Doctor Strange in the Multiverse of Madness (2022)- Phase 4/5 - Toplamda 28.Film

Başlatan dean, 25 Ekim, 2016, 15:10:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Doctor Strange in the Multiverse of Madness filminin ilk teaser'ı yayınlandı. Filmin isminden de anlaşılacağı üzere Multiverse konseptine bu film ile tamamen giriyoruz. Iron Man ile başlayan ve Spider-Man: Far From Home ile biten kısım The Infinity Saga olarak adlandırılıyor. Phase 4 ile birlikte yepyeni bir hikaye konseptine geçtik. Çoklu evrenleri ilk kez Loki ile tanıdık. Spider-Man: No Way Home ise MCU'ya multiverse öğelerini getirdi. Doctor Strange in the Multiverse of Madness ile de biz bu sefer multiverse'e gideceğiz.

Fragman ilk Doctor Strange filminden hatırlayacağımız kırık kol saati ile açılıyor. Strange orada çatlaklar içindeki yansımasını görüyor. Aslında filmin konseptini ilk kareden görmüş oluyoruz böylece. Hemen ardından Doctor Strange'i yıkılan bir New York da görüyoruz. Burasının paralel evrenlerden biri olduğunu tahmin etmek hiç zor değil. Bu filmde çok sayıda paralel evren göreceğimize eminim. Bu sahnedeki de bunlardan yalnızca biri.

Sular altında kalmış bir yere giriyor Doctor Strange. Bu yapı ya yıkılan New York evreninin ya da bambaşka bir evrenin Sanctum sanctorum'u. Daha sonra hızlıca sahnelerle karşılaşıyoruz. Büyü yapmaya hazırlanan Wanda, Christine Palmer'ın düğünü, sırtından gördüğümüz America Chavez, Wong ve America Chavez'in yıldız şekilli portalıyla karşılaşan bir Doctor Strange variant'ı.

Burada hemen America Chavez'den bahsedeyim. Karakter çizgi romanlarda ilk kez 2011 yılında Vengeance serisinin ilk sayısında görünüyor. Utopian Parallel isimli bir evrenden geliyor. Süper insan gücü, dayanıklılık gibi güçlerinin yanı sıra en büyük özelliği yıldız şeklinde portallar açarak Multiverse içerisinde istediği gibi dolaşması. Zaten bu özelliği muhtemelen filmdeki en önemli karakterlerden biri olmasını sağlayacak.

Portalın çarptığı diğer Doctor Strange variantı Defender Strange. Çizgi romanlarda Defenders diye bir ekip var. Bu ekip Doctor Strange, Namor, Hulk ve Silver Surfer'dan oluşuyor. Gideceğiz paralel evrenlerden birinde Avengers yerine Defenders gibi bir ekip oluşturulmuş olabilir. Belki de saydığım bu karakterleri variant olarak görme şansımızda oluşabilir.

Doctor Strange, Wanda'yı ziyarete gidiyor. Wanda, Westview olaylar yüzünden zannetse de Doctor Strange'in ona Multiverse konusunda yardımına ihtiyacı var. Tabi bu sahnenin altından başka kesinlikle başka şeylerde çıkacaktır. Doctor Strange, America Chavez ve Christine Palmer bir kapından ilginç bir mekana çıkıyorlar. Burada paralel evrenlerden biri mi yoksa Multiverse'ün merkezinde yer alan ortak bir alan mı onu şu an kestirmek mümkün değil. Ama mekanın ortasında bir güç kaynağı var gibi duruyor.

Daha sonra ilk filmden hatırlayacağımız Karl Mordo'yu görüyoruz. Fiziksel olarak biraz farklı. Geçen filmde gördüğümüz Mordo'nun multiverse'e gitmiş hali de olabilir, variant Mordo da olabilir. Resmi olarak Master Morda diye geçiyor. Şahsi fikrim variant olduğu yönünde. Kamar-Taj'ı bir sis kaplıyor. Zannediyorum ki bu filmde Kamar-Taj büyük bir saldırıya uğrayacak. Bu sahnelerde kısa bir an Rintrah'ı da görme şansına kavuşuyoruz. Kendisi çizgi romanlarda başka bir evrenden gelen Doctor Strange ile arkadaşlık kuran bir Minotaur.

Yine çeşitli sahneler görüyoruz. Wanda, Scarlet Witch modunda büyü yapıyor. Master Mordo ile Doctor Strange dövüşmeye başlıyor. MCU  New York sahnesinde Shuma-Gorath'a benzeyen bir yaratık saldırıyor. İşin ilginç yanı o yaratığı ismi Shuma-Gorath değil Gargantos olarak listelenmiş. Shuma-Gorath için farklı planlar var demek ki.

