin tum bu karmasaya bir de Kimmeryalilara mistik-psisik gucleri ile yardim eden "Son Atlantisliler" eklenmekte. 

Albumlerin ressami ise François Miville-Deschênes hakkinda mukemmel bir is cikardigini soylemek yeterli; harika cizimler cok canli-tablo gibi renklendirmeler. Dort dortluk bir seri bize 'kilic ve buyu' cizgi romanlarinin nasil olmasi gerektigini ozetliyor adeta.

hanac

Bu güzel tanıtım için teşekkürler.

Gerçekten de mükemmel çizimlermiş.

tommikser

Yani böyle seriler tanıtıldıkça Fransızca bilmediğime yanıyorum.Hadi Fransızcamız yok yayınlayanda yok.Konu gerçekten ilgi çekici ve çizimlerde onu tamamlamış.Bizde de yayınlanması dileğiyle diyelim.

kharon

tesekkurler @hanac

aynen oyle @beekeeper, bana da Ingilizceye - Turkceye cevrilenler yetmemeye basladi;
BD tam bir derya ve okudukca okunacak yeni seriler-albumler cikiyor ortaya. Ciddi ciddi Fransizca ogrenmeyi
dusunmeye basladim. Kitabi bir dil yeter saniyorum. Konusmasam da olur, yazanlari sokeyim yeter  :D

nocardia

Tanıtım için teşekkürler kharon.

rumar80

BUDDY LONGWAY

Çocukluğumuzda çizgi film olarak seyrettiğimiz Yakari'nin yazar/çizeri Derib'in yarattığı bir çizgi roman Buddy Longway. Yıllar önce bazı maceraları Yaman ve Tercüman Çocuk dergilerinde yayınlanmış ve okurlar tarafından sevilen bir kahramandır Buddy. İlk macerasında çizimler Yakari'yi anımsatsa da zamanla Derib bu seriye özgü bir çizim yakalamayı başarır.
   Yalnız yaşayan bir avcı olan Buddy, kürklerini satmak için gittiği kalede iki beyazın saldırısına uğrayan bir kadını kurtarır. Bu kadın Chinook (bizdeki yazılışı ile Şinuk) adlı bir kızılderilidir. Genç kadını ailesine götürmeye karar veren Buddy kar kış demeden yola çıkar. Bu yolculuk aynı zamanda ikilinin hayatlarını birbirine bağlayan uzun yolculuğun da başıdır. Buddy ve Chinook evlenir. Önce Jeremy adında bir oğulları, sonra da Kathleen adında kızları doğar.
   Buddy Longway maceraları toplam 20 cilt. Ben 17'sini okuyabildim. Maceraların hepsi insanın doğayı ve birbirlerini tanıması, saygı duyması üzerine kurulu. Bir kızılderili ile evli olan Buddy onların hayatlarını izledikçe onlar gibi düşünmeye başlar. Zaten doğa ile içiçe yaşayan birinden de başka şey beklenemez. Bir macerasında atların saygısını kazanmak için onları anlaması gerektiğini öğrenir.
    Her macera birbirinden bağımsız görünse de, kişiler bir kitaptan çıkıp ötekinde karşımıza çıkabilirler: Üç altın arayıcısı macerasında kahramanımızı ve ailesini rehin tutan adamlardan geride kalan Curly sonraki maceralarda bir bar sahibi olarak karşımıza çıktığı gibi Buddy ve Jeremy'nin hayatını da kurtarır.
    Sonuç olarak basit ve akıcı bir dili, naif bir öykü yapısı ile Buddy Longway zamansız çizgi romanlardan biridir.

kharon

https://paneller.blogspot.com/2019/09/spiroudan-tentene-selam.html

Spirou'dan Tenten'e selam

Fransiz cizgi romanlarinda sikca gorulen selamlamalardan biri:

Spirou ve Fantasio'nun 40. albumu La frousse aux trousses (Fear on the tail, 1988)'de kafadar ikilimiz Nepal sinirina yoculuk eder. Elbette soz konusu bu bolge olunca Spirou'nun en buyuk rakibi Tenten'in 30 sene onceki bolgede gecen Tibet macerasini hatrilamamak imkansiz.