Fragmanın finalinde ise Doctor Strange kendisinin kötü bir versiyonu ile karşılaşıyor. Şu an için bu variant'ın What If animasyonun da karşımıza çıkan Strange Supreme olup olmadığı belli değil. Resmi olarak ismi henüz açıklanmadı.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness bize çok büyük sürprizler hazırlıyor. İlk teaser'da bize sundukları şeyler sadece buzdağının görünen kısmı. Şu ana kadar herhangi bir Marvel filminde karşımıza çıkan herkes bu filmde tekrar karşımıza çıkabilir. MCU filmlerinden bahsetmiyorum. Marvel Studios dışındaki bütün filmlerden bahsediyorum. Fox'un X-Men ve Fantastic Four filmlerinden, eski Daredevil, Ghost Rider, Blade, Punisher filmlerinden her karakter artık masada. Filmin Multiverse of Madness isminin hakkını vereceğinden herkes emin olabilir.

Nightrain

Bu filmde çok sayıda cameo olacak. Çok heyecanlıyım bu film için. Sam Raimi yönetiyor, boru mu. ;D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

eyoruk

Yine dolu inceleme için teşekkürler.

Fox'un X-Men ve Fantastic Four filmlerinden, eski Daredevil, Ghost Rider, Blade, Punisher filmlerinden her karakter artık masada.

Burası benim için şimdilik şüpheli.Çünkü 5 ay kalmış filme, 2.tur çekimleri devam ediyor.Bahsedilen karakterler hep sevilen karakterler yani eğer girecek olsalar illa ki söylentileri fotoğrafları sızar idi.Spider filmindeki olayın söylentileri çok çok önceden başlamıştı mesela.Ne oyuncu ne filmler hiç isimleri bile geçmiyor.

dean

Nightrain

Of of of! Fragman ateş ediyor resmen. :D Bir sürü cameo var filmde. İnanılmaz heyecanlıyım.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

hanac

dean

Tansiyonu çok yüksek bir Doctor Strange in the Multiverse of Madness trailer'ı ile karşılaştık. Gördüklerimi hemen yorumlamak istesem de öncelikle kamera arkasına biraz bakmamız lazım. Film ilk kez açıklandığında bilindiği üzere yönetmenlik koltuğunda ilk Doctor Strange filminin de yönetmenliğini yapmış olan Scott Derrickson vardı. Ama belli bir süre sonra Derrickson ile Marvel Studios yaratıcı fikir ayrılığı yüzünden yollarını ayırdı. Derrickson ile Marvel ciddi şekilde farklı filmler yapmak istiyorlardı. Marvel event filmi istedi. Derrickson ise Doctor Strange'e odaklanmak istedi. Tam manasıyla bir devam filmi yapmak istedi.

MCU için konuştuğumuzda süregelen büyük hikayeyi asla arka plana atamayız. Tekil başarılı filmler çekmek önemli olsa da her filmin tamamlanması gereken bir büyük resmin parçaları olduğunu biliyoruz. Bunun ne kadar doğru olup olmadığı ya da kriterin bu olup olmadığı başka bir tartışma konusu ama MCU temeli itibariyle bu. İlk filmi seven biri olarak Derrickson'ın ayrılması beni üzmüş olsada Kevin Feige'nin büyük planına her zaman daha fazla güvendim.

Derrickson'un ayrılığının ardından Marvel Studios belki de olabilecek en iyi yönetmeni filmin başına getirdiğini duyurdu; Sam Raimi. Raimi, MCU'ya katılana kadar MCU dışında en fazla tanınan, en kariyerli ve gerçekten auteur özellikleri olan belki de tek yönetmendi. Chloe Zhao MCU'ya katıldıktan sonra Oscar aldı. Taika Waititi bir kesim tarafından bilinse de Ragnarok'tan sonra gerçek manada popüler hale geldi. Raimi ise bambaşka bir durum. Fragmanı izlediğimizde kesinlikle bu filmin Raimi tarafından çekildiğini anlayabiliyoruz. Raimi kendi tarzını yansıtmayı başarmış. Korku elementlerini de kullanmayı bilmiş. Raimi'nin bu filmin yönetmeni olması filmin ve olası devam filminin başına gelen en iyi şey olabilir.

Fragmana geçelim artık. Doctor Strange'in gördüğü kabuslar ile fragmanı açıyoruz. Strange her gece aynı rüyayı gördüğünü söylüyor. İlk teaser'da da gösterilen paralel evrenlerden birinin Sanctum Sanctorum'unu görüyoruz. O evren ve o evrenin Doctor Strange variant'ı ile ilgili çok olay olacağı belli. Daha sonra America Chavez'in yakalandığını ve karşısında bir yaratık olduğuna şahit oluyoruz. Arkasında da başka evrenlere açabildiği yıldız şeklinde portallar var. Bu sahnedeki yaratığı şu an için ne olduğunu söylemek güç. Ama sahnesin çok güzel çekildiğini söylemek mümkün.

Paralel evrenler demişken şunu çok net belirtmek lazım ki bu filmle birlikte gerçek anlamda paralel evrenler ve variantlar hikayesi başlıyor. Spider-Man: No Way Home için paralel evren öğeleri bildiğimiz Marvel evrenine geldi demiştim. İşte bu sefer biz diğer evrenlere gidiyoruz. En az 3 Doctor Strange variant'ı ve en az 2 Wanda variant'ı kesin. İlk Doctor Strange elbette bizim bildiğimiz Doctor Strange. Diğeri Defender Doctor Stange. At kuyruğu saçı olan. Sonuncusu da şimdilik Evil Doctor Strange diyeceğim karakter. Evil Doctor Strange bence What If'teki değil. Başka bir variant olacak. Fragmanın sonunda gördüğümüz zombi benzeri Doctor Strange'in Evil Doctor Strange ya da Corrupted Defender Doctor Strange olduğunu düşünüyorum. Ama bunlar tabi bir çıkarım sadece.

En az iki Wanda demiştim. Bizim tanıdığımız Wanda bu filmde çocuklarını Multiverse'de aramaya çıkacak. Ama sadece astral boyutta başka evrenlere gidebilecek. Fiziksel olarak gitmesi için America Chavez'e ihtiyacı olacak. Normal kıyafet olarak gördüğümüz Wanda başka bir evrenin Wanda'sı. O evrende çocuklar gerçek ve sağ. Bizim Wanda o evrenin Wanda'sını astral olarak ele geçirecek ve bedenini kullanacak. Tabi bu süreç muhtemelen bizim Wanda'ya da o kullandığı bedene de zarar verecek.

Şu anda fragman ile ilgili en çok tartışılan şey Patrick Stewart versiyon Xavier. Evet filmde Xavier var ve Patrick Stewart tarafından canlandırılacak. Ama Fox filmlerindeki versiyon olmayacak. Patrick Stewart'ın olduğu filme özgü bir Xavier variant'ı göreceğiz. O sahnede dikkat çekici bir çok unsur var. Doctor Strange'in tutuklanıp önüne çıkarıldığı heyet yüzde 99 Multiversal Illuminatı. Çizgi romanlarda Illuminati çok güçlü ve zeki süper kahramanların kurduğu dünyanın gidişatı ile ilgili önemli müdahalelerde bulunan bir grup.

Çizgi roman ana sürekliliği Earth-616'da ekip Doctor Strange, Reed Richards, Namor, Xavier, Iron Man ve Black Bolt'tan oluşuyor. Biz filmde bunun Multiverse halini göreceğiz. Xavier'de bu ekibin başı olacak. Çizgi romandan bildiğimiz ekip full'de olabilir farklılıklarda olabilir. Şu an bilemiyoruz. Çeşitliliği arttırmak ve 6 sayısı ile sınırlı kalmamak için sempatizan olarak başka karakterlerde eklenebilir. Filmde Ekipte Monica Rambeu versiyon Captain Marvel'ın da olması bekleniyor ki Wanda ile dövüşen büyük ihtimalle o (karaktere zoom yapınca kozmik güç kazanmış Superior Iron Man'e de benziyor aslında.) What If animasyonundan Captain Carter bekleniyor ki onu da posterde tease ettiler. İki fragmanda da gördüğümüz Baron Mordo yine bu ekipte olabilir.

Yine aynı sahne de konuşulması gereken en önemli şey Iron Manvari Ultron robotları. Illuminati ekibinde Ultron robotlarını kontrol eden bir Iron Man'in olması bekleniyor. Variant Iron Man ile ilgili de çok büyük bir oyuncunun ismi geçiyor. Öncelikle şunu söylemek lazım Multiverse'e girdiğimiz anda artık sınırlar kalkmış oluyor. Daha önce MCU dışında Marvel filmlerinde oynamış herkes, ismi geçmiş ama role gelmemiş herkes, önümüzdeki filmlerde role gelebilecek herkes yani akla hayale gelebilecek herkes bu film ve devamındaki multiverse hikayeleri için masada. Ben çok çok büyük cameolar bekliyorum.