Ikilinin rehberi Gorbah kendisinin iyi bir rehber oldugunu daha once genc bir yabanciyi ve kucuk beyaz kopegine de rehberlik ettigini iddia etmekte (isim vermeden). Hatta onlara meshur Yeti'yi gosteridigini de...

Tenten ve Milu'ya gonderilen bu acik selamdan sonra rehber Gorbah Kaptan Haddok'un meshur kufurlerinden biri 'Blistering Barnacles'i kullanarak iddiasinin gercek oldugunu dusundurtur okuyucuya :)

KenParker

Alıntı yapılan: rumar80 - 07 Mart, 2019, 16:08:34
BUDDY LONGWAY

Çocukluğumuzda çizgi film olarak seyrettiğimiz Yakari'nin yazar/çizeri Derib'in yarattığı bir çizgi roman Buddy Longway. Yıllar önce bazı maceraları Yaman ve Tercüman Çocuk dergilerinde yayınlanmış ve okurlar tarafından sevilen bir kahramandır Buddy. İlk macerasında çizimler Yakari'yi anımsatsa da zamanla Derib bu seriye özgü bir çizim yakalamayı başarır.
   Yalnız yaşayan bir avcı olan Buddy, kürklerini satmak için gittiği kalede iki beyazın saldırısına uğrayan bir kadını kurtarır. Bu kadın Chinook (bizdeki yazılışı ile Şinuk) adlı bir kızılderilidir. Genç kadını ailesine götürmeye karar veren Buddy kar kış demeden yola çıkar. Bu yolculuk aynı zamanda ikilinin hayatlarını birbirine bağlayan uzun yolculuğun da başıdır. Buddy ve Chinook evlenir. Önce Jeremy adında bir oğulları, sonra da Kathleen adında kızları doğar.
   Buddy Longway maceraları toplam 20 cilt. Ben 17'sini okuyabildim. Maceraların hepsi insanın doğayı ve birbirlerini tanıması, saygı duyması üzerine kurulu. Bir kızılderili ile evli olan Buddy onların hayatlarını izledikçe onlar gibi düşünmeye başlar. Zaten doğa ile içiçe yaşayan birinden de başka şey beklenemez. Bir macerasında atların saygısını kazanmak için onları anlaması gerektiğini öğrenir.
    Her macera birbirinden bağımsız görünse de, kişiler bir kitaptan çıkıp ötekinde karşımıza çıkabilirler: Üç altın arayıcısı macerasında kahramanımızı ve ailesini rehin tutan adamlardan geride kalan Curly sonraki maceralarda bir bar sahibi olarak karşımıza çıktığı gibi Buddy ve Jeremy'nin hayatını da kurtarır.
    Sonuç olarak basit ve akıcı bir dili, naif bir öykü yapısı ile Buddy Longway zamansız çizgi romanlardan biridir.

Resimler hoşuma gitti. Görünüşe göre renkler Blueberry'deki gibi çamur sıvamışa benzemiyor. Üzerinde özenilmiş gibi.

Şu an iki sayısıda satışta görünüyor. Alınacaklar listesine girdi.

Foruma resim yükleyince bazen devasa görünüyor. Bir çözümü var mı acaba?

hanac

Alıntı yapılan: KenParker - 12 Eylül, 2019, 20:48:10
Foruma resim yükleyince bazen devasa görünüyor. Bir çözümü var mı acaba?

İnternet'den aldığınız hazır resim ise yapacak bir şeyiniz yok.

Bu şekilde yükleyin, daha sonra ben foruma yüklenen bütün resimleri ayarlıyorum.

Ama kendiniz bir resim sitesine yüklediniz diyelim (Telefonunuz ile çektiğiniz bir resim olabilir), o zaman bu resim sitelerinde resmin büyüklüğü ile ilgili seçenekler var. Width yani genişlik max. 800 veya daha küçüğünü seçin.

kharon

https://paneller.blogspot.com/2019/09/spirou-ve-fantasio-ingilizcede.html

şanslı olduğumuz bir konu, Spirou:

Spirou ve Fantasio İngilizce'de
Spirou'nun Türkiye yayın macerasını Altın Madalyon forumundan yunusmeyra detaylıca anlatmıştı ; 1950'lere kadar uzanan oldukça eski ve karışık bir yayın hayatı var Spirou'nun:

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,11064.msg176208.html#msg176208

Son olarak Desen yayınları son dönem albümlerinden başlayan bir yayın yapmış (Morvan & Munuera dönemi).