Kısa kısa gördüğümüz şeylerde var. Mesela prehistoric döneme ait bir kare gördük. Belki Savage Land olabilir. Gargantos'u daha fazla gördük. (Büyük ihtimalle haklar yüzünden Shuma-Gorath değilde bu ismi kullanacaklar.) Fragmanın final sahneleri mükemmel. Şu an diyecek bir şey bulamıyorum onlara. Zombi benzeri Strange bildiğimiz variantlardan mı ? yoksa dördüncü bir variant mı ? onu şimdilik kestiremiyorum. Darkhold'un Doctor Strange tarafından kullanıldığını görüyoruz. Orası da çok önemli şeylere sebebiyet verecektir. Kamar-Taj'a saldıran kişinin Scarlet Witch olduğunu da TV Spot'ta görüyoruz.

Multiverse hikayesi bu filmle sonlanmayacak. Aksine daha da güçlenerek devam edecek. Multiverse of Madness sadece ara durak. Ant-Man and The Wasp: Quantumania, Loki ikinci sezon, olası bir Avengers 5 filmi hep bu hikayeden ilerleyecek. Fantastic Four'un tercih edeceği hikaye bile multiverse ile ilgili olabilir. Infinity Saga ile anlatılan Infinity Stones ve Thanos hikayesi buzdağının sadece görünen kısmıydı.

Fragmanın şu ana kadar ki en iyi MCU fragmanlarından biri olduğu kesin. Çok heyecanlı, harika bir fragman olmuş. Filmi sabırsızlıkla bekliyorum.

(Ekşi Sözlükteki Yazımdan Alıntıdır.)

dean

eyoruk

Oldukça iyi olmuş.Çok çok iyi demek için tekrar izlemem lazım.Ama bu film öyle +13 falan olmamalıydı onu yazayım  ;D

Malum 2 sahnede salonda tepki veren neredeyse olmadı  :D

Uzun uzun sonra yazılır zaten ama [spoiler]Wanda karakterinin hikayesinin bitmesi üzücü oldu.Daha çok izlemek isterdim.Ayrıca umarım Reed Richards ve Charles Xavier göstermelerini tek filmlik yapmamışlardır.Ulen çok istediniz alın işte gösterdik hadi artık susun demezler umarım.
Diğer filmler için dolu dolu giriş oldu mu ? Bence olmadı.Çok daha iyi yaparlardı bunu.Üstelik Scarlet Witch'i kaldırmadan bile yaparlardı.Öyle çok daha iyi olurdu.Dizilere çok bel bağlamışlar bence bu anlaşıldı.Loki 2.sezonu görmeden aha işte şimdi yeni evrene başlıyoruz diyemeyeceğiz galiba.Sadece çocuk kız üzerinden evreni anlattılar.Bu çok yüzeysel.Loki sonrasındaki olayların etkisi anlatılmadı[/spoiler]

Pulluk

Yönetmenlik ve oyunculuk tarafı çok iyi olsa da süresinin kısalığı ve yeteriz senaryosu ile potansiyelinin çok altında kaldığını düşünüyorum filmin.
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

-brendon-

dean

Doctor Strange In The Multiverse of Madness           Spoiler'lı Eleştiri

Uzun zamandır beklenen Doctor Strange In The Multiverse of Madness filmi vizyona girdi. Son zamanlarda Eternals filmi ile birlikte en fazla tartışılan MCU filmi oldu. Bir buçuk sene önce filmin içeriğini öğrendiğimden beri aslında seyirciyi ikiye bölmesini bekliyordum. Marvel Studios'un özellikle Avengers'ın ilk filmi ile oluşturduğu bir hikaye anlatı biçimi var. Bu anlatı biçiminden çıkıldığı zaman (ki buna güvenli alan diyebiliriz) filmlerin beğenilmeme ihtimalleri de yükseliyor. The Incredible Hulk ve Eternals gibi. Bunlar diğer MCU filmlerinden farklı yapıdalar. Eleştiriler ortada.