O yüzden Cinebook'un İngilizce albümlere 2009 yılında "Tome & Janry" döneminden (yani oldukça eski albümlerden) başlaması oldukça ilginç. Hele arada dönüp daha da eski albümlerden (Franquin dönemi) yayınlamaları daha da enteresan.

Bunun nedeni rakipleri Asterix ve Tenten'e göre Spirou ve Fantasio'nun İngilizce konuşan dünyada hemen hemen hiç bilinmemeleri, tanınmamaları. Kıta Avrupa'sında oldukça meşhur olan Spirou ve Fantasio'nun 2000'li yıllar öncesinde doğru düzgün hiçbir İngilizce çevirisi yok.

O yüzden çizgi roman yayıncılığında kimi konularda ülkemizi çok eleştirsek de şanslı olduğumuz böyle noktaların da hakkını vermek gerek.

kharon

Valérian ve Laureline Evreninden

Valerian ve Laureline evreni ince bir iscilikle adim adim yarim asirdir islenmekte. Bu sure boyunca sayisiz yaratik, uzayli irk gelip gecti bu harika bilim-kurgu eserinden; bunlar Christin'in muhtesem yazarligi-hayalgucu ve Mezieres'in gorselligi ile hayat buldu. Bu yaratiklardan bazilari filmde de yeraldi; iste bunlardan -herhangi bir siralama yapmaksizin- en orjinal 10 tanesi : 

Shingouz: Her turlu objeyi ve bilgiyi paraya donusturme yetenegine sahiptirler, satamayacaklari bilgi, komisyon alamayacaklari anlasma yoktur. Bu haliyle nihai kapitalistleri temsil ederler. Pek cok V&L albumunde gorunurler.

Transmuter : Pek cok V&L albumunde karsimiza cikar, yedikleri herhangi degerli bir tasi-objeyi enerjileri yettigi olcude sindirim-bosaltim sitemleri sayesinde kopyalama-cogaltma yetenegine sahiptir. Boylece genelde para problemini cozmek icin kullanilirlar. Baskalarina karsi oldukca hircinken Laureline'a tutkundurlar.

Ismi verilmeyen uzayli: Kendi turunun ve gezegenin ilginc bir tarihi, catismalari, gelisim evreleri olmadigindan dolayi Dunya tarihine merak duymaya baslayan, bu tarihi gozlemledigi icin uzay-zaman ajanlarinin dikkatini ceken bir yaratik. En sonunda gozlemlerle yatinmeyip devasa uzay gemisinde degisik dunya donemlerinin simulasyonlarini yaratmaya baslar (bu haliyle Star Trek evrenindeki tanrisal guclere sahip yaratiklari andirir) ; en guzel V&L albumlerinden biri olan "Sahte Dunyalar Uzerine" albumunun kahramanidir.

Schniarfeur : Ufak tefek olmasina ragmen cok tehlikeli canli bir silah olarak kullanilirlar. Ozel bir salgi bezleri -eger serbest durumdayda- sayesinde herseyi yakip eritebilen bir tukuruk salgilar. Salgi bezini kitleyen kisiye teslim olur ve onun hizmetine girer.

Simlane gezegeninin Ana Tanricasi : Simlane gezegenin her nesiline annelik yapan ana tanricasi. Album kendisinden sonra yazilmis Incal'in bir bolume kaynaklik etti mi bilinmez ama hikaye oldukca paraleldir. Incal'in girdigi yarisma detayina kadar.   

Solum gezegeninin hafizasi: Solum gezegenindeki sehirler surekli batmaktadir, bu yuzden de surekli yeni katlar-kademeler insa edilmektedir. Yazi yahut dijital bir yedekleme kullanmadiklarindan her kademenin kendi yasayan hafizasi vardir. Bunlar kendi donemlerinde gecen herseyi hatirlar, giderek yaslanir ve batan sehirle alt kademelere dogru batarlar. En alt kademeleri sadece tarih ve arkeoloji meraklilari ziyaret etmektedir.

Hypsis'in Lordlari: Dunyanin kendi mulkiyetlerinde olduguna inanan tuhaf uclu; ilginc bir bicimde dunyadaki dinler mitolojisindeki kutsal uclu-teslis'e benzemekteler. Mafyavari gorunumuyle sinirli, oldukca agresif bir 'baba' -ki bu haliyle eski ahidin tanrisiyla ortusmekte-; hippi kilikli, daha bariscil orta yolu bulma gayetinde bir ogul -yani Isa- ve son olarak olaylarin, kisilerin ve tarihlerin hafizasi aslinda bir kumar makinasi olan 'kutsal ruh'.

Ralph : Glapum gezegeninden getirilen akuatik canli. Inanilmaz zihinsel yetenekleriyle herseyin yorungesini , nereye varacagini hesaplayabimekte ve telapatik yetenekleri bir cok canli ile iletisime gecebilmekte. Tuhaf beslenme aliskanliklariyla da birden fazla albumde kahramanlarimiza eslik etmekte. 

Brittibrit: Oldukca cirkin goruntusu ve igrenc kokusuna ragmen cok turkulu ve yetenekli bir sanatci olan Brittibrit istedigi forma girebilmekte. Izleyenlerin dusundugu forma burunebilmesi ise performansinin doruga ulastigi an. 

Tshung: Kurutulmus-paketlenmis bir sekilde tasinabilir. Suyla temas ettiginde ise kendi formuna doner ve canlanir. Artik gonderilen nerede olursa olsun butun engelleri asip basarili bir sekilde mesaji ulastiracak mukemmel bir posta "guvercini"dir. 

kharon

https://paneller.blogspot.com/2020/11/agent-212.html

Agent 212

Raoul Cauvin tarafindan yazilip Daniel Kox tarafindan cizilen Agent 212 1975 yilinda Spirou dergisinde yayin hayatina basladi. Dergilerdeki maceralarinin toplandigi album sayisi ise bu sene yayinlanan son albumle 30'u buldu. Frankafon mizah cizgi romani geleneginin -elbette bir Asterix yahut Redkit kadar olmasa da - onemli ve ozellikle yerel bazda kendi hayran kitlesine sahip istikrarli bir parcasi.

Digerleri gibi uzun, tam albumluk maceralardan ziyade maceralari oldukca kisa. Bazen 1-2 sayfalik mizah gaglerinden olusan hikayecikleri temel olsa da, nadiren 10 sayfayi bulan hikayeler de yer almakta. Bu baglamda Asterix ve Redkit gibi devlerden ziyade kisa hikayeleriyle meshur Gaston yahut Leonard'a yakin durmakta. Cizgi olarak da Marcinelle okulunun komik-dinamik ekolun iyi bir temsilcisi. Kox'un karakter cizgileri ne kadar gucluyse bu ekolun onemli bir unsuru olan arka plan cizgileri ise oldukca zayif -bilincli olarak gecistirilmis gibi-.   

Diger kisa hikayeli kahramanlar gibi uzun maceralari olan kahrmanlara gore yurtdisina acilamamis, daha yerel kalmis bir karakter. Ingilizceye bile cevrilmemis. 

Gaflari, iyi niyetine ragmen yaptigi sakarlikliklar, koca cussesi, hayalperestligi ve safligi tum mizahi ureten unsurlar hikayelerinde. Tum beceriksizliklerine ragmen yine de kimi maceralarda sonuc alabilmekte, verilen gorevi -genellikle kendisini hastanede bulsa da - yerine getirmekte. Esi, mesai arkadasi Albert ve komserleri serinin baslica yan karakterleri.

Asagida bugun bile tebessum ettirebilen tadimlik bir-kac sayfasi bulunmakta:

Gabby

Hergé'in iflah olmaz iki afacanı Quick ve Flupke'nin canından bezdirdiği tonton yerel polis tiplemesi aklıma geliyor Agent 212'yi her gördüğümde. Döneminde yayınlansaydı her iki seri de kendi okur kitlesini oluştururdu ama yayıncılarımız pek itibar etmemiş ne yazık ki.