Eskiden çizgi roman kültürü daha geek bir kültürdü. Çizgi roman uyarlamaları Hollywood standartları ile vizyona girdiğinde bu çok büyük bir olay olurdu bizim için. Blade'in vizyona girdiği dönemleri, X-Men'in çıkışını hep canlı takip eden biri olarak net hatırlıyorum. Zamanla bu uyarlamalar Ana Akım'ın merkezine oturdu. Sinema evreni konseptinin belki de en iyi tasarlanmış halini bu filmlerle görmeye başlayınca filmler tekil film olarak seyirci gözünde anlamını kaybeder hale geldi. İnternetin her noktaya ulaşması ile birlikte ise teoriler ve beklentiler gerçek filmlerin önünü kesmeye başladı. Ana akıma ait olduğu ve o ana tanık olmak için filmlere giden çok fazla insanla karşılaşmaya başladık.

Doctor Strange'e geldiğimizde en büyük sıkıntı beklentiler gibi duruyor. Bu filmden çok çok büyük şeyler bekleyen insanlar vardı. Bu tabii ki anlaşılabilir bir şey. Ama bu beklentilerin ciddi bir kısmını fandom olarak kendi kendimize yaptığımızı da unutmayalım. Neredeyse her gün internette teori videoları, fragmanda kaçırdığınız 50 şey gibi şeyler izliyoruz. Kendisine insider diyen ve haber ayağına clickbate, hiçbir dayanağı olmayan şeyleri kafadan atarak sitelerine okuyucu çekmeye çalışan insanlar görüyoruz. Bu film özelinde Tom Cruise gelecek diyende oldu, Blade gelecek diyende, mutantlar evrene bu filmle girecek diyende oldu, Deadpool geliyor diyende. İçeriden bilgi aldık Hugh Jackman filmde diyor bir twitter kullanıcısı. İnsanlar inanıyor. Yani bunlara inanarak beklentiye girersek sonuç hüsran olur.

Bu film 28. MCU filmi. Şu ana kadar çıkan filmlerden Marvel Studios'un hikaye anlatımı sırasında acele etmediğini öğrendik artık. Multiverse konusunda da acele etmeyecekleri son derece açıktı. İlk Doctor Strange ile farklı boyutların varlığını öğrendik. Avengers: Endgame ile zamanda yolculuğu gördük. Spider-Man: Far From Home'da Multiverse adını duyduk ama yalan çıktı. WandaVision'da farklı evrenden ilk oyuncuyu gördük (Evan Peters) Loki'de Sacred Timeline ve variant konseptini tam manasıyla tanıdık. Spider-Man: No Way Home ile farklı evrendeki kişileri MCU'ya konuk ettik. Bunların hepsi adım adım giden şeyler. Kimse ama kimse Doctor Strange in the Multiverse of Madness bu Multiverse anlatısının finali olacak demedi. Beklenti bu yönde olmamalıydı. Peki anlattığı ne ? Bunlar tatmin edici mi ? Hemen ona da bakalım.

Marvel'ın adım adım gittiğinden bahsetmiştim. Multiverse içerisinde bu filmde biz iki farklı evrenin içerisinde bulunuyoruz. Biri Illuminati grubunun olduğu evren diğeri de yıkılmakta olan Sinister Strange'in evreni. Doctor Strange ve America Chavez'in yolculuk sahnesinde ise bir çok evren görüyoruz ama onları şimdilik saymayalım. MCU evreni Earth - 616 adını alıyor. Illuminati evreni de Earth - 838. Illuminati evreninde MCU'yu sonsuza kadar değiştirecek bir şey öğreniyoruz; Incursion. Bu kavram hayatımıza Jonathan Hickman dönemi Avengers maceraları ile giriyor ve belki de Marvel çizgi romanlarının gördüğü en büyük event'e gidiyor; Secret Wars. Kabaca bahsedersek evrenlerin dünya üzerinden çarpışması. Dünya'lar çarpıştığı zaman iki evren yok olacak ya da bir dünya yok edilecek iki evren kurtulacak. Filmde aynı çizgi romanda olduğu gibi bunu Reed Richards'ın ağzından duyuyoruz. Sırf Incursion'ı duymak bile Multiverse anlamında bu filmin fersah fersah tatmin etmesi demek zaten. Bir kurtulan evren ve bir kurtulamayan evrenin içinde zaman geçirerek sebep ve sonuç ilişkisini de bu film içerisinde görmüş oluyoruz. Yani film bu filmde Incursion ile anlatmak istediği kısmı anlatmış oluyor.

Hemen The Infinity Saga'ya bakalım. İlk kez Tesseract'i gördüğümüz zamana gidelim. Thor filmi after credits sahnesi. Daha sonra Captain America The First Avenger ve The Avengers filmlerinde ana MacGuffin'di. Thor: The Dark World filminde daha sonra Aether'ı gördük. Ancak o filmin after credits'in de Infinity Stones adını duyduk. Guardians of the Galaxy'de ancak esas şekillerini gördük. Marvel'ın Infinity Gauntlet'ı böyle anlattığını düşünürsek Doctor Strange In The Multiverse of Madness'da ancak Incursion'ı duymak ve ağır ağır Multiverse'ün büyük hikayelerine geçmek son derece normal değil mi ?

Gelelim Incursion'a neden olan olaya. Filmde paralel evrene geçip oranın dengesini bozmak olarak uyarlanmış. Başkasının bedenini ele geçirmek bunun en tepe noktalarından biri. Bunu yapma ihtimali en yüksek olan ve bir çok kez yapan kişi ise Multiverse içerisinde Doctor Strange variantları. Earth - 838 versiyon Strange bu sebep yüzünden evrene zarar vermeden ortadan kaldırılmış. Incursion'a sebep olunması anlamında önümüzdeki filmlerde biraz daha Incursion'ın derinleştirileceğini düşünüyorum. Şu an için orta karar gibi duruyor Incursion başlaması.

Cameo olarak büyük bir beklentiler vardı yine. John Krasinski'nin Reed'i canlandırması zaten fanların en çok istediği şeylerden biriydi. O gerçekleşti. Black Bolt o kötü Inhumans dizisinden sonra kendisini toparlama fırsatı bulmuş oldu. Xavier'i tekrar görmek güzeldi. Wanda'nın Illuminati'yi yok etmesini beğenmeyenler olabilir. Ama onların filmdeki varlık amaçları bu. Paralel evrenlerde farklı variantlar var demek için oradalar. Onlar filmin tamamına etki edecek devasa şeyler yapmak için orada değiller. MCU'da gördüğümüz belki de en vahşi ölümlerin parçası olduklarını da unutmayalım. Wanda vs. Illuminati en etkileyici karşılaşmalardan biri oldu. Daha fazla cameo olması hikaye anlamında var olan filme bir şey katmayacaksa anlam teşkil etmiyor. Filmin amacı atıyorum mutantları evrene katmaksa beklersin anlarım. Ama filmi amacı o değil. Xavier'in mutant olduğu bile söylenmedi.

Şimdi gelelim filmi ana konusuna. WandaVision'ın sonunda Wanda Hex dünyasında yarattığı çocukları ile vedalaşmıştı. Ama Darkhold'un varlığıyla birlikte paralel evrenlerden çocuklarına ulaşabileceği gerçeğini öğrendi. Filmde de net anlatıldığı şekilde Darkhold kullanıcısını bozuyor. Onu ele geçirmeye başlıyor. Lanetliyor. Paralel evrenlerde fiziksel olarak bulunamadığı içinde America Chavez isimli paralel evrenlerde tek olan ve gücü paralel evrenlerde dolaşabilmek olan bir kızın peşine düşüyor. Kahramanımız Doctor Strange ise o noktada devreye giriyor.

Wanda'nın motivasyonu son derece yerinde. WandaVision'ı komple seyreden ve after credits'ini de gören birinin pek motivasyon konusunda itiraz edeceğini düşünmüyorum. Doctor Strange filminde öne çıkma olayına da katılamayacağım. Bu filmde Wanda villain ve filmin villain karakterinin son derece etkili bir karakter olması zaten hepimizin MCU filmlerinde istediği şeylerdendi. Bu konuda bir sorun görmüyorum. Wanda ile alınan kararlar ilginç ama gerçekten. Şu ana kadar ki fiziksel anlamda en vahşi düşmanı Wanda'da gördük. Scarlet Witch gerçekten acımasız ve korkutucu.

Sam Raimi'nin filme ve MCU'ya kattığı havayı çok beğendim. Onun kendi korku sinemasına ait bir çok öğeyi MCU'da görmek çok keyifliydi. Benim filmdeki en sevdiğim sahne Doctor Strange'in Defender Strange'in cesedini ele geçirme sahnesiydi. O sahnedeki 80'li yılların ucuz korku filmi atmosferi müthiş işledi bana. Ki bu tip sahneler Raimi'nin imzası olarak çokça vardı.

America Chavez iyi bir karakter olmuş. Kendisine ayrılan sürece olabilecek en iyi şekilde kestirme yollarda hikayesi anlatılmış. Çizgi romanlarda Utopian Parallel isimli sadece kadınların yaşadığı zamandan ve multiverse'ten bağımsız bir boyuttan geliyor. Güç kullanımı harika şekilde uyarlanmış. Annelerini arama macerası Chavez'in MCU yolculuğunda önemli bir parça olacak gibi.

Doctor Strange'i özellikle sona bıraktım. Bazı eleştirilerde Wanda'nın Doctor Strange'den daha fazla öne çıkması ile ilgili görüşler var. Şimdi normal şartlar altında Strange kendi filminde tabii ki ön planda. Kendi karakter gelişimi ile alakalı da çok şey oluyor. Bakıldığı zaman Christine ile olan ilişkisi, onu kafaya takarsa olabileceği kişi (sinister strange) Earth 838 versiyonda da ilişkinin yürümemesi ve Defender Strange variant'ında Christine ile ayrılmış olması gibi bir çok şey var. Ama kilit bir nokta var. Doctor Strange'in karakter gelişiminin duygusal bir vuruculuğu yok. Tam aksine Wanda'nın karakter gelişimi duygusal anlamda yıpratıcı diyebileceğimiz kadar vurucu. Doctor Strange'in genç kahramanı koruyup ona yol göstermesinin bir başka versiyonunu 6 ay önce izlediğimiz için America Chavez ile olan ilişkisi de bir noktada tekrar hissi uyandırabiliyor. Filmin özellikle Sinister Strange'i gördükten sonra Christine ile olan defteri kapatıyor. Saati tamir etmesi de bunun göstergesi zaten. Tamam ortada gelişim var. Ama Wanda ile karşılaştırıldığında duygusal derinliği yoğun değil.

Burada filmin zayıf olduğu noktaya geliyoruz aslında. Yani senaryosuna. Filmin çok basit bir matematiği var. Zaten dört kişi arasında geçiyor. Ama baş karakterin en büyük duygusal mücadelesi en son 6 sene önceki filmde gördüğümüz karaktere duyduğu aşkı atlatmak olduğu zaman biraz sorun başlıyor. Film ilk filmden iki sene sonra çıksa anlarım. Strange'in Christine'e duyduğu hisler Strange için elbette önemli ama seyirci için altı senenin sonunda ne kadar önemli o soru işareti.

Filmin temposu aşırı yüksek. Saniye durmayan bir film var karşımızda. Filmin temposu ve Raimi'nin müthiş enerjik yönetmenliği senaryo sorunlarını da görece gölgelemeyi başarıyor. Aslında filmin süresi bu senaryoyu en fazla kurtaracak şekilde kurgulanmış. Daha uzun olması için hikaye aynı olsa bile daha güçlü bir senaryoya ihtiyaç vardı.

After Credits sahnesinde de bahsedelim. Gelen karakter Clea. Çizgi romanlarda bir dönem Doctor Strange ile evlenmiş olan onun hayatındaki en önemli kadın karakter. Dormammu'nun kız kardeşi olan Umar'ın kızı. Dark Dimension'ın önemli bir parçası. Christine ile olan ilişkisi noktalanmışken onun Doctor Strange'in hayatına girmesi son derece yerinde. Strange'in de Darkhold tarafından zehirlendiğini üçüncü gözü açması ile görüyoruz sahnede. Birlikte Incursion mevzularını araştırmaya başlayacaklar. Karakteri Charlize Theron canlandırıyor. Clea benim çizgi romanlarda sevdiğim bir karakter. Theron suretinde izlemek çok keyifli olacak. Benedict Cumberbatch ile olan kimyalarını izlemek için sabırsızlanıyorum.

Sonuç olarak beklentilerden bağımsız olarak bakıldığında izlemesi çok keyifli olduğunu düşündüğüm bir film Doctor Strange in the Multiverse of Madness. Daha iyi bir senaryo ile çok çok daha iyi bir film olabilirmiş. şu anki haliyle de bence yine güzel bir film.

8/10

Eksi Sözlükteki yazımdan alıntıdır.

eyoruk

*Hafif SPOİLER *

İnsanlar biraz Phase 1 filmlerinden beri nasıl Thanos'a hazırlık gördüysek şimdi yine yeni bir düşmana hazırlık bekliyor ,bunu göstermelerini bekliyor gibi.Gelecek filmlerden bir ipucu bile gelmeyince hayal kırıklığı olmuş biraz.Çok kopardılar sanki bağlantıları.(Galaxy 2.filmin sonunda Warlock göründü ooo dedik orada kaldı başka bahsi geçmedi)Sonra hem Spider hem burada Loki TVA Kang hiç bahsi geçmeyince biraz yadırgayanlar oldu ,ben dahil. Yukarda bu yüzden yazdım tüm yük Loki ve Ant-Man hikayelerine kaldı diye
Ama "istila" vurgusu üzerinden köprü açmışlarsa o zaman yine mantıklı ,ki sizce böyle olmuş.

Sevilen karakterler görünmedi diye üzülenler varsa zaten bence saçma olurdu,filmin neresine sokuşturacaksınIz  bunları ? İlluminati ekibi yetti işte zaten.Scarlet vs İlluminati çok yerinde yapılmış bence.Sizce F4  ekibi gelecek mi artık yoksa parmak bal çalalım bunlara yeter ki sussunlar mı demişlerdir ?  :D

Scarlet Wtich hikayesi henüz bitmedi (ise) bundan sonraki motivasyonu ne olacak sizce ? Bu gücünü gördükten sonra Wanda olarak izlemek biraz hafif kaçmayacak mı ?

dean

Alıntı yapılan: eyoruk - 08 Mayıs, 2022, 11:50:05
İnsanlar biraz Phase 1 filmlerinden beri nasıl Thanos'a hazırlık gördüysek şimdi yine yeni bir düşmana hazırlık bekliyor ,bunu göstermelerini bekliyor gibi.Gelecek filmlerden bir ipucu bile gelmeyince hayal kırıklığı olmuş biraz.Çok kopardılar sanki bağlantıları.

Her hikaye anlatısı birbirinden farklı. Thanos'u görmediğimiz ama infinity stones'u işleyen bir çok film var. Bakıldığı zaman ana konunun parçaları ama ana villain görünmüyor. İlk Doctor Strange filminde de time stone çok ön plandaydı ama Thanos gözükmüyor. Bunda da Multiverse'ün çöküşü ile alakalı olarak Incursion kavramı ile tanışıyoruz. Hem kurtulan bir evrene gidiyoruz hem de yok olmak üzere olan bir evrene gidiyoruz. Kang'i illaki bu filmde görme zorunluluğumuz yok. Hakeza Incursion hikayesinde ana olay multiverse'ün yok oluş kavramı. Infinity Saga'da baskın şekilde Thanos iradesi var. Multiverse hikayesinin başında olduğumuz için villain motivasyonun henüz bilmiyoruz.

(Galaxy 2.filmin sonunda Warlock göründü ooo dedik orada kaldı başka bahsi geçmedi)Sonra hem Spider hem burada Loki TVA Kang hiç bahsi geçmeyince biraz yadırgayanlar oldu ,ben dahil. Yukarda bu yüzden yazdım tüm yük Loki ve Ant-Man hikayelerine kaldı diye
Ama "istila" vurgusu üzerinden köprü açmışlarsa o zaman yine mantıklı ,ki sizce böyle olmuş.

Adam Warlock'un gelişinin uzaması tamamen James Gunn'un kovulup geri gelmesi sonucu üçüncü filmin ertelenmesi ile alakalı. Üçüncü filmde karakter var. Will Poulter tarafından canlandırılacak. Loki'nin ikinci sezonunda ve Ant-Man 3'te Kang'i göreceğiz. Yalnız herkesin kendisini şuna da hazırlaması lazım. Kang işi Ant-Man 3 ile de kapanmayacak.

Sevilen karakterler görünmedi diye üzülenler varsa zaten bence saçma olurdu,filmin neresine sokuşturacaksınIz  bunları ? İlluminati ekibi yetti işte zaten.Scarlet vs İlluminati çok yerinde yapılmış bence.Sizce F4  ekibi gelecek mi artık yoksa parmak bal çalalım bunlara yeter ki sussunlar mı demişlerdir ?  :D

Fantastic Four filmi zaten duyuruldu. Şu anda film üzerinde çalışılıyor. Spider-Man filmlerinin yönetmeni Jon Watts yönetecekti ama ayrıldı. Şimdi yeni yönetmenin açıklanması bekleniyor. Karakterler daha önce evrene girebilir. Ama gelecekleri kesin. O konuda hiçbir sorun yok.

Scarlet Wtich hikayesi henüz bitmedi (ise) bundan sonraki motivasyonu ne olacak sizce ? Bu gücünü gördükten sonra Wanda olarak izlemek biraz hafif kaçmayacak mı ?

Wanda'da çok hikaye var. Mutant tarafı üzerinden de gidilebilir. Magneto ile ilişkisi ya da House of M hikayesi gibi. Hala çocuklar üzerinde de gidilebilir. Zira çocukların büyüyüp Young Avengers'a katılma durumları var. Vision hala hayatta aslında. White Vision olarak bir yerlerde. Avengers: The Children's Crusade ve West Coast Avengers maceraları önümüzdeki dönemde Wanda'nın ana hikayesi olabilir.